Šta je novo?

Canon S2 IS...

byMaX je napisao(la):
Posto ti nisi kvazi poznavalac, kao ja, reci mi koju opremu ti koristis i koliko mesecno zaradjujes pomocu nje. Vidis, ja sam moj S1 IS isplatio 20x, samo poslom, jer mi je aparat neophodan (doduse, to bi radio i A510, ali zbog cega mi odgovara bas S2 IS, pisao sam na prethodnim stranama i ne bih se ponavljao), a i S2 IS cu - razliku izmedju S1 i S2 koju dam, napisati u dva casopisa po stranu u jednom i dve strane u drugom casopisu, i vec je otplacen. A onda dalje pravim kesh sa tim. Tako rade kvazi poznavaoci... Pitanje je da li si ti video S2, tj. da li je uopste do sad stigao do Bataje... ;)

Znachi uskoro kupujesh neshto bolje, kada vec tako pljushte pare zahvaljajuci boljem aparatu ? :) Kakvim tempom idesh, za godinu dana ce padne 1Ds Mark II, a josh nisi nauchio ni da fotkash :)
A za obradu mi je jasno, secam se onih fotki sa zmajem :D:D
 
Poslednja izmena:
byMaX je napisao(la):
Posto ti nisi kvazi poznavalac, kao ja, reci mi koju opremu ti koristis i koliko mesecno zaradjujes pomocu nje. Vidis, ja sam moj S1 IS isplatio 20x, samo poslom, jer mi je aparat neophodan (doduse, to bi radio i A510, ali zbog cega mi odgovara bas S2 IS, pisao sam na prethodnim stranama i ne bih se ponavljao), a i S2 IS cu - razliku izmedju S1 i S2 koju dam, napisati u dva casopisa po stranu u jednom i dve strane u drugom casopisu, i vec je otplacen. A onda dalje pravim kesh sa tim. Tako rade kvazi poznavaoci... Pitanje je da li si ti video S2, tj. da li je uopste do sad stigao do Bataje... ;)

Maxo, argumenti su ti krajnje populisticki, u maniru "moj tata je jaci od tvog..."
Sticajem okolnosti, marketing izucavam i moguce da cu kasnije i ziveti od toga, tako da mi pojmovi ciljna grupa, segmatacija trazista, pozicioniranje proizvoda, nisu strani. Na osnovu tog znanja mogu da kazem o ciljnoj grupi S2IS, uostalom kada bi imao pristup Canon-ovom odeoku za planiranje proizvoda, nasao bi istu stvar, eventualno izrecenu kroz neki eufemizam, jer jelte niko ne voli da ga nazivaju "kvazi" za bilo sta...
Inace, uglavnom su tehnicki frikovi ljubitelji UZ aparata, i sam sam bio vlasnik jednog (spadam u tu grupu)... Videces da se opis prosecnog vlasnika UZ aparata i nekog ko posecuje tehnicke forume podudara (muskarac od 18 do 35 god itd...). Kvazi poznavaoc, i to je lako objasniti, mozda je najjednostavnije "neko kome uspeju da prodaju A510 sa 12x zumom za 3x vise para :D ". Nemoj to licno shvatati, nisam na tebe ni mislio, kada prosetas gradom, odes na letovanje, pogledaj kome sve oko vrata visi S2IS i videces mahom ljude koji potpadaju u moju prvobitnu klasifikaciju. Normalno, ima i izuzetaka.
U svakom slucaju, drago mi je da zaradjujes od fotografije, vidajo sam tvoje fotke po testovima.
Pozdrav!
 
driver je napisao(la):
Jel si ti probao S7000/FZ5/Z5 pre nego shto si kupio S2 IS ? Da li si ga kupio na osnovu ovog threada gde dva choveka preporuchuju aparat ? :) Ochigledno nisi. Ti si primer prosechnog kupca koji daje 500e za A510 sa velikim zumom :) A510 imash 4 meseca, i odmah si kupio 2.5x skuplji aparat koji konkretno nishta ne donosi novo, vec stvari na koje samo (vechni)pochetnici mogu da se loze...Da nisi Maxov rodjak ? :)

