Šta je novo?

DDR5 za AMD na Intel maticnoj?

Haseo

Slavan
Učlanjen(a)
09.09.2007
Poruke
941
Poena
330
Situacija je sledeca, dobio sam na poklon od clana porodice DDR5 32gb Corsair Vengeance 6000mhz, ali navedena osoba se ne razume najbolje u PC, pa se ispostavilo da na kutiji velikim slovima pise DDR5 for AMD dok ja sklapam Intel masinu.

Obzirom na to da je poklon kupljen u inostranstvu tokom sluzbenog puta, nisam u stanju da zamenim, pa me zanima da li će stavljanje istog u MSI Z790 imati praviti neke probleme ako se upari sa 13700K?

Takodje prvi put vidim da postoji "dedicated" DDR5 u zavisnosti od proizvodjaca???

Da li je to samo neki marketinski trik ili zapravo ima nekih potencijalnih komplikacija?
 
Da li je to samo neki marketinski trik ili zapravo ima nekih potencijalnih komplikacija?
Evo, ja bez ikakvih problema koristim "Intel XMP" RAM memoriju na AM5 matičnoj. Ne verujem da ćeš imati ikakvih problema. Možeš i da ukucaš u Gugl "AMD EXPO RAM on Z790 motherboards" i videćeš ono što te zanima.
 
Istrazio sam dodatno i vidim da nece praviti nikakav problem osim mozda malo manje brzine od deklarisane sto mi i nije neki bauk a OC definitivno je planiram, tako da hvala puno na pomoci :)
 
Istrazio sam dodatno i vidim da nece praviti nikakav problem osim mozda malo manje brzine od deklarisane
Zašto bi radila na "malo manjoj" brzini od deklarisane??? Ako uključiš XMP automatski će se prilagoditi deklarisanoj brzini i to je to. Osim ako nećeš lično da čeprkaš po podešavanjima.
Moj Corsair RAM je na 6000, sa latencijama 40-40-40-77 i čim "enableujem" XMP na te brzine se sam namesti, nema šta da ide brže ili sporije, osim ako to ne namestim ručno.
 
Zašto bi radila na "malo manjoj" brzini od deklarisane???
Ne brzini u megaherzima, ali da brzini u frejmovima. Zato sto je EXPO malo bolji, napredniji, i pametniji. XMP obican je glup ko tocilo, samo promeni par podesavanja kao da ga je neko rucno stavio, svaki dobitak od XMP-a nikad nije ni bio do XMP-a nego do same ploce sta jos malo doradi, ali se to retko spominje xD
Moj Corsair RAM je na 6000, sa latencijama 40-40-40-77 i čim "enableujem" XMP na te brzine se sam namesti,
Te latencije su najmanje bitne, sekundarne i tercijalne su mnogo bitnije, i sta ploca uradi sa njima iza kulisa
nema šta da ide brže ili sporije, osim ako to ne namestim ručno.
Itekako ide brze ili sporije, samo sa menjanjem EXPO, XMP, ili neke tweaked verzije podesavanja, zavisno od proizvodjaca ploce i da li je XMP ili EXPO
 
Poslednja izmena:
evo teme na redditu
...
 
Zašto bi radila na "malo manjoj" brzini od deklarisane??? Ako uključiš XMP automatski će se prilagoditi deklarisanoj brzini i to je to. Osim ako nećeš lično da čeprkaš po podešavanjima.
Moj Corsair RAM je na 6000, sa latencijama 40-40-40-77 i čim "enableujem" XMP na te brzine se sam namesti, nema šta da ide brže ili sporije, osim ako to ne namestim ručno.
Pa po netu sam video da ima slicnih scenarija i skoro svuda je odgovor da ce raditi bez problema ili sa malo smanjenim brzinama
 
Nazad
Vrh Dno