Šta je novo?

Cyber security - iskustva

Olujche

Slavan
Učlanjen(a)
23.08.2012
Poruke
486
Poena
215
Da li neko ima iskustva u Cyber Sec kao SoC analyst ili slična blue team pozicija? Rešio sam da poradim na comptia security + sertifikatu kao prvom koraku na prekvalifikaciji u IT (trenutno sam u naftnoj industriji) pa me interesuje na čemu još da poradim? Planiram da uz sertifikat skupim što više hands on sa splunk-om i da naučim solidno Python ali nisam siguran koliko je pozicija na koju ciljam realna i tražena u Srbiji. S obzirom da sam malo stariji (37) nisam siguran imam li šanse da prođem u nekoj firmi kao junior :D.
 
Verovao ili ne, isti problemi (iste muke, isti razvojni put Bore Snajdera, isti put i cilj mi je kao i tebi a imam i vise godina).

Elem posto sam skoro poceo u firmi koja veliki upliv ima i cyber sec delu javim ti cim imam i bolje informacije (mada ovde imaju 3 lika koji imaju OSCP i veruj mi, sramota me ponekad kad vidim koliko znaju.....)
Koliko vidim svi preporucuju net+,sec+ pa cysa+ mada je meni oscp i ejpt neki san (mada s obzirom na porodicu i priblizavanje 40tim to ce i ostati).
Stay tuned, kad tad cu dodati nesto u ovu temu.....
 
Oscp je relevantan preko bare, a kod nas ne znam kako to ide. Ja sam u slicnim godinama, a u infosec vodama sam 8 godina unazad. Pre toga, takozvani devops.

Nekoliko godina ranije sam u jednoj temi ovde na benchu pitao kakvo je stanje kod domacih za takve pozicije, i iskustva su bila zabrinjavajuca, ali verujem da su danas stvari drugacije i kod nas.
 
Poslednja izmena:
Oscp je relevantan preko bare, a kod nas ne znam kako to ide. Ja sam u slicnim godinama, a u infosec vodama sam 8 godina unazad. Pre toga, takozvani devops.

Nekoliko godina ranije sam u jednoj temi ovde na benchu pitao kakvo je stanje kod domacih za takve pozicije, i iskustva su bila zabrinjavajuca, ali verujem da su danas stvari drugacije i kod nas.
Eto, a znam za primere da ljudi idu iz infosec u devops.. Iskreno i ja idem više u devops smeru, jednostavno iako imam veliku strast ka security i mnogo sam radio i radim na tome, teška je to grana za upasti.
 
Devops je deficitaran, mada u poslednje vreme ljudi se frljaju sa devops definicijama, samo jos malo da radis remote administracija stampaca i eto devops si.
Za secops je druga prica,uski krug ljudi,usko specijalizovano, a potencijalno dosta stresnije nego devops
 
Treba mi neki security sertifkat. Firma trazi. Imam ccna, spremam ccnp za sebe. Ono sto sam nasao, a da mi je ok materija, da je vise tehnicka, a manje menadzment je Security+, SSCP i GSEC. Za ova prva dva mogu da nadjem neke knjige, ovaj GSEC mi je misterija. Program je odlican, rekao bih, ali literatura kao da ne postoji zvanicna. Ima li neko jos nekih preporuka, iskustava?
 
GSEC bese entry level? Pisem iz glave i meni je program odlican ali literature nigde.

Sec+ ti je za probijanje vrata nogom, SSCP je odlicno povezati sa iskustvom. Kao sto ness rece oscp gledaju stranci ali je bas tezak i dobra stvar je sto ga ne obnavljas...

samo da se nakanim na sec+ i ccna bice belaja
 
Ma da nema literature osim da platiš one njihove zvanične treninge od 6k€ …ali je tehnički 100%…nema, meni, dosadnih menadžerskih delova…
 
Nazad
Vrh Dno