Šta je novo?

Backup ESX klijentskih VM?

obi_van

Slavan
Učlanjen(a)
11.02.2005
Poruke
1,336
Poena
350
Pozdrav svima,

dakle sta preporucujete od third party backup aplikacija za VM koje rade na ESX serveru? Cuo sam da je Veeam dobro resenje, ne znam koja mu je cena. Ako neko ima iskustva sa ovim hvala u napred na odgovoru :).

p.s.

radio sam search foruma ali nisam nasao nista sto bi mi odgovaralo, dakle potrebno nam je nesto sto bi radilo backup iz nekog grafickog okruzenja, ne iz konzole, i da li bi VMware vCenter Converter uradio posao?
 
Ako ti vmware consolidated backup ne radi posao, onda vidi da li zelis cele masine da bekapujes kao masine, ili i dalje da bekapujes podatke sa tih masina kao sa fizickih.
Mi to radimo (tj klijenti) ili vmware cons.backupom ili legatom. Vidim sad i tivoli ima optimizovano bekapovanje za virt, masine. Ali sve su to skupa resenja.
Mozda i sam storage na kojem su ti masine moze da radi kloniranje/snapshot pa eto ideje...
 
Treba mi resenje sa kojim cu da "prebacim", repliciram, kako god, vm sa jednog hosta na drugi. U pitanju je 6 VM na jednom ESX serveru...DC, CRM Server, Exchange, DB Server. Hoce li to raditi kao pod Workstation-om ili HiperV-om, mislim na "copy-paste" virtualnih masina? Nisu mi direktna pitanja jer nisam imao iskustva jos sa ESX serverima i tim okruzenjem, a opet su mi po ko zna koji put dali da radim nesto novo :). Ako pod Vsphere to radi sve kako treba (backup-restore), naci cu neke upute nadam se kako to odraditi...
 
VMotion?
Veeam je free koliko vidim ;) (tj. ima free varijantu)
 
A pa to sa hosta na host moze na puno nacina.
Ti kada kupis esx4 (tj vsphere) imas v-motion (resenje za klatere realno), imas svasta, cons. backup...

Ima i opcija mislim da posto su masine pretpostavljam na eksternom stroidzu, te masine kloniras ako imas mesta pa te klonove da attachujes na drugi esx server.

Najbolje ti je da pogledas sta sve tvoje okruzenje moze i pustis masti na volju. Ja bi klonirao masine i kacio ih na drugi ESX server. Nesto kao cold backup :)
 
Na to sam ciljao prevashodno, znaci to bi moglo sa Vsphere? Jel moguce te "klonove" vm da exportujem na neki externi drive da bi ih kasnije pridruzio/zakacio na drugi ESX Server, ili da li bi moglo sa postojeceg ESX servera da se radi klon na udaljenom ESX Serveru, na drugom site-u/lokaciji?
 
Naravno da moze.

Full resenje koje mi radimo ukljucuje sinhronizaciju storagea na 2 lokacije (EMC recover point ili mirror view) i mountovanje kloniranih imageova na ESX host na drugom sajtu. Sada u to ukljucujemeo i SRM (site recovery manger)

Uglavnom ukoliko imas sinhoronizaciju/replikaciju izmedju 2 lokacije, da bez problma ide to. Mislim da ti za to ne treba v-motion.

A za neki "cold backup" narano da mozes export/copy prostora na storageu gde su virt masine, i da kasnije ako ESX host padne da pokrenes rezervni esx i mountujes virtualne masine.

v-motion je klaster resenje.

Dakle sve moze kad ima para ili maste :)
 
Da dodam, radili smo i replikacije/sinhornizacije sa fizickim masinama, ali esx je kao stvoren za to

Takodje sada su popularna i resenja koja su u principu virtualni tape library-i, imaju deduplikaciju, podrazumevana je sinhronizacija/replikacija, bas idu u paru sa svim ovim.
Naravno cena postoji. Tu sam malo nerealan jer radimo sa institucijama koje imaju pare pa nemam dobar pregled stanja...
 
Nasao sam na dnsarrow da drze treninge/workshopove za VMware-Vsphere. Isplati li se tih 5 dana koliko traje workshop? U pitanju je recimo VMware vSphere: Fast Track [V4] workshop...

Da li jos neko drzi slicne kurseve u BG?
 
Pa da, pazi generalno sve te obuke su standardizovane, dobre i korisne i potpuno je svejedno gde ih slusas.
ALI! Ako nemas gde posle da testiras nece ti nista koristiti, realno
Kolega moj koji je bas ekspert za ESX opet mora povrremeno da ide na obuke radi statusa firme. I opet i njemu koriste, ali generalno ako nemas gde da primenis/testiras dzaba obuka.
 
Da naravno, praksa je cudo, a verovatno cu je imati u narednom roku obzirom da nam se smese ESX serveri kako za klijenta tako i interno u firmi, ali inicijalno bi mi cenim igralo da mogu da se upoznam sa sistemom koliko toliko. Iz literature na netu nece da moze, ima je, ali nije to to dok ne pokvarim nesto svojim rukama :d.
 
Nasao sam na dnsarrow da drze treninge/workshopove za VMware-Vsphere. Isplati li se tih 5 dana koliko traje workshop? U pitanju je recimo VMware vSphere: Fast Track [V4] workshop...

Da li jos neko drzi slicne kurseve u BG?
Obuke drzi i COMING, ja sam licno bio na vSphere Install, Conf, Mng i VMware View kursu i mogu slobodno da preporucim. Momci su angazovani i imaju mnogo iskustva sa virtuelizacijom, moze dosta da se nauci.
Doduse, kao sto su rekli pre mene, bez prakse sve to malo znaci. Obuka traje nedelju dana, a posle toga moras sam da pokusas, ima milion sitnica koje se samo u praksi uce.
 
Mi to radimo sa Ca Arcserve r.15.
 
Obuke drzi i COMING, ja sam licno bio na vSphere Install, Conf, Mng i VMware View kursu i mogu slobodno da preporucim. Momci su angazovani i imaju mnogo iskustva sa virtuelizacijom, moze dosta da se nauci.
Doduse, kao sto su rekli pre mene, bez prakse sve to malo znaci. Obuka traje nedelju dana, a posle toga moras sam da pokusas, ima milion sitnica koje se samo u praksi uce.

Zvao sam ih i kuckao se sa nekom Jovanom iz Cominga, ali nikako da dobijem konkretan odgovor na moje pitanje, pa ukoliko ti nije problem da mi pustis na PM koliko te je izaslo sve to u Comingu? Da li je to jedan kurs ili vise njih? Posto mi ova rece da vSphere traje tri dana, dok ti kazes nedelju pa...:)
 
Vrh Dno