Šta je novo?

Core i5 2.4 vs C2D 1.73?

Darko

Čuven
Učlanjen(a)
29.12.2001
Poruke
2,035
Poena
679
Imam lepi mali Alienware m11x sa GF 335GT grafickom i C2D procesorom na 1.73Ghz. Razmisljam se da ga udomim i predjem na Acer Aspire 3820TG sa Core i5 i Radeonom hd5650.

Vec sam video (manje vise zanemarljive) razlike izmedju 335GT i HD5650, pa je pitanje koliko bi mi Core i5 znacio? Da li se isplati prelaz za cca 200e na Acera, ili ne?

Komp se koristi za sve zivo, od neta preko razvoja grafickog softvera (sto je isto razlog za skepticizam prema ATIju, pa makar i bio OGL 4 kompatibilan) do ponekih (uglavnom starih, nezahtevnih) igrica.

Hvala unapred! :wave:
 
Poslednja izmena:
Dare, evo ja imam Dell-a n5010 sa Core i3 370M na 2.4 GHz. CPU je prakticno isti kao i i5 Mobile, dakle, 2 jezgra, 4 threada. Drugar je imao Asusa sa C2D T5500 na 1.83 GHz i razlika je ocigledna u performansama. i3 je brzi klok za klok 30% i klok mu je veci 30% i radi sa DDR3 memorijom.
Pored toga i5 je 32nm a C2D je 45nm, pa je i potrosnja manja na i3. Acer verovatno koristi switch izmedju diskretne i integrisane grafike u i5 procesoru.
Integrusa trosi bas malo struje, pa je autonomija odlicna, drzi bateriju 4-5 sati opusteno. Za performanse i kvalitet prebacis na diskretnu grafiku.

S druge strane ATi ne podrzava CUDA, ako programiras u tom okruzenju, tako da ne mozes da koristis taj GPU za to okruzenje.
Pretpostavljam da je Acer nov, a Alienware ne. Acer bas nije neki kvalitet u odnosu na Alienware, ali ako ima garanciju, onda dileme nema. Acer ce ti biti sigurno 50-tak % brzi.
 
Poslednja izmena:
U svoje vreme sam zazalio shto sam uzeo Sony-ja sa Ati karticom - ne rade mi 2 grafichka programa koje intenzivno koristim na poslu :(
 
CUDU ne koristim (jos uvek) tako da to (trenutno) nije problem. Zar je moguce da je i5 zaista i do 50% brzi... U tom slucaju 'ware definitivno ide na dobos. Nedostajace mi osvetljena tastatura, al moze se ziveti i bez toga. Garancija takodje nije problem. Istekla je, ali za 170e mogu doplatim jos 2 godine internacionalne 'at location service' za alienware no kontam da se to ipak ne isplati. Inace, ne mogu da se pozalim ni na bateriju - na intel grafici baterija drzi i do 10 sati citanja pdf-a i strebanja u parku bez wifi-a, a igrarije na diskrenoj grafici i OC na 1.73 traju vala i po 5-6h. Video sam testove acera i baterija je zaista slabija, ali zanemarljivo (4-5h diskretne grafike).

Bilo kako bilo, hvala za savet. :wave: Sutra pada ebay, pa ako bude sve kako treba - kacim utiske o aceru za 10-15 dana :)
 
U svoje vreme sam zazalio shto sam uzeo Sony-ja sa Ati karticom - ne rade mi 2 grafichka programa koje intenzivno koristim na poslu :(

Hajd ako te ne mrzi, okaci molim te koji tacno vaio imas (google nista nije nasao za Sony Vaio FW54RF/H sto imas u potpisu) sa kojim ATIjem i koji tacno programi ne rade. Vrlo mi je vazno da grafa ima OpenGL (>3.2, odnosno 4.0+ za ATI) drajver koji radi korektno pod linuxom da bih mogao da radim. Prelistao sam ubuntu forum i trebalo bi da ovaj Acer radi korektno, ali nisam siguran dok ne probam. Znam da valja izbegavati ATI+Linux (iz licnog iskustva) ali sta cu kad subnotebook racunari nemaju bolju grafu od ove? :-/

Edit: U slucaju da je pitanju Mobility Radeon HD 3400 (3200/4225) to nije prava diskretna grafika. Sa tim i ne mozes da ocekujes kule i gradove - kad grafa deli sistemsku memoriju vecina 'trikova' za hardversku akceleraciju (npr. baferi VBO/PBO) gubi smisao...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno