Šta je novo?

Bol u očima prilikom gledanja u AMOLED ekran

Zanimljivo za razr motorola ultra i nothing phone 2.
Imamo neke sanse
 
15 pro max je za sada korak unazad u odnosu na 14 pro max po pitanju pwm. Videćemo kako će se pokazati ostali iz serije.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230929_064444_com.sec.android.app.sbrowser_edit_48558115818632.jpg
    Screenshot_20230929_064444_com.sec.android.app.sbrowser_edit_48558115818632.jpg
    65.3 KB · Pregleda: 65
Po nekim ranijim informacijama, cela serija 15 koristi Samsung M12 ekrane... Sto se tice PWM-a, 14 i 14 Plus su bolji izbor.
 
Pucam na iphone 15 pro, nadam se da ce prihvatljiv biti pwm, dolaze i novi pixeli, mozda ipak bude bolji pwm.
 
Је л' има неко овде Онор 90 да подели искуство са тим дисплејом новим?
 
Pucam na iphone 15 pro, nadam se da ce prihvatljiv biti pwm, dolaze i novi pixeli, mozda ipak bude bolji pwm.
Guglaj na yt, ima video klipova za 15 pro, deluje da je takodje los PWM.
Edit: uz napomenu da je to oko PWM-a prilicno individualno. Nekome smeta, nekome ne smeta, nekome vise odgovara visoka frekvencija, nekome valja i niska ako je kriva frekvencije ujednacena, bez velikih amplituda itd.
 
Referiram se na amplitudu testa sa edge 30 fusion (motorola) jer mi ne smeta.
Trebam dobiti na test i iphone 12 pro max, zivo me interesira kako ce se oci ponasati.
 
13T pro
 

Prilozi

  • Screenshot_20231006_134631_com.sec.android.app.sbrowser_edit_253950762086249.jpg
    Screenshot_20231006_134631_com.sec.android.app.sbrowser_edit_253950762086249.jpg
    69.9 KB · Pregleda: 44
iP 15 serija je ok iznad 50% osvetljenja, ispod 50% je veoma losa...

U pitanju je Samsungov M12 tip ekrana, jos od prosle godine bio je u 14 pro modelima.
S24 serija bi trebalo da dobije M13, a iP16 pro mozda i M14, po nekim nezvanicnim informacijama. Videcemo sledece godine da li ce napredovati po ovom pitanju, sumnjam da hoce.
 
Probao već sad vremešni iphone 11 pro max i nisam imao problema sa očima. Sad koja i kakva razlika je spram novijih iphone-a ostaje pitanje..

Jel netko probao nove pixele 8?

Xiaomi MI13T i 13T PRO imaju pwm od 2900Hz
 
Ako se ne varam, forumaš @LMTD je imao S22U čiji PWM mu je smetao (oči ili glavobolja), a 14PM mu ne smeta. Kupih i ja 14PM, pa za par dana javljam kakav mi je iP što se tiče ovog problema, nadam se da će i meni biti ok, pošto nisam težak slučaj.😄 Jeste i njegov ekran Samsungov, ali po testovima je nešto bolji PWM nego na S22U/S23U.
 
Update: nakon par dana korištenja iP 14PM nema govora o glavoboljama ili crvenim očima i prijatniji mi je za gledanje od Samsung telefona više srednje klase...
 
Zeleo sam da malo sacekam pre nego iznesem iskustva, ali evo, (kuc, kuc) vec 6 meseci koristim iPhone 13 i nemam problema. Samsung flagship telefone ne mogu koristiti vec godinama (druge nisam probao), takodje nisam mogao korisiti iPhone11 ili (10?), vratio sam ga. Samo da naglasim da se radi o obicnoj 13-ici, ne Pro, Plus itd.
 
Ja već skoro 2 nedelje koristim iphone 13 pro, i mislim da je definitivno prijatniji za oči od samsungovih ekrana. Konkretno u odnosu na S8+ i S21, kog sam koristio 2 meseca. Osim samsunga, 3 god sam koristio huawei nova 5T sa lcd ekranom, upravo iz razloga što su mi samsungovi ekrani smetali. Ali sa 13 pro, barem za sad, to nije slučaj.
 

