Šta je novo?

CPU ventilator se pojaca cak i kad nista ne radim?

kidswithaids

Slavan
Učlanjen(a)
10.10.2008
Poruke
62
Poena
310
Imam problem od pre par dana gde mi CPU ventilator posle nekog vremena krene mnogo jako i glasno da duva, sto me mnogo nervira! Ali dok se to desava, ne radi se nista zahtevno nego kao po pravilu posle recimo 1h upaljenog kompa. Znaci bukvalno i u neaktivnosti. I ne pada... Temperature svih jezgara su u redu.

Jedina stvar koju sam uradio u odnosu na pre par dana je sto sam zamenio HDD, stavio sam SATA tanji umesto debljeg iz jedinog razloga sto je stari bio za nijansu spor i bucan (glasno kuckanje, sto me je nerviralo).

Napominjem da se nista ne radi na kompu kad se ubrza i tako ostane dok ne resetujem komp. Soba je hladna, HDD-ovi se ne greju, nema prasine...

Sta ciniti?
 
I ako ti ne radiš ništa to ne znači da windows ne rade nešto u pozadini. To se često događa posle dužeg mirovanja.
 
mozda nisi cuo taj zvuk zbog buke hdda :)

obori obrtaje cpu kulera
 
Windows indexuje fajlove na HDD-u, radi održavanje u pozadini, itd. Sada je aktivnost malo veća upravo zbog toga što je disk nov, posle nekog vremena će je biti manje...
 
CPU 6% ali to je za ceo processor, dovoljno je da jedno jezgro radi nešto i da se greje pa controller reaguje na to.
 
Hajde instaliraj neki progam za pracenje rada racunara (HWINFO ili slican) pa pogledaj temperaturu procesora i da li ima nekih naglih skokova...
 
PRE:
aBFZzUu.png


Upalim Photoshop, ne zuji. Posle pola sata tornado, a na indikatorima nista:

U TOKU ZUJANJA:
C2Behcc.png
 

Prilozi

  • PRE.png
    PRE.png
    169.7 KB · Pregleda: 18
  • U TOKU ZUJANJA.png
    U TOKU ZUJANJA.png
    167.6 KB · Pregleda: 13
Kad pokrenes HWInfo, imas opciju Sensors Only, screenshotuj to da vidimo.
Onako iz prve na osnovu ovoga gore - imas podesen neki balanced power plan koji obara i podize klokove procesora (pri tome i napon) - kada proc bustuje na 3.9Ghz, podigne malo napon i cpu temp ode gore sto aktivira ventilator na hladnjaku. Pokretanje PS-a nece nesto preterano opteretiti cpu - ako hoces da testiras opterecenje, skini Cinebench i pusti ga malo da radi, isprati temperaturu procesora i brzinu ventilatora.
 
Speedfan ne radi na svim systemima i nije ažuriran već više godina. CB stvara ravnomerno korišćenje jednog jezgra pa nagli skokovi nisu ni očekivani.
 
Je l ovde treba nesto da izbaci? Ni u jednoj app ne vidim venitlatore...

gpdQN0n.png
Nije do aplikacija onda, do ploce je, ili bios-a.

Recimo i meni na novoj ploci sto sam uzeo samo izbacuje/omogucava kontrolu na 2 od 4 header-a za ventilatora. Dok na 2 x 3-pin-ska samo ide ventilator na 100% i ne mogu im nista.

Slicno je bilo sa gomilom prve generacije X370 ploca, gde su Nemci morali da mod-uju BIOS-e da se omoguci fina kontrola ventilatora (pogotovo kod raspalog Asus-a)
 
Poslednja izmena:
Sta da radim? Kad u BIOSu upalim ventilatore na maksimum, tako rade (ali to nije upotrebljivo). Taj maksimalan obrtaj i zvuk nije kao ovaj zbog cega sam otvorio post, nego mnogo mnogo jaci i brzi...
Pa zar nema u BIOS-u barem za CPU header povezane ventilatore neka fora, tipa balanced, ili silenced mode, nije toliko stara ploca
 
kupi drugi kuler
 
nisam rekao da je pokvaren, kupi drugi koji ne radi na tolikom broju obrtaja, da sve bude silent
 
Nazad
Vrh Dno