Šta je novo?

cd-rw objasenje potrebno

Laza

Čuven
Učlanjen(a)
05.09.2001
Poruke
4,641
Poena
765
Mozete li mi objasniti par stvari o rw diskovima:

Da li te diskove mogu citati obicni citaci?
da li se mogu dosnimavati podaci ili je potrebno kompletno prepisivanje?
Kako u stvari to radi (kako je moguca ta tehnologija, posto laser "urezuje" podatke na disk, kako je moguce ponovno narezivanje - potrebno je samo kratko objasnjenje bez prevelikog zalazenje u sustinu)?
 
Pod 1 je odgovor potvrdan, pod 2 takodje.
Pod 3 znam odgovor, ali nikako ne mogu da smislim kako da ti objasnim :), ali pojavice se neko... :)
 
Bane gresi u par stvari....
Prvo,RW diskove citaju svi cd-romovi koji imaju MultiRead funkciju,ona je se pocela ugradjivati od 20-brzinskih diskova,mada susretao sam neke 12x da imaju tu opciju.Ispravite me za brzine,mozda gresim,ovo je samo iz iskustva...
Drugo,mogu se dosnimavati na sva nacina...u TAO (track at once modu,kada disk prethodno nije bio zatvoren,vec samo sesija) ili preko DirectCD programa (Adaptec,pa sad Roxio) ili onog programceta u Nero-u.Poenta je u tome sto se u ovom drugom modu RW ponasa kao hard disk (mada mnogo spor) i kapacitet mu je oko 530MB.
Na ovo trece pitanje najbolje nek ti Bane odgovori,on mnogo bolje poznaje materiju.



P.S.Bane,javi se,Bane,javi se!! :)
 
Ne znam nesh, ja sam na SONY 12x cd citacu bez problema procitao jedan RW disk...
 
E, (MNOOGOO volim ovo "E" u zadnje vreme) mogu VAM dati odgovor ALI ne znam sta ce vam... Ko je ucio tzv. "besmislenu" matematiku na ETF-u ili eventualno PMF-u (koji btw vec 15god i NE postoji) Zna odgovor ali i dalje NE zna a sta ce vam...

Bio (svojevremeno!!!) raspisan konkurs za (Velike PARE==Novci), a istovremeno isto pitanje u skolskom programu (NE TV, nego onom koji se ocenuje bespovratno! iako je onaj prvi bolji [a sasvim sigurno bio?! i najbolji]... Bilo to ISTO pitanje i u "Galaksiji" iz doba kad su "racunari" bili pratece, spec, izdanje itd... itd.. ==S.M.O.R.!!!

Samo, danas, naravno, stigosmo i do BAS istog pitanja...

Pitanje (TO APSOLUTNO I POTPUNO ISTO, JE GLASILO:): Koliko lampi ili tako neceg sme (a moze svakako) da cikne (==crkne, explodira itsl) na digitalnom(!!!) satu na zgradi "palate" "Albanija" (u BEOGRADU, a nazvanoj NARAVNO, po istoimenoj kafani prethodnici, NA istom mestu [GPS]) a da Vi ipak procitate cifru, (NE bas kao danas, ili u medjuvremenu "VID(I)OVITA" BABA Zorka i slicne pretece (NEMA pretnji, verovali, ili NE!), vec "EXACTNO" tj egzaktno... tj Stvarno tj jos i mnogo gore tj tacno, i sto je NAJgore bez graske, ni slucajno!

Isti stos se koristi i na CD-RW'u !!!

Tamo gde treba da stoji sta je zapisano i koliko je TO byte-ova (i K i M i G). UVEK se prze SAMO jedinice -- rupcage u disku... Tamo gde si ih izbusio (ne shvatajte BAS sve I BUKVALNO) TU se ne da, vise, nista, smisleno a ipak, razlicito upisati... (ovo je ekvivalent crknute 'ciknute i tsl. sijalice). Ali tamo gde je bila NULA tj nema rupe, TU se da upisati jedinica tj izbusiti NOVA rupa ili na ONOM satu upaliti sijalica! Ako to tj besmislenu matematiku "malo" razradite lako cete doci do oko 1000 pisi brisi operacija po "celom" disku. Realno se UVEK i SAMO nesto DOPISUJE! NA kraju, takav disk je izbusen tako, da je za njega, tzv "svajcarski sir" apsolutni pacer...

