Šta je novo?

Buka od ventilacije podzemne garaze

Scorpi

Poštovan
Učlanjen(a)
11.04.2019
Poruke
126
Poena
70
Zdravo,

Ne znam da li mogu ovde da pitam, ali probacu jer je vezano za ventilaciju. Ako nije u redu, izvinite, i izbrisite post.

Pre godinu ipo sam kupio stan u novogradnji, na prvom spratu. Zgrada ima podzemnu garazu. Ispod moje terase su stavili jedan veliki ventilator, sto je ventilacija za podzemnu garazu.

Ne znam da li je od pocetka radila ta ventilacija, jer kao da je nistam cuo u pocetku, ali pre jedno godinu dana je krenula da zuji mnogo. Znaci svaki dan radi od 30 sekunde do 15 minuta, i dok radi ona zuji, i cuje mi se u celom stanu. Pre neki dan u 6 ujutru spavam i bio mi je otvoren prozor, i probudila me je.

Pozalio sam se upravniku zgrade, kaze da je bio majstor i da je reko:

"To sto stoji blizu objekata i sto je bucan tu ne mozemo nista"

Znam da postoji neki zakon o zastiti od buke u zivotnoj sredini. Ali nisam siguran da li bi mi to pomoglo, jer nisam siguran... mozda ja preterujem. Mozda meni smeta previse jer sam previse osetljiv na taj zvuk.

Evo kako se cuje. Ovo sam snimio malo pre na terasu. Tu iza mene je prozor moje spavace sobe, vrata terase koja vode u dnevni boravak, itd.



Ne znam, sta mislite?

Hvala
 
Mislim da ništa ne možeš da uradiš, znam za nekoliko slučajeva (rodbina i prijatelji), imali su isti ili sličan slučaj, obijali pragove, prijavljivali ko zna kome, i ništa... Sad se setih, u mojoj bivšoj firmi smo imali takav slučaj, ali naši ventilatori su smetali komšijama, nikad ništa nismo uradili po tom pitanju, niti nas je neko cimao od nadležnih, niti bilo šta...
 
Treba prvo videti šta stvara vibracije pa da se krene u rešavanje problema a za to treba angažovanje neke kuću koja se bavi tom problematikom uz merenja frekvencija i drugih parametara. Postoji zakon o dozvoljenoj buci i ako je buka iznad granica dozvoljenog jedino što možeš je da tužiš stambenu zajednicu gde si tužio i samoga sebe. Ako stambena zajednica izgubi spor i ti plaćaš troškove srazmerno tvom udelu u stambenoj zajednici.
 
Mislim da ništa ne možeš da uradiš, znam za nekoliko slučajeva (rodbina i prijatelji), imali su isti ili sličan slučaj, obijali pragove, prijavljivali ko zna kome, i ništa... Sad se setih, u mojoj bivšoj firmi smo imali takav slučaj, ali naši ventilatori su smetali komšijama, nikad ništa nismo uradili po tom pitanju, niti nas je neko cimao od nadležnih, niti bilo šta...

Nesto mora da moze...

Treba prvo videti šta stvara vibracije pa da se krene u rešavanje problema a za to treba angažovanje neke kuću koja se bavi tom problematikom uz merenja frekvencija i drugih parametara. Postoji zakon o dozvoljenoj buci i ako je buka iznad granica dozvoljenog jedino što možeš je da tužiš stambenu zajednicu gde si tužio i samoga sebe. Ako stambena zajednica izgubi spor i ti plaćaš troškove srazmerno tvom udelu u stambenoj zajednici.

Znaci jedna opcija je pozovem sekretarijat za zivotnu sredinu ili gde vec, dodje inspektor izmeri, i ako je iznad dozvoljene granice, padne kazna. Cela zgrada me zamrzi, a u isto vreme cela zgrada stane na moju stranu da se to resi pod hitno. A ja platim deo kazne, podeljeno na celu zgradu, mozda 50-100 evra, il kolko vec. Ako se ne resi problem, opet odradim isto, jos 50-100 evra, svi se podsete da me mrze, i opet pada pritisak od cele zgrade da se to resi.

Nije dobra opcija, mada, nije ni najgora opcija. Resim problem za 50-100 evra, i svi me ishejtuju. Hm...

---

Druga opcija je, ja iskreno mislim da ovo ne treba da pisti ovako. Jer ja ga cujem, i jedan je zvuk koji proizvodi ventilator koji se vrti. To je onako sirok zvuk nekako. Onako blago sirok zvuk. Nije smak sveta. Cuje se, ali nije da smeta. Mozda malo, nebitno.

