Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Naučite da živite sa tim nema drugo.
I SZO je preporučio svašta i na kraju i pohvalio "švedski" model, a što ne i beloruski.
Ako ste ranije uživali u širokom krugu poznanika, išli u klubove, teretane, masažne centre, sedeli po kafićima, kladionicama vama to zaista iz korena menja način percepcije okoline.
Takođe ako vam je posao takav da na dnevnom nivou imate kontakte sa brojnim ljudima, morate misliti na sebe drugačije.
Ukoliko ste u nekoj od kritičnih grupa ili u više njih takođe opreza nikada dosta uvek, ne zbog ovog virusa samo.
A za nas koji dnevno imamo kontakt sa porodicom i eventualno sa još dve tri osobe život je isti, uz dobre higijenske navike od ranog detinjstva.
Život u velikom gradu me nije ispunjavao, niti posao za koji sam studirao, zbog ljudi, gužvi čekanja i jurenja na posao s posla, konstantne jake pozadinske buke, prašine...

Pogled sa sela
[emoji6]

I tako još pre 15tak godina pobegoh.
Karantin nisam osetio, njive, šume i livade su slobodne za šetnju, vožnju motorom, biciklom, i plus izvadih i odobrenje 24/7 kretanje 30dana pa produžavao po isteku, na osnovu poljoprivrednog gazdinstva, pčelinjaka kojeg radim(ali nisam koristio sem kada mi zaista treba, selidba pčela noću, i to sam iz predostrožnosti prijavio lokalnom MUP) .
U tom seocetu gde imam objekat, život je prvih dana bio stegnut zadavljen, međutim nakon 2nedelje uvidoše ljudi njive im niko neće urediti, vinograde i voćnjake pripremiti, pa sedište i stari i mladi u svoje traktore i život se probudio.
Mali sto ispred jedine prodavnice pored kojeg moram proći nije nikada prestao da glumi kafanu [emoji6].
 
Ja sam masku nosio samo u banku i u market gde su tražili
Kasnije sam išao u manje prodavnice gde ne traže da moraš imati masku.
Od početka godine do marta nikada više umrlih ljudi u mojoj opštini.
Pola učenika nije išlo u školu u februaru zbog bolesti direktor nije hteo da ih pošalje na raspust.
Oko 100 ljudi je umrlo u Republici Srpskoj, 90 % ih se zarazilo u bolnicama ili staračkim domovima.
Mislim da je ovo sve prenaduvano, i da smo vidjeli da nam je zdravsto u potpunom kolapsu.
Organizacija im je 0 bodova, jer su ljudi koji su bili bolesni ovih par mjeseci baš nadrljali.
 
Apropo Švedske - https://www.telegraph.co.uk/news/20...rategy-regrets-not-imposing-tougher-lockdown/

Sweden's state epidemiologist, Anders Tegnell, has admitted that the country should have imposed greater restrictions to bring its coronavirus epidemic under control – the first time he has expressed doubts about his decision not to impose a lockdown. In an interview with Sweden's state radio broadcaster SR, Mr Tegnell said that, given Sweden's stubbornly high death rate, he no longer believed that he and the Public Health Agency of Sweden had got the balance right.

"If we were hit by the same disease, knowing exactly what we know today, I think we would end up doing something between what Sweden has done and what the rest of the world has done," he said. "I think there's certainly room for improvement in what we've done in Sweden, absolutely."...
 
Pa naravno da bi Šveđani drugačije postupili sad kad vide posledice svog pristupa. Sedmi su po broju smrtnih slučajeva u odnosu na broj stanovnika. Ostale skandinavske zemlje nisu ni u 50 najgorih zemalja po tom pitanju.

Ako treba da se traži dobar uzor, onda to treba da budu Tajvan i Hong Kong koji su isto bez policijskog časa prošli praktično nedodirnuti ovom epidemijom, iako graniče sa Kinom.
 
Poslednja izmena od urednika:
Po informacijama koje smo mogli da nadjemo na netu, iz Kine a odmah zatim iz Italije i Spanije nije moglo da se zakljuci da je u pitanju balon, naduvana prica, zavera...

Moglo je, ako se uzme u obzir da je naduvani balon upravo krenuo iz Kine, pa stigao u Italiju, Španiju itd.
 
Poslednja izmena:
Moglo je, ako se uzme u obzir da je naduvani balon upravo krenuo iz Kine, pa stigao u Italiju, Španiju itd.
I ti si po čemu tada znao da je naduvan balon krenuo iz Kine? Po kojim informacijama tačno? One koje su dolazile (zvanične, a pogotovo nezvanične) trebalo je da bude zombi apokalipsa. Blokirana oblast sa 60+ miliona stanovnika, totalni karantin, varena vrata od stanova, zgrada, masovna dezinfekcija ulica i objekata, hapšenja, prisilna odvođenja u bolnice, skafanderi, buve o 24h kremacijama i ti si na osnovu toga rekao hm, da, u pitanju je naduvan balon. Onda ide Lombardija, Bergamo, puni mediji i internet snimaka, raspad sistema, plaču doktori, sudnji dan, a ti opet da, da, naduvan balon... Španija...
Ne, nego si ti rešio da je u pitanju balon, a slučajno se, iz nekog i dalje nepoznatog razloga nije desilo šta je moglo da se desi (naša sreća) i ti sad kao, jesam rek'o. Pa i sat koji ne radi, 2x dnevno pokaže tačno vreme.
Voleo bih da argumentuješ tu tvoju tvrdnju. Na osnovu čega si zaključio da je u pitanju balon (još iz Kine), pa ako pije vodu da ubacim taj algoritam u način razmišljanja.
Čovek treba da se usavršava dok je živ.
 
Poslednja izmena:
Ušao virus u staračke domove i bolnice kao kod nas u Republici Srpskoj.
U Italiji umre oko 60 000 ljudi od sezonskog gripa, i oni imaju jedno od najboljih zdravstvenih zaštita u Evropi.
Ne znam koliko ima sada umrlih u Italiji, ne pratim više vijesti o koroni od Vaskrsa ali se pretjeralo sa zabranama.
 
E ljudi nemojte. Nemojte da pricate da je ovo sto je bilo u Italiji u granicama normale i svakidasnja stvar. Ovo sto je bilo u Italiji u martu niko ziv ne pamti. To sto ce se (trenutno 34.000 mrtvih) utopiti u statistiku drzave od 60 miliona stanovnika je potpuno druga stvar. Kazem, sreca nasa (nas koji nismo najslabiji), uspostavilo se da udara "samo" na najslabije ali to u februaru martu, niko nije mogao da zna tako da nemojte sad kao, ja sam znao.
Argumentuj. Daj neku dedukciju a ne, pa eto, zivi smo.
 
Poslednja izmena:
Da se ne setaju bespotrebno svaki dan ne bi umrlo ni 20k. Isti je princip, sto manje kontakata u sezoni gripa manje sanse da se razbolis. I od gripa isto najvise umiru jer se ne javljaju na vreme.
 
Kada je panika i malodušnost u narodu ide kukanje kako država/vlada/neko peti ne uradi nešto...

Kada je stanje dobro i nema (vidljivih) posledica ide kukanje, opustite mjere/što nas stežete/dokle više....

Narodu se nikad ne može ugoditi a to je zato jer svi mislimo da znamo sve, da možemo o svemu da samo mišljenje (što i nije problem), ali da očekujemo da naše mišljenje uvjek postane glavno i sa mu se svi dive...


Sramotno je da se u sred epidemije mijenjaju pravila i preporuke za testiranje koje ukratko znače 2 negativna testa na 24h.
U Srbiji je to jedan test.

