Šta je novo?

Crkla memorija na kartici (valjda) - ima li leka?

glisoni

Zapažen
Učlanjen(a)
01.01.1970
Poruke
553
Poena
20
Imam karticu Ati 9250, i od nedavno se pojavljuju "crtice" na ekranu. Nije problem sa drajverima, jer se pojave odmah pri butovanju mašine. Ako ostavim Windows drajver, na desktopu ih nema, ali čim stavim ATi drajver, pojave se (valjda tada troši više memorije, pa zađe u nespravan deo).
E sad, po ovome zaključujem da je crko neki od mem. modula.

Pitanje: da li postoji neki način da se locira koji deo memorije je crko, i da se nekako taj deo isključi?
Negde sam čitao da se to može napraviti modovanjem biosa, da se isključi deo memorije, jedna banka, šta god.

Ima li neko nekih iskustava sa ovakvim "delatnostima"?

Ova kartica mi je u mašini koja je čisto ofiice+net, tako da neke "performanse" nisu ovde u igri, više me zanima da li je uopšte moguće ovako nešto izvesti...
 
Poslednja izmena:
Ostavi windowsov drajver i startuj atitool "scan for artifacts". Bez dizanja taktova, naravno.

Na toj seriji atijevih kartica nemas odvojene taktove za 2D / 3D.
tako da verovatno nije do taktova, a da je neki mem chip pokvaren imao bi stalno probleme i u 2D i u 3D modu.


Meni se cini da te verovatno zeza instalacija ati drajvera.
Probaj neku stariju verziju, ionako je podrska za <9600 serije prekinuta pre vise od godinu dana.

Takodje, windowsov drajver za ati 92xx nema u sebi drajver za TVout ili ATI rage. Moguce je da je taj cip otisao i da kartica pocinje da zeza tek po instalaciji toga.
U tom slucaju skini sa ati sajta klot display driver i to je to.
 
Poslednja izmena:
Imam karticu Ati 9250, i od nedavno se pojavljuju "crtice" na ekranu. Nije problem sa drajverima, jer se pojave odmah pri butovanju mašine. Ako ostavim Windows drajver, na desktopu ih nema, ali čim stavim ATi drajver, pojave se (valjda tada troši više memorije, pa zađe u nespravan deo).
E sad, po ovome zaključujem da je crko neki od mem. modula.

Vidim da nisi pažljivo čitao....Ali sve jedno, probaću AtiTool, čisto da vidim da li će spuštanjem kloka memoriji da išta popravi...
 
nema tu nekog filoyofiranja, grafika je otisla u vecna lovista
 
Kako da ih onda nema kod Win drajvera ?

Oni koriste default klokove kartice i takodje sve mem chipove i uopste resurse kartice /i u 2d i 3d modu /.

Ono sto win drajveri ne rade je kontrola TVouta .
Poenta je bila da ukoliko Win rade, a Katalist paket / koji se sastoji od drajvera i jos pokojecega /brlja, najverovatnije je problem u crknutom TV out chipu.
Sto se tice boot screena, tad rade SVI video izlazi na kartici, pa je logicno da tu imas smetnje.
/ bios moze da se vidi kad je komp povezan samo na TVout, bez monitora /
 
Pre svega probaj tu karticu na nekoj drugoj ploci (ako vec to nisi uradio)
Zatim eksperimentisi sa AGP Fastwrite opcijom.
Mozes probati i postepeni down-clock.

Pogledaj da nisu prekinuti vodovi oko rupa i zabica koje drze hladnjak.
Mnogo puta do sada sam nailazio na kartice sa takvim simptomima
posto su ih njihovi vlasnici "strucno" cistili i menjali pastu.
Ako i spustanje klokova ne pomogne, a tako se ponasa i na drugim plocama,
ta kartica onda nije vredna nekog truda zbog njene cene.
 
Ja imam 2 9550 koje se identicno ponasaju, jeste da im je menjana pasta, ali ne vidim ništa konkretno. Kako neko može da očisti vod sa žabicom za hladnjak?
 
Vodovi na stampi cesto idu jako blizu pored rupe za zabicu.
Zabicu potrebno malo stisnuti nekim spic kljestima da bi prosla kroz rupu i
omogucila da se skine hladnjak.
Tu nastaju problemi ako je zabica malo tvrdja pa se
metodom "stisni iz sve snage" lako kljestima ostete vodovi na stampi.
 
Pre svega probaj tu karticu na nekoj drugoj ploci (ako vec to nisi uradio)
Zatim eksperimentisi sa AGP Fastwrite opcijom.
Mozes probati i postepeni down-clock.

Pogledaj da nisu prekinuti vodovi oko rupa i zabica koje drze hladnjak.
Mnogo puta do sada sam nailazio na kartice sa takvim simptomima
posto su ih njihovi vlasnici "strucno" cistili i menjali pastu.
Ako i spustanje klokova ne pomogne, a tako se ponasa i na drugim plocama,
ta kartica onda nije vredna nekog truda zbog njene cene.

Kartica je probana na više ploča, sve sa različitim čipsetovima (nV, intel, VIA), sa različitim drajverima (omega, Win, ATi). Uvek isto.
Kuler nije nikada skidan (pasivan, inače).

O isključivanju pola memorije sam razmišljao jer je kartica 128 bitna (GeCube R9250LP) i ima po 4 čipa sa ove strane pločice (dakle 8*16MB). Bilo bi interesantno pronaći da li je moguće ograničiti magistralu na 64 bita, pa onda isključiti pola memorije. Čipovi su Elixir N2DS12H16CT-5BT, ddr400.
Cela "operacija" je više iz zabave i istraživanja, nego što ću imati neke koristi od toga. Viđao sam 64bitne kartice, koje imaju čipove samo sa jedne strane, i odatle ideja.
Inače, ova kartica nema dedicated tv-out čip, nego izgleda GPU odrađuje i taj deo.
Klokovi su 250/200, ali brlja i na 200/100, pa i na niže.
Nema vidljivih oštećenja.

Po mom mišljenju, neki od mem. čipova je riknuo, i zato su one 'crtice' po ekranu.
Kada je na dektopu, na samom desktopu nema brlja, ali oko kurzora se vidi manji kvadrat koji je popunjen brljama, kao da je to neki overlay kroz koji se vide te brlje...
Šta ga znam, tako nekako.
Kada pustim neki divx n(opet overlay), onda se brlje masovno pojave.
 
Poslednja izmena:
Uzmi neki ventilator, osmicu, udeni na 12v i stavi je da duva preko gpu.
najverovatnije je termalna pasta zapekla, usled dugih godina surovog rabljenja.
If problem persists, dohvati sekiru, nadji neki panj i presudi joj.
Bolje ti nju nego ona tebe.
(A mogao bi i neku sliku tog procesa da bacis . Ima ovde mnogo kivnih na hardver)
 
Nazad
Vrh Dno