Ta cifra od 1000 je samo najgora statisticka, i moguce je, a i sasvim realno vise, ALI ne budite preterano bezobrazni NIJE beskionacna!


Ovo skoro da je najkrace sto sam mogao reci za "Laz-u"...
 
Pa fora je sto RW ima mnogo manju refleksiju i ne mogu ga citati svi CD citaci.... Eto ti si sa 12X sonyem procitao, a moj drug sa 2Xx Mitsumi (ili je cak 32x) ne moze da citia rw...
Uglavnom Teac ga cita bez problema :)
 
Stariji CD romovi imaju teskoce pri citanju CDRW diskova, tacnije vece su sanse da ga ne procitaju - znam iz licnog iskustva.
 
Da, uredjaji koji imaju "MultiRead" mogu da citaju CDRW. Oni koji nemaju, trebalo bi da ne mogu.

Sto se tice pisanja/brisanja, imate lepo na adaptec-ovom sajtu pa citajte. Imao sam link negde ali ne mogu sad da ga trazim, mnogo me mrzi.
Sve u svemu, stvar je otprilike sledeca. Povrsina CDRW diska koja se upotrebljava je izradjena od nekog specialnog materijala itd... taj materijal moze da se deformise laserom kada ga isti greje na nekih 400-500 stepeni C (valjda, vec sam pozaboravljao cifre). Tada se prave te rupe i taj zapis nula i jedinica. Kada laser prodje povrsinom i zagreje je sa nekih 700-800 stepeni C (valjda tako bese, opet napominjem da sam zaboravio cifre) onda se taj materijal zatopi pa se vrati u prvobitno stanje tj nema vise onih nula i jedinica.
Kada rezete CDRW disk, laser prvo "ispegla" povrsinu pre nego sto je "izbusi" tj. napravi zapis. Zato na primer apsolutno nema potrebe da se radi onaj Full Erase.

Nadam se da sam nesto bar pomogo
Pozdrav
(D)
 
to je mnogo logicnije objasnjenje od onog koje je ponudio Dejandj.

A sad jos jedno pitanje (znam da zakeram) da li je moguce brisanje samo jednog dela narezanog cdrw - dakle da li se isto ponasa kao disketa (sto se tice fleksibilnosti) ili ipak nije to bas to.

Puno vam hvala na odgovorima. Uskoro postajem ponosni vlasnik lg 16x pa cu reci da li su hvalospevi sa foruma opravdani.
 
Temperatura koju je pomenuo petri mislim da se zove Kirijeva temperatura i za materijal od koga je izradjen RW disk iznosi nesto preko 800 celzijusa.

RW uredjaj bi mogao donekel da se klasifikuje kao magnetno opticki medij, jer se 0 i 1 "ne buse", vec "razvlace"

Delove RW diska mozes da brises samo ukoliko snimas preko nekog programa tima directCD (adptec) ili InCD (ahead) koje je nesharm pominjao. Dakle formatiras CD pomocu tih programa i oni naprave na CD odredjeni fajl sistem koji dozovljava pisanje i brisanje preko programa tipa windows commandera/explorera. CCD od 650MB u tom slucaju ima 530MB, pisanje/citanje je sporije i disk je citljiv na racuarima koi imaju instaliranu UDF podrsku (ukoliko nemaju onda se na CDu vidi samo sistemski deo u kome se nalaze potreni fajlovi za instalaciju doticne)
 
A sta mogu da postignem sa nerom?
Sta je to UDF podrska?

Bas sam dosadan, ko malo dete.:wave;
 
Laza je napisao(la):
A sta mogu da postignem sa nerom?
Sta je to UDF podrska?

Bas sam dosadan, ko malo dete.:wave;

UDF je file system osmisljen za dvd i cdrw diskove jer postojeci iso nije bio idealan. Diskove zapisane takozvanim packet writing programima (Adaptecov Directcd i Aheadov Incd - to su inace programi koji omogucavaju koriscenje cdrw diska ko jedne velike diskete od 500 i kusur MB koju mozes da pises i brises ko da je u pitanju Hard ili flopi disk) mozes da citash na obicnim chitacima ako imash instaliran UDF reader (postoji i Adaptecov i Aheadov UDF reader - mozes ih skinuti sa njihovih sajtova i oni sluze samo za citanje ovih diskova).
Za XP josh nije izasla verzija Incd-a, dok je citanje moguce i bez udf readera jer XP ima nativnu podrsku za UDF diskove. Znaci za pisanje packet cdrw diskova pod XP-om morash da skinesh directcd 5.1(koji bas i ne volim jer ima 12MB, za razliku od Incd-a koji je 1.3 MB)
PS: ako sam te zbunio: postoje directcd i incd packet writing programi- za pisanje diskova(12MB i 1.2 MB), a postoje i direcdcd udf reader i incd udf reader za citanje istih na obicnim cdromovima (oba su oko 500KB)
 
Sa samim NEROm mozes da snimas na RW vise sesija i da ne finalizjes disk posle snimanja. Ja tako uvek radim.
Snimam start ili continue multisesion disk. U prvom slucaju se ne vide prethodno snimljeni podatci, a u drugom se zadrzavaju i stari, a dodajes i nove. Ustvari i star ostaju na disku i mogu da se vidi i u start opciji ali je malo komplikovano za objasnjavanje. Ustvari i ovako sam zakomplikovao, jer ne znam kako jednostavnije da napisem, a ustvari je veoma prosto:)

Kada se disk napuni ili kada na njemu bude 10ak sesija (sto usporava citanje) uradis mu quick format (nema potrebe nikada da radis full foramt) i imas opet prazan disk.
 
Temperatura i druge tehnikalije nisu uopste bitne...bitan je princip:
CDRW sadrzi 3 sloja (+1 zastitni eventualno), sloj Polikarbonata (providna "plastika") foto senzitivni i foto reflektujuci sloj. Foto senzitivni se nalazi preko foto reflektujuceg (gledano s donje strane) i prilikom prelaska lasera odredjene snage i talasne duzine ostavlja (ili ne) prolaz do foto reflektujeceg. Posto je materijal foto-senzitivan i mjenja svoja svojstva u odnosu na vrstu svjetlosti (providan, neprovidan), potrebno je jednostavno promjeniti talasnu duzinu lasera (ili sto bi neki rekli boju:) ) da bi se pisalo ili citalo,a u tom slucaju nema nekih vecih makro octecenja, pa je objasnjen i toliko veliki vijek trajanja (preko 1000 RW). Ukoliko grijesim, grijese i drugi izvori na netu>!

PS. RW ne spada u magnetno-opticke uredjaje jer ne koristi magnetni princip zapisa podataka (Magnetno-opticki drajvovi uglavnom koriste optiku za navodjenje magnetne glave, jer je ova preciznija)
 
za sada ste ponudili tri teorije za rw. morace bane to da razmrsi!!
 
A zasto su neki CDRW predvidjeni za 4x a neki za 8x snimanje?
 
Amon_Ra je napisao(la):
Stariji CD romovi imaju teskoce pri citanju CDRW diskova, tacnije vece su sanse da ga ne procitaju - znam iz licnog iskustva.
Kao orijentacionu brzinsku granicu postavljamo 24x. Od tada generalno pocinju citaci koji podrzavaju multiread specifikaciju, tj. mogucnost citanja CDRW diskova. Nadje se, poneki, sporiji izuzetak. Od 32x pa navise trebalo bi da svi citaju.
 
i m novice je napisao(la):
A zasto su neki CDRW predvidjeni za 4x a neki za 8x snimanje?
Neki su za 4x a neki za 10x snimanje, a koristim i jedan za 2x snimanje. Pa ista stvar je kao i sa obicnim CDR. Vreme tece, idemo sve brze :)
 
dejandj je napisao(la):
Sve pomenute "tehnike" a i jos neke druge su koriscene ali ova fotosenzitivna skoro da je jedina danas...
Chek ,chek , niko nije pomenuo tehniku promene faze :D
 
