Šta je novo?

Baterije na laptopovima... i sve o tome

Na nekim je drugacije, kada se ukljuci treba da se otkaci punjac i on udje u taj mod. Noviji rade onako kako je opisano, ne ukljucuju se, samo zasvetle diode i to je to, ne moze da se ukljuce bez punjaca.



Telit power Niš, uzeo skoro za jedan HP, 7000din, besplatna isporuka, HWinfo pokazuje da je Sanyo ćelija, 12 meseci garancije.
Ranije sam uzimao sa 3G ali su njihove baš loše i imaju garanciju samo 6 meseci a većina rikne posle 7-8 meseci.

A kako se u HWinfo-u proverava koja je i čija je baterija?

Meni Hwinfo pod stavkom "Smart Battery" pokazuje da je kineska baterija HP baterija :LOL:
 
Stvarno ne znam, samo je za bateriju naveo da je Sanyo, e sad sta znam da li je stvarno ali cim daju 12 meseci garancije na nju. Nekad ranije sam uzimao od njih i dobro su se pokazale, videcemo kako ce ova raditi a planiram svima tamo da uzimam, ako nista drugo zbog 6 meseci vise garancije od ostalih pa cemo videti.
 
Hvala na infou, nešto makar pozitivno što se tiče tiče ovog problema. :)

Evo i u duhu teme jedna "sočna" baterija sa HP-a (Pavillion, oko 4 godine star). Standardno izdigla touch i slično.
 

Prilozi

  • PXL_20230311_142326290.jpg
    PXL_20230311_142326290.jpg
    374.6 KB · Pregleda: 33
  • PXL_20230311_142334003.jpg
    PXL_20230311_142334003.jpg
    342.1 KB · Pregleda: 23
  • PXL_20230311_142346327.jpg
    PXL_20230311_142346327.jpg
    527.3 KB · Pregleda: 22
  • PXL_20230311_142353566.jpg
    PXL_20230311_142353566.jpg
    420.6 KB · Pregleda: 25
Stvarno ne znam, samo je za bateriju naveo da je Sanyo, e sad sta znam da li je stvarno ali cim daju 12 meseci garancije na nju. Nekad ranije sam uzimao od njih i dobro su se pokazale, videcemo kako ce ova raditi a planiram svima tamo da uzimam, ako nista drugo zbog 6 meseci vise garancije od ostalih pa cemo videti.

Pa i meni dadoše za kinesku bateriju 12 meseci garancije u nekoj lokalnoj prodavnici komponenata...

Ali ta baterija košta 7000 din,a iz ovlašćenog servisa traže za originalnu bateriju skoro 250 eura i daju isto godinu dana garancije....

Onda verovatno Hwinfo i ovu bateriju od 7000 din i onu od 250 eura prepoznaje kao da HP baterije 😂
 
Zamenio juče na Omen 15 laptopu, star tačno 3 godine, uvek se koristi na punjaču, više sati dnevno. Laptop se bio nabudžio u predelu tačpeda i donjeg dela tastarure toliko da su tasteri bili u nivou sa maskom oko njih :D Inače ima odličan kapacitet i dalje.

IMG_20230318_181247.jpg
IMG_20230318_181315.jpg

Umesto originalne stavio sam Triax, plaćena 7500 din.

Da li bi Li-ion baterije trebalo odlagati negde posebno ili mogu bilo gde gde skupljaju baterije?
 
Ima, ali ne verujem da ovaj oblik/veličina može da prođe. Ono je mahom oblik za neke AA i slično.
 
Imaju kod mene na poslu kante za bacanje baterija, što je super. Samo ne znam da li je mudro baciti Li-ion tu.
 
A gde baciti sem u takve kutije? 🤨

Te kutije na kraju idu u firme što rade reciklažu el. otpada. Šta oni dalje rade sa par stotina kila baterija raznih tipova izmešanih zajedno, nemam pojma. Ali nemamo drugi izbor.
 
Trebali bi da su pametni da stave na laptopovima prekidac da kad hoces ugasis bateriju i koristis samo punjac to jest kad pritisnes prekidac da pise "No battery detected" , to ogranicenje na 80% moze da pomogne bateriji da duze traje ali prava istina je da uboden punjac u laptopu steti postepeno zdravoj bateriji i dize joj wear level.
 
Lenovo ima solidan nacin da se to, barem donekle umanji - u Lenovo Vantage centru moze da se podesi charge threshold do kojeg procenta ce da se puni kada je na punjacu. Podesis na neki limit dosta manji od 100%, tipa 70-80% i da ne pocinje da se puni pre lupam 50,60% i onda baterija nikada ne radi kompletan ciklus punjenja, sto znamo da je pogubno za li-ion baterije.
 
Prodje dve tri godine i pocne da polako dize wear level.Kad znacajnije zakrzlja baterija prodje vec 4 godine,a tada sam vec promenio laptop.
 
Uzeo sam 2 Elitebooka (u laptopi otvorena tema) drugi mi cijedi bateriju dok je ugasena, (preko noci 2%), iako su perfomanse drzanja na bateriji odlicne.
Prvi mi radi normalno tj nema cjeđenja kad je ugasen.
Sta bi moglo biti, neka opcija u BIOS/Windows ili je cisto do baterije?
Zapisat cu danas u 18 h koliko je tacno izgubio kapaciteta u %.
 
