Šta je novo?

Cable vs, ADSL - cena?

cunga_lunga

Čuven
Učlanjen(a)
30.10.2002
Poruke
189
Poena
619
Zanima me zasto je Cable mnogo skuplji od ADSL-a, a sporiji?

Gledao sam PTT:
- 256K 1700 din - ADSL
- 256K 2500 din - Cable (64K 1500 din)


U cemu je razlika tolika, ako je u ceni ovolika? Mislim protok je bitan, onda je bolje uzeti ADSL, zar ne?
 
Kako kod koga... kod SBB-a imas 256/128 plus lokal 512/384 za 1750 din.

A, za 2450 din. imas 384/192 sa lokalom na 768/384 (uzivancija je skidati na 90KB/s).

Verovatno PTT forsira ADSL u odnosu na svoj kablovski jer nema razvijenu infrastrukturu kao SBB recimo...

Ax, da, protok je bolji na kablu, nema gubitaka zbog raznih protokola. Na ADSL-u ces imati oko 27KB/s, mozda 28, na kablu ne ide ispod 31KB/s, pri tom je upload na kablu 128kbit (na ADSL-u je 64), sto je bitno kod p2p downloada, on-line gaminga... isto tako, ping, koji je bitan za on-line gaming je drasticno bolji na kablu.
 
Poslednja izmena:
@cunga lunga
Nisi lepo video: PTT cable flat rate (24h/7 bez ogranicenja u protoku) za rezidencijalne korisnike:
256kbps = 2000 din;
128kbps = 1500 din;
64kbps = 1000 din;
I koliko znam, ima ga svuda gde ima PTT KDS-a, osim na bezaniji.
 
Poslednja izmena:
cozmo je napisao(la):
Kako kod koga... kod SBB-a imas 256/128 plus lokal 512/384 za 1750 din.

A, za 2450 din. imas 384/192 sa lokalom na 768/384 (uzivancija je skidati na 90KB/s).

Verovatno PTT forsira ADSL u odnosu na svoj kablovski jer nema razvijenu infrastrukturu kao SBB recimo...

Ax, da, protok je bolji na kablu, nema gubitaka zbog raznih protokola. Na ADSL-u ces imati oko 27KB/s, mozda 28, na kablu ne ide ispod 31KB/s, pri tom je upload na kablu 128kbit (na ADSL-u je 64), sto je bitno kod p2p downloada, on-line gaminga... isto tako, ping, koji je bitan za on-line gaming je drasticno bolji na kablu.

Potvrdjuje svezi korisnik SBB-a :)
 
stari korisnik PTT-KDS 'potvrdjuje' da je stanje sve gore
ping po Bgd od ranijih 10-15 je sada +40
po evropi katstrofa,
a u USA isti kao na modemu!!
bljak
 
sikili je napisao(la):
Potvrdjuje svezi korisnik SBB-a :)
Ček, ček.
Zar ti nisi bio na "čuvenom" Ikom-u. Otkud sad kod Soroša ?:)
 
Sto se tice cene, da tako je, malo sam se preracunao, nisam gledao skoro, a znam, pa sam onako iz glave rekao.

Znaci sve ima svoje prednosti i mane, a sada pitanje je da li moze da se kaze sta je bolje, kada gledamo na to kao usluga koju nam nude?

Iskreno, ne znam, ja koristim PTT Cable (Mirijevo), nego me je jedino zanimalo to sto se tice cena.

Hvala u svakom slucaju.
 
cunga_lunga je napisao(la):
Znaci sve ima svoje prednosti i mane, a sada pitanje je da li moze da se kaze sta je bolje, kada gledamo na to kao usluga koju nam nude?

Iskreno, ne znam, ja koristim PTT Cable (Mirijevo), nego me je jedino zanimalo to sto se tice cena.

PTT ADSL ima ping za 10-15ms veci od PTT Cable prema svim lokacijama uz stalni packet loss. imam 768/192 paket ADSL i 256/128 Cable.
...
 
Da sam mogao da biram izabrao bih Sbb-ov
cable zbog lokalnog hub-a koji je zakon .
Inace imam 512/128 ADSL paket kod Beotela
i zadovoljan sam .
 
Imajte u vidu da je kod beotela 2000din 512 flat.
 
Ono što me interesuje je da li sbb možda ograničava saobraćaj na nekim portovima i slično?
 
@Misko, reci mi jel Beotel daje svoju opremu za ADSL ili moras da kupujes?

ako daju svoju opremu, kakva je procedura da se prebaci na beotel sa sezama?
(ovo ne pitam u svoje ime, vec u ime prijatelja, koji ima ADSL preko ISDN-a kod sezampro)
btw ja imam PTT KDS - Rakovica, koja je upravo krenula sa komercijalizacijom, nisam jos potpisao ugovor, ali situacija poslednjih par dana, je totalno ok, nema pucanja, koliko sam primetio.
jedino signal nisam gledao.

nego, ok sve te razlike izmedju Cable vs ADSL su poznate, ali ono sto mene vishe zanima, sta se desava kad se prikaci vishe juzera na ADSL centralu i vishe juzera na Cable ? ko tu ima prednost? tj ko ce da gubi, a ko ne? posto su price razne, ali niko mi nista nije zasigurno rekao, ja sam cuo da cable ima prednost.
poz
 
Misko je napisao(la):
Imajte u vidu da je kod beotela 2000din 512 flat.