Ali ovo pistanje je, pisti brate. U mozak mi pisti. Ne mogu da se skoncentrisem da radim kolko pisti. Probudi me dok spavam kolko pisti. ALO BREEE!!!

Ako je ovo tacno, onda da dodje majstor koji se razume u ovo sranje, i da ga sredi da radi kako treba. Ali evo bio je majstor sto sredjuje ovu ventilaciju, i reko je da ne mozemo nista da napravimo za buku.

Ne razumem se u ovo uopste, tako da ne znam da li je ova buka normalan rad ove ventilacije, ili ima neki problem. Ali gde naci nekog ko se razume u ovo?

---

Treca opcija je, ako vidite u videu sto sam nakacio, taj ventilator je okruzen metalnom ogradom. Pa mozda da se to zatvori nekim materijalom koji je onako dobro otporan na zvuk, koji ne propusta zvuk da prolazi kroz njega tako lako. I to bi onda ublazilo buku.

Naravno, ne kazem da se zatvori 100% sa svih strana, jer mu treba ta ventilacija da dise valjda, sta znam. Al makar da se zatvori odozgo, mozda i sa desne strane, pa makar da mi ublazi problem.

---

Cetvrta opcija je pistolj :D

---

Peta opcija je da prodam stan, kupim kucu, daleko od ljudi, i mirna glava

---

Sesta opcija je, ima li je?
 
6. Opcija je da pokvaris ventilator

Jeste, al to je ono serem gde jedem. Ono, upadnem u stan i ukradem nesto od komsije koji zivi pored mene i delimo terasu. Taj rad :D

Ja bi bio prvi sumnjiv krivac.

A i to na stranu, jednostavno nije lepo. Pokvarim sad ventilator nekako. Nije lepo. Mada nije ni lepo sto mi muci mozak...

A sta jos, cu ga pokvarim, i ce ga srede, i opet mu dodje na isto.
 
Postoje prigušivači buke ali se njihov izbor vrši se na osnovu merenja frekvencije, ne rade to majstori. Po zvuku neki deo počinje da oscilira da li zbog brzine strujanja ili se oslanja na nešta, može biti i ležaj.......
 
Ok, evo sta se desilo. Ja sam se vec na ovo zalio upravniku zgrade pre par meseci, i pisao neku zalbu. Sad sam se opet pozalio, i upravnik mi reko sta je njemu majstor reko:

"To sto stoji blizu objekata i sto je bucan tu ne mozemo nista"

Onda sam reko upravniku da ako je tako, onda mora da ima zakon koji me stiti od ove buke, jer ja ovde zivim. Pa cemo tim putem. I ostalo je na tome pre nekih sat dva.

...

Evo sad mi kaze upravnik da mozemo da podnesemo inspekciji za zastitu zivotne sredine zahtev za merenje buke pa ako je iznad dozvoljene da oni naloze firmi koja ga je ugradila da se zameni.

Ja mu kazem, plasim se da ne napisu kaznu onda celoj zgradi, i to nije lepo sa moje strane.

Kaze mi ne zna, ali se nada da ce naloziti samo stambenoj zajednici da to sredi, a da mi tim resenjem zahtevamo od firme koja je ugradila taj ventilator da ga zameni.

Kaze bio je jedan slucaj gde je IDEA imala ventilatore slicne ovom nasem, i resen je problem tako sto je nalozeno IDEI da postavi nove koji proizvode manje buke.

Kaze ujutru ce da napise zahtev pa ako bude trebalo javice i meni da napisem i ja. Kaze to ce da uradi, ispred stambene zajednice ce da podnese, napisace da je to jos u garanciji pa da ne moze on da resi problem, vec oni koji su ga ugradili.

Kaze bolje da pokusamo tako, dok je jos u garanciji, da ne pada posle teret na nama da menjamo.

---

Eto, to su neke mozda lepe vesti. Nemam pojma :rolleyes:

Sta kazete?
 
Da li u garaži postoji komandna tabla gde se ti ventilatori uključuju i isključuju.Moguće da ima i neke brzine pa je uključen na maksimalnu brzinu.Obično pored tih prekidača ima i svetlosnih signalizatora da li su uključeni ili ne to se vidi jasno iz daljine.
 
Da li u garaži postoji komandna tabla gde se ti ventilatori uključuju i isključuju.Moguće da ima i neke brzine pa je uključen na maksimalnu brzinu.Obično pored tih prekidača ima i svetlosnih signalizatora da li su uključeni ili ne to se vidi jasno iz daljine.

Ima nesto da. Jednom pre par meseci je ventilator pistao 48 sati, bez prestanka :cry:

48 Sati. Dan i noc. Bez prestanka... :cry:

Hteo sam da poludim...

Pozvao sam upravnika zgrade, doso je i iskljucio. Tako da ima dole nesto gde moze da se pali i gasi. Mada nisam siguran gde je to tacno.
 
Ovo kao Arctic na 1100 obrtaja. :)

Liči kao da su jednostavno lošiji ventilatori tj motori unutar istih i zuje više nego što treba na određenim brzinama (zbog namotaja i vibracija možda?). Sa boljim bi se situacija verovatno rešila, ali to i košta naravno.
 
Ovo kao Arctic na 1100 obrtaja. :)

Liči kao da su jednostavno lošiji ventilatori tj motori untar istih i zuje više nego što treba na određenim brzinama (zbog namotaja i vibracija možda?). Sa boljim bi se situacija verovatno rešila, ali to i košta naravno.

Ta ventilacija/ventilator je jos pod garancijom. Vidi sta sam napisao gore, sto ce upravnik zgrade da pise neku zalbu i sve to.

Mozda nateramo firmu koja je ugradila ovu buku da promeni i stavi nesto tise 🤞
 
Ovo nije normalan zvuk svakako, ukazuje i to da ga nisi čuo odmah i da se pogoršalo vremenom kao što se dešava na svim ventilatorima. Zaprljaju se i treba da se očiste i podmažu. Pa ako to ne pomogne tek onda zamena.
 
Imaš aplikacije merač zvuka, sound meter i još gomilu drugih pa instaliraj na fon čisto da vidiš kolika je buka, te stvari nisu merodavne ali jednostavno da imaš uvid.
 
Čim ga nisi čuo toliko dugo znači da može da bude dovoljno tih da ne smeta.

To ti je ključ pregovaranja sa upravnikom i majstorima na održavanju.

Nije se čula buka dok je ventilator bio ispravan. Sada se čuje jer je neispravan.

Insistiraj da se to reši i nemoj odustajati. Adresa je upravnik i firma koja održava tu opremu, u garanciji ili van.
 
Imaš aplikacije merač zvuka, sound meter i još gomilu drugih pa instaliraj na fon čisto da vidiš kolika je buka, te stvari nisu merodavne ali jednostavno da imaš uvid.

haha bas sam instalirao jednu na telefon malo pre. Sad kad krene opet da vrti ova ventilacija, ima da izmerim koliko je na terasu, u dnevni boravak, spavaca soba, otvoren prozor, zatvoren prozor, itd.

Ovo nije normalan zvuk svakako, ukazuje i to da ga nisi čuo odmah i da se pogoršalo vremenom kao što se dešava na svim ventilatorima. Zaprljaju se i treba da se očiste i podmažu. Pa ako to ne pomogne tek onda zamena.

Čim ga nisi čuo toliko dugo znači da može da bude dovoljno tih da ne smeta.

To ti je ključ pregovaranja sa upravnikom i majstorima na održavanju.

Nije se čula buka dok je ventilator bio ispravan. Sada se čuje jer je neispravan.

Insistiraj da se to reši i nemoj odustajati. Adresa je upravnik i firma koja održava tu opremu, u garanciji ili van.

Samo se pitam da li je ventilator radio uopste, dok mi nije zasmetao. Jer u pocetku ga nije bilo kad sam se uselio. Onda su ga stavili, i primetio sam da postoji tu, ali nisam ga drugi put pogledao jer mi nije pravio neki problem. Sve dok nije poceo da pisti ko lud.

Samo nisam siguran da li je u pocetku radio tiho, i vremenom se ovo desilo. Ili mozda ga u pocetku nisu ni palili uopste, i onda kad su ga upalili, krenulo je ovo.

Ali mi je cudno da mu je normalan rad ovoliko bucan.

A insistiranje mi nije jaca strana. Radim od kuce i nemam drustvo, i uglavnom sam sam sa sobom. Odavno sam zaboravio kako da insistiram. Tesko mi pada insistiranje. Ja volim, ako treba da insistiram, da presecem i da odem ili da nadjem neko drugo resenje. Na primer, ako setam trotoarom i ispred mene ljudi i ne mogu da prodjem, prva opcija mi je izadjem na ulicu i ubrzam hod i obidjem ljude, pa se vratim na trotoar. Ne "insistiram" da mi naprave prostor da prodjem. Tako je lakse, i brze, i bezbednije, i manje stresno :D

Uf, dobro, za ovo cu ipak morati da insistiram. Ne zelim ovako da zivim.
 
Sigurno je radio i nije se cuo dok je bio nov.