O sumnjivoj statistici i manipulaciji podacima o koronavirusu u Srbiji govorila je prije nekoliko dana i novinarka NIN-a Sandra Petrušić. 
Ona je u emisiji "Među nama" na Novoj S, izjavila da je ta zemlja prošla najgore u regionu u borbi sa epidemijom.
"Jedna od stvari zbog kojih smo loše prošli je što nijesmo bili testirani...Bilo je bitno kada se pojavila epidemija tada testirati, mi to nijesmo radili...Tu smo u startu izgubili kontrolu nad epidemijom", kaže ona i ističe da je tokom epidemije "hvatala" manipulaciju podacima.
"Ne štima ništa. Prvo, mi smo imali 11 i po hiljada zaraženih zvanično. Čovjek je bolestan 14, maksimum 28 dana, mi sada imamo četiri i po hiljade zaraženih. Gdje su nam izliječeni? 
Odakle nama i dalje četiri i po hiljade bolesnih? Prošla su već tri-četiri inkubaciona perioda. 
Od tih četiri i po hiljade bolesnih nama je 500 ljudi u bolnici. Onda sam pokušala da saznam gdje je ostalih četiri hiljade. 
Dobila sam od kriznog štaba uvjeravanje da su to samo slučajevi koji su prošli prvi test, bili negativni, otišli kući čekaju drugi negativni test i tad su u samoizolaciji, što opet ne štima, jer onda čekaju drugi test dva mjeseca, a ne sedam dana. Od MUP-a sam dobila podatak da se 1.500 ljudi nalazi u kućnoj izolaciji. Ako uzmemo tih 1.500 i još 500 u bolnici, ova država ne zna gdje joj šeta ostalih 2.500 oboljelih", ukazala je ona, dodajući da ima insajdere koji su joj ukazali da "ima problema i sa papirologijom, da se gube pacijenti iz evidencije, da kasne testovi i da ih nema". 
Komentarišući odluku Crne Gore da moraju biti ispunjeni epidemiološki uslovi za otvaranje granice sa Srbijom, što je u Srbiji dočekano na nož, Petrušić kaže da je ne doživljava kao političku. 
"Ne može niko ni iz Amerike da uđe u Crnu Goru jer ne ispunjava kriterije. To nema nikakve veze sa politikom. Ljudi su jako dobro vodili epidemiju, izuzetno dobro. Pojavio se tim epidemiologa koje nije mogao Milo Đukanović da stavi pod kontrolu, koji su svoj posao radili samo na osnovu struke. Odličan posao su odradili i proglasili kraj epidemije, žive od turizma. Njihovo puno pravo je da biraju koga će da prime i da li će da rizikuju dalje", kazala je ona. 
U Srbiji se, kaže, mijenjaju teze.
"Aleksandar Vučić je rekao da smo imali najmanje mrtvih. Pa ne mogu mrtvi da idu na ljetovanje, to je potpuno nebitno za ovu stvar, bitno je koliko imamo aktivnih slučajeva", rekla je Petrušić. 



Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
32941688-0585-4F9C-B929-0E116278AD3E.thumb.jpeg.21b34dfc161fc8c6fd1243ec6980f9bf.jpeg



#nijesedesilo
 
E ljudi nemojte. Nemojte da pricate da je ovo sto je bilo u Italiji u granicama normale i svakidasnja stvar. Ovo sto je bilo u Italiji u martu niko ziv ne pamti. To sto ce se (trenutno 34.000 mrtvih) utopiti u statistiku drzave od 60 miliona stanovnika je potpuno druga stvar. Kazem, sreca nasa (nas koji nismo najslabiji), uspostavilo se da udara "samo" na najslabije ali to u februaru martu, niko nije mogao da zna tako da nemojte sad kao, ja sam znao.
Argumentuj. Daj neku dedukciju a ne, pa eto, zivi smo.

+1
- u Bergamu je u Martu umrlo 450 ljudi, što je za 350 više od mesečnog proseka za taj grad, 150 se vodi da je umrlo od korone, za preostalih 200 nema objašnjenja...
- dovoljno je setiti se da su morali da organizuju vojsku da kamionima prebacije preminule u druge gradove na kremaciju...
- zbog običnog gripa se ne prizemljuju avioni, ne zatvaraju se granice, ne stavlja se katanac na turizam i ugostiteljstvo, ne zabranjije se autobuski prevoz između gradova, ne uvodi se pol. čas itd
- kolika bi bila smrtnost da te mere nisu uvedene možemo samo da nagađamo, na osnovu primera iz bergama, madrida, ny ili gvajakila

- i za kraj jedan dijagram

EZGEZEIXkAMmVlp.jpg
 
Vama nije javljeno da smo mi pobedili?
 
Da ne bude makedonski scenario?
Sada imaju više zaraženih po danu nego u sred epidemije...

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Tema se otima kontroli svaki put, ne verujem da cemo je vise otvarati - barem ne pre "drugog talasa".
 
