Šta je novo?

Canon M50 ili mobilni za snimanje?

megas

Slavan
Učlanjen(a)
09.03.2008
Poruke
324
Poena
320
Zanima me prvenstveno za video za youtube.Gledao sam ranije i canon g7x mark 2 jeste kompaktni ali m50 je jednostavno bolji.Bio je oko 500 e sada je vec 570e -600e(sva tehnika je poskupela) Jos se krpim ali recimo da imam tj imacu kintu e sad moj problem je sto nisam uzivo testirao aparat pa sam pregledao xxxx poredjenja testiranja i sada sam u dilemi da li za taj novac uzeti m50 ili recimo xiaomi mi note 10 pro? Po test snimcima bolje radi telefon ima 256gb rom i 8 gb ram i radice to dobro a ima i OIS i laserski AF .Ne patim da imam najnovi uredjaj i ne menjam ih cesto. Ranije sam bio -ok aparat je aparat ali kada sam pregledao testove malo sam se razocarao. Moj sadrzaj je how to,nekad i live,nekada oko automobila ,it i slicno.Trenutno to sve snimam sa pocophone F1 da ne pisem spec znate i sami ali on je ok sa lepim vremenom,malo tamnije zatvoreno pravi dosta suma,tesko se bori sa jacim svetlom itd.Telefon mi je kompaktniji jer mi je stalno uz mene.Mislim naginjem ka telefonu kao nekom logicnom izboru za moje potrebe,ali hteo bih ako je neko bio u slicnoj situaciji da mi da svoje misljenje.

E sad kada bih uzeo canon m50 racunam 570e(nov) pa kasnije da dokupujem stvari recimo Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STMali to je jos 350e +memorijska+jos jedne baterije. I na kraju me izadje mnogo para.Mislim zbog nacina snimanja veoma mi je bitan OIS ok mogu i neki gimbal uzeti kasnije ali opet bolje je objektiv i opet podize cenu.Ali je prednost sto kasnije moze da se nadogradi i mikrofon osvetljenje(mada moze i na telefonu) i objektivi ali opet ide cena.E sad kada bih sve to pokupovao mozda bih mogao uzeti i bolji aparat,ali napominjem uzimam radi youtube ,editujem u vegasu ,FHD je dovoljna ne mora 4k mada nije lose imati i tu opciju a m50 se muci sa 4k, fhd ok.Meni je i 500e mnogo trenutno sam na oko 300e ali ne zuri mi se pa mi ne predlazite resenja od 1000+e .

Zlatno pitanje je da li to vredi toliko uloziti ili je dovoljan xiaomi ili predlozite sta vec zelite?I poco f1 ostaje gospodji(uzeo sam nov i dalje je 10/10) Hvala unapred.
 
Ako si kreativan sa svim tim stvarima možeš biti zapažen :)
Ali
Na eos m50 uzmes adapter EF - EOS M / EF-M (40e)
i 50mm f 1.8 Canon na njega, 100€...Sa tim adapterom on je negde F 1.2 i dobićeš bolji dof i to nećeš moći ni sa jednim telefonom. Adapter mu skida crop faktor na 1.1 to je skoro FF :)
Za zvuk predlažem Boya adaper koji dolazi sa dve bubice. Kači se na sce, pc, android, iphon a na fotoaparatu su kvalitetniji preampi za mic tako da to i zvuči bolje.
 
Obican EF - EOS M adapter, bez optike ne skida nikakav f na f1.2... Naprotiv dof mu raste skoro na f3.2...
Ako i ima sa optikom koji smanjuje krop faktor siguran sam da mu video AF ne radi kako treba.
 
Ako si kreativan sa svim tim stvarima možeš biti zapažen :)
Ali
Na eos m50 uzmes adapter EF - EOS M / EF-M (40e)
i 50mm f 1.8 Canon na njega, 100€...Sa tim adapterom on je negde F 1.2 i dobićeš bolji dof i to nećeš moći ni sa jednim telefonom. Adapter mu skida crop faktor na 1.1 to je skoro FF :)
Za zvuk predlažem Boya adaper koji dolazi sa dve bubice. Kači se na sce, pc, android, iphon a na fotoaparatu su kvalitetniji preampi za mic tako da to i zvuči bolje.
Hmm ono jeste. Nemam potrebe za Full Frame zato sam isao na mirrorless,pa sto sam gledao i analizarao neke testove nekako mi se canon m50 ucinila kao bestbay.Pomalo vlog ali uglavnom se svodi snimanje u prvom kadru,zumiranje mi i nije bitno iskreno ni photo uglavnom za video. Inace uzeo sam boya bas te bubice nisam jos izmonyirao recenziju i bas su dobre za tu cenu. Rode je skuplji ali ne i toliko bolji,na rode uglavnom se vise cuju visoki tonovi a na boya dominira bas,sto mi se vise svidja.
 