Prilozi

  • 67a80c09-b800-4005-aaca-a8ded25f9873.jpeg
    67a80c09-b800-4005-aaca-a8ded25f9873.jpeg
    50.3 KB · Pregleda: 24
Zna li neko kakav je ekran od Honor Magic 5 lite u pwm smislu?
 
Ovo je primer treperenja Xiaomi 13 ekrana na tri nivoa osvetljenosti (100%, 50% i 10%). Prva slika je bez uključenog anti-flicker moda, a druga slika je sa uključenim anti-flicker modom. Source.

oledmod60hz.pngoledmod60hzdcd.png

Jedina razlika je na nižim nivoima osvetljenosti gde bez anti-flicker moda imamo PWM frekvenciju od 480Hz, pri čemu je polovinu PWM ciklusa ekran uključen, a polovinu isključen. Sa anti-flicker modom imamo tehniku treperenja koja se nalazi i na višim nivoima osvetljenosti. Ne znam da li za tu tehniku treperenja govore da je DC dimming. Ja sam, verovatno naivno, mislio da je tad osvetljenost konstantna..

Da li će se i u kojoj meri javiti nelagoda i bol pri korišćenju AMOLED ekrana je individualna stvar. Ukoliko ste preosetljivi, poput mene, pitanje je da li postoji telefon na tržištu koji vam neće smetati. Kupio sam Poco F5 pre par dana. Na nižim nivoima osvetljenosti ima PWM frekvenciju od 1.920Hz, ali mi i to smeta. Smeta mi i na višim nivoima osvetljenosti tako da ću ga najverovatnije prodati i vratiti se na IPS.
 
Xiaomi se propisno izglupirao na Poco F5, DC dimming im samo radi pri višem osvetljenju, dok je pri nižem aktivan visokofrekventni PWM. Da su tako stavili po defaultu, ali dozvolili ljudima da zadrže DC dimming stalno aktivan ako tako žele, sve bi bilo super. Umesto toga, glume Apple i misle da najbolje znaju kako treba, umesto da puste ljude da sami biraju.
 
n1tr0dr@, probaj ako negde možeš Realme GT2 Pro, verujem da će ti on najbolje odgovarati za oči.
 
Da su tako stavili po defaultu, ali dozvolili ljudima da zadrže DC dimming stalno aktivan ako tako žele, sve bi bilo super.
Bilo bi bolje, ali meni smeta i takav DC dimming sa izraženim padovima osvetljenja (po netu nazivan i hybrid DC dimming ili DC-like dimming). Ja sam do sada mislio da termin DC dimming uvek podrazumeva konstantnu osvetljenost i da nema varijacija na tu temu. Sad nisam ni siguran da postoji aktuelan amoled telefon gde je isti implentiran na takav način..

Kod onih telefona koji imaju užasan PWM na niskim nivoima osvetljenosti, treperenje može da se značajno ublaži softverski, instaliranjem OLED Saver ili Screen Dimmer aplikacije. Ako ste preosetljivi, smetaće vam i značajan pad osvetljenja 60 ili 120 puta u sekundi (u zavisnosti od trenutnog refresh rate-a) na svim nivoima osvetljenosti koje se, izgleda, naknadno nikako ne može eliminisati. Ono se jedino može malo ublažiti forsiranjem većeg refresh rate-a kada je pad osvetljenja nešto manje izražen (mada to izgleda nije moguće na MIUI14, čim sekundu bude statička slika, obara ga na 60Hz).
 
Bilo bi bolje, ali meni smeta i takav DC dimming sa izraženim padovima osvetljenja (po netu nazivan i hybrid DC dimming ili DC-like dimming). Ja sam do sada mislio da termin DC dimming uvek podrazumeva konstantnu osvetljenost i da nema varijacija na tu temu. Sad nisam ni siguran da postoji aktuelan amoled telefon gde je isti implentiran na takav način..

Vidiš, nisam ni ja znao. DC diming je podrazumevao konstantno osvetljenje piksela, što se moglo videti kad kamera snima ekran. Proizvođači generalno ne vole takav metod, jer se pri niskom osvetljenju boje stapaju u crno i deluju bez živosti, dok potrošači generalno radije biraju telefone sa jarkim bojama. Zato se njima bolje isplati da puste da vas nekoliko boli glava, ali opet cenio sam što su Kinezi puštali da uključiš DC diming uz upozorenje da to radiš na svoju ruku i da može da napravi probleme, sad su i oni krenuli da to izbacuju. Ne vidim ti druge nego da se držiš nekog telefona koji još uvek ima starinski DC dimming, ili da pređeš na LCD, ali i LCD će se polako seliti u sve jeftinije telefone, dok na kraju ne nestane sasvim.
 
