Šta je novo?

Broj heat pipe-ova ili kolicina bakra? Sta ce bolje odvesti toplotu?

Slayer

Čuven
Učlanjen(a)
17.01.2001
Poruke
1,155
Poena
649
Pre dan-dva sam smekao neke hladnjake koji bi mogli biti dostojna zamena mom Noctua hladnjaku koji ima "samo" 4 heat pipe-a.

Izbor se manje vise sveo na Noctua d15 i Phanteks PH-TC14PE.

E sad, tu ja primetim nesto i zapadnem u duboke misli koje me jos uvek progone. Par ljudi mi je reklo da niko normalan verovatno ne razmislja na tu temu.

Elem, Noctua ima 6 heat pipe-ova, gde je svaka cev debljine 6mm. Pahnteks ih ima 5, ali je cev debljine 8mm. Nisam uspeo da izbunarim podatak o duzini pipe-ova na ova dva hladnjaka ali ako pretpostavimo da su duzine iste, Phanteks kolicinski ima vise bakra i ja se pitam da li to znaci da mu je termalna konduktivnost bolja, kao finalnom proizvodu? Da li veca zapremina bakra u manjem broju cevi moze da primi i trasportuje vecu kolicinu toplote?

:wave:
 
Ostani lepo na Noctua kuleru, tj. kupis sebi Noctua d15 i uzivas:) Po mom misljenju bolje je da ima vise heat pipe-ova, sa druge strane i sama kolicina bakra igra veliku ulogu. Ali to su ti sve minimalna odstupanja u temperaturama. :wave:
 
Znam ja sve to, ali voleo bih da mi neko pomogne da zagrebem nauku malo i da dobijemo precizne cifre, koliko god je moguce
 
Ostani lepo na Noctua kuleru, tj. kupis sebi Noctua d15 i uzivas:) Po mom misljenju bolje je da ima vise heat pipe-ova, sa druge strane i sama kolicina bakra igra veliku ulogu. Ali to su ti sve minimalna odstupanja u temperaturama. :wave:

Sta mu znaci sto si mu ti rekao da ostane na noctua,pa on to i sam zna.Vidis da gleda druge stvari.

Sto se mene tice ja ne bih bacao pare na noctua nh d15 iz razloga sto je raijintek nemesis jeftiniji oko 3000 a u rangu je sa nh d14.Ima 5 heat pipe-ova koji su debljine 8mm kao i kod phanteksa.I mislim da bi najbolje bilo da gledas ulozeno/dobijeno nego da odmah juris najskuplje vazdusno.

Znam da je taj phanteks bio negde oko 10 000,ali kad pogledas nema razlike izmedju njega i nemesisa,opet je tu d15 jaci ali i skuplji,a razlika u temperaturi 3c .
 
Hvala ti NoSferat0, sad cu da pogledam taj raijintek. Vec neko vreme gledam kako se provlaci to ime ali nisam imao priliku da probam bilo sta njihovo.

Voleo bih da mogu da nadjem neki whitepaper, ali izgleda da proizvodjaci nemaju neku potrebu da obelodane podatke :S:

Cekam pomoc jednog fizicara, pa ako dobijem neki pametan odgovor koji pri tom' razumem, podelicu ovde sa vama :cigar:
 
Sta mu znaci sto si mu ti rekao da ostane na noctua,pa on to i sam zna.Vidis da gleda druge stvari.
Prvo covek se dvoumi izmedju dva navedena kulera, moj bi izbor bio Noctua nh-d15, sto sam mu i predlozio. A sto se tice drugih stvari, koji kuler ima bolju termalnu konduktivnost mozemo da raspravljamo satima, Noctua d15 je br. 1. Sto se tice Phanteksa, mislim da ga nema kod nas u prodaji, prelistao sam sve zivo i nisam ga nasao.
 
Poslednja izmena:
Nije sve u heatpipe-ovima! ;)
 
Nije naravno. Imao dosta toga i u rebrima, njihovoj gustini, prirodnim putevima za odvodjenje toplog vazduha kroz samu strukturu hladnjaka, itd. ALi onda ukljucujemo u staticki pritisak vazduha potreban da se svez vazduh progura kroz gusta rebra i jos svasta.

Inace, ne lomim se oko ona dva modela, mada moram da priznam da sada kada pogledam, definitivno izgleda kao da sam bas to napisao. Moja sadasnja Noctua je mocna sprava, ali ja malo prucavam, kako bih mozda nasao da li mi se isplati da kupujem mocniju ;)


Evo jednog lepo clanka. Procitao sam ga, ali precicu jos jednom. Fino stivo

http://www.gamersnexus.net/guides/981-how-cpu-coolers-work
 
jos jedan jako lep link koji dublje ulazi u materiju. interesantno je da sam mislio da su heat pipe-ovi od punog bakra, ali izgleda da sam se prevario. Samim time jednacina postaje dosta komplikovanija i zahteva precizne podatke proizvodjaca hladnjaka. Kada se dokopam toga (ako se dokopam) probacu da uradim racunicu i da napisem ovde :)

http://www.engineeringtoolbox.com/conductive-heat-transfer-d_428.html
 
jos jedan jako lep link koji dublje ulazi u materiju. interesantno je da sam mislio da su heat pipe-ovi od punog bakra, ali izgleda da sam se prevario. Samim time jednacina postaje dosta komplikovanija i zahteva precizne podatke proizvodjaca hladnjaka. Kada se dokopam toga (ako se dokopam) probacu da uradim racunicu i da napisem ovde :)

http://www.engineeringtoolbox.com/conductive-heat-transfer-d_428.html
Naravno da nisu, suviše bi bilo tromo, cilj je i da se što brže obavi transfer energije. :
http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_pipe
http://www.youtube.com/watch?v=2vk5B6Gga10
 