ADSL midi (512/128)
Mesečna pretplata
2.890 dinara

Nisu svi studenti pa da imaju popust 30%...

Pre bih rekao da je toliko za fizicka lica...

Dok na kablu imas: za 3150 din: 512/256 + lokal 1024/512 - samo 260 din. skuplje, razlika u brzini je nebo i zemlja u odnosu na ADSL, pogotovo lokal koji izuva kako radi na toj brzini.

nemanja_scg je napisao(la):
nego, ok sve te razlike izmedju Cable vs ADSL su poznate, ali ono sto mene vishe zanima, sta se desava kad se prikaci vishe juzera na ADSL centralu i vishe juzera na Cable ? ko tu ima prednost? tj ko ce da gubi, a ko ne? posto su price razne, ali niko mi nista nije zasigurno rekao, ja sam cuo da cable ima prednost.

Cable nema nikakvu agregaciju, cvorovi su ograniceni na 200 korisnika i tako se i projektuju. Nema nikakvog uticaja da li je 1 ili 200 nakaceno. Osim ako se ne pojavi negde sum pa zeza konekciju svima.

Medjutim, i na ADSL-u i kablu moze da dodje do zagusenja ako se link lose projektuje, to je normalno...
 
cozmo je napisao(la):
ADSL midi (512/128)
Mesečna pretplata
2.890 dinara

Nisu svi studenti pa da imaju popust 30%...

Samo da kazem da to sto si napisao nema veze sa zivotom da odes i bez indexa i sa indexom iz libije dobio bi taj popust, u mom slucaju ja sam se prijavio a otisao je komsija bez indexa da uplati net, znaci cak nisam ni ja kao vlasnik i nista ga nisu pitali, tih 30% nije zbog studenata, nego verovatno mozda time lakse peru porez ili se ogradjuju od neceg treceg, taj popust moze da ostvari svako sa malo truda, njima ide u prilog nista ne brini tako da te nece cimati 100%. btw pocela je opet ta akcija tj. od 1 juna.
 
nemanja_scg je napisao(la):
@Misko, reci mi jel Beotel daje svoju opremu za ADSL ili moras da kupujes?

ako daju svoju opremu, kakva je procedura da se prebaci na beotel sa sezama?
(ovo ne pitam u svoje ime, vec u ime prijatelja, koji ima ADSL preko ISDN-a kod sezampro)

Daje svoj modem, ruter ne, proceduru imas vec opisanu u internet sobi.
 
29.05.2006
Studentima "-30% za ADSL"
Dragi studenti,
BeotelNet od 1. juna do 1. jula studentima beogradskog, novosadskog i niškog Univerziteta odobrava popust -30% za ADSL flat...

Moj ortak i dalje kod njih placa regularnu cenu jer nije student. Tako da nemoj da siris dezinformacje (on je preko godinu dana na ADSL-u kod Beotela, tako da znam sta pricam). Popust dobijaju samo studenti, a to sto ti imas "vezu" to je druga stvar...
 
Ja sam se prijavio pre 2 dana i trazili su index na uvid i iskopirali iz njega sta im treba, tako da ne verujem da moze ko hoce. Mozda je tako bilo u aprilu.
Sad samo cekam aktivaciju....
 
cozmo je napisao(la):
29.05.2006
Studentima "-30% za ADSL"
Dragi studenti,
BeotelNet od 1. juna do 1. jula studentima beogradskog, novosadskog i niškog Univerziteta odobrava popust -30% za ADSL flat...

Moj ortak i dalje kod njih placa regularnu cenu jer nije student. Tako da nemoj da siris dezinformacje (on je preko godinu dana na ADSL-u kod Beotela, tako da znam sta pricam). Popust dobijaju samo studenti, a to sto ti imas "vezu" to je druga stvar...

ovo je informacija iz prve ruke, znaci ne ortak bla bla, nego kako sam ja prosao, mozda im je komsija delovao kao postenjacina :D ali da ponovim nista ga nisu pitali niti mu trazili a on cak nije ni vlasnik istog, ako vec traze index na uvid pa sta je problem imas nekog u porodici ko studira valjda?
 
Poslednja izmena:
cozmo je napisao(la):
...Cable nema nikakvu agregaciju, cvorovi su ograniceni na 200 korisnika i tako se i projektuju. Nema nikakvog uticaja da li je 1 ili 200 nakaceno. Osim ako se ne pojavi negde sum pa zeza konekciju svima...

Nesto me interesuje... Ako je po EuroDOCSIS-u maksimalna brzina u povratnom kanalu sa 256 QAM modulacijom 52Mbps, da li to znaci da kada bi svi ti korisnici koristili paket od, na primer, 512 kbps i kada bi nesto istovremeno skidali sa net-a da bi njihova brzina opala na teorijskih 260Kbps (52Mbps/200)? Da li se ovaj problem resava priblizavanjem optickih cvorova HFC mreze blize kriticnim grupama korisnika, odnosno smanjivanjem broja korisnika po optickom cvoru, ili postoji neki drugi nacin za resavanje ovog problema?
 
