Šta je novo?

DEC ALPHA - trazim

  • Začetnik teme Začetnik teme mipko
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

mipko

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
15.02.2002
Poruke
2,929
Poena
705
Da li neko zna gde bi mogao da nadjem komp sa DEC Alpha procesorom?

poz
Mipko
 
hvala,

treba mi workstation. bitno je da je 64bitna alpha unutra.

pozd
Mipko
 
Pogledaj u nekoj firmi koja je zamenila vec sada zastarele servere. Znam da je Merima koju drzi Digit unapredila svoj rac. sistem tako da se tamo raspitas da li je ostalo nesto od starih servera. Ako ne mozes da nadjes javi se na PM da se raspitam kod ortaka da li on moze nesto da ti nadje.
 
Workstation racunara sa DEC Alpha CPU je relativno malo bilo kod nas. Ja licno znam za samo 2 Aplha Station-a - nekada davno kupljenih za Network Monitoring u RFPIOZ-u (a preturio sam kroz ruke prilican broj Alpha Servera - izmedju ostalih i neke od najjacih masina ikad vidjenih kod nas).

Sto se tice servera - njih je bilo mnogo vise (ali nikad dovoljno puno 🙂 )

delboy je u pravu sto se tice Merime - da je imala jedan AlphaServer 2000. Ne znam koja je njena sudbina sada - pre jedno godinu dana je sasvim fino radila kao Oracle DBS.

Znam da je jedna firma pre nekog vremena kupila iz Slovenije polovnu AS1000 za 300Eura - sve zajedno sa jos nekoliko hard diskova pride. No, troskovi transporta i carine su uvecali cenu na skoro 1000 Eura.

I opet jedno pitanje (moram kad sam radoznao), koji OS mislis da stavis na Alphu? Digital Unix, OpenVMS, WinNT ili neki Linux?
 
Hvala na informacijama. Ja znam da ih ima u MUP-u, ali nisu jos za rashodovanja, a takodje ne verujem ni da bih imao sanse da dodjem do njih kad dodje vreme za rashod.

Planiram da stavim Linux ili Unix na nju i da se bavim developmentom.

pozd
Mipko


rafiki je napisao(la):
Workstation racunara sa DEC Alpha CPU je relativno malo bilo kod nas. Ja licno znam za samo 2 Aplha Station-a - nekada davno kupljenih za Network Monitoring u RFPIOZ-u (a preturio sam kroz ruke prilican broj Alpha Servera - izmedju ostalih i neke od najjacih masina ikad vidjenih kod nas).

Sto se tice servera - njih je bilo mnogo vise (ali nikad dovoljno puno 🙂 )

delboy je u pravu sto se tice Merime - da je imala jedan AlphaServer 2000. Ne znam koja je njena sudbina sada - pre jedno godinu dana je sasvim fino radila kao Oracle DBS.

Znam da je jedna firma pre nekog vremena kupila iz Slovenije polovnu AS1000 za 300Eura - sve zajedno sa jos nekoliko hard diskova pride. No, troskovi transporta i carine su uvecali cenu na skoro 1000 Eura.

I opet jedno pitanje (moram kad sam radoznao), koji OS mislis da stavis na Alphu? Digital Unix, OpenVMS, WinNT ili neki Linux?
 
Hmmm nema nigde kod nas...
A kako stoji stvar sa SUN Sparc ili nekim drugim RISC makinama... ?
 
mipko je napisao(la):
Hmmm nema nigde kod nas...
A kako stoji stvar sa SUN Sparc ili nekim drugim RISC makinama... ?

Generalno slabo ima bilo čega, sem SCSI uređaja. Za svoj Octane sam sve morao da dovučem iz inostranstva, a cena transporta nije baš tako katastrofalno visoka, čak ni avionom. Ako ti je to previše, možda bolje da razmisliš da li ti se isplati da nabavljaš tako nešto. Btw, MIPSovi i IRIX su 64b više od 10 godina. 🙂 Mislim da je set instrukcija lepši nego kod Alphe, ali to je verovatno stvar ukusa. Ako je u pitanju development u vezi OpenGLa tu SGI ima dosta da ponudi za (relativno 😀 ) sitnu lovu, naročito ako se 3D meša sa videom.
 
Probaj da pozoves InfoSoft (www.infosoft.co.yu).

Oni se ne bave prodajom hardvera ali odrzavaju poslovni softver za dosta firmi koje imaju Alfe (inace nalaze se u istom objektu gde i Digit).
Mozda bi oni mogli da ti pomognu oko nabavke - ako neka od firmi prelazi na novi sistem pa hoce da rashoduje staru opremu.
 
Ma nije mi lova problem. Ali kako da dodjem do masine ? Kad na ebay ne mogu da bidujem jer ne mogu da platim - koristim samo cache.

pozdrav
Mirko

MadTexel je napisao(la):
Generalno slabo ima bilo čega, sem SCSI uređaja. Za svoj Octane sam sve morao da dovučem iz inostranstva, a cena transporta nije baš tako katastrofalno visoka, čak ni avionom. Ako ti je to previše, možda bolje da razmisliš da li ti se isplati da nabavljaš tako nešto. Btw, MIPSovi i IRIX su 64b više od 10 godina. 🙂 Mislim da je set instrukcija lepši nego kod Alphe, ali to je verovatno stvar ukusa. Ako je u pitanju development u vezi OpenGLa tu SGI ima dosta da ponudi za (relativno 😀 ) sitnu lovu, naročito ako se 3D meša sa videom.
 
mipko je napisao(la):
Ma nije mi lova problem. Ali kako da dodjem do masine ? Kad na ebay ne mogu da bidujem jer ne mogu da platim - koristim samo cache.

pozdrav
Mirko

Hm, ovaj..nije ebay jedino mesto za kupovinu, mada je (uglavnom) najjeftinije. Sitnije stvari sam plaćao čekovima (ebay), krupnije wire transfer (ebay) i plaćanje profakturama kada se kupuje od stranih firmi. Ovo zadnje je najbolja opcija jer znači najmanje problema na carini, naročito od kada je zabranjen uvoz polovnjaka. Dobar špediter isto olakša stvari. Mada opet nisi rekao za šta ti treba mašina i zašto ti je važno da je 64b.
 
Programiram neki komunikacioni protokol pa mi treba da mogu da probam izmedju razlicitih platformi.

pozd
Mipko

MadTexel je napisao(la):
Hm, ovaj..nije ebay jedino mesto za kupovinu, mada je (uglavnom) najjeftinije. Sitnije stvari sam plaćao čekovima (ebay), krupnije wire transfer (ebay) i plaćanje profakturama kada se kupuje od stranih firmi. Ovo zadnje je najbolja opcija jer znači najmanje problema na carini, naročito od kada je zabranjen uvoz polovnjaka. Dobar špediter isto olakša stvari. Mada opet nisi rekao za šta ti treba mašina i zašto ti je važno da je 64b.
 
Nazad
Vrh Dno