Uveliko jasemo drugi talas, visestruko veci od prvog. Iako sam misljenja da ce tema neminovno skrenuti u politiku, jer je svakome sa 3 ciste jasno kako je doslo do ove nove zaraze i ko je za nju iskljucivi krivac - da probamo da barem nekako saznamo broj obolelih, procenat zarazenih i slicno, uprkos nedvosmisleno laznim zvanicnim podacima.
 
Za utehu, niko koga znam (nisu rizicne grupe... stari, bolesni) nema ozbiljne simptome.
 
Poslednja izmena:
Meni je troje kolega bolesno, dvojica su smesteni u bolnicu, jedan je zavrsio na kiseoniku (ne i respiratoru). 44 godine, igra tenis 3 puta nedeljno, nikad bolestan. Drugi ima 30 godina, takodje bez drugih dijagnoza i ugrozenog imuniteta. Toliko o "oslabljenom" virusu.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je prerano govorit o drugom talasu
 
Da, ovo je prvi talas koji nije zavrsen kako treba. Klasican scenario vodis 3:0 protiv Nemacke...
A definitivno cujem sa mnogo vise strana nego mart - maj period , asimptotske slucajeve, neko se druzio sa pozitivnim koji nije znao. Meni je kolega iz firme preminuo u aprilu od korone, 50 god covek nikakve hronicne bolesti.
 
Poslednja izmena:
Ja pozitivan.
Radio test na zahtev, zbog planiranog putovanja, i iznenadi me rezultat.
Nemam nikakve simptome, baš ni najmanje. Do te mere da sumnjam da sam false positive.
Danas mi je sedmi dan od davanja uzorka. Niko iz epidemiološke (ili bilo koje druge) službe mi se nije obratio. Za sada negujemo aktivnu miroljubivu koegzistenciju [emoji4]
 
Imao sam i u familiji slucaj skoro gde se sumnjalo da ima covid, bio je u kontaktu svaki dan sa kolegom koji jeste pozitivan. Rezultazi su se cekali 4 dana i negativan je. Znam za slucaj gde je covek imao covid i bez ikakvih komplikacija prelezeo kuci. Eto procitao sam i za totalno drugacije primere. Pratio sam malo neke naucne radove, zanimam se za antitela, jer sam razmislljao vrlo svesno da dobijem virus.
 
To za antitiela , nekom ce da ostanu par meseci a neko izgubi za 2-3 nedelje kolko sam izfiltirirao iz gomle informacija koje se plasiraju iz naucnih krugova.
 
Drug pozitivan na koronu, dan i po temperatura 37,5, jos 5 dana bez cula mirisa i to je to od simptoma. Dobro se oseca, sedeo kuci 14 dana, radio retestiranje i opet pozitivan. Karantin jos 14 dana. Drugarica pozitivna na koronu, bez simptoma, javila joj drugarica kod koje je bila na rodjendanu da je pozitivna,pa se i ona testirala. Cuo jos par slucajeva gde su ljudi pozitivni, ali bez simptoma.


Komsijini roditelji rade u bolnici. Svake nedelje su ih testirali na koronu i na svakom testu negativni. Radili su posle test na antitela i oboje pozitivni.


Sent from Honor 20
 
Poslednja izmena:
I ja znam nekoliko slučajeva kao ovo gore
Znači niko ništa strasno malo temperatura, malaksalost, gubitak čula mirisa, dobili 14 dana da sede kući, normalno se osećaju niko čak i ne kašlje a svi potvrđeni na covid.

I ja sam bio u kontaktu sa njima toliko da verovatno i ja imam virus a nemam pojma, ništa ne osećam

Čudan neki virus.
Nije mi jasno ni šta je tu strašno verovatno neko loše reaguje.


Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Ja imam simptome . Radili mi test na antitijela i kao negativan. Izgubio čulo mirisa i ukusa. Takodje imao sam glavobolje i mali bol u grlu. Pcr test kažu ne rade kome su antitela negativna i ko nema upalu pluća.
Samo rečeno sedi kod kuće i čekaj da prodje. [emoji16]

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Pcr test kažu ne rade kome su antitela negativna i ko nema upalu pluća.

kakva je ovo glupost...inače mi smo ovamo u CG bili corona free jedno 20 dana i čim smo otvorili granice evo nakon 10 dana imamo 150 slučajeva, tako da ta strategija očito nije valjala
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno