Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Profa Nestorović je doktor koji ima duboko ličnu životnu tragediju, ako se to tako može nazvati, koja je uticala na njegov profesionalni poziv. To je njegov glavni problem, nije on tako loš doktor, koliko je “oštećen” kao ličnost.
 
Ma nema od ta posla ništa...znaš li koliko će trajati samo skupljanje 50 ljudi po Beogradu...? Kad idem negde kombijem nas 5-6 skuplja po par sati u Beogradu...puno radno vreme će samo skupljanje da traje...jedan živi u Mirijevu a drugi na Petlovom brdu...ta logistika je neizvodljiva...
Dal ti je logicno ili ne, tako je da ne pisem sad sve firme koje su se tako vec organizovale.
Aman covece bice punktovi pa ce tu dolaziti ljudi a do tih punkotva peske, jeste malo teze ali ne moze autobus svakog kuci da vozi.
 
Indijska vlada zatražila da se više od milijardu ljudi povuče u samoizolaciju.
Izveštači javljaju da su ulice Nju Delhija opustele, radnje su zatvorene.

Poslato sa WAS-LX1A pomoću Tapatoka
 
Ovo jeste tačno, ali ne treba odma prstom upirati u tog čoveka što je krio gde je bio i sa kime se družio. Ne treba bolesnike ni pitati o kontaktima, već ih testirati. Komplet sve bolesnike po bolnicama i sve lekare i pomoćno osoblje. I to više puta tokom nedelje. U tom Somboru lekari i osoblje nemaju maske, nemaju rukavice, nemaju mantile. Sve se svodi kako se ko snađe. Čudo da nije više zaraženo.
Ma da a testovi dzabe, zamisli ajmo svih nas preko 7 miliona da se testira, evo i ja recimo hocu da se testiram, nisam bio od prosle godine van zemlje nisam bio sa dokazanim zarazenim, ne poznajem nijednog koji je potvrdjen zarazeni niti moji prijatelji poznaju takve jer smo pricali niti imam ijedan simptom na ne covid 19 vec nemam ni na obican grip mozda mi nista nije a u meni je virus i spasava me to sto sam mlad 40 god, zdrav, s obzirom gde i sta radim imam svakih 3 meseca redovne preglede kod nasih lekara u agenciji ali opet sumnjam i da ne bih sirio dalje voleo bih da znam zbog drugih oko mene, i sad zamisli da svako kao ja hoce a hoce svi ili bar dobar deo nacije koji su odgovorni.
Verovatno bi na kraju ispalo da vecina nije pozitivna, ali odose testovi a oni kostaju a to su sve nase pare i treba ih pametno trositi ja, ti dajemo od poreza za testove nije AV to platio iz svog dzepa on samo upravlja njima nisu njegove i zato moraju odgovorno da se trose.
 
Sa 40 nisi ni mlad ni star :d
 
Ma nema od ta posla ništa...znaš li koliko će trajati samo skupljanje 50 ljudi po Beogradu...? Kad idem negde kombijem nas 5-6 skuplja po par sati u Beogradu...puno radno vreme će samo skupljanje da traje...jedan živi u Mirijevu a drugi na Petlovom brdu...ta logistika je neizvodljiva...
Kao prvo, ni jedna normalna firma neće dozvoliti da svi radnici dolaze na posao, već samo preko potrebni.
Drugo, ima ljudi koji se odlično bave logistikom.
Treće, zašto ste uvek maliciozni, zašto se uvek mrači, čemu stalno takvi stavovi.
Četvrto, oni koji ne mogu na bus, organizovali su se sa ličnim automobilima ili do firme ili do trase autobusa.
O svakom zaposlenom se brine , ko gde živi , odakle dolazi, naravno da oni što dolaze iz Mladenovca, neće biti prioritet i slati za dva čoveka kombi.

Ja radim u coca coli i za sad sve funkcioniše besprekorno koliko to uslovi omogućuju. Iz dana u dan se firma prilagođava novonastalim situacijama.
Možda je najbolje da niko ne radi, al to je neizvodljivo. Jer ako bi sva prozvodnja u Srbiji stala, to bi bio totalni krah ekomomije, onda nam virus ne bi ni trebao.




Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka
 
Profa Nestorović je doktor koji ima duboko ličnu životnu tragediju, ako se to tako može nazvati, koja je uticala na njegov profesionalni poziv. To je njegov glavni problem, nije on tako loš doktor, koliko je “oštećen” kao ličnost.
Šta mu se desilo?
 
Ima sina sa autizmom. Jedan je od glasnijih antivaksera.
Inače, imao sam priliku da ga lično upoznam, mislim da je divan čovek. Nemam kompetencije da ocenom stručne kvalitete.
 
Moj brat je kao klinac imao problem sa oticanjem očiju, povremeno bi mu otekli gornji i/ili donji kapak na jednom ili drugom oku (mislim da mu se nikada nije desilo da oteknu oba odjednom) i išao je kod mnogo lekara i na puno pregleda, niko nije uspeo da otkrije šta je, ali su svi nešto pokušali. Jedino je Nestorović rekao da postoje razne bolesti i problemi koje medicina uopšte ne poznaje i da će to proći samo od sebe. Na svu sreću, to se i dogodilo i oticanje je prestalo krajem osnovne škole, ali moglo je i da bude drugačije.

To se dešavalo pre dvadesetak godina, a vidim da je u međuvremenu postao još gori.
 
Nestorović jutros na Pinku se baš blamirao izjavama.
Ne znam ima li naredbu od vođe da šarlatanskim šatro duhovitim izjavama diže moral uplašenom narodu, ali za mene nedopustivo neozbiljno za beli mantil.

Kod mene u kraju, 35 ljudi ispred prodavnice konstantno.
Svaki dan viđam mlađeg lika koji svaki *mjau**mjau**mjau**mjau*ni dan nešto kupuje i stoji u redu 2 sata dnevno.
Strah je veći problem od gripa.
 
Što se Nesterovića tiče, gledao sam emisiju, i tada, bez podataka sam se pitao koliko je istina ovo sve što govori. Inače sam svoje klince vodio jednom kod njega zbog uobičajenih alergija, nit je pomogao niti odmogao, više da umirim suprugu...
Što se testiranja tiče, niko od nas ne zna ni cenu ni koliko je zaista teško nabaviti testove. Ko je pratio temu pre 10 dana, ja sam među prvima ovde na temi imao visoku temperaturu 3 dana, i sve ovo vreme uporan kašalj, ali nisam spadao u "definiciju slučaja" da bih se testirao... U međuvremenu sam koliko je to moguće čuvao druge od sebe, ali nisam se samoizolovao jer je trebala pomoć starijima, a i verovatno je bio grip, opet ko će ga znati, najbolje je da su testovi dostupni kao u GER i nema greške...
Činjenica je da su nam se i vlast i struka izlupetali za sve pare, ali sam od njih iskreno očekivao i goru reakciju, tako da je po meni sve moglo biti i crnje... Nadam se da će budući potezi biti bolji i odmereniji...

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
COVID-19 / Koronavirus

+100
Postavili ste dijagnozu!
Drago mi je kad vidim da još neko vidi širu sliku!

Pa sta ako su menjali odluke svakih par dana?

Ko nije?

Kako se vise podataka o virusu dobijalo i kako se situacija brzo menjala tako su SVI menjali odluke.

Ono sto je bitno je da je u Srbiji po svim trenutno dostupnim podacima izbegnuta eksplozija infekcija i eksponencijalni rast. Sve ove dodatne mere ce kick-in-ovati s efektom ovih dana i nema sumnje da ce imati efekta te ce epidemija verovatno biti zadrzana pod kontrolom. Ovo nove mere su verovatno i preterane, no lako ce se kasnije smanjivati kad se vidi sta je dovoljno.

Ono sto mnogi ne mogu da shvate je da nije optimalno resenje sa najmanjim mogucim brojem slucajeva.

U vecini zemalja u EU su pustili da se situacija otrgne kojtroli te sada uvode extremne mere sa bi povrstili kontrolu i zaustavili bum u broju zarazenih, nakon toga ce relaksirsti mere i teziti da imaju manje vise konstantan broj novozarezih. (Da dovedu r broj na ili ispod 1).


