Šta je novo?

Desktop vs Laptop procesori?

suncica2222

Cenjen
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruke
823
Poena
180
Da li i vi u realnom radu imate utisak da su procesori na laptopovima daleko slabiji od onih u desktopu iako brojke iz benchmarka to i ne pokazuju? Npr ja sam poredio i5 iz laptopa sa passmarkom 6000 sa i5 iz desktopa sa passmarkom 8000 i u realnom radu desktop se oseca 2-3 puta brzi. Dovoljno da otvorim stranicu u browseru i razlika je neuporediva.

U cemu je stvar ovde, zasto brojke ne oslikavaju reano stanje? Da li su cpu u laptopu namerno osakaceni da stede bateriju i manje greju zbog tezeg hladjenja iako mozda sam cpu i moze brojke iz benchmarka?
 
Koja dva procesora si upoređivao? I ako nije tajna, koji model laptopa ti je bio referenca za desktop?
Benchmark rezultati procesora za laptop su varljivi jer je izostavljena bitna stavka u vidu modela laptopa i kvaliteta hlađenja u istom. Primjer: i5-8300H u mom Legionu Y530 je brži od i5-10400H u Precisionu 5550 koji sam dužio u firmi samo zato što moj ima dosta bolje hlađenje od tankog Precisiona i samim tim je u stanju držati više boost taktove na duži period.
Procesori za laptop jesu "osakaćeni" upravo da se manje griju i troše.
 
Npr ja sam poredio i5 iz laptopa sa passmarkom 6000 sa i5 iz desktopa sa passmarkom 8000 i u realnom radu desktop se oseca 2-3 puta brzi.
jesi li poredio "čistokrvni" laptop procesor (uglavnom imaju H na kraju oznake)?

inače, laptop procesori su dosta napredovali. rad na računaru je tečan, nema zastajkivanja itd itd. čak se i ne greju mnogo kao nekad (mada sam ja uspeo da poteram na 70°C Ryzen 5 3500U tokom korišćenja Handbrake-a - čisto sumnjam da taj laptop ima neko dobro hlađenje uzevši u obzir da je u decembru '19. koštao nov ispod €500)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno