Šta je novo?

brzina ventilatora na AMD GPU

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
D

Deleted member 9456

Guest
Vise nema vlasnickih drajvera za Ubuntu 16.04 i Mint 18 i sad imam problem, GPU Radeon R7 260x temperatura 61C. Dok su postojali drajveri to se ocas resavalo komandom
aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 XX". Sta sad? citam neke predlogo ali nista nema kao komada nego pravljenje nekih conf fajlova, start kod podizanja i to nije resenje.
 
Trebalo bi da možeš da promeniš performance level, sa tim bi ujedno smanjio i brzinu ventilatora kao i temperaturu (ako staviš da je low)

Sa ovim bi trebalo da vidiš da li je high ili low trenutno setovan :
cat /sys/class/drm/card0/device/power_dpm_force_performance_level

I onda sa jednom komandom u terminalu bi to menjao , dakle ili high ili low :
echo high > /sys/class/drm/card0/device/power_dpm_force_performance_level
ili
echo low > /sys/class/drm/card0/device/power_dpm_force_performance_level
 
@lega99 probaj da instaliras kernel 4.7, meni je pomoglo. Imas ovde uputstvo za 32/64 bita. http://www.yourownlinux.com/2016/07/how-to-install-linux-kernel-4-7-0-in-linux.html
Lepo mi radi Left 4 Dead 2 ne znam kakva je situacija sa ostalim igricama. Samo pazi ako imas neke drajvere moze da se dese da ne rade.
Stavio sam kernel 4.7.4 temeratura graficke je za 10C manja, ostala ocitavanja za CPU i diskove su identicna.
Ovo je aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 XX" pre sa vlasnickim drajverima bila keva, menjas u trenutku koliko oces 100%, 80%, 30% ; sta ti treba toliko stavis
 
Trebalo bi da možeš da promeniš performance level, sa tim bi ujedno smanjio i brzinu ventilatora kao i temperaturu (ako staviš da je low)

Sa ovim bi trebalo da vidiš da li je high ili low trenutno setovan :
cat /sys/class/drm/card0/device/power_dpm_force_performance_level

I onda sa jednom komandom u terminalu bi to menjao , dakle ili high ili low :
echo high > /sys/class/drm/card0/device/power_dpm_force_performance_level
ili
echo low > /sys/class/drm/card0/device/power_dpm_force_performance_level

Kaze da je na auto
Kod:
$ cat /sys/class/drm/card0/device/power_dpm_force_performance_level
auto
 
Odradio sam ovo
Kod:
echo high > /sys/class/drm/card0/device/power_dpm_force_performance_level
sa privilegijama ali nista se ne desava.
Restartovao sam u nekom trenutku sistem i opet je sve na auto.
 
Kada restartuješ onda moraš ponovo, osim ako ne napraviš skriptu koja bi to radila na startupu.
Nemam pojma, meni je to radilo (nemam više ATI kartu) , kada ukucaš high ili low komandu pa nakon toga cat, jel' i dalje na auto ?

btw našao sam kako se menja brzina ventilatora, evo ovde pogledaj :
https://wiki.archlinux.org/index.php/ATI_#Fan_Speed

A malo iznad toga imaš i ovo što sam ti rekao u prethodnom postu, pa pogledaj malo, možda sam nešto propustio / zaboravio.
Ali radilo je sigurno, 100%
https://wiki.archlinux.org/index.php/ATI_#Powersaving

Ima nešto tu i oko menjanja frekvencija ali to nisam probao.

Možeš da probaš i ovu bash skriptu koja radi sve to :
https://github.com/superjamie/snippets/blob/master/radcard
 
Hvala pogledacu pa cu pokusati da nesto razumem. Ovo zadnje vidim da je skripta i to kapiram ali mozda je ne razumem poentu. Poenta je kao sto sam vec pisao da ocas nabijem vecu brzinu ventilatora kad mi to zatreba i da se to odmah odrazi na smanjenje temperature GPU.
 
Kada restartuješ onda moraš ponovo, osim ako ne napraviš skriptu koja bi to radila na startupu.
Nemam pojma, meni je to radilo (nemam više ATI kartu) , kada ukucaš high ili low komandu pa nakon toga cat, jel' i dalje na auto ?
krastavac. znao sam da sam omasio u opisu, promeni on sa cat vidim high ali na indikatoru temperature GPU nema promene. Ne znam da li me kapirate kod mene je vrucina u sobi, nisam palio klimu, GPU skoci temperatura iako radim obicne stvari, znaci treba ventilatori na GPU da se okrecu brze i spuste temperaturu.
U win 10 takvih problema nema, hlade ventilatori kako treba.
 
Poslednja izmena od urednika:
Temperaturu ti smanjuje low a ne high.
Znači uradiš low pa proveravaš temperaturu, meni je smanjivao za barem 10 stepeni, smanjivaće po 1 stepen, možda mu treba minut najviše da spusti svih 10.
Fora sa tim low and high je da setuješ performance sa tim, dakle ako staviš da je low performance manje će da se greje ali ćeš primetiti slabije performanse.

