Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

I ovo je problem sa senzancionalističkim vođenjem statistike. U normalnim uslovima, ako terminalno ili teško oboleli pacijent premine usled dodatnih komplikacija sa gripom ili upalom pluća, statistički se ne vodi kao smrtni slučaj gripa, upale pluća, itd..., već se statistički zavodi da su preminuli od bolesti sa kojom su se borili. A ovde se sve gura na gomilu, zajedno sa onima koji su terminalno bolesni i onih koji bi otišli prirodnim putem. Sve zarad "širanja svesti i straha". Statistika se ne vodi onako kako se inače vodi u zdravstvu.

Jedna druga, zvanična statistika govori da dnevno na svetskom nivou premine 15000 dece od gladi. Da 800 miliona dece živi ispod granice gladi. A svet i ekonomija staju ne zbog njih, već zbog statistike starih. Ono što je sigurno je to da zapad čeka najgora ekonomska kriza sa kojom su se sreli u prethodnom veku. Određeni slojevi našeg društva su tokom devedesetih već navikli na preživljavanje, lako će se snaći opet. Ali ona statistika dece će svakako debelo da poraste na globalnom nivou i to će biti na trajnijem i dugotrajnijem nivou. Malo je država koje će moći finansijski izdrže, pa da zbrinu sve koji ostanu bez poslova.

U našoj državi su zaposleni u ugostiteljstvu i turizmu već počeli dobijati otkaze, a kafići se tek danas zatvaraju. Uglavnom svi oni najugroženiji koji rade po ugovoru, i jednostavno kada im ugovor istekne prvog, neće biti ni produžavan. Mada statistika onih po ugovoru koji nisu produženi, sigurno neće biti vođena kao statistika otkaza.
 
Zdravstveni sistem u Italiji je preopterecen i prosek godina preminulih je 80.5, jer trijaža odlučuje ko dobija tretman, a ko ne. Tako da starija populacija sa više komorbiditeta biva ostavljena na cedilu.

Verovatno najteža odluka za zdravstvene radnike, kada na osnovu verovatnoće oporavka biraju na koga troše resurse, a na koga ne.
 
Poslednja izmena:
U Srbiji svaki drugi stanovnik ima hipertenziju. U USA do 20% osoba godina 20-44 se hospitalizuje. Kolika ce da bude smrtnost istih u Srbiji ukoliko nas bajni zdravstveni sistem pukne?
usa.png


@PJ
Bravo
 
Da, to je najgora stvar sada i utice na psihu tih lekara. Svesno mora da pusti neko da umre, strasno.
Zato su mere koje se primenjuju dobre, usporiti epidemiju da bi imalo mesta i vremena za sve. Kafici i sve ostalo je trebalo biti zatvoreno jos pre 7 dana. Kod mene u SV vec 3 dana zatvoreno. Takodje frizerske i kozmeticke salone sto pre zatvoriti.
 
Dushman stručnjak za sve teme na ovom svetu :)


U Iranu 15% od svih mrtvih je ispod 40god.

The health ministry says around 15 percent of those who have died were under the age of 40.
Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nego, kako u Indiji tako malo zaraženih?
Nisu baš skloni higijeni.

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Da malo skrenemo sa teme ? Na svu ovu muku još i ovo ..

82b94919d3e44fe2891bb7425a10e9e1.jpg


Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Kako bre sad kad se manje vozi a nocu ne vozi skoro niko? Mozda nesto drugo mnogo vise zagadjuje vazduh od automobila za koje nam pricaju da kad izbacimo to sa ulica ima da prodisemo.

U Nišu zaraženo 7 lekara, dvoje medicinskih radnika i čistačica

U Nišu je zaraženo sedam lekara, dvoje medicinskih sestara, odnosno tehničara i jedna čistačica, potvrdio je danas epidemiolog Branislav Tiodorović

On je za TV Prva rekao da su oni u dobrom stanju, ali su izolovani.

"Zaraženi lekari su u dobrom stanju, ali moraju biti u kućnoj izolaciji do isteka 14 dana", pojasnio je on.

Prema njegovim rečima, i radnici kod kojih nije potvrđen koronavirus su izolovani zbog bezbednosti.

"Podaci o broju zaraženih se menjaju, neke smo još poslali u Torlak na potvrdu da li su zaraženi", kazao je Tiodorović.

On je posebne savete dao starijima.

"Poruka starijim osobama je - budite kod kuće. Time čuvate sebe, sistem i pomažete nama u ovoj borbi. Malađima - nema kafića i pomažite starijima", rekao je Tiodorović.
 
^^
Pa ta priča oko automobila je očito laž .. verovatno izvoze energiju i gorivo pa ti najveći zagađivaci rade punom parom. Uglavnom kasa je prazna

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Ma meni je to jasno odavno, zna se ko zagadjuje, fabrike bez adekvatnih filtera i ovi sto loze sve i svasta, mada generalno individualna lozista dosta zagadjuju. Ali ovi sto rokaju ugalj i ostalo ubijaju.
 