Znam ja sve to, ali voleo bih da mi neko pomogne da zagrebem nauku malo i da dobijemo precizne cifre, koliko god je moguce
Nauka i precizne cifre znače da uzmeš svoj hladnjak i dva željena i obaviš testove u kontrolisanim uslovima.
I to nekoliko puta ponoviš testove, da bi dobio srednje, to jest validne rezultate.
Broj heatpipeova i količina bakra su samo dve varijable u konstrukciji kulera.. a ima ih još gomila..
Test je jedini način ako hoćeš da dobiješ precizne cifre i poredjenje i izmedju kulera.
Od diskusije na forumu nećeš dobiti to, neke druge stvari i informacije možda.
 
Znam ja sve to, ali voleo bih da mi neko pomogne da zagrebem nauku malo i da dobijemo precizne cifre, koliko god je moguce

Nisam citao sve postove,ali svojevremeno sam ustanovio da kolicina bakra igra vrlo vaznu ulogu ali mora biti zapreminski velika. Secam se da smo dokazali na jednoj ln2 sesiji da sam pot od bakra moze da hladi (i to vrlo dobro) cpu bez ikakvog dodatnog hladnjaka,samo sto je isti ogroman i ne bi mogao da stane ni u jedno kuciste.
 
Nauka i precizne cifre znače da uzmeš svoj hladnjak i dva željena i obaviš testove u kontrolisanim uslovima.
I to nekoliko puta ponoviš testove, da bi dobio srednje, to jest validne rezultate.
Broj heatpipeova i količina bakra su samo dve varijable u konstrukciji kulera.. a ima ih još gomila..
Test je jedini način ako hoćeš da dobiješ precizne cifre i poredjenje i izmedju kulera.
Od diskusije na forumu nećeš dobiti to, neke druge stvari i informacije možda.

Ono sto ja trazim su teoretske cifre i racunice, kao i suhi info :) Za sve ostalo imam brata gugla!
 
ako imas neki link, davaj :)

ja sam nasao fiziku, ali mi fali podataka
 
Podataka o čemu?
Testove o ta dva kulera verujem da nije problem pronaći, sigurno ih je neko radio.

Pa i teoriju o heatpipe tehnologiji, mada od toga nećeš imati koristi, nisu broj heat pipeova i/ili količina bakra jedine dve bitne stvari kod kulera pa zašto bi ih onda "studirao" uzalud.
Ako je ovo drugo ono što te zanima, "heat pipe technology" i slične pretrage će te snabdeti sa izobiljem podataka i teorije.
 
Odeš kod frostija i završiš poso.

Tamo ih testiraju u laboratorijskim uslovima, a takodje imaš i teoretski deo.
 
Izbegavaj Raijintek nemesis ako neces da sredjujes bazu. Da uradis mirror finish itd. Procitaj na sekiri imas review, nisu bili odusevljeni uopste, a ako iko zna o hladjenju i OC kod nas, to su oni.

Taj Phanteks je najbolji ako ga nadjes ovde, ako preko kupujes Cryorig R1 Ultimate i kazes vozdra.
http://www.vortez.net/articles_pages/cryorig_r1_ultimate_review,9.html

Pritom je mnooogoo tisi nego bilo koje vodeno.


Edit: sto se tice heatpipe-ova, nije samo koliko ih ima i koje debljine, takodje i kako su rasporedjeni i stopljeni sa bazom i rebarcima... dosta tu ima razlicitih stvari.
 
Poslednja izmena:
jos jedan jako lep link koji dublje ulazi u materiju. interesantno je da sam mislio da su heat pipe-ovi od punog bakra, ali izgleda da sam se prevario. Samim time jednacina postaje dosta komplikovanija i zahteva precizne podatke proizvodjaca hladnjaka. Kada se dokopam toga (ako se dokopam) probacu da uradim racunicu i da napisem ovde :)

http://www.engineeringtoolbox.com/conductive-heat-transfer-d_428.html

Sećam se da je na forumu bio neko kome je CM Hyper 212+ bio previsok za kućište pa je rešio da skrati heatpipeove kleštima i da ih ponovo zatvori na vrhu. Naravno, gas izašao i nije htelo da hladi :)
 
hahahah, pa sjajno. Imao sam ja jednog klijenta koji je hteo jako brzo da prebaci kabl od produznog iz jedne uticnice u drugu, pa kad mu se ugasio komp zvao me je da mi se zali kako sam mu prodao ****** koje ne moze ni sekund da izdrzi bez struje. Nivo genijalnosti = imposibru
 
posedovao sam pomenuti cm212+.. posle nekog vremena i ncd14.. obe varijante vise nego zadovoljavajuce gde je d14 tata.. da bih na kraju sebe pocastio jednim vodenim h100 corsair-om..
Cenovna razlika naspram d15 je nikakva :) postoje i druga resenja za vodu, ali vec skoro 2 god sam prezadovoljan kako to funkcionise ;)

p.s.
rashladjujem intel 3770k ;)
 
Nazad
Vrh Dno