Šta je novo?

CF (2 x R9 290) na vodi

@Kolos
Znam :) Moj blok ima oko 0.5PSI @ 1.0 GPM ili manje cak, posto nema specificno za moj block vec za RVE monoblock, ali s obzirom da je osnova ista, samo RVE monoblok ima deo i za chipset, kapiram da moj moze samo da bude jos manje restriktivan.
JsiHtLf.jpg
 
Sve su to finese osim za Apogee XL.
Za grubo određivanje restriktivnosti loop-a meni je ovo sasvim merodavno:

Pressure Drop for components(these values are safe averages)

-Radiators: 0.25 PSI each (the size of the radiator has no real effect)
-CPU Block: 0.9 PSI
-GPU block: 0.9 PSI
-Motherboard block: 2.0 PSI (fullcover)
-Fittings: Negligible (An extreme setup with 10+ 90 deg fittings might add 0.5 PSI in total)
-Tubing: 0.5 PSI per 10 feet for 3/8" ID, negligible for 1/2" ID.
-Reservoir: Negligible

Pump Maximum Head Pressure at 1.0 GPM

MCP35X Stock: 6.52 PSI
MCP655 + Top: 4.95 PSI => D5
MCP355 Stock: 4.63 PSI
DCP 4.0 Stock: 3.83 PSI
DCP 2.6: 2.55 PSI => Kasa sa njom terao restriktivni Phobya CPU blok, EK GPU blok i Phobya radijator
DCP 2.2: 2.08 PSI => moja terala 2 EK bloka i EK radijator

Kako god okreneš, D5 ima da gura kroz prosečna 3 bloka i 3 radijatora sa protokom od 1+GPM. :)
 
Ambijentalna oko 20C, ventovi na max. Podesavanja 1250/1620 +200mV +100mV AuX +50% power, 15.7.1 driver jer 16.1; 15.11.1; 16.1.1 brljave sto se tice OC-a jer popije black screen kada je nestabilan OC i posle moram da ulazim u safe boot i odatle da prvo obrisem driver pa da stignem do desktopa, inace stalan black screen.. Par loopova Firestrike 1.1 cisto da vidim kakve su temp posto testiram neki max oc za svaki dan, koji je dobar balans temperature i napona.
HWInfo R9 290 fan full 1250-1620 22C ambient.pngR9 290 1250-1620.png
 
Poslednja izmena:
Na koliko rpm možeš da smanjiš ventove na sva tri radijatora a da temp budu prihvatljive za taj klok karte?
 
Radim na tome :D Inace razlika na ovim podesavanjima stari vs novi loop je 6C. Stari llop je imao cak i 2C nize temp, tako da mozemo slobodno reci da sam dobio nekih 8C razlike u ekstremnim uslovima :) Sad cu da probam na 1500rpm da vidim kako ce da siba, ali ovo su samo 3DMark Firestrike 3 loop-a, mora to duze testiranje kao Metro 2033 na primer :d
 
Poslednja izmena:
Hehe, novi se loop je pokazao zube :) Prednji Sickleflow na 360mm radu 1200rpm, Blademaster na 240mm radu 800rp, AF140 na 140mm radu 1050rpm i sledece temperature:
R9 290 1250-1550 23C ambient metro 2033.png
Podesavanja su 1250/1550 (+200mV +100mV AuX za svaki slucaj +50% power target) Memorija je na 1550 jer je Metro 2033 malo skakljiv po pitanju memorije, najvise sto je moglo a da ne popije brdo artefakta. Ovo lagano moze za svaki dan da se cepa. Temp vode je oko 38C sudeci prema VRM 2 temperaturi jer je uvek voda bila 8C manja od VRM2, ali to cu sad naknadno da izmerim :)
 
I kod moje na max kloku kada smanjim ventove VRM1 ide na 70-80°C...obavezno kupujem 11 ili 14W/mK Fujipoly pad do leta i menjam ovo EK 3W/mK njesra, a u ponedeljak naručujem EK backplate koji može da skine još 5 stepeni.
 