Na kraju krajeva i dalje niko nije siguran koja strategija je najbolja, u Svedskoj i dalje nema skoro nikakvih ozbiljnih mera a imaju zarazenih na sve strane.

Ljudi u Srb cesto zive u nekoj bajci, tako pricam sa drugarima iz Srb pa mi kazu, ah lako je vama u CH, vi ste izolovana tvrdjava nema sta da brinete. Tada ih uputim na statistiku gde se vidi da CH ima 7000 slicajeva, 80 umrlih a zdravstveni sistem je pred kolapsom. Mera kao u Srb jos uvek nema.
Ali svejedno, da pitas ljude i Srb ko se bolje bori protiv corone, 90% ce bez trunke razmisljanja reci Svajcarska!

Inace, CH je kao i jos neke zemlje htela da protrci kroz ovo, da nista ne zatvara, ni skole ni vrtice ukalkulise odredjen broj umrlih i teraj dalje... No posto je situacija ipak teza od ocekivane (Kinezi opet lagali) i pod protiskom javnosti i reakcijama drugih zemalja i oni su promenili pricu, pa im se niko ne podsmeva.
 
Poslednja izmena:
Pa sta ako su menjali odluke svakih par dana?

Ko nije?

Kako se vise podataka o virusu dobijalo i kako se situacija brzo menjala tako su SVI menjali odluke.

Ono sto je bitno je da je u Srbiji po svim trenutno dostupnim podacima izbegnuta eksplozija infekcija i eksponencijalni rast. Sve ove dodatne mere ce kick-in-ovati s efektom ovih dana i nema sumnje da ce imati efekta te ce epidemija verovatno biti zadrzana pod kontrolom. Ovo nove mere su verovatno i preterane, no lako ce se kasnije smanjivati kad se vidi sta je dovoljno.

Ono sto mnogi ne mogu da shvate je da nije optimalno resenje sa najmanjim mogucim brojem slucajeva.

U vecini zemalja u EU su pustili da se situacija otrgne kojtroli te sada uvode extremne mere sa bi povrstili kontrolu i zaustavili bum u broju zarazenih, nakon toga ce relaksirsti mere i teziti da imaju manje vise konstantan broj novozarezih. (Da dovedu r broj na ili ispod 1).


Na kraju krajeva i dalje niko nije siguran koja strategija je najbolja, u Svedskoj i dalje nema skoro nikakvih ozbiljnih mera a imaju zarazenih na sve strane.

Ljudi u Srb cesto zive u nekoj bajci, tako pricam sa drugarima iz Srb pa mi kazu, ah lako je vama u CH, vi ste izolovana tvrdjava nema sta da brinete. Tada ih uputim na statistiku gde se vidi da CH ima 7000 slicajeva, 80 umrlih a zdravstveni sistem je pred kolapsom. Mera kao u Srb jos uvek nema.
Ali svejedno, da pitas ljude i Srb ko se bolje bori protiv corone, 90% ce bez trunke razmisljanja reci Svajcarska!

Inace, CH je kao i jos neke zemlje htela da protrci kroz ovo, da nista ne zatvara, ni skole ni vrtice ukalkulise odredjen broj umrlih i teraj dalje... No posto je situacija ipak teza od ocekivane (Kinezi opet lagali) i pod protiskom javnosti i reakcijama drugih zemalja i oni su promenili pricu, pa im se niko ne podsmeva.
Izvinite molim Vas, a šta su to Kinezi lagali? Oni su uveli najrigoroznije mere čim su shvatili ozbiljnost situacije.
A čitam već danima kako prosipate svoju mržnju prema Kinezima, da li ste rasista, ksenofob ili samo potpali pod propagandu medija, tamo gde živite, ne znam. Ali me čudi da moderatori to dozvoljavaju.
A pišem ovo iako znam da će verovatno moj post obrisati.
I neću se raspravljati sa vama, niti odgovarati na vaše eventualne replike.