Otprilike gubi 5% baterije sto nije malo.
Jel postoji mozda nesto da provjerim od opcija u biosu ili windowsu da nije ukljuceno?
Ovde pise da treba onemoguciti fast startup
 
Poslednja izmena:
Ma da, oba gube oko 5% dnevno, iako prikazuje se da je zdravlje baterije 100% odnosno 97.7%.
Mora da nesto vuce bateriju ili neka opcija BIOS-a.
Gledao sam BIOS ima pregrst opcija no nista sto me asocira na ovo gore.
 
Meni wear level cas 26% cas 20% da li to znaci da joj se smesi kraj?
 
Ma da, oba gube oko 5% dnevno, iako prikazuje se da je zdravlje baterije 100% odnosno 97.7%.
Mora da nesto vuce bateriju ili neka opcija BIOS-a.
Gledao sam BIOS ima pregrst opcija no nista sto me asocira na ovo gore.

To je "normalno" za HP (iako je zapravo bud'laština). :(
Za duže odlaganje a da ne troši bateriju, moraš da ga ubaciš u tzv. shipping mode.
Da li si čitao ovaj post: https://forum.benchmark.rs/threads/baterije-na-laptopovima-i-sve-o-tome.314954/page-17#post-6813699

Evo kako ga odlažeš u taj šiping mode: https://forum.benchmark.rs/threads/baterije-na-laptopovima-i-sve-o-tome.314954/page-17#post-6813791
 
Poslednja izmena:
To je "normalno" za HP (iako je zapravo bud'laština). :(
Za duže odlaganje a da ne troši bateriju, moraš da ga ubaciš u tzv. shipping mode.
Da li si čitao ovaj post: https://forum.benchmark.rs/threads/baterije-na-laptopovima-i-sve-o-tome.314954/page-17#post-6813699

Evo kako ga odlažeš u taj šiping mode: https://forum.benchmark.rs/threads/baterije-na-laptopovima-i-sve-o-tome.314954/page-17#post-6813791
Aha.Hvala puno.Ja ipak cu koristiti oba, ovo mi samo smeta u smislu da moram imati uvek u vidu kroz par dana da ih punim, jer već evo prvi put kad je otišla baterija na 0% zdravlje je stradalo za 2 %.
Znači nije to ništa zbo čega bi se brinuo?
Meni je to teško imati u vidu pa ću ih morati staviti na neko mjesto tako da su mi stalno pred očima.
Nije mi jasno zašto Cell 3 i Cell 4 pokazuje 0% kapaciteta.Screenshotovat cu kasnije sliku direktno sa programa HP Battey check.
 
...ovo mi samo smeta u smislu da moram imati uvek u vidu kroz par dana da ih punim, jer već evo prvi put kad je otišla baterija na 0% zdravlje je stradalo za 2 %.
Znači nije to ništa zbo čega bi se brinuo?
Meni je to teško imati u vidu pa ću ih morati staviti na neko mjesto tako da su mi stalno pred očima...
Nije buba nego fičer...
Tako da nije da se brineš, ali jeste nešto na čega se mora navići i malo voditi računa...

Zašto to tako radi, i na čega on troši tu snagu, nemam pojma. Nigde se ništa ne spominje u manalu. Do ove informacije je bilo jako jako teško doći.
Na HP forumima se ljudi jako žale, a HP zvanični support tvrdi da je to normalno, i ponavljaju k'o papagaji neke priče da treba isključiti fast-boot, fast-start, hibernaciju i bla.bla.bla, a to zapravo uopšte ne rešava problem. Šta god od fast XYZ da pogasite, ugašeni HP i dalje troši bateriju 2-5% dnevno.

Ovo ne bi bio toliki problem da u nekom momentu dovoljno prazne baterije prestane da je troši.
Ali jok! Cedi je i cedi dok baterija ne umre, i ne postane potpuno mrtva. :(

A HP će da kaže "to tako treba, to je normalno, eto u interesu što boljeg rada računara, to je tako..." o_O
Ne bi me začidlo da je to smišljeno da se podstakne zastarevanje rečunara. :cautious:
Trebalo bi potrošači da pritisnu HP da ovo reši.

Meni je jedna zamenjena u garantnom roku. :cautious:

BTW, nisam nikakvu razluku u radu računara i u brzini podizanja primetio kada se računar uključi iz normalnog moda, i odmah nakon tog shipping moda.
 
Jedna ideja mi je pala na pamet možda treba otpojiti tastaturu, ae probam :D
Evo stanja baterija sa HP Battery Check, valjda su okej...
Buni me Cell Voltage 1 i 2 koje je 0, jel to tako treba ili, jer ovo je četveroćelijska baterija, barem orginalna je.
 

Prilozi

  • bat1.jpg
    bat1.jpg
    169.9 KB · Pregleda: 18
  • bat2.jpg
    bat2.jpg
    173.3 KB · Pregleda: 18
Poslednja izmena:
Dal ima potrebe za nekim formatiranjem kada se uzme nova baterija za laptop? Dugo bas nisam uzimao a sve teme na redditu su blago musave u najmanju ruku.
 
Jel si sto posto siguran? 😅
Pojedini proizvodjaci imaju u zvanicnoj dokumentaciji da se tri puta prazni i puni baterija da bi prihvatila full capacity.

 
Nazad
Vrh Dno