Šta je novo?

blokira komp mozda zbog napajanja

ratluci

Cenjen
Učlanjen(a)
11.11.2010
Poruke
7
Poena
151
moja konfiguracija
Asus a7n8x-x
AMD athlon(tm) XP 2600+
1.91 Ghz 1,00 BG of RAM
NVIDIA GeForce 7600 GS
Creative SB live!

E sad problem:
Komp mi stalno blokira, cim digne sistem. Na kraju sam provalio da to radi kada je ukljuceno napajanje u graficku. I iz tog razloga mi grafiska sada radi bez dodatnog napajanja.
E sad , u poslednjih nedelju dana neke igre sam mogao da igram recimo PES11 a da ne blokira, a neke nisam nikako recimo NBA2k11 (odmah blokira). Sve dok mi i na PES11 nije poceo da blokira. Zamrzne sliku i zvuk odjednom. Sad se cak desava da mi i u Windowsu blokira narocito kada radi RAR otpakivanje (bar 3 puta mi je blokirao tako).
Moze li neko sa sigurnoscu da kaze sta je u pitanju? Ja pretopstavljam da mi je napajanje slabo, i da se maticna gusi, pa zato blokira. Ali zasto sada pocinje da blokira i kada je iskljuceno napajanje iz graficke i u samom WINODWSu?
Molim POMOC!!! :D
 
Pa čim kartica ima dodatno napajanje to znači da treba da bude uključeno, zbog toga i ne možeš da igraš igrice :D I ja tipujem na napajanje (nisi napisao koje napajanje koristiš) probaj da od nekog pozajmiš napajanje (neko malo jače i kvalitetnije) pa probaj, tako ćeš biti 100% siguran da li ono zeza

EDIT:

Za početak uđi u BIOS i proveri napone
 
Poslednja izmena:
Imam najjeftinije napajanje, ATX 450W vito... :)

Pre koji mesec mi se jedno napajanje istopilo, tj pregorelo (slicnih karakteristika) , pa sam stavio to.
Radilo je bez ukljucenog napajanja u graficku. S tim sto daje upozorenje pri stratovanju WIN da graficka nema dovoljno struje i da ce da radi sa manje snage, zbog predostroznosti.
Morao sam da iskljcim napajanje da bi komp radio kako-tako, i na kraju sam cak i igrao neke igrice, ali ni to sad ne mogu.. :(
Na isti nacin blokira kad je ukljuceno napajanje i kada je iskljuceno, s tim sto kada je ukljuceno jedva digne i sistem, a kad je iskljceno treba da se optereti komp..
 
Imam najjeftinije napajanje, ATX 450W vito... :)

Pre koji mesec mi se jedno napajanje istopilo, tj pregorelo (slicnih karakteristika) , pa sam stavio to.
Radilo je bez ukljucenog napajanja u graficku. S tim sto daje upozorenje pri stratovanju WIN da graficka nema dovoljno struje i da ce da radi sa manje snage, zbog predostroznosti.
Morao sam da iskljcim napajanje da bi komp radio kako-tako, i na kraju sam cak i igrao neke igrice, ali ni to sad ne mogu.. :(
Na isti nacin blokira kad je ukljuceno napajanje i kada je iskljuceno, s tim sto kada je ukljuceno jedva digne i sistem, a kad je iskljceno treba da se optereti komp..

Pa to bi trebalo da bude napajanje u pitanju, proveri napone pa javi kakvi su oni, moguće da ti +5V grana nema dobar napon (ali to je samo predpostavka)
 
Pa sam si sebi odgovorio na pitanje... kada staviš dodatno napajanje na tu grafičku komp odmah blokira jer grafička povuče struju ona je i najveći potrošač tu... Kada isključiš to napajanje grafička nema dovoljno struje i računar radi dok se kako si sam rekao, ne optereti i tada blokira jer napajanje nema dovoljno snage da "napoji" sve komponente i zato blokira...

Uzmi LC Power LC600H-12 600W ono ti je oko 3000 din. a može da "izdrži" i nove komponente ukoliko budeš uzimao novi kompjuter. Mada na toj tvojoj konfiguraciji bi verovatno završilo posao i LC Power LC500H 500W koje je oko 2500 din. a možda čak i LC Power LC420H-12 420W koje je oko 2000 din. ispod ovog nemoj da ideš, pogotovo ne da opet uzmeš nekog kineza tipa Vito, JNC,ANS,Frontier i ostala kineska napajanja.
 
Hvala na odgovrima... znaci moje pretpostavke su se ispostavile tacne... Samo mi nije jasno kako je radio 2,3 nedelje sa iskljucenim napajenjem iz graficke tj radile igre, konkretko PES11 :))

Evo u EVERESTu uradjen report graficke i maticne mozda moze neko na osnovu ovoga da da sud
http://www.2shared.com/file/yaxE-vxF/Report2.html
 
Koji je epilog svega navedenog? Da li je problem bio do napajanja, i da li si pazario drugo jače?
 