Evo Boya na LG G6 snima zvuk i iPhone 11 video...
Meni sad baš stiže m50 sasvim slučajno pa ću ga testiram za sebe bi ga ostavio sa adapeterom i 24mm Canon palačinkom :)
Onaj filmski izgled možeš dobiti fonom samo uz sočivo dodatno dosta skupo ko Canon prime...i jeste M50 najbolja kupovina
A nabaviću i taj adapter sa sočivom onda FF 50mm na njega i 55-250 ;)
 
Mislim da cu za sada uraditi upgrade telefona.Iz razloga sto za 300e mogu polovan da nabavim dobar ,a kasnije ako krene kanal m50 sa dodacima.Sada m50+adapter+objektiv oko 700e sto mije duplo vise.Ali nastavite da pisete -mozda krajem ili sledece godine uzem aparat.Znaci m50 i neki objekiv sa OIS i da je malo wide ,jer mi je primarno snimanje videa ,fotografija i nije toliko.Sto se tice snimanja uglavnom su dnevni snimci pola u pokretu pola staticni,nekada i u losijem svetlu ,uz njega dolazi i kit lens 15-45 IS STM.Voleo bih sa sto boljom stabilizaijom jer nekada su snimci bas u pokretu ,mad gimbal moze da resi taj problem ali opet.Pucajte sa predlozima.Hvala
 
Znaš kako na primer, kupiš aparat drndaš ga godinu dana i posle ga možda prodaš za isti novac a ko zna mož i da zaradiš
Dok telefonu posle par meseci pada cena ,za godinu ode na pola
Nemam konkretan savet ali to je neka moja deviza kada kupujem,procena štete
 
Znaš kako na primer, kupiš aparat drndaš ga godinu dana i posle ga možda prodaš za isti novac a ko zna mož i da zaradiš
Dok telefonu posle par meseci pada cena ,za godinu ode na pola
+1 za ovo...

Uzmi neki polovan MILC. Za godinu dve ga prodaš malte ne za iste pare.

Snimanje videa je ozbijan posao ako želiš da iole ozbiljno izgleda. Možda ovako na auto modu iz ruke sa dobrim svetlom telefon može da da dobre rezulatate, ali uz iole znanja zbog čega big senzor camera jeste to što jeste, pojave se brojne mogućnosti koje možeš uraditi samo MILC-om, ne možeš telefonom. Ako ti te mogućnosti nisu bitne, ostani pri telefonima. Ako jesu i ako ih prepoznaješ, nema šta da se priča, ideš na MILC.

Zvuk ako želiš da unaprediš, snimaj ga odvojeno od kamere. Ili ako ti je već sound record u telefonu/kameri, dobar mikrofon ti ne gine, bilo kamera bilo telefon.
 
M50 sa Canon objektivom koji dolazi, karticom 64gb, adapterom i 24mm Canom f2.8 sam našao za 600€ :) još godinu ipo u garanciji...skoro sam imao ponudu samo telo M50 za 350€ Tako da prati na KP se može naći ali ode brzo se prodaju na dobrom glasu su...
Onaj adapter (speedbosteer) sa sočivom dozvoljava full frame objektive da navrneš i prima mnogo više svetla i unapredi mu kvalitet fotografije a posebno videa. Crop faktor je tad 1.1 gledao sam na YT mnogi likovi su demonstrirali to i kako dobiti "cinematc video"
Ovo je sa običnim adapterom video:


Telefonom ako radiš za to je iPhone po meni zakon čak i SE onaj mali snima 4K bolje od većine kineza :) FiLMiC pro aplikacija na njemu snima odlično ne znam da li ima za Android.
MILC je sigurno bolji ali može sad telefonom sve ako imaš super ideje ;) i zvuk je bitan mnogo...Zato ga treba snimati odvojeno slažem se sa konstatacijom gore.

Meni kad radim telefonom iPhone stoji na stativu a sa iPad-om vidim kadar i preko FilmicRemote kontrolišem sve na iPhone...
 
Poslednja izmena:
Eto da obavestim da sam trenutno uzeo fon.Dok se sve slege pa ako za godinu dana i dalje budem snimao mozda neki m50 ipak dodje.Inace uzeo sam povoljno,nategao sam na 400e i zeo samsung galaxy note 10+ sa 14 meseci garancije.Zaista odlicno snima,focus live,blur pozadine sve radi dobro_Ostavio sam stock rom nisam ga menjao jer 12gb rama sve lepo gura i 256 gb memorije.Stabilizacija je zaista neverovatna kako dobro radi na njemu. Ali opet orihvatam savete za buducu kupovinu m50 sa kojim objektivom pimaran je video.
 
Nazad
Vrh Dno