...Probao sam samo S7000 i mislim da je sjajan aparat, ostale nisam imao priliku, osim sto sam pogledao gomilu review-a, dpreviewa, compare to, sampleo-ova (i samo iz toga mogu da kazem da mislim da su isto sjajni aparati)...
...ali ja nikad ne bih otisao na topik o FZ5 i tamo iskalio svoj bes, a da ga pri tome nisam ni video...
...ovo je moj 10. aparat, tacno je tek 2. digitalni (da je moj)...
...preko prijatelja probao sam 10-ak modela maximum neke prosumer klase i to je to...
...nisam aparat kupio zbog videa (koji je u principu i beskoristan, kad na 512MB stane 3min, niti zbog rotirajuceg displeya jer koristim u 95% slucajeva EVF, a onih 5% su situacije da ne moram da legnem na pod da slikam iz zablje perspektive i ne moram da nosim stolicu kad hocu da slikam iznad glave)...
...S2IS generalno ima solidan kvalitet fotografije u svim aspektima (malo meksu, ali to se da srediti), vrlo pregledne i intuitivne menije i opcije sa kojima se brzo barata (kao i skoro svi Canoni od A510 do DSLR-ova), sjajnu ergonomiju, nije najbrzi (ali je dosta uradjeno po tom pitanju) i jednostavno uzivas u njegovom koriscenju (nije ti napor), i jos pored toga osim gomile nepotrebnih funkcija za lozace, ima i jedan fini set opcija koje mogu dosta da doprinesu kvalitetu...
...ti si se u topiku o S2IS raspisao od dslr-ovima, pa sta ti mislis da ja ne znam sta je SLR, i da ne bih voleo da sam vlasnik bar jednog 350D sa celim spektrom objektiva...
...mi ovde pricamo o aparatu od 450E, a ti lupas o opremi od 2000E...
...da cela ova rasprava ima nekog smisla ja bi se potrudio da napisem jedan post o dobrim i losim stranama ovog aparata, koje bi mozda nekom pomogle pri nekom izboru...

...ali nije to najveci problem ovde...
...problem je u tome sto ja znam da nisam ni blizu profesionalca, kome jedino sto nedostaje je 5000E da pravi zverske fotke, dok je tebe neko pogresno izgasirao u tom pravcu...
...a, da i jos jedan trip: pa zar postoji bolji aparat od ovog koji ja imam (a pritom onaj o kome pricam nisam ni video)
 
Za zverske fotke ne treba XXXXEUR vec XXXIQ.
 
mesec sa samo 12x zoom?
ja sam sinoc takvu sliku dobio sa 48x zoomom
 
kameni je napisao(la):
...Probao sam samo S7000 i mislim da je sjajan aparat, ostale nisam imao priliku, osim sto sam pogledao gomilu review-a, dpreviewa, compare to, sampleo-ova (i samo iz toga mogu da kazem da mislim da su isto sjajni aparati)...
...ali ja nikad ne bih otisao na topik o FZ5 i tamo iskalio svoj bes, a da ga pri tome nisam ni video...

Mozda si ti to tako shvatio, a poshto si nov, oproshteno ti je :) Ja nigde nisam rekao da je S2 IS krsh ili losh aparat, vec da ima bolje za iste pare i da je to klasa aparata koju nece kupiti neko ko je ozbiljan...

...ovo je moj 10. aparat, tacno je tek 2. digitalni (da je moj)...
...preko prijatelja probao sam 10-ak modela maximum neke prosumer klase i to je to...

I ti za deseti aparat vidish S2 kao najbolju kupovinu ?

...nisam aparat kupio zbog videa (koji je u principu i beskoristan, kad na 512MB stane 3min, niti zbog rotirajuceg displeya jer koristim u 95% slucajeva EVF, a onih 5% su situacije da ne moram da legnem na pod da slikam iz zablje perspektive i ne moram da nosim stolicu kad hocu da slikam iznad glave)...
...S2IS generalno ima solidan kvalitet fotografije u svim aspektima (malo meksu, ali to se da srediti), vrlo pregledne i intuitivne menije i opcije sa kojima se brzo barata (kao i skoro svi Canoni od A510 do DSLR-ova), sjajnu ergonomiju, nije najbrzi (ali je dosta uradjeno po tom pitanju) i jednostavno uzivas u njegovom koriscenju (nije ti napor), i jos pored toga osim gomile nepotrebnih funkcija za lozace, ima i jedan fini set opcija koje mogu dosta da doprinesu kvalitetu...

Ok, nastavljamo sa prichom kada vidim EVF i brzinu S2, recimo da necu uzimati u obzir iskustva drugih ljudi....

...mi ovde pricamo o aparatu od 450E, a ti lupas o opremi od 2000E...
...da cela ova rasprava ima nekog smisla ja bi se potrudio da napisem jedan post o dobrim i losim stranama ovog aparata, koje bi mozda nekom pomogle pri nekom izboru...

Ochigledno nisi razumeo shta sam hteo da kazem. Ako vec kupujesh aparat od 500€ (a pogotovo ako si prethodno imao 10 komada, znachi da te to interesuje), on treba da ima shto vishe osobina ozbiljnih aparata, a ne da ima sve zivo a da mu fale najbitnije stvari...Ne znam kako da ti objasnim da je to tipichan turistichki aparat i da ga niko ozbiljan nece kupiti...

...a, da i jos jedan trip: pa zar postoji bolji aparat od ovog koji ja imam (a pritom onaj o kome pricam nisam ni video)

Zar postoji bolji aparat od S5500 za 265€ ? :)
Ja nisam ovde uleteo u sred priche o novoj firmi koja se tek pojavila na trzishtu i sada nagadjam kakav ce biti, postoje recimo i mishljenja ljudi koje poznajesh i verujesh u njihov sud. A drugo, da li ima nekoga ko je i pomislio da ce S2 biti potpuno drugachiji od svog prethodnika, a ne logichan komercijalni upgrade ?
 
driver je napisao(la):
Zar postoji bolji aparat od S5500 za 265€ ? :)
Ja nisam ovde uleteo u sred priche o novoj firmi koja se tek pojavila na trzishtu i sada nagadjam kakav ce biti, postoje recimo i mishljenja ljudi koje poznajesh i verujesh u njihov sud. A drugo, da li ima nekoga ko je i pomislio da ce S2 biti potpuno drugachiji od svog prethodnika, a ne logichan komercijalni upgrade ?

...dobro da spustimo loptu, stvarno ne prilici ozbiljnim ljudima (ja se izvinjavam ako sam bio neprijatan)
naravno da cenimo misljenja drugih ljudi, odavde ili preko, ali ako su ta misljenja, sto je moguce vise objektivna i neostrascena
...ja mislim da je S2IS ipak nesto vise od S5500, da li je bolji koliko je skuplji, ne mogu da kazem, da je S2IS los-nije, da ima bolje za te pare (to je sad individualna stvar i zavisi od prioriteta i ukusa) verovatno da ima, da je nasminkan za lozace-jeste, za te pare moze da se kupi dobar polovan prosumer... itd, itd
...ali gledati ga samo kao 2.5x skuplji A510 ipak nije istina, i da zato sto ima 640x480 30fps video i rotirajuci display znaci da ne valja...
 
kameni je napisao(la):
...dobro da spustimo loptu, stvarno ne prilici ozbiljnim ljudima (ja se izvinjavam ako sam bio neprijatan)
naravno da cenimo misljenja drugih ljudi, odavde ili preko, ali ako su ta misljenja, sto je moguce vise objektivna i neostrascena
...ja mislim da je S2IS ipak nesto vise od S5500, da li je bolji koliko je skuplji, ne mogu da kazem, da je S2IS los-nije, da ima bolje za te pare (to je sad individualna stvar i zavisi od prioriteta i ukusa) verovatno da ima, da je nasminkan za lozace-jeste, za te pare moze da se kupi dobar polovan prosumer... itd, itd
...ali gledati ga samo kao 2.5x skuplji A510 ipak nije istina, i da zato sto ima 640x480 30fps video i rotirajuci display znaci da ne valja...