Da ali zasto je majstor reko upravniku da:

"To sto stoji blizu objekata i sto je bucan tu ne mozemo nista"

Ako je radio tiho dok je bio nov, onda da se podmaze, da se zameni sta treba, i da se napravi da radi opet tako.

Mada, verovatno je lakse majstoru da to kaze nego da sredi sta treba da se sredi. Normalno.

Ne znam gde bi mogo da nadjem nekog ko se razume u ovo, a ko me ne bi slagao. I onda da dodje, da cuje kako radi, i da mi kaze da li je to jednostavno tako, ili bi trebalo da se uradi to, to i to, i ne bi se vise ovoliko culo.

Istrazio sam malo na google, ventilacija podzemna garaza [moj grad], i neke varijacije toga, i bas nista mi nije izaslo.
 
Ma bio drndavac od starta samo ga nisu palili dok nisu stanove rasprodali i stanare uselili.
 
Ma bio drndavac od starta samo ga nisu palili dok nisu stanove rasprodali i stanare uselili.

Na zalost, ipak i ja tako mislim. Ako je tako, to je bas lose za mene.

Bilo bi mnogo lako da moze da se nesto podmaze, zamene par srafova, i problem resen. Ali nije tako u zivotu.

Ako je drndavac po defoltu, onda mora ceo da se menja, a ko ce dotle ovo da dogura... ehhhhhh :unsure::alien:😔
 
Idi u opštinu i pisanim putem podnesi prijavu komunalnoj inspekciji. Budi istrajan.
 
Pravi majstor može sve da reši, motor može da se vinkluje, osovina da se očisti i podmaže. Naravno da taj dunđer kaže da je to sve normalno jer on ne živi tu, kaži ti njemu brate dođi na jedan dan i da odspavaš jednu noć pa da vidiš kako se pesma odmah menja.
U vezi problema da će svi da plaćaju popravku, pa to tako i treba a ne da ti ne možeš da spavaš i radiš a njima ne smeta jer nisu blizu i to je po tebi ok?
 
Idi u opštinu i pisanim putem podnesi prijavu komunalnoj inspekciji. Budi istrajan.

Pokusacu sve sto mogu.

Pravi majstor može sve da reši, motor može da se vinkluje, osovina da se očisti i podmaže. Naravno da taj dunđer kaže da je to sve normalno jer on ne živi tu, kaži ti njemu brate dođi na jedan dan i da odspavaš jednu noć pa da vidiš kako se pesma odmah menja.

haha to i ja kazem. Dodji ti legni da spavas pa da vidis kako je lepo kad te ovo proudi. Ili kad sedis sa nekim u dnevni boravak i pricate, i ovo krene da pisti, i svi stanete i pitate se sta je ovo bre. Ili dok pokusavas da se skoncentrises da radis, i krene ovo da pisti, i vuce ti koncentraciju tamo negde nigde...

Moze majstor mozda da resi, osim ako je ovo napravljeno tako da radi. Onda vec ne znam. Ali ko bi ovo napravio ovako grozno bucno, i onda ga ugradjivao pored stambenih jedinica. Ugradi ga brate nekoj fabrici negde u neku njivu zavuceno negde gde ga niko ne cuje U SVOJOJ SPAVACOJ SOBI i nema niko problem.

Al to je sigurno investitor zgrade uzeo jeftino nesto, i evo mi ga sad jeftino mi sedi na glavu. Otkud znam...
 
Davnih godina nam se u potkrovlje zgrade bespravno uselila baba kojoj su smetali motori od ventilacije kupatila. Baba izdejstvovala da se motori ugase jer nije mogla da spava i otad je prostorija zapečaćena a motori ugašeni.
Jedna baba jača od 30 stanova. Sve je moguće u državi Srbiji.
 
Davnih godina nam se u potkrovlje zgrade bespravno uselila baba kojoj su smetali motori od ventilacije kupatila. Baba izdejstvovala da se motori ugase jer nije mogla da spava i otad je prostorija zapečaćena a motori ugašeni.
Jedna baba jača od 30 stanova. Sve je moguće u državi Srbiji.

Jel imas mozda broj telefona te babe? Ima 50 vrucih evrica od mene da dodje da mi resi moj problem :D
 
Krepala do sad sigurno. Davno bilo a motori propali stojeći.:cautious:
Dok ti ne reše, tj. ako ti ne reše problem, traži neke čepove ili slušalice za uši. Ili spoji lepo i korisno pa idi u provode po diskotekama i lokalima gde trešti muzika do daske dok ne ogluviš. Samo nagluvi do gluvi mogu mirno i spokojno da žive u zgradama.
 
