Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Obećao sam da ću poslati testove kad stigne SP A80.
Izgleda da je @jurodivi bio u pravu da su ga iskasapili lošim komponentama u odnosu na period kad je izašao.
Moj primerak je proizveden i uvezen 2022. godine.

Nemam iskustva sa podešavanjima u testu, sve je na default, čak nisam štiklirao ni onu nvme opciju (možda sam trebao).

Ovo je A80 512GB:
Pogledajte prilog 370387

A ovo stari A2000 500GB:
Pogledajte prilog 370388

Ako neko ima savet za podešavanja za realniji test neka piše kako da podesim CrystalDiskMark8.
Nema specijalnih podešavanja.
U principu, trebao si oba da testiraš kao primarni (C:) disk, ovako je Kingston dobio blagu prednost kada su u pitanju sitni fajlovi ali ništa drastično da promeni ishod.
Sve je jasno i ovako. 🙂
 
Obećao sam da ću poslati testove kad stigne SP A80.
Izgleda da je @jurodivi bio u pravu da su ga iskasapili lošim komponentama u odnosu na period kad je izašao.
Moj primerak je proizveden i uvezen 2022. godine.

Nemam iskustva sa podešavanjima u testu, sve je na default, čak nisam štiklirao ni onu nvme opciju (možda sam trebao).

Ovo je A80 512GB:
Pogledajte prilog 370387

A ovo stari A2000 500GB:
Pogledajte prilog 370388

Ako neko ima savet za podešavanja za realniji test neka piše kako da podesim CrystalDiskMark8.
Upis je slabiji no što treba ali je i dalje ok...

Sta bi izabrali u ovoj konkurenciji, imam neku povoljnu varijantu za sva tri:

Seagate FireCuda 530 NVMe SSD, PCIe 4.0 M.2 Typ 2280 - 2 TB
Western Digital Black SN850X NVMe M.2 SSD, PCIe 4.0 M.2 Typ 2280 - 2 TB
Kingston Fury Renegade NVMe-SSD, PCIe 4.0, M.2 Typ 2280 - 2 TB
Sva 3 su dobra...možda WD jer ima dobru sustained brzinu kad se napuni cache, ali mu stavi neki hladnjak ako nema na ploči.
 
Uzeo Crucial P5 Plus 2Tb, pet komada, po 160e.
 
Poznanik koji radi za Amazon, ne znam šta muljaju. 😂
 
trebam pomoć šta uzeti?

CRUCIAL 500GB MX500 SATA 3 2.5" - 5900 din. 2 god. garancija (preko Mađara)

SAMSUNG 500GB 2.5'' SATA 870 EVO - 7500 din. 5 god. garacije

KINGSTON 512GB KC600 SATA 3 2.5 - 7900 din. 3 god. garancije (preko Mađara)

ili nešto četvrto?
Dali su ova druga dva toliko bolja da vredi dati 15 evra više?

hvala
 
Kod Crucial a imaš dva modela BX i MX. Da se ne ponvaljamo zašto je MX bolji. Možeš da pročitaš


Ono što hoću ja da napišem, da sam primetio da se na forumu, malo stidljivo, provlače mahom NVME, a i SSD modeli Kineskog brenda KingSpec. Ja sam na preporuku kolege sa foruma kupio NVME 2280 od 512 GB za 28€. Prilikom instalacije sve je prošlo normalno, a pri merenju u deklarisanim brzinama 2100 - 1700. Za mesec dana koliko ga imam sve je o.k. O kontroleru ne znam ništa, mada piše da ima 3D NAD. Ovaj M.2 je kupljen za stariju mašinu, a pri kupovini nisam hteo da potrošim dosta novca. Ovo je bio kao neki mali eksperiment koji se za sada pokazao dobro. U svakom slučaju mogu da kažem da je bolji od Patriota :D
 
Ne vidim da Burst postoji kao nvme disk. Ako Burst jeste bio sata disk onda je očekivano da ga jedan nvme nadmaši.