Slazem se, a shto se tiche UZ A510, to je vishe bilo slikovito da objasni kako S2 nema ono shto bi trebao da ima u toj klasi, mozda ja ochekujem neshto pogreshno...
Btw, kako se kache konvertori na objektiv, ne vidim na slikama navoj ?
 
Fuji S5500 je taman onakav kakav treba da bude za pare koje kosta (mnogo manje od polovnog prosumera). Nije on oblikovan tako kako je oblikovan da bi se ljudi "lozili" vec da bolje lezi u ruci. Uzmi pa probaj Oly C770 pa ces shvatiti koliko je neudobno drzati "cigLJast" aparat. S2 je po tom pitanju takodje super al' je problem u onom gej inzenjeru koji bira boje za kucista aparata...


S2 je bolji ali ne duplo.
 
Abdee je napisao(la):
Za zverske fotke ne treba XXXXEUR vec XXXIQ.

Konačno nešto pametno u ovom postu. :D
 
Abdee je napisao(la):
Fuji S5500 je taman onakav kakav treba da bude za pare koje kosta (mnogo manje od polovnog prosumera). Nije on oblikovan tako kako je oblikovan da bi se ljudi "lozili" vec da bolje lezi u ruci. Uzmi pa probaj Oly C770 pa ces shvatiti koliko je neudobno drzati "cigLJast" aparat. S2 je po tom pitanju takodje super al' je problem u onom gej inzenjeru koji bira boje za kucista aparata...

S2 je bolji ali ne duplo.

...S2 je za lozace (nije bila ergonomija pominjana u tom kontestu ni za S5500 ni za S2IS) prvenstveno sto ima pola (lose uradjenog) PS u sebi, znaci osim uobicajenih opcija on ima (nemam ga sad pri ruci, na poslu sam), ali jedno 10-15 opcija za manipulaciju bojama (tipa neka nebo bude zeleno, a trava plava) i to su stvarno gluposti...

...nije duplo skuplji (kako on kaze S5500 - 265E, ja sam ovaj platio 450E), kad se tu dodaju xD kartice (a vec u steku imam nekoliko SD, znaci sad bi trebao da zavalim sve SD da bi poceo da skupljam skuplje xD i ta se razlika sve vise topi)...
...za to dobijem 1mpix vise (znaci mi jer dosta stampam A4 slike, neki crop...) zatim makroi ne mogu da se porede (takodje mi to znaci, jer me zanima macro), malo veci zoom nije presudan uopste ali IS jeste, minimalan focus skoro 1m kod s5500, i dosta sitnica ako sad odavde mogu da se setim svega za koje ne znam da li s5500 ima: AF i AE bracketing, manji shutter speed, custom timer (da nije samo 2 ili 10s), bolju preglednost i lakse i brze koriscenje opcija i menija, a da ovaj video i rotirajuci LCD ne uzimamo u obzir (neka budu dzabe).

...ja bih S2IS ocenio kao dobru kupovinu da kosta 400E (znaci 50E manje), ali danas ne bih kupio S5500, jer ne bih bio zadovoljan njime...
 
kameni je napisao(la):
...S2 je za lozace (nije bila ergonomija pominjana u tom kontestu ni za S5500 ni za S2IS) prvenstveno sto ima pola (lose uradjenog) PS u sebi, znaci osim uobicajenih opcija on ima (nemam ga sad pri ruci, na poslu sam), ali jedno 10-15 opcija za manipulaciju bojama (tipa neka nebo bude zeleno, a trava plava) i to su stvarno gluposti...

Jel si video ozbiljan aparat koji to ima, a nema raw ili live histogram ?

...za to dobijem 1mpix vise (znaci mi jer dosta stampam A4 slike, neki crop...) zatim makroi ne mogu da se porede (takodje mi to znaci, jer me zanima macro), malo veci zoom nije presudan uopste ali IS jeste, minimalan focus skoro 1m kod s5500, i dosta sitnica ako sad odavde mogu da se setim svega za koje ne znam da li s5500 ima: AF i AE bracketing, manji shutter speed, custom timer (da nije samo 2 ili 10s), bolju preglednost i lakse i brze koriscenje opcija i menija, a da ovaj video i rotirajuci LCD ne uzimamo u obzir (neka budu dzabe).

