Šta je novo?

Britanija: Zabrana za plazma ekrane [tema za štedljive sijalice :)]

Da ,bas sam i ja hteo da postujem.
I sada sam se zabrinuo kao nikada pre... znaci ipak oni ne trose tako malo kako nas neki ubedjuju... ne gore svi pikseli itd...

Sad opet sam prevagnuo na LCD ...
 
Ovo može da ide u IT bisere. Loše tumačenje vesti, krastavac. Emisija ugljen dioksida je zanemarljiva, bukvalno u tragovima, pitanje je da li je i veća od one kod prosečnog uređaja sa tom potrošnjom. Drugo, ono što je navedeno za potrošnju, konkretno kod plazme kao što je moja, postoji niz sajtova koji meri potrošnju i ona nikad ne prelazi navedene cifre (za 46 inča je maksimalna oko 420W, a prosečna kad dinamički kontrast nije uključen, manja je od 300W - 420W je teoretski maksimum, a ovoj cifri bi se približio kad bi kontrast, boje, osvetljenje i zvučnike odvrnuo na 100%). Ideja kojom se vodi EU je ok - mislim, tri sijalice u stanu su mi trošile kao ta plazma. Umesto da stalno gasim svetla po kući, od prošle godine sam, malo po malo, uzimao štedljive sijalice (neonske), uglavnom General Electric i Osram, od 8 do 13W (rade kao 75 - 120W). Sve sijalice koje koristim u kući sada ne troše više od 100W tokom večeri, a trošile su bar 500W. Jeste da jedna košta 300-400 dinara, ali polako, jedna po jedna i sve se zamene. Izbegavajte Philips - prve koje sam kupio su njihove i crkle su za mesec do tri meseca (komšija je sve Philips pokupovao i pola mu je već crklo za manje od 6 meseci). Do sada mi ni jedan Osram ili GE nije riknuo. Do 2011 planiram da ih zamenim sa LED sijalicama - do tada bi one trebalo da koštaju kao ove neonske, svetle bolje, a troše još manje i traju još duže...
 
Pa ok, ali nemojte smetnuti s uma podatke o maksimalnoj potrošnji HD ready i Full HD plazma ekrana.
Primera radi, Panasonic:
1. 50" FullHD troši 495W/450 Wh
2. 42" FullHD troši 385W/324Wh
3. 42" HDReady troši 255W/215Wh

A vi sami presudite šta je standard u GB a šta kod nas :)

eto, baš što max reče, IT biser par ekselans :D
 
Poslednja izmena:
Izbegavajte Philips - prve koje sam kupio su njihove i crkle su za mesec do tri meseca (komšija je sve Philips pokupovao i pola mu je već crklo za manje od 6 meseci). Do sada mi ni jedan Osram ili GE nije riknuo.
Jeste da je off topic ali moram da kazem da moje iskustvo sa Philips stedljivim sijalicama nije ovakvo. Sve koje sam kupio rade vec skoro godinu dana, a dve GE su mi riknule... Imam i Osram i one rade dobro, mada su Philips tehnoloski naprednije (brze daju punu svetlost). Moguce je da postoje falsifikati...
 
i meni philips stedljive sijalice savrsheno rade, najbolje svetlo daju, dugo traju...
 
Pa ok, ali nemojte smetnuti s uma podatke o maksimalnoj potrošnji HD ready i Full HD plazma ekrana.
Primera radi, Panasonic:
1. 50" FullHD troši 495W/450 Wh
2. 42" FullHD troši 385W/324Wh
3. 42" HDReady troši 255W/215Wh

eto, baš što max reče, IT biser par ekselans :D

U vreme kad sam ja poceo da prodajem Plasma televizore (2004.) ovo je bila smesna potrosnja za te uredjaje, Pioneer 50" je znao da povuce i vise od 1kw, toliko o stednji.
 
Jeste da je off topic ali moram da kazem da moje iskustvo sa Philips stedljivim sijalicama nije ovakvo. Sve koje sam kupio rade vec skoro godinu dana, a dve GE su mi riknule... Imam i Osram i one rade dobro, mada su Philips tehnoloski naprednije (brze daju punu svetlost). Moguce je da postoje falsifikati...

Definitivno. Ja sam odmah išao na Philips, iako je koštao 150 dinara više, ali izgleda da su stvarno bili falsifikati. Ne samo što su crkli, nego je i taj Philips radio tako što prvo uključi 40-ak %, pa se posle dogreje i pojača. Moguće je i da je to neka serija koja je čučala godinama, pa se tek sada prodala...
 
Kod mene ti svi Philipsi tako rade. Sve izmenjao po stanu, sve zasad rade. Now back to the topic.

Dal' neko ima neki link ga originalnoj vesti? Meni ovo zvuči malo glupavo?
 
Ajmo sad, preporuke za stedljive sijalice. Gde i koliko kostaju :p
 
Mislim da je ipak vest prenaduvana. Nisam video originalni test ali verovatno će biti fora kao i sa belom tehnikom A+/A/B/C/D pa biraj... Možda će zabraniti prodaju starijih modela koji su veći potrošači.

Šta je sledeće? Zabraniće napajanja preko 500W?
 
...moje iskustvo sa Philips stedljivim sijalicama nije ovakvo. Sve koje sam kupio rade vec skoro godinu dana, a dve GE su mi riknule... Imam i Osram i one rade dobro...

+1,sa tim sto meni Phillips radi skoro dve godine, a par osrama godinu dana. GE pregorela brzo po kupovini.

EDIT: jbt, koliko smo otisli u offtopic :D
 
Poslednja izmena:
Da, Koje štedljive sijalice su najbolje? bi mnogo više odogovaralo. :d Što, pa i to je hardver ;)
 
Da, Koje štedljive sijalice su najbolje? bi mnogo više odogovaralo. :d Što, pa i to je hardver ;)
Ja sam sa ovim postom izgleda izbaksuziro moju stedljivu koja je upravo riknula:S:,ali me to nece spreciti da kupim plazmu :d
 
Meni su dimeri mnogo bolje resenje od stedljivih sijalica. Jos davno sam se lozio na stedljive, ali nikako nisu davale dovoljno svetla, tj. kada pise 24W=120W kod obicnih, recimo da nije to to, ne svetli ni kao 100W.
 
Izvini na neupućenosti ali šta su dimeri?
 
Emisija ugljen dioksida je zanemarljiva, bukvalno u tragovima, pitanje je da li je i veća od one kod prosečnog uređaja sa tom potrošnjom.
Kada se govori o emisiji ugljen-dioksida ne misli se na emisiju iz samog uredjaja vec na emisiju koja nastane pri sagorevanju uglja da bi se dobila struja neophodna da bi taj uredjaj radio. Struja se najvecim delom dobija iz termoelektrana sagorevanjem uglja, a kao jedan od produkata sagorevanja uvek se dobija ugljen-dioksid. Ako nesto radi na struju i trosi X vati potrebno je sagoreti odredjenu kolicinu uglja da bi se ta struja dobila i pri tome nastane odredjena kolicina CO2 koji ode u atmosferu. Ako neki uredjaj radi na struju i trosi 4X vati potrebno je sagoreti 4 puta vecu kolicinu uglja da bi se ta struja dobila pri cemu se pri tome u atmosferu oslobodi 4 puta veca kolicina CO2. Dakle ova prica se odnosi iskljucivo na to, a ne na emisiju CO2 iz samog TV-a za koju sumnjam da uopste i postoji.
Pricu o stedljivim sijalicama treba posmatrati iz vise uglova. Prvo, vec je pomenuto na forumu o negativnom uticaju tih sijalica na elektricnu mrezu i to od ljudi koji su prilicno potkovani tom materijom. Drugo 99% tih sijalica koje se prodaju su iz uvoza i novac koji se potrosi na njih je novac kojim se finansira inostrana ekonomija i uvoznici tj. povecava se spoljnotrgovinski deficit = ispumpavanje para iz sistema. To bi bio manji problem da sijalica nije strateski proizvod isto kao i novac, struja ili gorivo pa samim tim treba da ima adekvatan tretman. Ako drzava nema sredstava da ulozi i otvori par fabrika u par gradova, zaposli ljude, zastiti trziste i profitira od toga, onda bi mogla bar da zastiti domace trziste i omoguci domacim proizvodjacima da budu konkurentni sa cenom.
 
