Šta je novo?

BIOS Flash i noviji procesor, kako?

fr0wn3r

Cenjen
Učlanjen(a)
28.04.2011
Poruke
1,169
Poena
199
Pozdrav svima!

Imam jedno malo pitanje, prošlo je dosta vremena od kako sam se aktivno "igrao" sa HW-om, a i dotičnu situaciju nisam nikada imao.

Ploča koje je u pitanju je stara Asus M2N32-SLI Deluxe/Wireless Edition i podržava sledeće procesore sa ovog linka. Kao što vidite tu su i neki AM3 procesori - Phenomi. Na njoj je još uvek neki među prvim BIOS-ima, svestan sam da će mi biti potreban noviji BIOS kako bih instalirao uspešno noviji Phenom procesor.

Da li BIOS flash može da se uradi sa tim novijim procesorom instaliranim na ploču ili mi je potreban neki od starijih procesora koji ona već podržava kako bih je flešovao i potom na nju stavio noviji Phenom procesor?

Ovo je hipotetička situacija, dotična ploča mi je bila u rukama donedavno i imao sam neke lude ideje... :)

Hvala Vam unapred!
 
Ja sam imao slicnu situaciju pre mesec dana. Uzeo sam izmedju ostalog novu plocu i nov AMD FX proc za koji je ta ploca trebalo da se flesuje, a ja nisam imao gde to da odradim, jer sam imao samo laptop. Srecom, ploca je butovala, u Biosu je prepoznat proc regularno, i onda sam samo flesovao Bios normalno preko usb fleshke. Ne znam koliko ti ovo pomaze, al' 'ajde. Ali mislim da bi trebalo da moze da ga prepozna i sa tim starijim biosom.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru, vidim već u kom smeru ide. :)

Ima još neko iskustva? Idealno bi bilo da ima neko iskustvo sa procesorom i pločom iz te/tih generacije(a).
 
ehej

Ja imam tu ploču. Prvo što moraš da uradiš je da flešuješ Bios pa tek onda da fizički staviš phenom proc. Pozz :eek:
 
Flesuj bios dok je stari procesor u njoj.
Sa sajta ploce skini poslednji bios, nabaci ga na flesku koja je u FAT32 formatu.
Udji u bios, imas opciju za flesovanje i ostalo ce ti se samo kasti.
Procedura traje dva minuta i nije teska.
Nakon flesovanje biosa, iskljuci komp iz struje i resetuj bios na jumper.
Potom upali komp i pogledaj da li je sve u redu i da li je ploca napisala koji bios ima.
Ako je sve u redu, mozes da zemenis CPU.
 
E to mi treba! Znači prvo uspešan fleš (nikad se ne zna sa flešovanjem kako će ispasti, na starijim modelima) sa starijim procesorom pa tek onda ide stavljanje novijeg procesora. Tako sam i mislio... :)

Hvala Vam na odgovorima!
 
Ako smem i ja da se nadovežem tj da pitam: ja bih na Sapphire Pure black Hydru voleo da stavim Celeron 1610 koji nije među podržanim sa liste procesora na sajtu. Ja bih tek sastavljao mašinu ovih dana i nemam stariji proc koji ploča prepoznaje, pa ako neko zna neko šta bi se desilo da ubacim taj 1610 Celeron na tu ploču? Da li je to izvodljivo da se kasnije flešne bios ili jednostavno ploča neće uopšte prepoznati proc i neću moći ništa?
Baš gledam, u najnovijem biosu iz oktobra 2012 ni ne piše da je dodat support za Ivy Bridge Celerone hmm..
http://www.sapphiretech.com/presentation/product/product_index.aspx?psn=0001&pid=1046&lid=1#
 
Mislim da Ivy neće raditi uopšte, ploča nema podršku za ME8, nigde ne vidim. Reč je o jednom "delu BIOS-a", ne o driver-u.
 
Da, verovatno neće raditi čim ne piše da ima podršku. Ostaje mi da kupim G550.
 
@fr0wn3r
Imam slcnu plocu u desktopu asus m2n-e flesovan je najnoviji bios iz windovsa s procesorom athlon x2 3800+ Restartovan je racunar i proverena podesavanja u biosu.Sutradan je racunar rastavljen ,detaljno ociscen od prasine,zamenjena pasta na heatpipe od cipseta i ubacen athlonII x4 940 radi kao sat duze od godinu dana.
 
Poz, da li bi neko mogao da pomogne unapred hvala 🍀


sta se tacno od ovoga prebacuje na usb fles?

i kako bi isla procedura flesovanja kasnije?
 
Skineš bios sa slike raspakuješ ga snimiš na flešku u fat32 format. Stisneš F12 taster i pratiš uputstvo jednostavno
2023-04-15 15_47_33-Window.png
 
Mislim da fleska jeste formatirana u fat32 ili ti default.. To je samo jedan .bss flle prebacicu na fles pa cu probati. Valjda ce ispasti kako treba i bez problema
 
Vidi i ovaj video možda pomogne:


Mora i taj korak 8, da učitaš Default vrednosti. Ako nešto ne štima treba uraditi i Clear Cmos
 
@Analayzer da li je neophodna stavka 8?
8 stavka je samo za klasičan ulazak u BIOS nema veze sa apdejtom biosa. Znači apdejt sve mora sam da odradi ništa ne diraj niti prekidaj sistem će sve uraditi sam i tek kada uđe u Windows to je to. Ako nešto traži kao što je podešavanje postavki biosa memorija cpu zadate vrednosti onda ti služi stavka 8.
 
@Analayzer @CountMike ..cek samo mi reci fleska mora da bude formatirana i prazna ili moze ovako?

111222333.jpg
 
Može da bude svašta na njoj ali mora da bude u FAT32 formatu i bez drugih particija. Mada.... to zavisio i od ploče i BIOS-a. Ovoj mojoj recimo threba FAT32 samo za automatsko ažururanje, iz samog BIOS.a zza manuelno ažuriranje može da upotrebi bios file sa bilo kojeg diska u sistemu. Sve sa detaljnim uputstvima bi trebalo da ima u uputstvima za ploču.
 
Resio sam sve ok. Samo sam morao da vratim onaj xmp profil da bi digao ram na 3000mhz 🍻
 
Nazad
Vrh Dno