Šta je novo?

Buduća 5G mreža...?

Sto je znak wifi-a?
 
Jel ovaj lučić greskom procitao neku staru skriptu, ili je zaista neko tamo poceo da smatra da je ipak bolje da bude krajem ove/pocetkom sledece godine?
 
Ovde se ne zna vise ko sta prica, ali mislim da pre onoga sto je objavio MTT , a to je tek kraj 2025. godine da ce tek tad biti licenciranje i onda pocetkom 2026. da krene 5G
 
Piše da je 5G.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240705_072239_org.zwanoo.android.speedtest_edit_69523966492515.jpg
    Screenshot_20240705_072239_org.zwanoo.android.speedtest_edit_69523966492515.jpg
    91.4 KB · Pregleda: 133
Nekih novosti za 5G mrezu u Srbiju ima li 🥹
 
Početkom ili krajem, to je širok pojam
 
Sta je razlika između 4G i 5G. U Nemačkoj su apsolutno iste antene kao i kod nas. Cak imaju i slicne sektore ko kod nas? Jedina razlika sto su im stubovi cilindrični kao bandere a ne kao kod nas rešetkasta konstrukcija... Ali to mi ne lici na 5G da je standard kako stub izgleda 🤣.
Ne salu na stranu nigde nisam video antene da su ista drugacije nego kod nas za 4G, jedino su malo manje neke od njih. Znaci nista fensi... Ne znam sta kod nas odlažu toliko... Doslovno se izmenja oprema ako i toliko, ne treba nista budziti fizički...
 
Sta je razlika između 4G i 5G. U Nemačkoj su apsolutno iste antene kao i kod nas. Cak imaju i slicne sektore ko kod nas? Jedina razlika sto su im stubovi cilindrični kao bandere a ne kao kod nas rešetkasta konstrukcija... Ali to mi ne lici na 5G da je standard kako stub izgleda 🤣.
Ne salu na stranu nigde nisam video antene da su ista drugacije nego kod nas za 4G, jedino su malo manje neke od njih. Znaci nista fensi... Ne znam sta kod nas odlažu toliko... Doslovno se izmenja oprema ako i toliko, ne treba nista budziti fizički...
Misliš oprema je ista samo na tastaturi pukneš 5G i enter i to radi?
 
Misliš oprema je ista samo na tastaturi pukneš 5G i enter i to radi?
Pa fizički nema neke razlike. Znaci ili ubacis na iste nosace druge antene i opremu. Ili je jednostavno da puknes 5G enter. Doduse sa obzirom da smo imali NR da je radio na A1 mislim da nije daleko istina od pucanja entera.
 
Sve je to radio talasi. Veličine antena su određene talasnom dužinom tj. frekvencijom, oblik zasvisi od (ne)usmerenosti. to nema veze sa 3-4-5G itd.
 
Sve je to radio talasi. Veličine antena su određene talasnom dužinom tj. frekvencijom, oblik zasvisi od (ne)usmerenosti. to nema veze sa 3-4-5G itd.
Ali ako ide više radio elemenata da bi se postigao zeljeni MIMO moraju da se stave kvadratne antene tipa ako imaju 64 elemenata. 8x8 antena i slično. Tamo nisam video nijednu takvu... Što znači da ne moras da imaš neku specijalnu opremu za neki 5G.
 
To je još uvek samo broj antena u različim kućištima. Antene mogu da se naprave da rade naj bolje za jednu frekvenciju ili za ceo neki opseg. To što vidiš golim okom je samo kućište i možeš da kažeš samo koji od glavnih tipova, Omni. Sector, tanjir.... a unutra je ono što je važno. Sve anten imaju nešto zajedničko, za prijem, radio (elctro magnetni) talasi indukuju struju koje sa posle pojačava a za odašiljanje struja stvara elektromagnetne talase. Čak i da piše na njoj velikm slovima 5G a napravljena za recimo 800MHz to je ne sprečava da bude isto tako dobra za slušanje radija na istoj frekvenciji i obrnuto.
 