Prekidači kod kojih regulišeš jačinu svetla obrtanjem točka, kao kad pojačavaš volume.

dimmer-ryhma2(net).jpg
 
Jos jedan zadovoljni korisnik Philips stedljivih sijalica:D. Izpocetka sam bio sumnjicav, kupio sam jednu od 23w pre nekih 10-ak meseci i posto sam se uverio da fino rade krenuo sam polako da menjam i ostale sijalice po kuci sa ovim stedljivim. Na kutiji pise da im je resurs 8 godina. Videcemo koliko su slagali:d
 
Poslednja izmena:
a da li neko zna da li se mogu naci stedljive sijalice koje idu na dimere, tj. potenciometre?
 
Kada se govori o emisiji ugljen-dioksida ne misli se na emisiju iz samog uredjaja vec na emisiju koja nastane pri sagorevanju uglja da bi se dobila struja neophodna da bi taj uredjaj radio. Struja se najvecim delom dobija iz termoelektrana sagorevanjem uglja, a kao jedan od produkata sagorevanja uvek se dobija ugljen-dioksid. Ako nesto radi na struju i trosi X vati potrebno je sagoreti odredjenu kolicinu uglja da bi se ta struja dobila i pri tome nastane odredjena kolicina CO2 koji ode u atmosferu. Ako neki uredjaj radi na struju i trosi 4X vati potrebno je sagoreti 4 puta vecu kolicinu uglja da bi se ta struja dobila pri cemu se pri tome u atmosferu oslobodi 4 puta veca kolicina CO2. Dakle ova prica se odnosi iskljucivo na to, a ne na emisiju CO2 iz samog TV-a za koju sumnjam da uopste i postoji.
Ovo je poenta - baš htedoh da isto to napišem!

@ byMax: "od 8 do 13W (rade kao 75 - 120W)" --- koja to štedljiva od 13W zamenjuje običnu sijalicu od 120W? Ja bih pre rekao da je odnos 1:4, tj. 20-25W zamenjuje onu od 100W!
 
Jos jedan zadovoljni korisnik Philips stedljivih sijalica:D. Izpocetka sam bio sumnjicav, kupio sam jednu od 23w pre nekih 10-ak meseci i posto sam se uverio da fino rade krenuo sam polako da menjam i ostale sijalice po kuci sa ovim stedljivim. Na kutiji pise da im je resurs 8 godina. Videcemo koliko su slagali:d
ja koristim evo vec 3 godine radi :)
a da li neko zna da li se mogu naci stedljive sijalice koje idu na dimere, tj. potenciometre?
ali nazalost ne moze na ovakav prekidac, kada sam spojio pocela je samo da treperi, stavim obicnu sijalicu sve radi ok
 
Kada se govori o emisiji ugljen-dioksida ne misli se na emisiju iz samog uredjaja vec na emisiju koja nastane pri sagorevanju uglja da bi se dobila struja neophodna da bi taj uredjaj radio. Struja se najvecim delom dobija iz termoelektrana sagorevanjem uglja, a kao jedan od produkata sagorevanja uvek se dobija ugljen-dioksid. Ako nesto radi na struju i trosi X vati potrebno je sagoreti odredjenu kolicinu uglja da bi se ta struja dobila i pri tome nastane odredjena kolicina CO2 koji ode u atmosferu. Ako neki uredjaj radi na struju i trosi 4X vati potrebno je sagoreti 4 puta vecu kolicinu uglja da bi se ta struja dobila pri cemu se pri tome u atmosferu oslobodi 4 puta veca kolicina CO2. Dakle ova prica se odnosi iskljucivo na to, a ne na emisiju CO2 iz samog TV-a za koju sumnjam da uopste i postoji.