Još nisam prodao telefon sa IPS LCD ekranom koji sam koristio do sada. Još par dana ću testirati ovaj Poco F5 na različitim nivoima osvetljenosti pa ću da vidim koliki je gde problem. Možda taman da ovo iskoristim kao razlog za smanjenje vremena provedenog na istom.

Da sam na vreme video šta pišu po 4pda i redditu, mogao sam da probam sa Xiaomi 13T (ali ne Pro). Mada je pitanje da li bih se i odlučio na njega zbog cene - već sam Poco F5 mi je do sada najskuplji telefon koji sam kupio. Njegov DC-like dimming na višim osvetljenostima navodno ima mali pad osvetljenja, možda mi tako nešto ne bi smetalo. Primer na slici:

photo_2023-12-21_15-15-17.jpg
 
Ovo je primer treperenja Xiaomi 13 ekrana na tri nivoa osvetljenosti (100%, 50% i 10%). Prva slika je bez uključenog anti-flicker moda, a druga slika je sa uključenim anti-flicker modom. Source.

Pogledajte prilog 419360Pogledajte prilog 419361

Jedina razlika je na nižim nivoima osvetljenosti gde bez anti-flicker moda imamo PWM frekvenciju od 480Hz, pri čemu je polovinu PWM ciklusa ekran uključen, a polovinu isključen. Sa anti-flicker modom imamo tehniku treperenja koja se nalazi i na višim nivoima osvetljenosti. Ne znam da li za tu tehniku treperenja govore da je DC dimming. Ja sam, verovatno naivno, mislio da je tad osvetljenost konstantna..

Da li će se i u kojoj meri javiti nelagoda i bol pri korišćenju AMOLED ekrana je individualna stvar. Ukoliko ste preosetljivi, poput mene, pitanje je da li postoji telefon na tržištu koji vam neće smetati. Kupio sam Poco F5 pre par dana. Na nižim nivoima osvetljenosti ima PWM frekvenciju od 1.920Hz, ali mi i to smeta. Smeta mi i na višim nivoima osvetljenosti tako da ću ga najverovatnije prodati i vratiti se na IPS.
Јеси пробао можда Онор 90?
 
Nisam probao Honor 90, ali prema ovome ne deluje ništa spec. Visokofrekventni PWM (1.920Hz pri 60Hz refresh rate-u, odnosno 3.840Hz pri 120Hz refresh rate-u - pitanje je da li i Honor forsira 60Hz na statičkim ekranima) javlja se na osvetljenostima od ~35% i ispod. Iznad toga je hibridni DC dimming usklađen sa refresh rate-om, ali sa značajnim padovima osvetljenosti.

mod60hz.png

Sama PWM frekvencija je samo jedan deo priče. Podjednako bitni su i modulation depth i duty cycle:

photo_2023-12-22_11-24-44.jpg

Idealno što veća frekvencija, što veći duty cycle i što manji modulation depth.
 
Još nisam prodao telefon sa IPS LCD ekranom koji sam koristio do sada. Još par dana ću testirati ovaj Poco F5 na različitim nivoima osvetljenosti pa ću da vidim koliki je gde problem. Možda taman da ovo iskoristim kao razlog za smanjenje vremena provedenog na istom.

Da sam na vreme video šta pišu po 4pda i redditu, mogao sam da probam sa Xiaomi 13T (ali ne Pro). Mada je pitanje da li bih se i odlučio na njega zbog cene - već sam Poco F5 mi je do sada najskuplji telefon koji sam kupio. Njegov DC-like dimming na višim osvetljenostima navodno ima mali pad osvetljenja, možda mi tako nešto ne bi smetalo. Primer na slici:

Pogledajte prilog 419535
Što ne 13t pro a 13t da? Zar nemaju isti ekran? Vjerovatno zbog cijene jel da?
Przile su mi se oci uz migrene na z flipu 4 na pixel 7 pro dok uz motorolu edge 30 fusion nemam nikakvih problema i bez ukljucene opcije antiflickering. Probaj neku motorolu s poled-om i antiflickering opcijom.
 
Nazad
Vrh Dno