To je još uvek samo broj antena u različim kućištima. Antene mogu da se naprave da rade naj bolje za jednu frekvenciju ili za ceo neki opseg. To što vidiš golim okom je samo kućište i možeš da kažeš samo koji od glavnih tipova, Omni. Sector, tanjir.... a unutra je ono što je važno. Sve anten imaju nešto zajedničko, za prijem, radio (elctro magnetni) talasi indukuju struju koje sa posle pojačava a za odašiljanje struja stvara elektromagnetne talase. Čak i da piše na njoj velikm slovima 5G a napravljena za recimo 800MHz to je ne sprečava da bude isto tako dobra za slušanje radija na istoj frekvenciji i obrnuto.
Jasno, nego sam vise mislio ne treba novi stub ili ojačavanje istog, odnosno neke kvazi antene. Očigledno može i na postojeće. Znaci osnov je isti. Niti su fizički veće. Cak su i manje mahom. Cisto sam hteo kao poentu da kažem. Niti su bazne stanice bliže u nemačkoj. Niti imaju neke antene ili nešto. Što znači da kod nas odugovlače bez neke potrebe. Čak šta više tamo ima više prekida i slabijeg signala nego ovde kod nas sto sam video...
 
IMG_4368.png

Trogir Hrvatska, A1 Hrvatska kartica sa aktiviranim mesečnim planom gde bi protok trebalo da je na max, ali ipak brzina je jadna. Ovo je još i sjajno kako je bilo sinoć.
Signal je pun ili fali jedna crtica, ali brzina očaj.
 
5G Rouen
 

Prilozi

  • IMG-6d535eac2c4a49c967b31d2b61272a4f-V.jpg
    IMG-6d535eac2c4a49c967b31d2b61272a4f-V.jpg
    80.7 KB · Pregleda: 96
Čak i da piše na njoj velikm slovima 5G a napravljena za recimo 800MHz to je ne sprečava da bude isto tako dobra za slušanje radija na istoj frekvenciji i obrnuto.
Upravo tako, bukvalno je moguce koristiti stare regularne TV antene (loga, yagi) za prijem 4g signala (antene proizvedene kada ni gsm nije bio u planu). Tehnicki je moguce i 5G, s tim sto za sada operateri bacaju akcenat na frekvencije preko 1Ghz, pa se cesto na netu moze naci kako 5G ne radi sa tv antenama. Medjutim, 5G nije samo 3500 Mhz, za rural se koriste frekvencije ispod 1Ghz, a u tom slucaju radi.
 
Niža frekvencija ima bolji domet i manje smetnje pa je zgodnija za udaljene predele.
 
5G će kod nas biti odprilike sa sledećim širinama kanala:
  • 10MHz na 700MHz (n28)
  • 10MHz na 800MHz (n20)*
  • 20MHz na 1800MHz (n3)*
  • 15MHz** na 2100MHz (n1)*
  • 20MHz na 2600MHz (n7)*
  • 100MHz na 3600MHz (n77)
* DSS - Dynamic spectrum sharing 4G/5G
** 5MHz možda ostane za 3G do konačnog gašenja 3G mreža

Ukupna širina spektra na mestima gde bude bilo n77 mreže je 175MHz, a na mestima bez n77, 75MHz.

Sa tv antenom bi uhvatili n28 i n20 (ukupno 20 od 75MHz).
 
Da li moderni ruteri sa 5G imaju ceo taj opseg ili ćemo morati da biramo prema ponudi provajdera. ?
 
Biće zanimljivo videti šta će provajderi davati, nadam se ne ovako đubre kao do sada. Šta ima od ovih na test mrežama?
 
Mislim da ce se uredjaji generalno deliti na to da li su sub-6 ghz ili su mmWave (24+ Ghz). U jednom trenutku ce verovatno biti i hibridnih, ali to su dve glavne podele i uredjaji ce moci da podrzavaju maksimalan broj bandova u jednom od ta dva opsega bez nekog specijalnog povecavanja cene.
 
Standardica. Da dodam da me komentari ubijaju. Citiraću favorita: "Znači pokolj početkom sledeće godine"
 
Nazad
Vrh Dno