Šta je novo?

BeotelNet

Imam jedan problem pa ako može neko da me posavetuje:
Prebacio sam 20 Mbps ADSL od MTSa kod Beotel i od tada imam probleme sa vezom.
Naime, veza se toliko uspori da počne IPTV da koči,
Znači, brzina na trenutke ode ispod 10Mbps, padne na 6Mbps.
Pritom kada radim obične Speed testove, brzina bude 16-17Mbps što je prihvatljivo.
Problem se otkrije tek kada se uključi Continuous speed test pa tek posle 90ak sekundi brzina počne da pada u talasima.
(Prvo se spusti DL, pa se DL digne a opadne UP i tako u krug)
Isto tako kada se stavi da se downloaduje veliki fajl brzina na početku bude i do 20Mbps ali posle nekog vremena
počne da pada u naletima, pa se spusti i do 6Mbps pa se opet digne....
Zvao sam Beotel, njihova standardna priča da ne radim ispravno speed test.
Da li se neko susretao sa sličnim problemom?
Da li bi zamena rutera mogla da reši problem?
 
Pritom kada radim obične Speed testove, brzina bude 16-17Mbps što je prihvatljivo
Kakav rezultat dobiješ kad kad na speedtest.net uradiš single connection test? Dakle umesto default-a "multi" prebaciš na "single".
Pošto video streaming (i IPTV) pravi samo jednu konekciju sa serverom.
 
Imam jedan problem pa ako može neko da me posavetuje:
Prebacio sam 20 Mbps ADSL od MTSa kod Beotel i od tada imam probleme sa vezom.
Naime, veza se toliko uspori da počne IPTV da koči,
Znači, brzina na trenutke ode ispod 10Mbps, padne na 6Mbps.
Pritom kada radim obične Speed testove, brzina bude 16-17Mbps što je prihvatljivo.
Problem se otkrije tek kada se uključi Continuous speed test pa tek posle 90ak sekundi brzina počne da pada u talasima.
(Prvo se spusti DL, pa se DL digne a opadne UP i tako u krug)
Isto tako kada se stavi da se downloaduje veliki fajl brzina na početku bude i do 20Mbps ali posle nekog vremena
počne da pada u naletima, pa se spusti i do 6Mbps pa se opet digne....
Zvao sam Beotel, njihova standardna priča da ne radim ispravno speed test.
Da li se neko susretao sa sličnim problemom?
Da li bi zamena rutera mogla da reši problem?
Ma mts te zeza namerno.
 
Znam da su me zezali prilikom migracije jer mi danima nije radila konekcija ali ovo je malo specifičan problem.
Ne znam dal su sposobni za ovakvu akrobaciju...

Kakav rezultat dobiješ kad kad na speedtest.net uradiš single connection test? Dakle umesto default-a "multi" prebaciš na "single".
Pošto video streaming (i IPTV) pravi samo jednu konekciju sa serverom.

Što se speed testa tiče, sve je OK:

Screenshot_1.png

Screenshot_3.png

Jedino posle trećeg testa je počelo da se dešava da brzini treba duže vremena da se "popne" na max ali na kraju i to dođe na potreban nivo

Screenshot_4.png

Screenshot_2.png
 
Verovatno Beotel cepa neki agresivniji traffic shaping?
 
Ja sam na dva mesta morao da rešavam Bufferbloat problem na Beotel ADSL-u sa tim TP Link ADSL ruterima. Tek nakon toga download brzine i upload brzine su došle u normalu. Imaju prijatelji na 2 mesta 15/1 ADSL i zadovoljni su, mada nisu preterano zahtevni korisnici.

Smatram da zbog prevelikog bufferbloat-a TCP konekcije počnu čudno da se ponašaju.
 
Znači, Bufferbloat je u pitanju?
Kako si rešio to sa Beotelom? Za sada mi nude samo zamenu rutera.
Nije ni moj tast zahtevan korisnik ali mu smeta kad ne može bez prekida da odgleda utakmicu ili neki film.
Najgore je što sam ga ja migrirao sa MTSa na Beotel a kod MTSa takvih problema nije imao na istoj brzini....
 
To se ne moze resiti sa njima, jer je svakom provajderu nazalost cilj da ti dodjes do zakljucka da ti je taj net spor jer "koči" "laguje" "secka" i uzmeš brži i skuplji paket. Zato provajderi obožavaju efekte koje bufferbloat ima. Ni jedan provajder u Srbiji neće samoinicijativno da ti reši taj problem.

Primer da mts reklamira 1000/500 paket za gejmere iako i sa 100Mbps ne postoji ni jedna igrica koja neće raditi više nego odlično.

Može da se reši dodavanjem rutera (sopstvenog) koji ima opciju QoS... Ja imam najbolja iskustva sa CAKE algoritmom za QoS koji je dostupan na UniFi EdgeRouter, Mikrotik, pfSense/opnSense i naj jeftinije moguće rešenje OpenWRT na nekom relativno jeftinom ruteru.

Za brzine do 50-60Mbps čak i naj običniji single core MIPS procesori u ruterima rade posao.

Postoje nešto stariji build-ovi OpenWRT sistema koji mogu da odrade posao na starijim varijantama TP-Link rutera kao što su WR841N kojih imaš polovnih za 1500 dinara lagano. To sam primenio na dve lokacije i radi skroz pristojno. Klinac igra online fortnite, ukućani gledaju SN Move smart na TV-u i tu uleti po neki VoIP poziv ili cloud sync sa telefona. Sve na 15/1Mbps Beotel ADSL-u.