S druge strane, onaj ko ne juri najbrže diskove, već mu samo treba prostor ukalupljen na taj način - 512 GB za 28 € je dobra kupovina, u pogledu cene.
 
Ima onaj programčić gde mogu da se očitaju podaci o drajvu, kontroler, NAND, firmver i slično, u detalje...moram da iskopam to.
 
Naručio sam za klinca Silicon Power A60 m.2 ssd 512gb, za 4300rsd. Treba da mu bude sistemski umesto nekog Geil R3 256gb 2.5" ssd-a koji koristi zadnjih 3-4god.
Nisam pratio ovu temu, da li će dobiti nešto ili sam se prešao? Koliko je mtbf ovakvih dramless diskova sa hmb ako su sistemski, zna li se?
 
Ima i na AliExpress u komentarima ali nikad nisam zapisao ime programa. :)
 
Naručio sam za klinca Silicon Power A60 m.2 ssd 512gb, za 4300rsd. Treba da mu bude sistemski umesto nekog Geil R3 256gb 2.5" ssd-a koji koristi zadnjih 3-4god.
Nisam pratio ovu temu, da li će dobiti nešto ili sam se prešao? Koliko je mtbf ovakvih dramless diskova sa hmb ako su sistemski, zna li se?
Ma nisi se prešao, nema jeda, bolji je od Geil sigurno.
Jedino što si za crvenu i po više imao Silicon Power A80 istog kapaciteta i znatno većih brzina upisa i čitanja.
 
Ajd kad se setiš okači link

Važi, samo da se smilujem da potražim...
Pominjan je već u nekoj o SSD temama, davno, tako sam provalio koji kontroler imam u Gammixu...
Ovo?
 
^ Ne prepoznaje kineze. :)
 

Prilozi

  • smi_nvme_flash_id_oXpieiPqVs.png
    smi_nvme_flash_id_oXpieiPqVs.png
    30.9 KB · Pregleda: 48
@Čika_Kure
Hvala puno na odgovoru druže. Nadam se da će primetno bolje da radi i da neće biti nezadovoljan, a nek potraje 3god biću srećan.

Dok sam gledao za ovaj SP, video sam neke jeftine kineske marke KingFast i Netac u nekim radnjama, vredi li to čemu?
 
Netac možda i vredi, mora da se ispita (po AliExpress komentarima), KingFast = nepoznato.
 
S’ obzirom na cijene ssd-ova, nema uopste vise smisla vise ganjati Ali/Ebay varijante.
 
Kupio sam SSD Samsung 870 evo 250 gb pre 17 dana, nakon početnih 530 mb/s sequential write
i 2tb upisa sada je sequential write pao na 396 mb/s. Ahci podešen u biosu, trim je enabled,
probao sam i sa drugim sata kablom, isto stanje... razočaran sam ovim ssd i ne bih ga preporučio,
čitao sam utiske na netu o ovom modelu i izgleda da je dosta problematičan.
CrystalDiskMark_20230111111929.png
 
I meni je potreban neki 2.5 ssd, pa sam malo istrazivao po netu, i naleteo na ovo i ovo mozda wd blue nije vise ono sto je bio? Izgleda i da je firmware s kojim stize felerican pa se preporucuje update.
 
1tb

mx500 je sata disk koliko ja znam, ja pitam za nvme

sad vidim da je kc3000 93 evra na kupujemprodajem, to je jeftinije od a2000 ako je uopste dostupno
 
Poslednja izmena:
I meni je potreban neki 2.5 ssd, pa sam malo istrazivao po netu, i naleteo na ovo i ovo mozda wd blue nije vise ono sto je bio? Izgleda i da je firmware s kojim stize felerican pa se preporucuje update.

Stvarno ne znam sto kompanije vole da unistavaju svoje brendove. Taj novi Western Digital Blue SA510 je definitivno za izbegavanje, ali stari WD Blue 3D je i dalje jedan od najboljih modela.
 
Nazad
Vrh Dno