U poredjenju sa 95C na vazduhu, ovih 72C nisu losi uopste, ali manje nikako ne bi skodilo. Koliko dodje toga uopste u pakovanju ?
 
Sa turbinom, GPU na 1200MHz VRM1 temp je bila 55-60 max. Ovaj pad koji daju uz block je isti problem kao što je Intel stavio TIM ispod IHS-a, jednostavno nije dobra razmena toplote.

Dobija se 100x15x1mm, taman za 2x VRM1, jer je dovoljna uzdužna polovina od 7.5mm širine za jednu upotrebu. Jeste 20e sa dostavom, ali...
 
Poslednja izmena:
Dogovoreno, dajem ti 10e za pola :D Ovde dajemo po stotine evra za sitem, a ne 10e za tako bitan deo opreme :d Dobice ona tada i full tretman, clp na jezgro, lak na kondezatore, kosu da natapiram..... i naravno fuji poli na VRM, ima da sija kao Cernobilj :-devil-:
 
Dogovoreno! :)

Pogledaj temp kad si smanjio ventove, 54 GPU, 72 VRM1...pa to ne sme da ide preko 55 nikako, a ljudi inače prijavljuju pad temp od 15-20 stepeni posle Fujipoly.
 
lele :D To ce onda vise biti u okviru kao VRM2, on niakd i ne ide preko 50C :D Ne znam da li je mozda termalni pad od Tri-X hladnjaka bio bolji, ali bojim se da nije odgovarajuce debljine :/
 
Treba 1mm debljine. Dovoljna je sigurno jedna uzdužna polovina ovog od 100x15mm, uokviren je ispupčen deo na bloku gde ide pad:

file_134_4-a3a1f0.jpg
 
Vazi, ce da ga isKapasapimo kada stigne :)
 
16mm sirine pad vam treba po uputstvu.

Nevrmind gledao sam za bekplejt greskom :D
 
Poslednja izmena:
U pravu si da se i uz block dobija pad 100x16mm koji sečeš za VRM1 i VRM2, stavio ceo ili 8mm širine je isto, jer samo uski ispupčeni deo na bloku koji sam obeležio na prethodnoj slici naleže na VRM koji je širine 5-6mm.

Ovo je iz uputstva:

Untitled-941c53.jpg
 
Poslednja izmena:
Da, da, nego za backplate se ne sece pa sam se istripovao. Tek posle skapiram gledam uputstvo za backplate, posto sam ih imao bookmarkovane. :D
 
Samo 6mm ne treba vise...2xmenjao,izgleda da cu ubrzo i po 3-ci put :D
 
Hehe, novi se loop je pokazao zube :) Prednji Sickleflow na 360mm radu 1200rpm, Blademaster na 240mm radu 800rp, AF140 na 140mm radu 1050rpm i sledece temperature:
Pogledajte prilog 193791
Podesavanja su 1250/1550 (+200mV +100mV AuX za svaki slucaj +50% power target) Memorija je na 1550 jer je Metro 2033 malo skakljiv po pitanju memorije, najvise sto je moglo a da ne popije brdo artefakta. Ovo lagano moze za svaki dan da se cepa. Temp vode je oko 38C sudeci prema VRM 2 temperaturi jer je uvek voda bila 8C manja od VRM2, ali to cu sad naknadno da izmerim :)


http://prntscr.com/a8txxb ventovi na 800,necujni :p
 
Poslednja izmena:
Rezultati nekog testiranja:
1. Zatvoreno kuciste
Sickleflow na 1200rpm ubacuje vazduh u kuciste,Blade na oko 800rpm (ne cuju se) izbacuje, AF140 na 1050rpm izbacuje, JetFlow 840rpm da se ne bi cuo ( izbacuje vazduh)
1250/1550 +200mV +50%power +100mV AuX
20min Metro 2033 Last Light zbog cpu i gpu upotrebe ( najjaci po tom pitanju)
CPU performanace mode on
GPU:54C
CPU:55C
VRM1:72C
VRM2:46C
Motherboard: 34C
HDD max:40C
Sobna: 23C
Water temp: 31C
Air/water delta: 7,7C

