Šta je novo?

cpu arhitektura: netburst vs PentiumIII

audiofreak je napisao(la):
Samo kratkorocno, ocekujem da se uskoro vrate za crtacu tablu posto su otprilike dostigli maksimum efikasnosti sa sadasnjim dizajnom.

Da, ali sad ti isti "nevini" proizvodjaci RAM-a, drze trziste kao lobi, seti se samo sankcija u vidu extra poreza (ako se dobro secam) koje je popio Hynix u USA i kako su cene memorije skocile nakon toga.
Razvoj K8 jezgra je zaista stigao veoma blizu kraja i AMD ne može mnogo da ih unapredi. AMD će zbog toga forsirati prelazak na dva jezgra čim ovlada 65 nm procesom, a izgleda i da je znatno ubrzao razvoj svojih četvorojezgarnih procesora iz istog razloga. Živo me zanima hoće li oni imati homogena ili heterogena jezgra.
Sa druge strane, pitanje je i hoće li Intel moći da ponudi bolju arhitekturu. Lično mislim da Merom ipak neće biti jači nego Athlon 64 X2. Videćemo.

Ne pljujem ja Rambus bez razloga niti opravdavam proizvođače memorije olako. Istina je da je Rambus zloupotrebio njihovo poverenje i zahtevao pare za tehnologije koje je prvobitno obećao da će besplatno licencirati (zbog čega su upravo te tehnologije i bile prihvaćene u finalnim specifikacijama više JEDEC-ovih memorijskih interfejsa). Odgovor proizvođača memorije ne ovakvu drskost je bio surov, tako da je Rambus i dan-danas mala kompanija, uprkos nekim stvarno odličnim pronalascima do kojih su došli. Ali ako hoćeš da igraš prljavo, onda nemoj da se buniš kad ti ga uteraju.
U proizvodnji memorijskih čipova vlada velika konkurencija, tako da DRAMurajima nije lako. Kada bi u proizvodnji DRAM-a bila ista situacija kao u svetu CPU-a, šta misliš, koliko bi puta više plaćao RAM? Ali odosmo van teme.
 
@morbius:
RAM koji nam proizvode i prodaju "jadni" DRAMuraji se mnogo sporije razvija od procesora (cak i od Intelovih :D), odnosno njegova brzina (10x manja!) odavno ne prati brzinu procesora. Iz toga proizilazi da je preskup za ono sto nudi. XDR sa druge strane ima bandwidth koji je skoro na nivou L1 cachea jednog P4 na 3GHz. O cemu onda pricamo?
 
Poslednja izmena:
Elpida takodje kriva za "namestanje" cena
Pored firmi Hynix, Micron, Samsung i Infineon, Elpida je vec 5. proizvodjac koji je priznao da je ucestvovao u namestanju cena memorije u periodu izmedju 1999-2002 i koji ce platiti debelu kaznu zbog toga.
Steta koja je ucinjena je u stvari mnogo veca tehnoloski gledano jer kako se polako razotkriva, proizvodjaci DDR memorije su prvo snizenjem cena "navukli" musterije i isterali RDRAM sa trzista kao preskupu alternativu, a zatim su digli cene svojih proizvoda. To je dovelo do cuvenog fijaska RDRAM-a koji kako se ispostavlja nije bio skuplji zato sto je bio proprietary, vec zato sto su proizvodjaci DDR memorije namerno snizili cene cak ispod realnih ne bi li ga isterali sa trzista.

Jos malo detalja oko Rambusa:
Rambus did not introduce tech into the dram specs. Rambus was prohibited by even presenting their tech to JEDEC by the cartel. This is all covered by the Fifth Circuit Court of Appeals decison written by Judge Randall Rader (top patent judge in the USA). You are either spreading propaganda or are a victim of propaganda. Facts do matter. I suggest you take the time to read the FTC initial decision by Judge McGuire before exhibiting your ignorance of the subject again.

Kome je bas extra dosadno i ima brz link na raspolaganju je i FTC dokumentacija (348 strana 19,226KB PDF).
 
Poslednja izmena:
Vrh Dno