Preglednost, "lezanje" u rukama, brzina korishcenja opcija teshko moze da bude na strani S2, ali zato S2 ima vishe shuma na vecim ISO vrednostima shto je korisnije od ISa, EVF josh moram da vidim, i najbitnije, mnogo brzi AF (ako je S2 duplo brzi od S1, shto ne verujem, S5500 je opet duplo brzi od S2)...S2 ima puno opcija, ali bi ih sve menjao za ono o chemu smaram u svakom postu, dobar ISO performance, dobar EVF i brz AF...

...ja bih S2IS ocenio kao dobru kupovinu da kosta 400E (znaci 50E manje), ali danas ne bih kupio S5500, jer ne bih bio zadovoljan njime...

U sluchaju da ti bash treba UZ IS, da, a u suprotnom S7000 je opet bolji, zamena za 12mpx, iso800, onaj EVF, pa chak i focus ring sa lagom, ne postoji...

U svakom sluchaju, ako si ti zadovoljan aparatom, nek te sluzi sa srecom :D
 
driver je napisao(la):
S2 ima puno opcija, ali bi ih sve menjao za ono o chemu smaram u svakom postu, dobar ISO performance, dobar EVF i brz AF...


:D

@driver

Ako su ti toliko bitni dabr ISO performance, dobar EVF i brz AF, onda se zaista bavis pogresnom kategorijom digitalnih fotoaparata. NIJEDAN digitalni fotoaparat koji nije dSLR nema zadovoljavajuc (ali pri tom mislim u pravom smilslu reci zadovoljavajuc, ne samo prosto upotrebljiv) sum na vecim ISO vrednostima. Dalje, EVF je po samoj svojoj definiciji sarena laza i obicna gluparija, true optical viewfinder je jedina prava i ozbiljna stvar (opet ga mozes pronaci samo na sasvim drugoj kategoriji aparata). Sto se tice dovoljno brzog AF-a, ponovo vazi sve gore navedeno.
Nemoj me shvatiti pogresno, ali posvecujes uzasno mnogo paznje tome da li npr. S5500 ima brzi AF od S2, kao da su to aparati namenjeni profesionalcima. Po meni, nije uopste toliko bitno ciji je AF u ovom slucaju brzi, kad nijedan nije DOVOLJNO brz za ozbiljnu upotrebu. Citava prica bi bila opravdana kad bi npr. S2 iamo toliko katastrofalno spor AF da ga to cini neupotrebljivim, sto svakako nije slucaj. Smisao postojanja ove klase aparata je pure pleasure without too much trouble - pravljenje kvalitetnih fotografija i mogucnost kreativnog izrazavanja ljudima koji se ne bave profesionalno fotografijom, odnosno (u manjem procentu slucajeva) "prelazna stepenica" ka ozbiljnijim spravama.
Za ono sto tebi treba i o cemu stalno govoris u svojim postovima, trebace ti puuuno vise love, ako si zaista ozbiljan. Ispravi me ako gresim, ali i tvoj mnogohvaljeni Fuji S7000 ima veoma ozbiljan sum na iole vecoj ISO vrednosti...(izvor: poznati review sajtovi)
Nemoj zameriti na maloj kritici...

Poz,

W.
 
Wlayco je napisao(la):
@driver

Ako su ti toliko bitni dabr ISO performance, dobar EVF i brz AF, onda se zaista bavis pogresnom kategorijom digitalnih fotoaparata. NIJEDAN digitalni fotoaparat koji nije dSLR nema zadovoljavajuc (ali pri tom mislim u pravom smilslu reci zadovoljavajuc, ne samo prosto upotrebljiv) sum na vecim ISO vrednostima. Dalje, EVF je po samoj svojoj definiciji sarena laza i obicna gluparija, true optical viewfinder je jedina prava i ozbiljna stvar (opet ga mozes pronaci samo na sasvim drugoj kategoriji aparata). Sto se tice dovoljno brzog AF-a, ponovo vazi sve gore navedeno.
Nemoj me shvatiti pogresno, ali posvecujes uzasno mnogo paznje tome da li npr. S5500 ima brzi AF od S2, kao da su to aparati namenjeni profesionalcima. Po meni, nije uopste toliko bitno ciji je AF u ovom slucaju brzi, kad nijedan nije DOVOLJNO brz za ozbiljnu upotrebu. Citava prica bi bila opravdana kad bi npr. S2 iamo toliko katastrofalno spor AF da ga to cini neupotrebljivim, sto svakako nije slucaj. Smisao postojanja ove klase aparata je pure pleasure without too much trouble - pravljenje kvalitetnih fotografija i mogucnost kreativnog izrazavanja ljudima koji se ne bave profesionalno fotografijom, odnosno (u manjem procentu slucajeva) "prelazna stepenica" ka ozbiljnijim spravama.
Za ono sto tebi treba i o cemu stalno govoris u svojim postovima, trebace ti puuuno vise love, ako si zaista ozbiljan. Ispravi me ako gresim, ali i tvoj mnogohvaljeni Fuji S7000 ima veoma ozbiljan sum na iole vecoj ISO vrednosti...(izvor: poznati review sajtovi)
Nemoj zameriti na maloj kritici...

Poz,

W.

Ne, zashto bih zamerao. Ono shto ja hocu da kazem u vezi ISO, EVF i brzine AF je to da ako vec ne mogu da imam osobine dSLR aparata, trudicu se da imam bar shto blize moguce (shto dalje od digitalca :)). Po meni su to glavne osobine aparata koje daju udobnost i vece mogucnosti pri fotkanju. Ne mogu da nadjem link sa poredjenjima brzina AFa, ali fuji je tu 2.5x brzi od vecine ostalih aparata i do 500€ (0.4 sec u proseku), dok je samo minolta (Z3) bila brza. Fotkao sam malo sa Fz20 pre 10ak dana i posle fujija, delovao mi je sporije od A60, totalno sam se razocharao, pored toga shto mu je EVF neupotrebljiv totalno (plitak pa vidish sve okolo, slabo uvecanje pa se nishta ne vidi precizno). EVF naravno nije isto shto i optichki, nije ni blizu, ali ako cu da biram LCD vs EVF, uvek cu odabrati EVF zbog svoje preciznosti, i aparat je u tom sluchaju mnogo stabilniji, a kod S5500 je za razliku od ostalih uvecanje odlichno, pa se lepo vidi, i LCD ne koristim ni za pregled fotki. Shto se tiche ISOa, bukvalno sve fotke se mogu slikati na ISO200 a da se to u shtampi ne primecuje uopshte, ja puno puta i zaboravim. ISO400 ne koristim, to vec nije upotrebljivo, ali je recimo na S7000 potpuno upotrebljiv (imash primere na dpreview), a sada stvarno ne mogu da se setim koji digitalac ima potpuno upotrebljiv iso400 (fuji E550 ima chak i ISO800 upotrebljiv, novi CCD HR je chudo). Vecina ljudi se lozi na IS, dok potpuno zaboravljaju na iso koji ima bolje upotrebnu vrednost.
Naravno da cu na kraju uzeti dSLR, o nekakvom 8mpx prosumeru ni ne razmishljam (isti razlog, ISO, AF i viewfinder), ali trenutno mi se ne uklapa u planove, ne finansijski, vec geografski :)
 
Sto se tice brzine AF: svi digitalci lepo i brzo fokusiraju na suncu. I oni najjeftiniji HP i S5500 i KM A2 i td. sasvim lepo fokusiraju na EV 16. Problemi dolaze u sumrak. A u sumrak su opet skoro svi gubitnici jer neki imaju uzasan visoki ISO, neki nemaju IS, neki ne mogu da fokusiraju... Poznata prica koja se zavrsava skracenicom. DSLR.

* za one sa jeftinijim ulaznicama: pod sumrakom podrazumevam lose svetlosne uslove...


S7000 koga imam, ima mnogo vise problema sa debilnim MF prstenom, losom obradom, ogromnim RAW fajlom i td. nego sa sumom.
 
Nazad
Vrh Dno