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
"Virus već u decembru bio u Italiji. Utakmica Lige šampiona napravila problem"
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=03&dd=22&nav_category=78&nav_id=1668664

Ako je ovo tacno to znaci da je kod nas poceo dosta ranije da cirkulise.

LazaNS
Svajcarska se po ovom odlucila da virus protrci kroz njih, znaci sto vise da se prosiri i to je to, sto pre prodje to se pre oporave, ekonomija, samo je fora da se ima kapacitet za sve ugrozene.

Nema kapacitete, niko nema.

Vec su popunili bolnice, pogotovo u italijanskom delu.

Zato su sada i uveli mnoge mere, no i dalje dosta blaze nego u Srb i mnogim drugim zemljama.

Trenutno je CH po glavi stanovnika zemlja sa najvise dnevnih infekcija.
 
Nestorović jutros na Pinku se baš blamirao izjavama.
Ne znam ima li naredbu od vođe da šarlatanskim šatro duhovitim izjavama diže moral uplašenom narodu, ali za mene nedopustivo neozbiljno za beli mantil.

Ovo je i moj utisak. Prosto ne mogu da verujem kako i sta covek sve prica u samo nekoliko dana razlike. Nemoguce da mu vrh ne sugerise kako da se ponasa tj sta da iznosi u javnost. U suprotnom zaista nemam komentar.
Trebalo bi poslusati prof. dr Gorana Belojevica. Ne samo vezano za ovu situaciju vec generalno. Ja sam odusevljen covekom. Iza svega sto prica odgovorno stoji i apsolutno je za sve u pravu.
Nije tema ali profesor je na celu ekspertskog volonterakog tima koji se bavi slucajevima nestalih beba. Samo treba pogledati emisiju "Posle rucka" i epizodu u kojoj je on bio gost na tu temu. Ima je na YT.
 
Poslednja izmena:
Pa to je zato sto su ga pustili da sto pre prodje, inace to radi i Britanija i Nemacka, a i Lombardija se na kraju odlucila za to, imaju najvecu smrtnost a pazi ovo:
Vlasti Lombardije zatražile su od Vlade Italije da pooštri ranije uvedena ograničenja, koja uključuju zabranu svih trgovinskih aktivnosti koje nisu ključne i zabranu javnih okupljanja.

Znaci kod njih vecina svega i dalje radi, i imaju manje mere nego mi.
 
Nisam siguran u to.

Drug na Siciliji sme jednom na dan da izadje do prodavnice. Ne verujem da je u Lombardiji blaze.
 
Da se razumemo, bezbolno "protrcavanje" kroz populaciju ovog virusa je nemoguće. Ni jedan zdravstveni sistem u svetu nema ni blizu kapacitet za tako nešto.
Svaki stručnjak koji je vec krajem januara tako nešto pomislio se može smatrati kompletnim i****om jer je tada već bilo dostupno sasvim dovoljno podataka iz Kine.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
"Virus već u decembru bio u Italiji. Utakmica Lige šampiona napravila problem"
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=03&dd=22&nav_category=78&nav_id=1668664.
Posle bitke svi su generali.
Što nisu odložili kad su već imali naznaka, nego svima zinulo dupe za pare.

I kod nas je proslava 75 godina SD CZ otkazana dan pred utakmicu,
iako je vođa izjavio da se može igrati sa publikom na otvorenom.

Kad je već reč o najvažnijoj sporednoj stvari na svetu.
Poznato je da su posle izgubljene utakmice srbi selektori i treneri,
e mene sve ovo asocira na to, svi sve znaju šta je trebalo uraditi,
pa što ne uradiste tad zaboga i pobogu?!
 
https://www.bljesak.info/vijesti/sv...-najveceg-dnevnog-porasta-broja-umrlih/305990
Ovo je vest od jutros:
Talijanska regija Lombardija uvela je strože mjere u naporima da obuzda širenje koronavirusa. Prema novim pravilima objavljenim u subotu navečer, sportske i fizičke aktivnosti na otvorenom, čak i indvidualne, postaju zabranjene. Korištenje automata za prodaju je također zabranjeno, piše BBC.

Jos da dodam:
U subotu, talijanski premijer Giuseppe Conte naredio je zatvaranje svih "ne-esencijalnih" radnji u toj zemlji. Međutim, nije specificirao koje se radnje smatraju esencijalnim. Supermarketi, apoteke, pošte i banke će ostati otvorene, a javni prevoz će nastaviti raditi.
 
Poslednja izmena:
Nemam problema da priznam, ja bih Kinu izolovao od ostatka sveta, ovaj virus je samo slag na tortu.
Neverovatno sta uradise svetu.
Jeftina elektronika- skup virus...bilo je samo pitanje dana, tekstovi o Korona virusu u Kini se pišu već godinama...
 
Poslednja izmena:
@Lanikor Ništa to ne dokazuje,tj svaka zemlja na svetu bi to uradila ili još nešto gore da prikrije nešto sto je u tom trenutku bila nepoznanica,da bi zaštitila svoj interes..Ono što su kinezi nakon toga uradili nijedna zemlja ne bi uradila na tom nivou. Ne možete da pljunete na Kinu zato što je pokušala da zataška jer ceo svet tako funkcioniše. Siguran sam da je ovo izbilo u USA,VB ili bilo gde drugo bilo bi gore ...

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
@LazaNS onda mi mozemo tako za Italiju da kazemo.
 
COVID-19 / Koronavirus

Da se razumemo, bezbolno "protrcavanje" kroz populaciju ovog virusa je nemoguće. Ni jedan zdravstveni sistem u svetu nema ni blizu kapacitet za tako nešto.
Svaki stručnjak koji je vec krajem januara tako nešto pomislio se može smatrati kompletnim i****om jer je tada već bilo dostupno sasvim dovoljno podataka iz Kine.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

To je pitanje sta znaci “bezbolno”.

Zapravo, svi su shvatili da ce da boli, ali je pitanje sta ce manje da boli.

Da li prosto prihvatiti da ce 0.2-0.5% populacije umreti (dodatno na standardnih 1.3% koji umru svake godine), najvecim delom zato sto nece dobiti adekvatnu negu (prihvati se da se zdravstveni sistem srusio i da niko preko 75 nece dobiti negu) a zivot nastavi manje vise normalno da se odvija. Vecina te populacije su stari i bolesni koji bi svakako umrli u narednih godinu dve.
Ovaj scenario treba imati i snage izgurati i ne pokleci pred pritiskom javnosti.

Drugi ekstrem je full, dugotrajni lockdown do vakcine, manje ljudi umre, rizikujes da srusis kompletan sistem i useres se u buducnost ljudima od 20, 30, 40 godina, gomila umre od gladi, depresije...


E sad, ko moze da kaze koje je pravo resenje? Moci crmo za godinu dve kad ovo sve prodje i budemo znali konacan racun (broj zrtava, stanje ekonomije...)

Zato se i ide na nesto izmedju.
 
Poslednja izmena:
COVID-19 / Koronavirus

@LazaNS onda mi mozemo tako za Italiju da kazemo.

Zasto?
Italijani su zrtve kao i svi mi.

Oni od prvog dana dele prave podatke i pravo stanje.

Kinezi i dan danas lazu, nula lokalnih infekcija, pazi da nije...


https://www.bljesak.info/vijesti/sv...-najveceg-dnevnog-porasta-broja-umrlih/305990
Ovo je vest od jutros:
Talijanska regija Lombardija uvela je strože mjere u naporima da obuzda širenje koronavirusa. Prema novim pravilima objavljenim u subotu navečer, sportske i fizičke aktivnosti na otvorenom, čak i indvidualne, postaju zabranjene. Korištenje automata za prodaju je također zabranjeno, piše BBC.

Jos da dodam:
U subotu, talijanski premijer Giuseppe Conte naredio je zatvaranje svih "ne-esencijalnih" radnji u toj zemlji. Međutim, nije specificirao koje se radnje smatraju esencijalnim. Supermarketi, apoteke, pošte i banke će ostati otvorene, a javni prevoz će nastaviti raditi.




Eto vidis, neverovatno ali istinito. Pa sad recite kako se u Srb nije uradilo dovoljno niti dovoljno brzo.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno