Šta je novo?

DC, NAP, Proxy, WSUS, File Srv, Terminal Srv, Backup - puzzle

smoke

Slavan
Učlanjen(a)
26.02.2007
Poruke
304
Poena
319
... mater mu nakuco sam se i onda klikno na pogresno dugme i obriso sve.... evo sad opet kucam ...

Radim u firmi reorganizaciju servera. Ovde je opsti haos, neki serversi su totalni over kill, a na drugim mestima mi fali resurasa... pa sad pokusavam da nesto smislim a da valja.
Taman sam se bio odlucio za setup kad sam gledo neke teme ovde na Benchu i sad opet se premisljam dal tako il nekako drugacije... pa eto da i vas ukljucim u diskusiju.

Poslase mi neke servere iz drugog offica pa njih terba da upgradujem, accordingly, sto bi rekli :)

Evo trenutnog stanja:
attachment.php

(nadam se da je slika ok)

Ono sto treba da radi je sledece:

- trenutni file server mora u penziju jer je prestar i ne moze da se pazari support
- Backup server (razmisljam da se prebacim na ARCServe) - malo je spor backup! bilo bi lepo ako moze brze
- Terminal server - 20 usera - Office i Exceed se koriste
- DC +AD + DNS + DHCP + File Server (bar jedno 600GB) + Asset tracking tool - 50ak usera u officu sve ukupno
- Win2008 NAP + AV central console + WSUS + DNS
- Proxy - Squid + Dansguardian + ClamAV
- Jedan server mora da vozi VM environment za testove nasih aplikacija u tom okruzenju

A evo i sta sam ja trenutno zamislio:
attachment.php


Ajde ako ima ko jos koji predlog.....

... dal da dugacije rasporedim server .... da metem DC na VM .... ne znam ni sam vise! :wall:

Budzet je limitiran, tj mora da bude sto jeftinije ... tako da je to najvece ogranicenje!
 

Prilozi

  • untitled 1.JPG
    untitled 1.JPG
    45.5 KB · Pregleda: 369
  • untitled.JPG
    untitled.JPG
    33.7 KB · Pregleda: 359
Rokni SVE na esx. + neki osnovni eksterni storidz
E sad esxi nema support, cluster
Ali ovaj 2950 sa 2 quadkora moze da vozi 20 servera bez zagusenja samo memorije stavi.

E sad :

Na bekap server 1 disk ... lose
Na Domen kontroler 6 diskova...zasto?

Sve u svemu ja bi ili sve virtualizovao, ili uzeo blejdove

Uglavnom ako moras ovako :

Stavi ESXi na server 2950, stavi raid 5 i dobices efektivno oko 250 GB prostora, imas 8 jezgara.
Vidi da iskombinujes memorije tako da max. servisa stavis na to.
 
Nemam externi storage! A ko sto rekoh nemam ni buget iz kog bi mogo da ga pazarim. Peonta je da iskoristim ono sto imam a to su serveri sa liste, i da ih onda uz minimalna ulaganja iskoristim na sto bolji nacin.

Svakako sam mislio da koristim ESXi posto je DZ ali znam da mu onda neke stvari fale... opet kazem, restrikcije su take kakve jesu sa parama!

Backup server ima 1 HDD, tako ga pazario magarac pre mene, pa onda posto nije bilo mesta za backup, on kupio lepo jos dva externa USB HDD i sad mi backup pola stavlja na 7200 SATA local HDD i na dva USB HDDa. Najradije bi to nakacio na neki NAS al nema se para sad za to.

Domain kontroler mora da radi i kao main file server. Vec je u upotrebi oko 250GB i nema vise mesta na trenutnom file serveru. Na to jos onda dodaj roaming accounts od 50 usera... nadam se da ti je sad jasnije zasto 6 diskova... sem ako imas neko bolje a ne skuplje resenje. 6 HDD mu dodju oko £1000, tolko cemo morati da ulozimo, ali meni treba oko 500Gb za DC i file server.
 
Pa dobro, makar imaš dovoljno Win licenci za tolike servere. :) Ako ti ESXi ne odgovara, imaš pravo da staviš onaj jedan 2008 kao HyperV host.

Samo dodatno pitanje, zašto mora DC da ti bude i file server? Preusmeri roaming profile na drugi (file?) server, kao alternativu možeš i da jedan lokalni RAID niz spakuješ u 2950 i dodeliš ga samo DC VMu kao passthrough disk npr.

Ne mora da ti ostaje DC u fizičkoj mašini samo zbog diskova - ja bih prebacio da 2850 bude file server, takođe je pitanje i da li mora baš 6x146GB i u kojem RAID nizu.

Naravno, ovo je sve dosta okvirno na osnovu onoga što si do sad napisao.
 
Ej evo sad bas prepakujem plan. :D

Bio sam na nekom IT sajmu prosle nedelje pa mi zapao za oko Buffalo NAS, pa sam na kraju zavrsio gledajuci Thecus N5200 Pro sa iSCSI supportom... i nesto mi sve lici da ce me jeftinije izaci da uzmem to i nakacim ga na server(e) nego da pazarim RAID controlere za matore servere (posto 2850 i 1850 ce uskoro biti end of support life) i onda uzimam skupe HDDe... posto nema previse usera kontam da ce Thecus odraditi poso, a posto imam iSCSI onda i backup nece biti problem posto cu moci da koristim vec postojece agente za BackupExec.

Tako da ce kanda 2950 da se upgraduje na 8GB RAMa i 4-5 diskova u RAID 5 i onda da vozi sve na VMWare, a lepo samo posle nakacim file serveru ili DCu HDD space sa Thecusa.... imal to smisla a?
 
Imas ti tu ukupno 16gb rama. Ako fizicki moze, strpaj to sve u taj PE2950, na njega ESX i sa tim Thecusom ima da bude bombona. I kada stavis sve to u VMove na taj server neces imati preko 70% iskoriscenih resursa u peak-u. Samo mu naguraj sto je vise moguce rama. Toga nikad dosta. 8GB je vec normalno po desktopima. Ne znam samo da li taj model Thecusa ima iSCSI konektor.

Moj predlog ti je da ako ces vec imati RAID5 na Thecusu onda zbog brzine koristi RAID10 u tom serveru. Predlog je iz iskustva i kontam da kada se skalira na tvoj primer moze dosta da znaci.

Valjda ce ti nesto od ovoga pomoci.
 
Predlog je prosao kod bosova, sad samo cekam pare za upgrade.

Idem linijom kojom svega na esxi na PE2950 pa kud pukne. :) Ne znam ocel biti bas za 16GB memorije al za pocetak cu da gurnem bar 8GB pa ako krene da krklja onda cemo jos...

... javljam ako zaglavim.
 
Nazad
Vrh Dno