Teorijski jedan CMTS, koaksijalnom mrezom, pokriva od 500 do 1000 korisnika. A znam da SBB ogranicava cvorove na 200 korisnika. Odnosno mislim da jedan fiber nod ima oko 50 korisnika nakacenih (barem kod nas u naselju), pa vise tih nodova ide na CMTS.

Pre ce, inace, opterecenje da bude na upstream kanalu, nego na downstream kanalu...
 
Da znam da je vece opterecenje na upload kanalu, a i komplikovanija je komunikacija, nego sam primera radi uzeo download kanal. Tih 50 korisnika ne bi trebalo da bude mnogo. Ovo me je interesovalo jer sam procitao da valjda u Kanadi neki provajderi daju korisnicima neogranicene brzine, odnosno raspoloziva brzina je ogranicena brojem aktivnih korisnika na segmentu, pa me je bas zanimalo kako su resili taj problem preopterecenja.
 
Dobro, tako radi sbb, a mene zanima za PTT KDS ? da li zna neko osnovnu razliku u mrezi i projetovanju iste? koji je max na PTT-u na CMTS-u? i da li neko zna u buducnosti, kad budu obe mreze pune ljudi, koja ce biti bolja? tj koja je bolje projektovana i kvalitetnije odradjena? ok znam da mirijevo je lose odradjen od strane ptt-a, ali koliko sam cuo, rakovica je dosta bolje odradjena?
isto tako znam da mreza sbb-a je novija, a samim tim je bolja cisto iz razloga jer sada su mnogo jefiniji pojacivaci i filteri (valjda je to oprema, koliko ja znam, a ne znam bash puno) nego shto su bili kada je PTT mreza radjena, e sad ne znam koliko su ulozili tada novca, da li su se potrudili ili su stedeli?
bash pitam konkretno za rakovicu. da li neko zna?
e sad da li ima razlike u kvalitetu koaksa, splitera, konektora u samim zgradama? dobro za stanove znam, ali to je vec do samih korisnika, i njihovih zelja i mogucnosti, ali u zgradama samim kako to funkcionishe?
jel prvi spliter se nalazi bash u stanu ili ih ima u zgradi? kako su povezani po zgradi? jer znam da po npr 2-way spliteru ide -3.5dBmV a 3-way spliteru, jedan out je -3.5dBmV a dva out-a su -7dBmV ... pa me zanima da li ih ima po zgradi, tj da li ima gubitka na mrezi pre stanova? kako je to reseno?
neka neko malo pojasni to, nije mi bash najjasnije!
poz
 
Pa, CMTS je standard, od 500 do 1000 korisnika ide na jedan CMTS. Nodovi se obicno projektuju tako da obuhvataju par zgrada ili ulica. A sto se tice instalacija, kod nas je SBB menjao sve ponovo (osim kablova od pojacivaca do stanova), posto je njihov raniji izvodjac radova Daniel SAT to sve isfuserisao. Menjali su kablove od cvorova do zgrada, pojacivace u zgradama (nove razvodne kutije takodje). Spliteri su ostali njihovi, BZT, 2-way.
Kod mene u ulici ima glavni pojacivac koji distribuira signal zgradama (prikljucen kod mog ortaka na gajbu, sto je dobro, imamo full control xe, xe :d ), pa onda odatle na pojacivace u zgradama, gde je u kutiji sve odvojeno za svaki stan (barem je tako kod nas, svako ima svoj izlaz na pojacivacu). Odatle koaksijalni do stanova. Kad su pojacavali signal kod mene u zgradi, cackali su nesto na pojacivacu (iako je bio dobar signal bio je na granici pa sam ih zvao, jer su vrsili rekonstrukciju u ulici do mene i dosli i pojacali ga na idealan nivo). Signal i sum su umeravali prvo na glavnom pojacivacu za ulicu (taj sto je nakacen na struju i mora stalno da radi).

Spliter je najbolje da nadjes BZT ili neki drugi, ali u radnji nekoj, ne na pijaci. Inace na spliteru sa 3 izlaza, kad ga gledas odozgo, tako da je gore ulaz a dole izlazi, LEVI izlaz ima gubitak od 3.5 a srednji i desni od 7db, tako da kabl za modem ide na LEVI izlaz. Koaksijalni kabl ne utice na signal, osim ako nije secen, tj. nastavljan ili duzi od 50m u cugu.
 
Jos jedno pitanje. Ako na primer komsija i ja koristimo isti kabl, odnosno isti dolazni kabl koji se na razdelniku grana ka njemu i meni, sta se desava, ako na primer on izvrsi kratak spoj na kablu, ili nesto drugo nepredvidjeno? Ili jos gore, sta se desava, ako je neko na tom delu mreze napravio nesto tako?
 
Moze da se pojavi sum ili da signal oslabi, ne daj boze da se prekine...
 
Nazad
Vrh Dno