Mora da se žrtvuje deo brzine za stabilan ping, realno imaju 12.7/0.85Mbps posle ADSL overheada, a sa CAKE QoS-om to obaram na 11.5/0.75Mbps. Vrlo bitno je da se brzina ograniči na 14/0.95Mbps a da se u opcijama izabere ATM overhead + Per packet overhead od 24b.

Internet je spor pa je spor (protok ne moze da se poveca, cak se i smanji) ali ping bude izuzetno stabilan i nema više problema oko TCP window size računice, odnosno nema tih padova u protoku.

Ja čak na optici od 1000/400Mbps kod mts-a držim aktivan QoS sa CAKE algoritmom. Svi su mi pričali da nisam normalan (možda i nisam) ali ja jedino ovako koristim internet. Stabilnost pinga je +-1ms bez obzira da li downloadujem max ili uploadujem max. Radi bez ikakvih problema.
To se vidi i na ovom speedtest rezultatu (hvala Ookla-i što konačno piše i ping dok ide DL i UL test). Ping čak padne pri uploadu u odnosu na idle.
14949275642.png
 
Ukratko da, samo moraš da nađeš nešto stariji build (i stariju hardversku reviziju rutera) jer su nove verzijile OpenWRT-a prilično zahtevne hardverski i ne mogu da se instaliraju na takav ruter.

Imaš image builder za OpenWRT, i mogu se ubaciti paketi koji su neophodni a da sve stane na samo 4MB flash memorije koliko ti prosti ruteri imaju.

Ako ti treba detaljno uputstvo i pomoć, mogu da ti pomognem. Takođe, ako nećeš dupli nat, od Beotela u ugovoru si dobio PPPoE podatke pa možeš PPPoE konekciju da prebaciš na ovaj drugi ruter - a možeš i taj novi da koristiš sa OpenWRT-om samo kao AP, a da on ipak radi Smart Queue Management (SQM). I to može, malo je nelogično ali radi.
 
Moze taj, pomocicu ti da napravimo build OpenWrt (neku malo stariju verziju) za WR841N(D) v10 sa SQM-om.

Sto se tice ADSL i VDSL rutera i podrske za takve stvari, postoje mozda neki modeli FritzBox rutera koji mogu nešto slično, ali morao bi detaljno da pogledam. Problem je što većina xDSL modema (njihovih čipset vendora) ne daje opensource drajvere, pa je vrlo teško implementirati bilo kakve dodatne stvari ili napraviti custom firmware za te uređaje.
 
U Vlasotincu u mojoj ulici nalepljeni flajeri, a u centru postavljen štand, Beotel Net nudi tv, net i tel preko svoje optike, nude neke popuste, baš sam se iznenadio.
 
U Vlasotincu u mojoj ulici nalepljeni flajeri, a u centru postavljen štand, Beotel Net nudi tv, net i tel preko svoje optike, nude neke popuste, baš sam se iznenadio.
Ako te dodatne informacije interesuju za tv slobodno pitaj. Ja imam vdsl koji perfektno radi, sem kad mts zeza. TV ako nisi zahtevan je super, mobilna aplikacija za tv je "žali bože dan kad si je video" svega jedva 30 kanala i nema vraćanje unazad. Nemaju svi kanali vraćanje unazad, šta više jedno od gledanijih kanala nemaju tu opciju. To sam im zamerio na FB i instagram i dobio momentalni blok 😂😂😂 da ih ne bi crnio, Ko ima optiku može ti napisati jel valja ili ne.
 
Evo kod mene beotel poludio skroz.
Za svo ovo vreme, nije bilo ovakvih pucanja veze. Od nocas non stop puca iako su parametri skoro isti kao i do sad.
 
Ma praistriju adsl. Neki bedni paket čisto da ima kod kuće.
Ne znam, možda zezaju ovi iz mts-a. Nikad nije bilo problema za 5 i više godina koliko sam kod njih.
 
Da li radi EON tj UM kanali( SK i NovaS) preko Beotel xDSL neta?
 
0800 50-50-50 ?
Automat se uredno javi, nisam birao dalje brojeve.
 
Sad dođeš dotle, ali se ne javlja niko od operatera. Svakako nema interneta od 6h.
 
011 4255 000
011 4255 155
probajte na neko od ova dva
ja uvek ovaj 155 zovem kad zatreba
 
Ko je iz Niša, jel može da napiše spisak sportskih i dokumentarnih kanala na optici, ne ADSL i VDSL te tehnologije u ovome stoljeću me ne zanimaju? Hvala
 
Ko je iz Niša, jel može da napiše spisak sportskih i dokumentarnih kanala na optici, ne ADSL i VDSL te tehnologije u ovome stoljeću me ne zanimaju? Hvala
Dal imaš mogućnost za Beotel optiku? Najbolje ako imaš da ih direktno pitaš mada mislim da nemaš razliku u listi kanala između vDSL i optike.

Mreža im je dosta manja od konkurencije, glavan 3 operatera (Dbb, Mts, Orion). Zato se pitam da li si proverio dostupnost.
 
Nazad
Vrh Dno