LM, CDRW koristi tehniku promene faze, pri cemu nije rec o elektrici :D

Pod fazom ovde se podrazumeva stanje materijala u fotoosetljivom sloju. Materijal u tom sloju moze da ima dva stanja-faze- kristalnu i amorfnu. U kristalnom stanju postaje propustan za svetlosni zrak, koji produzava dalje do reflektujuceg sloja i vraca se nazad, cime dobijamo logicku jedinicu. U amorfnom stanju materijal gubi transparentna svojstva, mozemo da govorimo o absorbciji svetlosti u tom regionu, i sta imamo kao povratni-reflektujuci zrak - imamo mrak, tj. logicku nulu. Sam sloj je legura srebra, indijuma, antimona i telurijuma. Za prelazak u amorfno stanje koristi se veca snaga lasera, jer se to obavlja na temp od oko 700C. Za kristalnu fazu koristi sa manja snaga lasera jer se to obavlja na oko 200C.

Zbog prirode ove tehnike razlike u reflektovanom-povratnom zraku, koji dolazi do glave za citanje cd-roma, su relativno male. Mozemo da govorimo o svetlo sivoj i tamno sivoj oblasti zapisa. Zbog toga je potrebna modifikacija u sistemu za citanje kako bi se ove male razlike, dakle postoji mala margina, pravilno detektovale. Za to je uvedena tzv. Multiread specifikacija koje treba da se pridrzavaju proizvodjaci optickih sistema, cime je omoguceno prepoznavanje zapisa na CDRW medijama.
 
Prvo da kazem da postoji samo jedna i jedina tehnika snimanja CD-Rw diskova, tj. nema 2-3 tehnike. Ako neko zeli da proveri ove informacije, moze da nadje Narandzastu knjigu (update 1994.) u kojem je opisan CD-RW standard, i od trenutka nije menjan.

Ne postoji foto-osetljiv sloj, vec amorfni sloj, a to nije ni sluchajno isto!

Ovo je isechak iz mog teksta u Digital!-u.

---

Kako radi CD-RW

CD-RW iako rade na sli~nom principu, predstavljaju druga~iju filozofiju. Tehnoligija koja stoji iz CD-RW je bazirana na fazno-promenljivoj optici. CD-RW disk ima fazno promenljiv sloj za snimanje koji se nalazi u sendvi~u izme|u dielektri~nih slojeva koji odvla~e toplotu sa njega. Fazno promenljiv sloj u stvari predstavlja kristalizovnu sme{u koja je miks srebra, indijuma, antimona i teluriuma. Mo`da sme{a izgleda pomalo ~udno, ali ona ima jedinstvaene osobine. Kad je disk prazan, sme{a je kristalizovana, i u tom stanju reflektuje svu svetlost. Kad laser za snimanje zagreje ta~ke na sloju iznad temperature topljenja (500-700C), smesa na tom mestu prelazi u tecno stanje, a ako se to mesto odmah ohladi, ostaje u amorfnom stanju u kojem skoro potpuno apsorbuje svetlost! I to je ceo princip rada: kristalizovan materijal koji reflektuje svetlost se zagreva na temperaturu topljenja, prelazi u te~no stanje, pu{ta se da se ohladi i on se nalazi u amorfnom stanju u kojem apsorbuje ve}i deo laserske svetlosti.

Kako sa brisanjem? Tu je nova zanimljivost. Kad se sam amorfni sloj zagreje na temperaturu kristalizacije (200C) i tako drzi odre|eno vreme, a onda se ohladi, vra}a se u kristalizovano stanje. Po{to ovu operaciju ne mo`e da vr{i laser za snimanje, jer je suvi{e jak, a laser za ~itanje je preslab, postoji tre}i laser koji po snazi pada izme|u prethodna dva. Njegova uloga je da zagreje smesu na temperaturu kristalizacije, i da je odr`ava odre|eno vreme, dok se smesa ne vrati u kristalno stanje.

---

Podaci o sastavu amorfnog sloja su promenljivi zato shto neki proizvodjachi stavljaju primese treceg i chetvrtog reda u nadi da ce postici neke bolje osobine. Isto tako i temperaturni podaci mogu da variraju sa +/-30C, shto ponovo zavisi od proizvodjacha. Svi ovi podaci su upisani u ATIP na disku, tj. u firmware pisacha.

Zashto su 4x i 10x RW diskovi striktno odvojeni? Samo zbog razlichitih temperatura zagrevanja i ni zbog chega vishe!

Bane
 
Za XP josh nije izasla verzija Incd-a, dok je citanje moguce i bez udf readera jer XP ima nativnu podrsku za UDF diskove. Znaci za pisanje packet cdrw diskova pod XP-om morash da skinesh directcd 5.1

Pazario sam lg 24x (upakovan, 240 dem). Startujem directcd, ubacim cdrw, stavim full format i onda uspem da narezem fajlove u windows commanderu. Medjutim kad stavim eject opciju on samo izbaci disk umesto da ponudi "eject options dialog box" kako je objasnjeno u prirucniku, da bih stavio opciju da disk mogu procitati svi cd uredjaji a ne samo cd pisaci. U opcijama ne mogu da menjam te stvari jer su sive, disableovane ali je ipak chekirana opcija always show eject options dialog box. Verzija directcd mislim da je 5, podrzava winxp koji ja imam. Ne znam da li je problem mozda u verziji (ako nije puna) ali je glupo da daju program koji nema sve normalne funkcije. Gde mogu da skinem punu verziju ako je u tome problem i gde naci krek ako je potreban?
 
sad sam tek primetio da kad nema cd-a u pisacu mogu da promenim stvari u optionsu ali je stvar sto je to cd-r eject options. Da li je moguce da i cdrw bude procitan u obicnim cd ili dvd uredjajima (moje creative dvd takav disk izbacuje!). Da rezimiram, formatiram cdrw, kopiram fajlove uz pomoc windows commander, cd pisac to procita ali nece i obican cd uredjaj (u ovom slucaju creative dvd 12x)
 
Pogledaj zakrpe na Roxio sajtu,
update na 5.02c i za WinXP
 
direct cd

pa fora oko tih cdrw diskova da budu citani na drugim citacima je samo u options kod direct cd. Tu samo stavi u cd eject options ALWAYS CLOSE i podopcija CLOSE TO READ ON ANY COMPUTER.
E i kad tako narezan cdrw stavis u neki obican citac automatski ce ti ponuditi cim ga procita da instalira UDF reader. Resetujes masinu i mozes da citas cdrw disk bez (problema), meni se bar nije desilo da nece da procita nikad(bilo koji cdrom) 4x-52x
 
Tu samo stavi u cd eject options ALWAYS CLOSE i podopcija CLOSE TO READ ON ANY COMPUTER.

Ali stvar je sto su to opcije samo za cd-r. Cim ubacim cdrw on disabluje te opcije, a kad stavim eject on umesto da ponudi eject options dialog box samo napise kako taj cdrw sad mogu citati neki multi-read cdromovi.
 
oveko mi napise
cd ejected

the cd you just ejected from drive is now readable in all CD-RW drives, and in any MultiRead CD-ROM (sta spada u njih?) that has the UDF Reader installed.
Napominjem da je programom predvidjeno (procitao u prirucniku) se cdrw samo ovako "eject"-iraju dok samo kod cdr postoje opcije.


E sad dali je problem u mom dvd-u ili ovako snimljene cdrw mogu citati samo u cdrw uredjajima. Dakle koji su to MultiRead CD-ROM?
 
Sve je bilo u redu. CDRW sam odneo kod druga (teac cd) i ponudio mu je da instalira programcic pomocu kojeg ce moci da procita upisane fajlove. Sve je fenomelano radilo. Problem je samo sto moj glupi creative dvd nece da cita taj cdrw.

Mnogo je mocna ta stvar. CDRW se ponasa kao brza disketa sa velikim kapacitetom. Odusevio sam se!
 
Vrh Dno