Koji je epilog svega navedenog? Da li je problem bio do napajanja, i da li si pazario drugo, jače?
 
Prvo da se izvinem na dvaput postavljenom postu, razlog zbog kojeg sam pisao u ovoj temi je sličan problem, i nisam hteo da otvaram novu. Naime, jedan moj prijatelj je kupio polovnu grafičku Ati X 1650 Pro koja ima sopstveno napajanje(pre nje imao GF 5200), 1Gb rama(planira da uzme još jedan modul od 1Gb), Intelov procesor koji radi na 3GHz(bez OC, niti zna šta to znači), neku Foxonovu ploču(sa dva mem. slota), HDD 80Gb, DVD rezač i novo Frontier napajanje od 450w. Svež sistem(instaliran pre dva dana). Računar mu se blokira-zamrzne nekad posle desetak minuta, nekad posle pola sata(odprilike). Memorija provereno ispravna, "nova" polovna grafička takodje, sa starom GF 5200 mu je računar normalno radio sa istim napajanjem. Da li je moguće da je napajanje slabo za taj računar?, s obzirom da i sam imam isti koji radi(zasad) normalno na jačoj mašini sa E6600, GF 9800GT, dva HDD-a(320 i 500Gb)...
Samo da napomenem da mu je računar star oko tri godine, sem napajanja, koje je kao što sam i rekao novo(staro dvadesetak dana).
 
sva dzamburi napajanja nemaju neki sablon ponasanja...mozes imati isto napajanje kao tvoj drug, kupiti istog dana u istoj prodavnici...ali njegovo moze da crkne posle 2 dana, a tvoje posle 2 godine...tako da nema pravila

Druga stvar, takva napajanja nikad nemaju realnu snagu koja stoji na nalepnici...tako da iako pise 450W, pitanje je koliko zapravo W ima...

Treca stvar, vremenom napjanja gube svoju snagu, kao i baterija na ploci, kao i baterije u laptopovima...ne pruza 3.3V, nego posle godinu, dve postane 3.03V (ovo je primer :) )

Naravucenije: kupi neko kvalitetnije napajanje. Cak je i polovno kvalitetno napajanje bolja varijanta od novog dzamburi napajanja... LCPower, Chieftec...
 
Sve je to meni jasno sto si napisao, ali mi nije jasno kako jedno te isto napajanje(cak sam i moj Frontier stavio u negov komp) ne moze da radi u njegovom dosta starom racunaru, a u mom radi(to jest radio je do danas, posto sam kupio-45 evra polovnog Corsair-a HX 520w, starog dve i po godine, fiskalni racun, garancija jos toliko, ocuvan, kao da je danas kupljen. I evo ga radi zasad odlicno, i jedva da se cuje, ako se to upopste on cuje). Ima li neko ideju sta bi jos mogao da bude uzrok zamrzavanja drugrevog racunara? Da imam rezervne delove, isao bih sistemom eliminacije, ovako mogu samo da nagadjam...:wall::crash:
 
Poslednja izmena:
Ako ti se to desava sa kompom ne mora da znaci da je napajanje u pitanju grafika ati x1650 pro nema neku veliku potrosnju koja bi ugrozila ostale komponete, problem je moguc u procesoru ili u maticnoj ploci ako si testirao ram memoriu tokom opterecenja ram memorije ako je do procesora zakuca ce u toku provere nje to je jedan primer mada ne mora da bude uvek tako postoje i drugi problemi koji su vezani za maticnu plocu pa da se zbog nje desavaju ta zakakucavanje, ali pri proveri komponenata podji od harda na kome je sistem pa ka ostalim jer nej cesce se zbog njega desavaju problemi. :)
 
Hvala na odgovoru, ali zasto se to nije desavalo kada mu je bila stara grafika GF 5200?, komp mu je s njom radio normalno(barem on tako kaze). Probacu negde da pozajmim drugu AGP grafiku, pa da vidimo sta ce se desavati?, i naravno drugi hard.
 
Ako je normalno radio sa starom grafikom postoji mogucnost da ova nova grafika se mnogo vise greje pa dolazi do zakucavanja pri opterecenju, probaj prvo sa grafikom nju promeni velika je verovatnoca da je ona u pitanju. :)
 
Problem pronadjen, graficka neispravna. Hvla svima na savetima i sugestijama.
 
I ja sam imao problema sa napajanjem,kocilo mi je citav komp.To se desilo kada sam ubacio 7900gtx(koja vuce 170w),kad sam stavio napajanje od 500w,sve radi normalno :p
 
Nazad
Vrh Dno