Krepala do sad sigurno. Davno bilo a motori propali stojeći.:cautious:
Dok ti ne reše, tj. ako ti ne reše problem, traži neke čepove ili slušalice za uši. Ili spoji lepo i korisno pa idi u provode po diskotekama i lokalima gde trešti muzika do daske dok ne ogluviš. Samo nagluvi do gluvi mogu mirno i spokojno da žive u zgradama.

Jadni motori... i baba :p

Ma kakvi lokali. Il ce napravimo da bude kako treba, il... pa krastavac ako ne moze bas nista da se uradi, mora ga trpim.

Ali mora da moze nesto da se uradi. Ili da se ovo sredi, ili da se menja, ili da se ogradi okolo necime sto ne propusta zvuk lako. Ili da uzmem advokata i da tuzim investitora, razlog:

"Kad mi je prodat stan nije mi receno da ce ventilacija podzemne garaze da mi bude u spavacoj sobi"

Pa onda na sud 15 godina, pa sta bude neka bude :p

Nemam ti ja 15 stanova, niti mi otac nit niko ima 15 stanova. Imam ga taj jedan jedini, i nemam gde da odem drugde! Mora da bude ako ne perfektno, makar normalno prihvatljivo.
 
Evo proradio je djavo opet.

Kad radi, buka u spavacoj sobi sa otvorenim prozorom je 60+dB

Kad ne radi, buka u spavacoj sobi sa otvorenim prozorom je oko 35dB

---

Ispred prozora druge sobe, kad radi je buka oko 70dB

Kad ne radi je oko 44dB

---

Zivim u mirnom kraju, specialno sad kad sam merio uvece. Nema deca da se deru, nema kola da prolaze, nista da poremeti merenje.

Eto to sam izmerio sa aplikacijom na telefonu. Ne znam koliko je precizna, ali izgleda da jeste.

Znaci koliko ga vidim, kad ovo radi, dize nivo buke za 25dB vise od normalnog.

Imaš aplikacije merač zvuka, sound meter i još gomilu drugih pa instaliraj na fon čisto da vidiš kolika je buka, te stvari nisu merodavne ali jednostavno da imaš uvid.

Sta kazes?
 
Pise ovde svasta nesto - https://zvucnaizolacija.rs/wp-content/uploads/2017/05/Dozvoljene-vrednosti-buke.pdf

u stambenoj zgradi (boravišne prostorije) pri zatvorenim prozorima

b) iz izvora buke izvan zgrade

Danju - 40dB (A)
Noću - 35dB (A)


Ako je ovo merenje za razliku izmedju buke kad ventilacija ne radi i kad radi, onda sam ispod te razlike, i zakon me ne stiti.

Ali ovaj link je is 2017te. Ko zna da li su i dalje iste brojke, i da li se i dalje meri na isti nacin, i da li sam uopste razumeo ovo kako treba.

---

@Scorpi
Ne pričam, kucam :D
Ne piše ti na čelu odakle si ali sam našao tekst za Bgd o akustičnom zoniranju, to bi trebalo da se odnosi na spoljašnju buku a koliko vidim zakon o buci je stupio na snagu početkom ove godine. Za stambena područja je danju 55db a noću 45db.
https://www.telegraf.rs/vesti/beogr...-stambenim-zonama-do-55-decibela-nocu-i-manje

O bravo brate, ipak ja zivim u proslosti (2017) a ti si zivis danas. Super :D

Jug brate, jug...

Dobro, ali sta to znaci?

@Scorpi
Ne piše ti na čelu odakle si ali sam našao tekst za Bgd o akustičnom zoniranju, to bi trebalo da se odnosi na spoljašnju buku a koliko vidim zakon o buci je stupio na snagu početkom ove godine. Za stambena područja je danju 55db a noću 45db.

Sta mu dodje 55db danju? Jel to unutra sa zatvorenim prozorima ili sta?

Evo sad je 7 uvece, i skroz je mirno napolju ali skroz.

Izmerio sam od terase, dnevni boravak, hodnik, spavaca soba, kupatilo. Krecemo se izmedju 35db (kupatilo) do 45db (terasa). Samo mi je u ovu zadnju sobicu 50db, jer imam neke kompjutere tu pa vrte ventilatorcici :D

Kad ova ventilacija krene da radi, dize nas kazi ga na 55-75db, ako merimo sa otvorenim prozorima. I naravno ova ventilacija nekad bije za nijansu jace a nekad slabije.

Sad je pitanje kako oni ovo mere po zakonu, I da li je zakon isti u mom gradu kao u BG-u.

Videcu kad krene ponovo ovo da zuji, izmericu sa zatvorenim prozorima, pa da vidimo gde smo...
 
Nazad
Vrh Dno