Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Samsung Magician ne služi ni za particionisanje ni za bekap.
Istina. Software za particionisanje im se zove Samsung Data Migration Software, ali je Samsung Magician mnogo zvucnije pa sam pomesao.
 
Inace los i traljavo napravljen software. Klonirana particija nije bila bootabilna, tek sa Paragono HD managerom je proslo sve kako treba.
 
Poslednja izmena:
Da li je ovaj adata solidan za m.2 nvme 240GB ili ima neki bolji predlog do 40 evra?

Ili ovaj sa hladnjakom:


ili drugi predlozi?
Oba nemaju DRAM. U toj kategoriji preporucio bih Kinston A2000 koji je odlican jer ima DRAM Cache i TLC NAND.
 
Ne, to je SSD serija A
 
aman ljudi! ssd za storage ? uaj ?
(osim ako je micro itx build pa nema fizičkog prostora za HDD)

Daj covjece, zvucis poput neke tetkice....

U danasnje vrijeme ssd-ovi su skloni havarijama isto onoliko koliko i hdd-ovi !

+Prava blagodet kad treba nest0 kopirati na Nas.

Imam 2 X MX500(jedna fioka,dva ssd-a 500gb) i Qvo4tb i evo usirili su se od dosade.

Siris poprilicno urbane legende, nepotrebno.

A sto se tice 840Pro(raid0), zadnji put kad sam uradio bekap je bilo prije 600 i nesto dana.

Eto cisto informativno.
 
ćuti, zamisli tek ruralne legende da širim...

i šta kažeš, ssd nema ograničen broj upisa ? i recovery podataka u slučaju kvara, je jednako moguć kao na hdd ?
urbano brate, samo urbano...
 
Da ubacim pozadinu za bolju raspravu :devilish:

 
Taj!

Pre nekih godinu dana je bila bezobrazno niska cena tih diskova. Pretpostavljam da su ljudi naplašeni zbog čestih problema sa A400 modelom, pa je i to uticalo.
 
Sve vezano za cene HW kod nas je bezobrazno, neki dan u jednoj poznatoj prodavnici HW gde najčešće kupujem A2000 od 256GB 3200din a KC2500 od 256GB 4400, danas A2000 4300, a KC2500 5700din...

Jbm te živote, što bi rekao Čvarkov...

EDIT: Zar nije bila garancija na nvme 10g tj. 120 meseci, sad vidim svuda po 5g tj. 60 meseci?
Možda sam utripovao...
 
Ja sam kupio KC2500 250 GB pre par meseci za nešto manje od 6.000. I čupam kosu kad vidim po kojoj ceni ga vi sada kupujete. Verovatno je bio neki promotivni popust, pa su sad vratili cene na staro.

Džaba, sad kosu ne mogu da vratim. 🤓

A garancija za te Kingston modele je bila 60 meseci, ne sećam se da je bila duža. Osim za Samsung Pro verzije ssd-ova ne sećam se da je neko davao garanciju dužu od 60 meseci.
 
Ja mislim da i sada KC2500 od 500 GB može da se nađe kod nas za oko 7.500,00 dinara. Možda i malo manje. Uz svaki Kingston NVME ide i licenca za Acronis True Image
 
Može taj adapter...
Ako se vidi u BIOS-u, samo ga selektuješ kao boot device u Boot sekciji BIOS-a. Mada, to je Biostar i ploča bez M.2 slota, ko zna da će uopšte dozvoliti boot sa drajva koji nije SATA...pročešljaj manual.
 
Imam slobodan 1 x PCIe 3.0 x16 Slot na Biostar A320MH ploči i trenutno Biostar SSD 120gb.
Mislio sam da uzmem SSD M.2 250GB KINGSTON NVMe PCIe SA2000M8 i ovaj adapter
Ili možda neki drugi adapter?
I kako se onda u bious namešta da bootuje sa njega, kako ga bios vidi?

Ako možeš da sačekaš, ima za malo jače od 4€ adapter sa hladnjakom.


I kako se onda u bious namešta da bootuje sa njega, kako ga bios vidi?

O tome sam pisao u temi


Ima tu dosta korisnih informacija.
 
^ Pa nvme sa većim kapacitetom je u teoriji brži od onog sa manjim, pa uzmi veći ukoliko već nemaš nikakav.

Meni treba samo za sistem pa zato gledam od 250gb, da nemam već jedan od 500gb, sigurno bih gledao 500gb minimum.
 
@DjoleMC: za prvi sigurno nema. Inače, to je previsoka brzina pisanja za taj disk. Proizvođač kaže 1.200 MB/s.


Pa nvme sa većim kapacitetom je u teoriji brži od onog sa manjim, pa uzmi veći ukoliko već nemaš nikakav.
Ovo važi i u praksi. Odnosi se na diskove iste serije, a različitih kapaciteta.

(12:04) EDIT: za drugi disk je tačna specifikacija, ali mislim da mora postoje zadovoljeni i neki drugi hardverski zahtevi za taj ssd.
 
Poslednja izmena:
Koji od ova dva diska, imaju li ove brzine veze sa mozgom, ili je marketing u pitanju:

Ili dajte predlog za neki treci, prvenstveno 250gb, ali moze i 500 ako nije velika razlika u ceni i brzini.
256GB varijante diskova uvek imaju daleko manje write brzine. Konkretno specifikacije za ovaj Adata S40G kazu da ima 3,500 MBps 1,200 MBps write, dok za ovaj Gigabyte 500GB disk kazu oko 5000MB/s read i 2500 MB/s write. Ovaj Gigabyte je odlicna kupovina jer disk ima isti kontroler kao Corsair MP600 i to su PCI-E 4.0 diskovi/kontroleri, dok je Adata S40G PCI-E 3.0 disk. To ne znaci da Gigabyte nece raditi na 3.0 plocama, samo da ce na njima imati smanjenu brzinu(opet vecu od adata diska, uz duplo veci kapacitet).

 
Pretpostavljam da mi brzina pisanja nije preterano bitna za sistem (i poneku igru ako uzmem 500gb).

Znaci gigabyte je ok za te pare? Nije mnogo skuplji od ovog manjeg.
 
Pretpostavljam da mi brzina pisanja nije preterano bitna za sistem (i poneku igru ako uzmem 500gb).

Znaci gigabyte je ok za te pare? Nije mnogo skuplji od ovog manjeg.
Kupuj odmah. Gigabyte je odlican za te novce. Nema nista uporedivo u toj cenovnoj kategoriji.
 
Mene brine količina korisnika na Amazonu koji su se žalili na crkavanje ovog Gigabyte diska, poručih pa ćemo videti koliko će da traje. Možda je i cena takva zbog toga?
 
I kod drugih ssd-ova tog cenovnog ranga je slično. Od 3 do 5% nezadovoljnih korisnika (bez obzira da li je ispravno ili ne).
 
Nazad
Vrh Dno