Šta je novo?

B550 Tomahawk problem

djumicci

Poštovan
Učlanjen(a)
27.04.2015
Poruke
35
Poena
70
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X + Wraith Prism
Matična ploča
MSI MAG B550 Tomahawk
RAM
2x16 GB G.Skill Trident Z 3600Mhz CL17
GPU
MSI GeForce GTX 1660 SUPER Gaming X
Storage
Samsung 970 EVO Plus 500GB, M.2 + 870 EVO 500GB
Zvuk
Logitech Z-4
PSU
Seasonic Focus GX 650W
Kućište
Fractal Design Meshify C
Monitor
Dell P2414H
Miš & tastatura
HyperX Pulsefire + Logitech G610 Orion Brown, MX BROWN
Pozdrav svima. Sklapao sam konfiguraciju za druga pa imam neobican problem... Nisam siguran da li radim nesto pogresno ili je neki drugi problem. Skoro sve komponente, osim graficke i napajanja (kupljeno prije par mjeseci), su nove. Kingston SSD i HDD su stari ali rade normalno (nisu ni bitni u ovoj situaciji).

Sve komponente sam uredno spojio i kad sam upalio komp sve je djelovalo ok. Detektovao sve i usao normalno u BIOS. Medjutim, primjetio sam da na ploci svjetli lampica za RAM memoriju (stalno svijetli, nije da treperi). User guide kaze DRAM not detected or fail....Ranije sam provjerio da je ova RAM memorija testirana i kompatibilna sa ovom plocom.

Namjestio sam xmp profil i tu je zaledio... nije htio vise ni do BIOSa da dodje. Pokusao clear cmos, nije uspjelo. Probao kombinacije sa plocicama tipa razliciti slotovi pa jedna po jedna....i dalje nista, ne pali se nikako. Srecom imam neku staru RAM memoriju pa sam sa njom nekako vratio sve na default i udjem u BIOS normalno. Onda primjetim da lampica za RAM svjetli i sa starom memorijom (jedna plocica 8gb).

Odlucio sam da sve to nekako ignorisem, vratim novu RAM memoriju i da probam da instaliram windows na m.2 ssd. To je sve proslo ok do trenutka kad da je trebao da se restartuje komp (na kraju instalacije windowsa). Tu opet zaledi i moram na silu da ga ugasim (cak ni mis i tastatura ne reaguju). Probao instalaciju win i sa starom RAM memorijom i opet isti problem. Onda sam probao instalirati i na stari SSD, opet ustopa na kraju instalacije...

Tu sam stao dok ne vidim sta bi mogao biti problem. Djeluje mi da je ili do ploce (mozda defektna) ili moram uraditi update BIOSa. Cini mi se da je RAM ok jer ploca prikazuje isti problem i sa starom memorijom a ispravna je...

BIOS ver: E7C91AMS.A30
BIOS build date: 09/03/2020

Na netu sam nasao da je ova verzija BIOSa dovoljna za Ryzen 5000 seriju (barem da pokrenem sve normalno). Svakako sam planirao uraditi update kad instaliram windows. Samo sam se nadao da izbjegnem flash-ovanje preko BIOS dugmeta (nisam nikad radio+strah od brick-ovanja ploce:)

Da li se neko susretao sa ovakvom situacijom? Ako moze savjet sta dalje raditi

Spisak komponenti:

AMD Ryzen 5 5600X
MSI MAG B550 Tomahawk
2x8GB Kingston FURY RGB DIMM, DDR4-3200, CL16-18-18
Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB, M.2
Kingston A400 SSD 240GB+1TB HDD
GIGABYTE AORUS GeForce RTX 3060 Elite 12G
Seasonic Focus GX 650W
 
Probaj tvoj 3700x ima li promena,ili koji god imaš koje si spominjao u postovima..
 
Ima i ta opcija ali djeluje mi da nije problem do procesora. Da jeste ne bih mogao doci ni do BIOSa a i svjetlila bi lampica na ploci za procesor...

Da li je bezbjedno flashovati BIOS, da ne vadim procesor a sve ostalo izvadim/otkacim?
 
Probaj prvo sa vađenjem CMOS baterije, one pljosnate na ploči...izvadi, sačekaj 10-20 sec, vrati i vidi da li i dalje zeza posle.
 
Probaj prvo bios fleshuj,pa ako nece cpu zameni.
Možda je takva serija cpu-a,a tebi je bios iz 3.2020,pa reko mozda reši problem noviji bios ili drugi cpu.
 
Da li se neko susretao sa ovakvom situacijom? Ako moze savjet sta dalje raditi

Jesam, u pitanju je ploča ASUS TUF GAMING B550M-PLUS, a procesor Ryzen 5 5600G. Isto kreće ludilo sa lampicama za ram. Zamenio jedno 3 različita štapa, nije hteo da baca sliku na monitor. Na kraju sam uspeo da flešujem najnoviji bios bez monitora, eve teme (POST 44)


možda nekim pomogne. Izgleda mi kao da je bios "inuđen" za seriju 5, i da im treba makar 2-3 nove verzije da legne.
 
Planirao sam prvo provjeriti kablove (mb i cpu), za svaki slucaj, pa onda vaditi cmos bateriju. Ako bude isto onda bios flash. Ne znam sta bih drugo probao vise...

Skinuo sam poslednju verziju biosa (ne beta). ili je mozda sigurnije da idem jednu verziju stariju?
 
Ubaci poslednju verziju biosa. Ryzen 5 5600G je zvanično izašao 05 08 2021 godine.
 
Da,verovatno je problem na relaciji bios cpu..
Mozda nema upisano za tu seriju procesora,bec il kako god..
Mislim zadnja stavka je defekna ploča,pa prvo isproveravaš sve drugo.
 
Probacu kasnije bios flash (komp kod druga) pa cu javiti rezultate. