Šta je novo?

Dell Optiplex 3050 micro - zamenski cooler/heatsink

Pirate

Čuven
Učlanjen(a)
09.03.2002
Poruke
260
Poena
630
Pozdrav

Nadam se da je ovo pravo mesto za otvaranje ove teme. Post je malo duži, ali čisto da se razume problematika :) .

Nedavno sam nabavio mini (micro) pc Dell Optiplex 3050 micro. Konfiguracije je sledeća: i5 6400T/8GB/256GB ssd.
Sa mašinom se zadovoljan, sve radi ok; brzo i fluidno, naravno za poslove za koje je namenjena: htpc, video, audio, streaming, browsing.
Verovatno ću da ubacim još 8GB rama, mada iskreno nije neophodno. No, to sad nije ni bitno.

Mini pc sam detaljno izduvao i očistio, instalirao čist win i sl.
Prilikom otvaranja kućišta primetio sam da sistem hlađenja nije kao što bi trebalo da bude, odnosno da je dorađivano.
Pokušaću da objasnim. Slika otvorenog kućista je priložena ispod.

Sistem hlađenja se sastoji od hladnjaka koje je montira na ploču, i preko njega ide plastični deo sistema za hlađanje gde se izbacuje vazduh i ugrađenim cooler-om (5V/1A).
Sve se jasno vidi na slikama.

Kod mene je to drugačije odrađeno, bolje reći zbudženo. Nedostaje hladnjak koji se montora na ploču, a u plastičnom delu sistema hlađenja je ubačen-nabijen nestandardni hladnjak.
Sve je urađeno tako da hladnjak nije fizički pričvršćen za ploču (samim tim i za procesor). Samo je prislonjen.
Takva postavka dovodi do povećanog zagrevanja, a samim tim i do aktiviranja cooler, koji veći deo vremena radi.
Što nije cilj, jer ovo je predviđeno da se min greje/čuje zbog same namene mini pc.


Zbog toga bih hteo da rešim sistem hlađanja što bolje. Postoji više opcija.
Prva da se naruči zamenski ceo sistem hlađenja (hladnjak + cooler). Ili samo hladnjak, koji mi realno nedostaje. link
Cena i nije mala (sa shipping-om), plus što se čeka nekoliko nedelja da stigne. Tu varijanu bih izbegao.
Kod nas na oglasima nisam nalazio na ništa slično.


Druga varijanta ugradi alternativni hladnjak i cooler. Ali problem je sto su rupe na ploči za montiranje hladnjaka nestandardnih dimenzija za LGA1151. (tipa 85mmx 40mm).
Tako da ne mogu naći nikakav zamenski hladnjak (heatsink).

Pada mi neka varijanta da montiram neki integrisani hladnjak cooler i pričvrstim ovim kopčama za ploču. https://www.aliexpress.com/item/1005005533024652.html
E sad, treba naći i adekvatak cooler: 5v/1a sa 4 pina. Takođe i visina hladnjaka i coolera ne treba da bude viša od 30mm da bi moglo da stane u kućište.


U suštitni, koje su vaše ideje za zanenski heatsink i cooler, a vezano za ovaj mini pc.
Ako mogu direktni pledlozi sa linkovima za kupovinu, nebitno da li polovno (KP) ili novo.
Cilj da bude pre svega efikasno, što manji nivo buke, a da ispunu specifične zahteve ugradnje (montaža na ploču, visina hladnjaka i cooler-a, cooler 5v/1a sa 4 pina na ploči).


Unapred zahvalan :)
 

Prilozi

  • Dell1.jpeg
    Dell1.jpeg
    168.9 KB · Pregleda: 39
  • Dell2.jpg
    Dell2.jpg
    121.9 KB · Pregleda: 35
  • Dell3.jpg
    Dell3.jpg
    135.2 KB · Pregleda: 34
  • Dell4.jpg
    Dell4.jpg
    216.9 KB · Pregleda: 35
  • Dell5.jpg
    Dell5.jpg
    315.9 KB · Pregleda: 32
Poslednja izmena:
Прва варијанта је најбоља, иако највише кошта, ја бих то наручио за себе.

Алтернативно обичан алуминијумски кулер нешто веће површине који би обрадио и избушио где треба, најприближније оригиналу.
 
Nađi na KP ko prodaje te micro Dell mašine, svi ih kupuju na kilo preko tako da imaju sigurno škartova i originalnih hladnjaka zajedno sa ventilatorom.
Ostaje pitanje cene koju će ti tražiti, search samo Dell Optiplex Micro i iskočiće ti 4-5 polovnih pa proveri koliko bi koštalo. To bi bilo i najbolje rešenje.

Najjeftinije bi bilo ovo što je i Mitar naveo, uzmeš bilo koji od tih rebrastih hladnjaka po radnjama koje prodaju elektroniku ili po oglasima, isečeš na dimenzije, a ne mora baš ni da se ušrafljuje, ne troši taj procesor previše, kad staviš pastu, zalepiće se dovoljno da ne mrda a i inače nema gde ni da mrda u tolickom kućištu.
Mada ti je to i dalje budževina, jedino što će biti nešto bolje nabudženo umesto ovog kružnog box hladnjaka jer će propuštati vazduh ka izduvu, naravno, vodi računa o orijentaciji rebara kod montaže.
 
За почетак можеш "ошишати" овај постојећи да имаш макар било какав проток ваздуха са стране, тренутно је скроз зачепљен.
Dell4.jpg
 
Прва варијанта је најбоља, иако највише кошта, ја бих то наручио за себе.
Apsolutno se slažem!
Pokušaću da odradim tu varijantu, ali jednostavno logika i zdrav razum mi govori da je truba da dam keša za cooler i heatsink, kao za pola cele konfiguracije ... Ako me razumes :)

Алтернативно обичан алуминијумски кулер нешто веће површине који би обрадио и избушио где треба, најприближније оригиналу.
Mislim da je to malo teže izvodljivo, ako bih zadržao originalni sistem hlađena (plastiku i cooler). Jednostavno taj alu hladnjak se mora izrezati na dimenzije da bi usao u otvor predviđen u onom plastičnom nosaču, što je i izvodljivo. Ali takođe, treba ga nekako pričvrstiti za ploču, pošto su dimenzije nestandardne. Ako se pričvršćuje sa ovom "kopčom! kao što sam predložio link, onda bi ta varijanta ometala da se postavi u onaj plastični otvor.

За почетак можеш "ошишати" овај постојећи да имаш макар било какав проток ваздуха са стране, тренутно је скроз зачепљен.
Savet apsolutno na mestu, ali teško izvodljiv. Jednostavno, taj hladnjak je toliko nabijen u taj plastični otvor da nema mrdanja. Uzas kako je odrađeno.
Kontam da ću jedva i da ga izvadim, a da ne oštetim plastični nosač.
Za sad neka tako radi. Ako je radio xxx vremena, radiće i još neko vreme, dok u potpunosti to ne zamenim. Ali slažem se, nije dobro.


Nađi na KP ko prodaje te micro Dell mašine, svi ih kupuju na kilo preko tako da imaju sigurno škartova i originalnih hladnjaka zajedno sa ventilatorom.
Ostaje pitanje cene koju će ti tražiti, search samo Dell Optiplex Micro i iskočiće ti 4-5 polovnih pa proveri koliko bi koštalo. To bi bilo i najbolje rešenje.
Pa to je ono što radim već 10 dana :) xaxax.
Pokušavam da nađem neki polovan/rashodonav dell optiplex micro na KP, gde bih iskoristio taj deo što mi treba. Ali jednostavno nema.
Ako nađeš, pošalji mi link, možda ja loše tražim ;)

Najjeftinije bi bilo ovo što je i Mitar naveo, uzmeš bilo koji od tih rebrastih hladnjaka po radnjama koje prodaju elektroniku ili po oglasima, isečeš na dimenzije, a ne mora baš ni da se ušrafljuje, ne troši taj procesor previše, kad staviš pastu, zalepiće se dovoljno da ne mrda a i inače nema gde ni da mrda u tolickom kućištu.
Mada ti je to i dalje budževina, jedino što će biti nešto bolje nabudženo umesto ovog kružnog box hladnjaka jer će propuštati vazduh ka izduvu, naravno, vodi računa o orijentaciji rebara kod montaže.
Pa da! Slažem se. Jeste i dalje budzevina. Iskreno isao bih opciju da se rebrasti hladnjak usrafi. Kao što sam u prethodom citatu napomenuo.


Nego, jer postoji neka druga varijanta? Da se potpuno zameni taj plastični sistem hlađenja sa cooler-om.
Da se uzme neka druga varijanta, neki kombo hladnjak+cooler. Nešto ovako slično link, ali kompatibilno sa tom dell matičnom pločom (4 pin).
Ne znam, kontam da bi takvo rešenje čak bilo i bolje za hlađenje.
A ako bi se uzeo neki kvalitetniji/brand cooler verovatno bi i nivo buke bio na minumumu.
 
Ajde da javim kako je na kraju završeno. :)

Pošto ništa nisam adekvatno uspeo na nadjem preko KP, odličio sam se da naručim preko AE.
Iako sam tu opcije u startu hteo da zaobiđem, pre svega zbog čekanja i sličnog cimanju, na kraju sam se za to odlučio.
Ipak nisam hteo nikakve budž i šacometrija varijante, a ovakvo kako je do sada bilo, neriralo me :)

Naručio sam „originalni“ heatsink i cooler. Cena oko 15E. Možda malo sa troškovima transporta.
Kao sam sam i očekivao, čakalo se to duže dva meseca.

Na kraju sam apsolutno zadovoljan. Sve odgovara, lepo je leglo na matičnu ploču, tj. deo predviđen za to.
Hladnjak je sad fizički pričvršćen za ploču (samim tim i za procesor).
Znači sve one prethdne anomalije su uklonjenje. Nema više povećanog zagrevanja, a samim tim i do aktiviranja cooler.
A o estetskoj strani i da ne pričamo. Sad sve izgleda cakum-pakum, kao što se vidi i na priloženim slikama.

Temperatura CPUne znam da li ikada prelazi 38-39C, mada iskreno i ne rade se neka zahtevne stvari.
Ovaj Komp/HTPC se faktički i ne gasi, a apsolutno služi onome za čeka je namenjen: video, audio, streaming, browsing, yt...
 

Prilozi

  • cooler1.jpg
    cooler1.jpg
    81.8 KB · Pregleda: 14
  • cooler2.jpg
    cooler2.jpg
    95 KB · Pregleda: 14
  • cooler3.jpg
    cooler3.jpg
    102.8 KB · Pregleda: 17
  • cooler4.jpg
    cooler4.jpg
    215.8 KB · Pregleda: 19
Nazad
Vrh Dno