Pa oni ko da prepisuju od našeg EPS-a. Non stop ke**aju kako je potrošnja velika a više od 25 godina nisu podigli ni jednu novu elektranu. Ja se nešto ne sećam da smo pre 25 godina imali PC-jeve (2, 3 komada) kod kuće i po jedan na poslu, 2-3 TV-a, 5.1 sisteme i još trista čuda koja troše struju.

Neka ulažu u čistu tehnologiju (hidroelektrane) i obnovljive izvore (vetar) i biće struje koliko treba a ne nas da teraju da štedimo na sijalicama. Osim toga, industrija je i dalje najveći potrošač i po meni tu treba tražiti rešenje problema.


Pricu o stedljivim sijalicama treba posmatrati iz vise uglova. Prvo, vec je pomenuto na forumu o negativnom uticaju tih sijalica na elektricnu mrezu i to od ljudi koji su prilicno potkovani tom materijom. Drugo 99% tih sijalica koje se prodaju su iz uvoza i novac koji se potrosi na njih je novac kojim se finansira inostrana ekonomija i uvoznici tj. povecava se spoljnotrgovinski deficit = ispumpavanje para iz sistema. To bi bio manji problem da sijalica nije strateski proizvod isto kao i novac, struja ili gorivo pa samim tim treba da ima adekvatan tretman. Ako drzava nema sredstava da ulozi i otvori par fabrika u par gradova, zaposli ljude, zastiti trziste i profitira od toga, onda bi mogla bar da zastiti domace trziste i omoguci domacim proizvodjacima da budu konkurentni sa cenom.

Pa mislim da je i 99% klasičnih sijalica takođe iz uvoza. Ja se ne sećam kad sam poslednji put video domaću sijalicu u prodaji. A sa tobom se 100% slažem. Ako je to tehnologija koju domaća privreda nema onda stvarno...
 
... stvarno je cela tema otišla u OT... pa, kad smo već tu, čisto da spomenem da su fluoroscentne sijalice (štedljive ili ne) ubedljivo najgore rešenje što se tiče vida! Ne mogu sad tačno da se setim izvora, niti imam volje da tražim neke linkove po netu, ali prepričano, fluo cevi ne daju konstantno ili jednolično svetlo, nego praktično stalno trepere, tj. mnogo puta u sekundi se dešava situacija "ima svetla-nema svetla", a to izuzetno umara očne nerve... Naravno, zbog brzine tih promena, stiče se utisak da je reč o konstantnom izvoru svetlosti, ali nažalost, nije tako. Imao sam prilike raditi nekoliko meseci u poslovnom objektu koji je osvetljen "štedljivim" sijalicama i verovatno je šteta koju sam direktno imao glede oštećenja vida i konstantnog premora stostruko veća nego što je magarčina (vlasnik objekta) uštedeo sa "štedljivim" sijalicama.
 
U Britaniji mogu da filozofiraju o tome koliko trose plazma televizori, nas u Srbiji sa aspekta potrosnje to sigurno ne dotice uopste jer je broj korisnika takvih televizora zanemarljivo mali.

Sto se sijalica tice, stvarno je jadno sto jedini nas proizvodjac (Tesla) je zastupljen kod nas isto k'o i ovi plazma televizori, sto je stvarno jadno, pa nismo valjda glupi pa da ne znamo da napravimo stedljivu sijalicu i plasiramo je u zemlji i inostranstvu po konkurentnim cenama.

Jeste da je off, ali je zato konstruktivan! :D
 
Nazad
Vrh Dno