2. Otvoreno kuciste
20 min Metro 2033
Sve isto kao gore sto se tice ventova
GPU:53C
CPU:51C
VRM1:72C
VRM2:45C
Motherboard: 34C
HDD max:39C
Sobna: 23C
Water temp: 31C
Air/water delta: 7,7C

Ovo sam radio cisto radi provere provetrensoti sistema, jedino sto je jos ostalo je da obrnem prednje ventove, tako da svi ventovi na radiajtorima izbacuju vazduh, a da imam tri koja ce da ubacuju ( znam da je inferiorno sto se tice protoka jer imam pet koji izbacuju vazduh, ali da probam, da imam samo hladan vazduh u kucistu cisto radi testa ).
 
Dokle god je delta T ispod 10 sa smanjenim obrtajima, ja se ne bih cimao sa smerom ventilatora pod uslovom da imaš pozitivan pritisak u kućištu.

Ništa ti ne znači stepen-dva gore ili dole za CPU/GPU, kad je očigledno da je jedini problem VRM1 temp koji se da rešiti na način o kojem smo već pisali. :)

Da ovog trenutka promeniš pad i da je razmena toplote VRM1=>block onakva kakva treba da bude, a ventilatori na istim obrtajima, video bi porast water temp, odnosno delta T za neki stepen, ali svakako više ne bi bilo 72°C za VRM.
 
^
Mozda je u pitanju Sarcon XR :d

IMG_20160228_181249.jpg
 
Dokle god je delta T ispod 10 sa smanjenim obrtajima, ja se ne bih cimao sa smerom ventilatora pod uslovom da imaš pozitivan pritisak u kućištu.

Ništa ti ne znači stepen-dva gore ili dole za CPU/GPU, kad je očigledno da je jedini problem VRM1 temp koji se da rešiti na način o kojem smo već pisali. :)

Da ovog trenutka promeniš pad i da je razmena toplote VRM1=>block onakva kakva treba da bude, a ventilatori na istim obrtajima, video bi porast water temp, odnosno delta T za neki stepen, ali svakako više ne bi bilo 72°C za VRM.

Ne mogu nista ni da promeni jer ne moze da se ugura jos jedan vent na stranicu zbog pumpe, trenutnim postavkama, rezultati su i vise nego zadovoljavajuci, a bice jos bolji kada se montira bolji termalni pad na VRM.Ja verujem da se temp vode nece nesto specijalno promeniti cak i sa bolji padom. Mozda delta ode na 8C :d. Moram jos odraditi hot box test, aka da usijam sobu do nekih 25-26C koliko zna leti da bude, pa da izmerim kako se nosi :)
 
Ma odavno, nego poslase 0.5mm umesto 1mm. Tek u sledecoj posiljci sa novim blokovima salju i 1mm debljine :(

Mada mozda na kraju uzmem i samo presavijem ovaj i metnem ga tako.
 
I taj od 0.5mm kad se stavi dvostruko radi isti posao. :)
 
Procitah juce, ali tripujem se da ne ostane neki dzep vazduha plus sam kontao da sacuvam ovaj za gpu kad bude isao pod vodu :)
S druge strane i ja kakim, imam 2 stapa u pakovanju... ostace i za gpu ili deo istog.
 
Prodaj Kasi i meni ta dva od 0.5mm, a ti čekaj od 1mm. :d

U pakovanju je 2x 120x20x0.5mm?
 
Aha, glavna prednost u odnosu na Fujipoly, dobijes duplo vise za skoro istu cenu. Zapravo i vise od duplo jer su sire :D
Ako necete da cekate da stigne od 1mm moze i tako :) mislio sam da vam dam drugi stap od dva 1mm debljine kad stigne.

P.S. 11wk/m su ove, ne 14. Doduse kapiram da je razlika mala, i dalje su 3x bolje od onih EK.
 
Vrh Dno