Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
COVID-19 / Koronavirus

Da se vlast u Srbiji nešto pita, tamo bi već sad bilo gore nego u Italiji.

Činjenica je da su dobili neke preporuke sa strane, verovatno od braće i prema tome deluju.

Niko nije toliko pravio viceve na račun virusa kao naš državni vrh.

Švajcarska je malo specifična zemlja koja pokušava da balansira između ekonomije i oštrih mera. Da nemaju žarište na granici i ogromnu dnevnu migraciju sa Italijom, verovatno bi radili što i Švedska.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
COVID-19 / Koronavirus

U Srbiji njima je ovo najbolja moguca predizborna kampanja, mislim da sa uzivanjem svaki cas donose nove mere i pre nego sto mogu da vide efekat prethodnih.

Ljudi u Srb vecinom vole i loze se na cvrstu ruku, zato je ovo najbolja moguca kampanja.
 
To je pitanje sta znaci “bezbolno”.

Zapravo, svi su shvatili da ce da boli, ali je pitanje sta ce manje da boli.

Da li prosto prihvatiti da ce 0.2-0.5% populacije umreti (dodatno na standardnih 1.3% koji umru svake godine), najvecim delom zato sto nece dobiti adekvatnu negu (prihvati se da se zdravstveni sistem srusio i da niko preko 75 nece dobiti negu) a zivot nastavi manje vise normalno da se odvija. Vecina te populacije su stari i bolesni koji bi svakako umrli u narednih godinu dve.
Ovaj scenario treba imati i snage izgurati i ne pokleci pred pritiskom javnosti.

Drugi ekstrem je full, dugotrajni lockdown do vakcine, manje ljudi umre, rizikujes da srusis kompletan sistem i useres se u buducnost ljudima od 20, 30, 40 godina, gomila umre od gladi, depresije...


E sad, ko moze da kaze koje je pravo resenje? Moci crmo za godinu dve kad ovo sve prodje i budemo znali konacan racun (broj zrtava, stanje ekonomije...)

Zato se i ide na nesto izmedju.
To izmedju je najgore zlo. Zlo koje ova vlast zagovara a ti pratiš / promovišeš.

Uništiće ekomoniju zbog dugoročne obustave rada za mnoge, a virus će nastaviti da cirkuliše mesecima i godinama i da bude izvor konstantne krize i opasnosti.

Nisam ni sumnjao da ćete izabrati najgoru opciju po narod i državu.
 
Poslednja izmena:
Pa dobro sta vi tacno hocete?

Vidim da je svako resenje najgore, neverovatno.
 
U Srbiji njima je ovo najbolja moguca predizborna kampanja, mislim da sa uzivanjem svaki cas donose nove mere i pre nego sto mogu da vide efekat prethodnih.

Ljudi u Srb vecinom vole i loze se na cvrstu ruku, zato je ovo najbolja moguca kampanja.

Jeste, ali ako se racuna da sacuvas penzionere virus mora da prodje kroz sve ostale kategorije, znaci mora da se pusta pametno, ove cuvas, ovi preleze, nemoguce je 100% sacuvati starije,al sto ih ima manje sa problemimam to bolje.
 
Izvinite molim Vas, a šta su to Kinezi lagali? Oni su uveli najrigoroznije mere čim su shvatili ozbiljnost situacije.
A čitam već danima kako prosipate svoju mržnju prema Kinezima, da li ste rasista, ksenofob ili samo potpali pod propagandu medija, tamo gde živite, ne znam. Ali me čudi da moderatori to dozvoljavaju.
A pišem ovo iako znam da će verovatno moj post obrisati.
I neću se raspravljati sa vama, niti odgovarati na vaše eventualne replike.

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
Vec je jedan clan foruma pisao o tome. Evo postoji cak dokument iz ejjj 2007 koji je upozoravao da moze biti veliki problem u Kini.
af7241439601a4a8ad4a84c21b4d7570.jpg


Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
 
@mwsavko

Pa sto to dokazuje? Nista
Koronavirus je familja virusa u koju sapadaju SARA MER, COVID... a te epidemije su bile tad....i shvatili su da mogu biti zeznute.....