Ako ti taj način ne odgovara imaš još dva, jedan je direktno da mu kažeš koliko da vrti ventilatore (kao u vlasničkim drajverima što si opisao) , druga je sa profilom, ali za to ćeš morati da pogledaš one linkove.
U principu koliko vidim isto je kao i ovaj način sa low i high, jedna komanda u terminalu i gotovo.
 
btw našao sam kako se menja brzina ventilatora, evo ovde pogledaj :
https://wiki.archlinux.org/index.php/ATI_#Fan_Speed

Ovo kod mene ne postoji, nista slicno ne nalazim sa locate i rucno


A malo iznad toga imaš i ovo što sam ti rekao u prethodnom postu, pa pogledaj malo, možda sam nešto propustio / zaboravio.
Ali radilo je sigurno, 100%
https://wiki.archlinux.org/index.php/ATI_#Powersaving
ovo rad ali ne vidim nikakav efekat


Ima nešto tu i oko menjanja frekvencija ali to nisam probao.
Možeš da probaš i ovu bash skriptu koja radi sve to :
https://github.com/superjamie/snippets/blob/master/radcard

Skinuo skriptu, ne postoje svi profili iz skripte, startovao skriptu predpostavlam da ide kao root ./imeskripre parametar ali nista ne promeni kad izlistam sa cat

Veoma cudna stvar kad zena ukljuci Operu i ode na facebook tempertura skace za 9C a kad ja surfam iz Firefoxa sa 17 otvorenih tabova temperatura GPU skori samo za 2-4 C
 
Poslednja izmena od urednika:
krastavac onda ne znam, možda ti neko drugi pomogne.
 
Prvi ne radi
Kod:
~/Radeon-tray-master $ sudo python setup.py install
Traceback (most recent call last):
  File "setup.py", line 20, in <module>
    from setuptools import setup
ImportError: No module named setuptools
Requirements:
A radeon card (duh!) with KMS
Python3
Python2 or Python3 - both are supported
PyQt4 -ima brdo toga sto pocinje sa tim imenom ne znam sta da instaliram
zmq - ovo nemam


Drugi nema ga 404
Treci gnome-shell ekstenzija a ja sam u KDE plasma5.6
Hvala na trudu ali nema pomoci
 
Poslednja izmena od urednika:
Nema frke, za ovaj prvi taj error ti javlja da nema setuptools, znači instaliraj to prvo, imaš to u repou (sudo apt-get install python-setuptools), pa onda probaj ponovo.
Ako ti javi opet neki import error samo drugačiji, probaj da nadješ to što traži u repou (kao za setuptools).
 
Nema frke, za ovaj prvi taj error ti javlja da nema setuptools, znači instaliraj to prvo, imaš to u repou (sudo apt-get install python-setuptools), pa onda probaj ponovo.
Ako ti javi opet neki import error samo drugačiji, probaj da nadješ to što traži u repou (kao za setuptools).

Znam kako se instalira samo su mi bitni paketi koji mu trebaju, sad vise ne treba apt-get dovoljno je apt.
krastavac. sad trazi
This program requires pyzmq version >= 13.0.0
Taj paket nemam sad treba da trazim sta je alternativa tom paketu, da vidim sta googole kaze
 
instalirao i startovao ali ide poruka
"sni-qt/5973" WARN 16:33:01.663 void StatusNotifierItemFactory::connectToSnw() Invalid interface to SNW_SERVICE
sad to cudo stoji niti mogu da ga ubijem niti znam sta da kucam, ne dopada mi se ovo jer nemam kontrolu nad tim.

Ovo me je debelo iznerviralo, pokusao sam kao kod klasicnih instalacija koje se kompajliraju da maknem sa uninstall taj skript ali to nije predvidjeno, ne vidim potrebu da guram klijent i server na masinu i da ocekujem
da to radi i da mi ne sprzi karticu jer objasnjenja na netu su za mene nedovoljna. Cim to trazi root privilegije i jos nema objasnjenja koje obican covek moze da skapira to me iznervira. Il nek naprave nesto normalno sto se normalno instalira i imas odmah u meniju, ovo je stap i kanap. Hvala na trudu ali ja odustajem, nemam para za novu karticu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Izvini ali uzasno me nerviraju uputsva koja su pisana za najnaprednije korisnike, nekad sam bio u toj struci ali ne ni u linuxu ni u windowsu. Nisam navikao na uputsva koja nisu pisana tako da je svima jasno.
Ovde u ovom primeru napise covek da instaliras, to odradim na jedvice jade, instalira on program-skriptu ali i server-skriptu, to sam video sad kad sam rucno brisao. Onda u uputsvu pise startuje skriptu sa root
privilegijama. To za mene znaci startujem i gotovo a ispadne da nije gotovo jer ispada da mora da se instalira server i klijent i onda radi sa conf fajlom. Kako ja da znam sta uopste treba u conf fajl da upise.
Plus na pocetku pise da radi samo za neke kartice, mogao je da napise za koje da dzaba ne krecim. Kad me tako izvoza za p*zdariju koju ima gotovu od Asusa u win onda poludim. Ne moze OS da funkcionise sistemom stap i kanap.
Hvala ti jos jednom na trudu ali ja odustajem....
 
Kapiram, okay.
krastavac, možda se nešto promenilo, ne znam, ima možda godinu dana kako mi je crkla ATI karta, zapravo nije crkla karta nego je otišao ventilator, mogu da mu gurnem neki drugi ali me mrzi da se smaram, nekako mi ovaj integrisani intel radi dobro, zapravo sam iznenadjen ali to je druga priča... hoću da kažem da imam ATI kartu mogao bih iz prve ruke da ti kažem šta i kako, ovako se sećam da sam samo probavao ono prvo što sam ti rekao (low i high) i da je radilo, za ovo ostalo ne znam.
 
Nazad
Vrh Dno