U Srbiji svaki drugi stanovnik ima hipertenziju. U USA do 20% osoba godina 20-44 se hospitalizuje. Kolika ce da bude smrtnost istih u Srbiji ukoliko nas bajni zdravstveni sistem pukne?
usa.png


@PJ
Bravo

Pokusavam da razumem ovu statistiku ali mi nije jasna: od 144 osobe preko 85 godina, koje se javilo u bolnicu jel, hospitalizovano je od 45 do 101 (valljda hospitalizujes ceo, odredjen, broj ljudi, a ne raspon?)..kao sto rekoh ova slika mi je zbunjujuca
 
mnogi se pitaju zašto baš italija i iran...lombardija ima najviše kineskih investicija, a ima i ko zna koliko manufaktura odeće u kojima rade kinezi, koje su slične azijskim sweatshopovima...u iranu je sve započelo u gradu qom (milion ljudi), gde kinezi rade neku brzu prugu i održavaju neku obližnju nuklearku...a zašto su loše reagovali na početku, između ostalog pare i politička korektnost...pogledajte ovaj klip i obratite pažnju na datum, vrlo malo ljudi ga je videlo i uopšte registrovalo...tu je već španija u pitanju, ali i tamo nije veselo...

https://www.youtube.com/watch?v=TVpk2aP3s_g&t=63s

otprilike u to vreme u italiji su organizovali akcije grljenja kineza...

https://www.youtube.com/watch?v=mNMdg4morQs

a slično i u milanu...

https://www.youtube.com/watch?v=8o_uXF9B4KI

odatle se to lako širi...juče vidim da britanci do italije i nazad lete za 40 funti...u nemačku su kažu virus doneli sa skijanja i pošto je reč o ipak sportskim tipovima tu nalaze razlog zašto nemaju mnogo smrtnih slučajeva...
 
Nego, kako u Indiji tako malo zaraženih?
Nisu baš skloni higijeni.

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
Ocegledno razvili imunitet vecina jer zaista im je higijena na uzasno niskom nivou.
Jedna od jacih i EU zemalja i jedna od najboljih evropskih bolnica ta u Bergamu toliko zarazenih i umrlih a u jednoj Indiji nema ni upola, bas cudno jeste.
Da se ne ponavljam zasto je to tako onaj ko je trebao je shvatio pustili su virus u bolnice i staracke domove a kad su to skapirali on se vec rasirio jer prvih 14 dana niko nista nije osecao nestandardno.
Zato moraju ljudi da shvate da ne izlaze uopste iz kuce ako treba jer niko ne zna da je zarazen dok ne oboli i ima prve znake a do tada u tih 14 dana moze da inficira brdo ljudi.
Cuvajte se i postujte uputstva nadleznih.
 
COVID-19 / Koronavirus

CH ima ubedljivo najveci broj novih slucajeva po glavi stanovnika u svetu (duplo vise no Italija).

Juce sam saznao da jos desetak ljudi koje poznajem ima coronu, neki su i blizi prijatelji.

Ovih dana se ocekuje i CH zdravstveni sistem da se slomi jer ce ostati bez kreveta na intenzivnoj nezi.

Ovi snimci iz bolnica ne znam sta da kazem, jeste strasno i OK je da motivise ljude da postuju mere, no s druge strane uvek mogu otici na onkolosko ili urgentno odelenje pa snimiti bar podjednako strasne snimke.
 
Poslednja izmena:
CH ima ubedljivo najveci broj novih slucajeva po glavi stanovnika u svetu (duplo vise no Italija).

Juce sam saznao da jos desetak ljudi koje poznajem ima coronu, neki su i blizi prijatelji.

Ovih dana se ocekuje i CH zdravstveni sistem da se slomi jer ce ostati bez kreveta na intenzivnoj nezi.

Ovi snimci iz bolnica ne znam sta da kazem, jeste strasno i OK je da motivise ljude da postuju mere, no s druge strane uvek mogu otici na onkolosko ili urgentno odelenje pa snimiti bar podjednako strasne snimke.
Kakvi su simptomi kod tih prijatelja?

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
To je kad neko uključi mozak.
Bravo za Dance.
 
Nisu baš skloni higijeni.

Upravo zbog toga što ne žive pod staklenim zvonom imaju daleko razvijeniji imuni sistem. Takođe oni teže bolesni, a iz siromašnih kasti, tamo su oduvek bili prepušteni prirodnoj selekciji. Svakako, stićiće i tamo, kod pandemije nema zaustavljanja, samo usporavanja. Videćemo kako će i oni proći...

Kako bre sad kad se manje vozi a nocu ne vozi skoro niko? Mozda nesto drugo mnogo vise zagadjuje vazduh od automobila za koje nam pricaju da kad izbacimo to sa ulica ima da prodisemo.


Kreneš od željezare u Smederevu, pa na dalje. Srećom virus nije došao u periodu kada su gradske kotlarnice bili na maksimumu zbog sezone grejanja.
 
Poslednja izmena:
Upravo mi drug kuca poruku da su u njegovoj firmi dobili obaveštenje da će plata ako dođe do zatvaranja biti 19k, sve do ponovnog otvaranja objekata. Mada i to je bolje nego otkaz...
 
Poslednja izmena:
Kaže minimalac plus koverta. Kao što je slučaj i u 99% maloprodaja i uslužnih objekata u Srbiji. :)
 
Poslednja izmena:
COVID-19 / Koronavirus

Kakvi su simptomi kod tih prijatelja?

Sent from my MI 9T using Tapatalk

Veoma razliciti, od potpuno asimptomatskih, preko samo curkanja nosa, visednevnih temperatura i slabosti do tezih gde je jedna projateljica isla u bolnicu ali su je pustili posle par sati.
 
Veoma razliciti, od potpuno asimptomatskih, preko samo curkanja nosa, visednevnih temperatura i slabosti do tezih gde je jedna projateljica isla u bolnicu ali su je pustili posle par sati.
Ok,hvala.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno