Šta je novo?

Cudno ponasanje racunara

gsrki17

Slavan
Učlanjen(a)
09.02.2007
Poruke
54
Poena
309
Veliki pozdrav

Konfiguracija:
ploca m4a78-e (drajveri jedini koji postoje za tu plocu na asusovom sajtu)
procesor phenom 2 940
memorija kingston hyper-x 4x2gb oznaka modula khx8500d2/2g sistem vidi 3.25 gb rama (memoriju sam u biosu stavio da radi na 800mhz zato sto u uputstvu od ploce pise da tako treba zbog stabilnosti sistema)
hd hitachi 750gb
grafika sada saphire 4770 (ranije je bila asus 4850) (menjao sam drajvere za grafiku sa svima isto)
napajanje gigabyte odin pro 800w
optika samsung sh-s203b
tv karta leadtek 2000xp expert
windows xp sp3 32-bit
apc produzni kabl sa zastitom
Ploca procesor memorija napajanje stari od aprila 2009 nova grafika 7.9.2009
starija grafika nije tada kupljena starija je je od ploce procesora i memorije ne znam tacno koliko
Valjda nisam nesto zaboravio. Ispricacu celu situaciju iako mozda nije sve povezano.
Prvo se desavalo ista stvar koja je i sada pocela da se desava pa Vam zato pisem plaseci se da racunar ponovo ne crkne. Naime nema pravila kada najcesce kada keva igra neke njene igre mada ne bas toliko cesto slika na monitoru za trenutak nestane pa se slika vrati u normalu. To nisu nikakve zahtevne igre (logicke trazenje predmeta i slicne sitne igrice i neki prastari menadzer koji ja igram championship manager 97/98)
U septembru 2009 racunar nosen na servis bio i kod uvoznika gde su mi rekli da je ploca ispravna memorija ispravna da je grafika crkla da ne mogu da koristim integrisanu navodno zbog nekompatibilnosti ploce i memorije i zamenio sam grafiku asus 4850 koji je crkao i uzeo tada saphirre 4770 i poslednjih par dana je ista stvar sa nestajanjem slike na trenutak pocela i sa njom da se desava pa Vam zato pisem. Inace osim te "sitnice" racunar savrseno radi. Sistem savrseno stabilan.
3dmark prolazi memorija testirana ispravna temperatura procesora najvisa zabelezena 54c normalna otprilike 45-50c temperatura ploce 45-50c. Naponi svi ok vcore 1.38v +3.3v 3.36v +5v 5.05v +12v 12.27v temperatura grafike posle izlaska iz igara 55c. Sve deluje ok a opet...
Ima li neko ideju sta se desava?
Svaka pomoc dobrodosla. Puno uspeha u zivotu i radu svim clanovima foruma
 
Inace racunar nikad overklokovan. u ati drajverima stavljeno manual fan control 100%.
 
Jel je sklapana mashina iz delova ili si je kupio u kompletu. Ako je ovo drugo odnesi im komp i ne slusaj izgovore... :D

U svakom slucaju nije neki standardan problem. Ovako,na nevidjeno bih rekao da je u pitanju neka poluispravna ploca...ili poluispravno napajanje....
Jel si testirao memoriju,sa memtestom npr?
:)
 
Poslednja izmena:
Re

Racunar osim tog problemcica savrseno stabilno radi sistem ne pada mesecima ne blokira se nikada savrseno radi. Ne desava se to stalno svaki dan nego sto je najgore svremena na vreme rekao sam uglavnom kada keva upali njene igre ali i tad ne svaki put. Memorija svremena na vreme nekoliko puta testirana cini mi se gold memory sa hirens boot cda i nikad nisam nasao ninakakve greske i slicno ostavljao po celu noc i slicno. Napisao sam voltaze napajanja. Stvarno nemam pojma sta bi moglo da bude ali cini mi se posle ajde tako da kazem visemesecnog svakodnevnog koriscenja na kraju je crkla grafika imam utisak ko da je crkla sto se kaze malo po malo. bojim se da ce se prica ponoviti. Mozda se grafika previse greje (moja soba jeste dosta topla) ali temperature u drajverima ne pokazuju tako nesto. Zato sam pomisljajuci na to stavio fan na 100 posto. Inace kad se koristi van kevinih igara sasvim normalno radi. Sto ti kazes sasvim neuobicajen problem.
Zato sam i trazio pomoc jel sta god sam testirao sve je u redu. I drugo nisam ni siguran da li je situacija vezana ili ne ali se pocela da se ponavlja bar tako izgleda.
 
Re

Pratim temperature voltaze i slicno svakodnevno ali sve je u granicama normale.
 
ploca procesor memorija i grafika je kupljena u jednoj firmi gde je i nosena na servis kad je crkla grafika i sklapana napajanje u drugoj. Najgore od svega sto se to ne desava stalno nego svremena na vreme. jedino pravilo koje sam video je kada keva upali njene igre i tada ne uvek tj ne svaki put i to samo na trenutak pa se slika odmah vrati u normalu.
 
Hmm,da nije neki softverski problem? Moglo je to crkavanje grafike nekako slucajno da se uklopi u pricu...
 
Drajvere od ploce nemam druge da probam posto su ovo jedini koji mogu da se skinu sa asusovog sajta. bios updejtujem redovno. trenutno najnoviji verzija cini mi se 2505. menjao sam ati drajvere za grafiku svremena na vreme i ne mogu bas da ocenim sa kojim drajverima najbolje radi. Jedino da probam sa onim atijevim hotfix drajverima za stabilnost. Ili da vidim da li ima drajvera na saphireom sajtu. nemam pojma ne bi valjda trebalo da ima veze to sto sistem vidi samo 3.25gb od 8 koliko postoji. ali nemam 64-bitni sistem da probam. isto tako sistem je apsolutno cist od virusa spajvera i ostalih gluposti.
 
Mozda eventualno da trazim neke dosta stare drajvere da probam kako ce sa njima da radi i da li ce ovo da se desava.
 
Najgore od svega sto i da se nesto promeni od drajvera i slicno treba posle toga da se koristi malo duze da bi se videlo jer kako sam rekao to nije svakim pokretanjem. A sto se tice kevinih igara one su savrseno ispravne prelazene bezbroj puta. Sta da ti kazem kad je u jednoj igri skupila preko 500 zivota i 98 puta cini mi se obrnula igru. Sta da ti kazem.
 
Re

A znas li neki dobar program za merenje temperature a da je specijalizovan za (ati) grafike a da je naravno free? Da temperaturu na grafici probam da merim nekim programom a ne ovako kao i do sada da gledam iz drajvera i da da neki zvucni signal ako nesto nije u redu. Mislio sam da startujem neku kevinu igru i da je igra malo duze pa da vidim. Inace uz plocu sam dobio program za merenje temperature voltaza ali on ne obuhvata za grafiku. Inace sad sam gledao na saphirevom sajtu nema drajvera da se skine pa probacu sa drugim ati drajverima gledacu da budu sto stariji. Iako pise da podrzavaju xp mozda sad optimizuju drajvere za vistu i sedmicu zato da probam sto stariji. A i asus je za plocu koliko sam video sad izbacio bios 2507 pise samo support new cpu pa mogu i to da probam.
 
Evo (re) instalirao sam ati drajvere 9.12 hotfix pa da probam.
 
Nazad
Vrh Dno