Coronaviruses are a group of related viruses that cause diseases in mammals and birds. In humans, coronaviruses cause respiratory tract infections that can be mild, such as some cases of the common cold (among other possible causes, predominantly rhinoviruses), and others that can be lethal, such as SARS, MERS, and COVID-19
 
Aj iskulirajte malo sa prozivakam i svadjama.
NIti me zanima ova tema niti ucestvujem u istoj, ali i za ovu temu vaze pravila benchforuma.

Sad kad ste vecina kuci, instalirajte neki chat/viber razmenite brojeve i krenete sa raspravama, ne treba vam forum i publika za to.

Takodje nemojte uskracivati nikome pravo da pise nesto na forumu na osnovu godista, lokacije ili bilo kakve pripadnosti. Hvala.
 
Poslednja izmena:
Videli ste vec da se suska da kombinacija leka za malariju i nekog antibiotika leci coronu. Znacemo vise za par dana kada izadju dodatni testovi.

Evo sta zla farma industrija radi povodom toga:

Novartis commits to donate up to 130 million doses of hydroxychloroquine to support the global COVID-19 pandemic response

https://www.novartis.com/news/media...ine-support-global-covid-19-pandemic-response


Osim toga sto je lepo sto daju dzabe 130 miliona doza, vise se nadam da oni vec znaju da ovo radi pa su se zato odlucili na ovaj potez.
 
@mwsavko

Pa sto to dokazuje?

Jedino što dokazuje je da je naučnicima/istraživačima bilo poznato da specifičnosti kineske kulture mogu napraviti ozbiljno *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* (verujem i gore od ovoga) a da to niko nije shvatio dovoljno ozbiljno i nešto preduzeo.
Zna se za koronaviruse odavno, ali se ne znaju implikacije i rizici u dovoljnoj meri - što opet dokazuje ljudsku prirodu i nemar koji se dešava vekovima na polju medicine. Prioriteti su uvek nešto drugo.
 
Švajcarska je malo specifična zemlja koja pokušava da balansira između ekonomije i oštrih mera.

To je uradila Italija. Vidi ih danas. Stvarno se ovde svašta piše.U Kikindi rade neke privatne kompanije, mada su u matičnim zemljama zatvorene !!! Nema tu balansiranja. Ili , ili !!!
 
Poslednja izmena:
@LazaNS
Kod nas je problem kako se vlast obraća narodu, odnosno prave nas *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*ma.
Ismejavali su sve one predloge, a koje sad i primenjuju.
Nedelju dana su pričali kako ne mogu po Ustavu da zabrane našim ljudima da se vrate u svoju zemlju. Odjednom mogu da zabrane i zabranili su. Pustili ih, samo da bi mogli da ih okrive i da kažu da je zbog njih sva ova zabrana. Ispada da problema nije ni bilo dok se nije vratilo 30-5000 ljudi.
Hvale se na sva usta šta sve nabavljaju i koje stvari rade, prave političku kampanju od ove situacije.
Napadaju novinare koji bi da postave pitanja koje nisu oni napisali i opet se hvale kako oni svaki dan izlaze pred novinare i odgovaraju na pitanja. Ne treba da izlaze, barem ne oni, ima stručnjaka koji mogu da odgovaraju.

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
FDA je odobrila test koji za 45 minuta odredjuje ima li neko koronu ili ne, naravno za sad nema mass primene

New coronavirus test returns results in 45 minutes, but it may be limited to hospitals

https://www.statnews.com/2020/03/21/coronavirus-test-returns-results-in-45-minutes/

But the test, emergency use of which was cleared by the Food and Drug Administration Wednesday, will likely be used in only the most urgent situations: triaging patients who are already in the hospital or the emergency room, and testing health care workers who might be infected to see if they can return to work.
 
To je uradila Italija. Vidi ih danas. Stvarno se ovde svašta piše.U Kikindi rade neke privatne kompanije, mada su u matičnim zemljama zatvorene !!! Nema tu balansiranja. Ili , ili !!!

Zato što misle da se širenje virusa ne može zaustaviti pa koriste taktiku kontrolisanog širenja uz sprečavanje totalnog kraha sistema.

Italijani su napravili par propusta koji su ih skupo koštali. Treba pogledati Nemce.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Za 3/4 onoga što je napisano u tekstu u Danasu, verujem da bi potpisalo 90% građana naše zemlje. Sadašnji sistem je više nego neefikasan, korumpiran a najgore je što je pred potpunim kolapsom, ne zbog ovog virusa.
Ko ima prilike da se obraća našem zdravstvu za pomoć, taj potpuno razume o čemu se radi u tekstu.

@lazans

Ali ne možeš da gledaš kako ti nestaje tih 0,xx%.stanovnistva zato što je to, koliko god morbidno zvučalo, manji problem od toga što 10 puta toliko ljudi koji će se izvući će zauzeti sve medicinske resurse.
Jos gore, gubiš zdravstvene radnike u tom ratu u kome je broj kolateralnih žrtava ogroman. Svi oni koji imaju bilo kakav drugi problem sa zdravljem, od redovne vakcine za decu do onkoloskih pacijenata, su na margini jer nema ko da se bori za virusom. Neminovno je da se izgubljeni lekari i sestre zamenjuju radnom snagom iz drugih odeljenja i bolnica.
I sta smo dobili? Prelezali smo covid 19 a izgubili lekare i bolnice i uz sve to je privreda stala u nekom trenutku. Duplo golo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Prosto se šalju konfliktne informacije. Sa jedne strane se poziva na ostanak u kućama a sa druge ministri se dokazuju pred šefom i teraju ljude da se snalaze za prevoz. Pa to grupno vozanje do posla sa komšijama kolima je nešto najgore što može da se organizuje, tek se tu ljudi mešaju...pričam o gomili državnih službi koje u ovom trenutku ne moraju da rade, neće ništa propasti ako ne rade par nedelja pa i mesec dana...ali kako bi se onda ministar Đorđević busao u prsa kako oni normalno rade...nije dakle problem što radi coca cola ili neka slična proizvodna delatnost, ali birokratija u svakom slučaju nije neophodna da još i ona pravi gužvu na ulicama...dakle, i u ovako teškoj situaciji oni se bave stranačkim pr-om...
 
Zato što misle da se širenje virusa ne može zaustaviti pa koriste taktiku kontrolisanog širenja uz sprečavanje totalnog kraha sistema.

Italijani su napravili par propusta koji su ih skupo koštali. Treba pogledati Nemce.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Konto Nemaca, jedan od naših preko...
d12bad17beb66be06220b733e4be94f7.jpg


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
I Švajcarci kažu da im je zdravstveni sistem pred kolapsom. Danas tekstovi u novinama kako su kapaciteti u nekim bolnicama skoro puni, nedostaju boce sa kiseonikom, ne mogu da nabave nove respiratore...

Sad je misterija šta je tu istina a koliko se namerno izaziva panika da bi se stariji uplašili i ostali kod kuće.

Prosto je neverovatno da je cela Evropa u frci, o Americi da ne pričamo, a u Srbiji sve pod kontrolom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vidim da rasista iz civilizacije non stop ponavlja pitanje sta mi to kog Djavola hocemo, nista nam ne valja.
Evo sta ja hocu, da ne bude da se samo bunim:

Zatvaranje skola: da
Z.kafica: apsolutno
Z.okupljanja/parkova: da
Z.j.prevoza: tako je kako je, ne zameram
65+: j-b g

Sa dr.strane, policijski cas od 17h: APSOLUTNO NE.
To nije ni neophodno uz prethodne mere, i mislim da vise sluzi tome da ljudi budu zadovoljni kada se ta mera ukine, kako niko ne bi obracao paznju na to sto ce mesecima nakon toga vanredno stanje formalno ostati na snazi (dok istrazivanja ne pokazu da se ljudi vise ne plase da izadju na mitinge i izbore).
Zasto bi neko toliko dugo ostavljao kafice otvorenim, a da to ne sluzi kao izgovor za kabadahijsko diktatorstvo pod izgovorom nedisciplinovanosti gradjana.
I baba Simana je znala da ce ljudi ici u kafice po lepom vremenu, ako su vec otvoreni, a ne prevejani politikant.

Takodje, hocu da mala drzava sa malobrojnim stanovnistvom koja je imala par meseci prednosti ima i obezbedjene maske i alkohol na vreme. Kao i zastitna odela za lekare i m.sestre koji su u kontaktu sa zarazenima.
I hocu da ne prave stetu sa rakijom i dr veseljkom dok su jos mislili da ne odlazu izbore, jer bi tako bilo mnogo lakse objasniti ljudima da ne treba da se posecuju.
 
Poslednja izmena:
Ljudi, ili se kontrolisite i normalno ,kulturno pisite i ne spamujte ili cu poceti redom sve da banujem...

Znate da pametujete i pljujete kako se ne postuje red, o ne postovanju pravila na ulicama i sl a prvi ovde ne postujete najosnovnija pravila foruma.
Dosta je bilo, svako izletanje - ban. Dokle da vas moljakamo i da brisemo vase bljuvotine...
 
@djurkash post ovo prijatelja iz njemacke,ovde je jos gore stanje 100x nemoj da se lazemo,ako se tamo ceka sta je tek ovde
jedini razlog sto imamo ovako mali broj bolesnik je prividno samo zato sto smo tolka muka i beda da nemamo testova a ni uslova gde ce se to odraditi,a i kadar je vec pobegao u tu nemacku.ovde rade sve vise nepismeni partiski ili deca lovatora kao lekari.
ja sam bio na respiratornom ovde,poprskali me po rukama samo,pitali jesi bio gde preko il sa nekim zarazenim,poslusala me samo po ledjima i kao peglaj,budi kuci
a ja imao pakao temperaturu i simptome od gripa ili ovog zla,skontao sam jer sam dosao sebi posle 3 dana
 
Poslednja izmena:
@djurkash post ovo prijatelja iz njemacke,ovde je jos gore stanje 100x nemoj da se lazemo,ako se tamo ceka sta je tek ovde
jedini razlog sto imamo ovako mali broj bolesnik je prividno samo zato sto smo tolka muka i beda da nemamo testova a ni uslova gde ce se to odraditi,a i kadar je vec pobegao u tu nemacku.ovde rade sve vise nepismeni partiski ili deca lovatora kao lekari.
ja sam bio na respiratornom ovde,poprskali me po rukama samo,pitali jesi bio gde preko il sa nekim zarazenim,poslusala me samo po ledjima i kao peglaj,budi kuci
a ja imao pakao temperaturu i simptome od gripa ili ovog zla,skontao sam jer sam dosao sebi posle 3 dana
Vidi kolega, imao sam i ja slične simptome, pa nisam išao u dom zdravlja, lečio se kući, obarao temperaturu, i još mrdam...

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Britanija je narucila vise miliona testova za antitela, koji moze da kaze da li neko ima infekciju, ili je vec prelezao.

Na taj nacin moze da se stekne bolja predstava o stvarnoj situaciji u vezi sa ovim.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Svaki zdravstveni sistem će pući pred ovakvom situacijom. Da li mislite da igde u svetu bolnice (u normalnim uslovima) zvrje prazne sa stotinama praznih kreveta, i stručnim doktorima koji tu i tamo pregledaju 2-3 pacijenta dnevno?!?

U najboljim zdravstvenim sistemima sveta, lupam, ali bar 80% kapaciteta zdravstva je zauzeto redovnim pacijentima. Da se odjednom pojavi samo još 1.2x novih, sistem počinje da se nateže, preko normalne mere.
Kada ih se odjednom pojavi još 4x više kritičnih pacijenata, nema sistema koji će sve njuh da hendluje kako treba. I dobije se Italija, za početak.
 
@djukarsh naravno da nisam isao u dom zdravlja da sedim i zarazim sebe i druge,nego telefonom zakazao u posebnom odeljenju gde je to kod nas kao izolovano,odnosno samo odredjeno,moras proci kroz ambulantu da bi dosao do sobe gde je to respiratorno,
kako nikom nije palo napamet da ude npr neka izolovana soba,supa prepravljena za samo takve slucajeve
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno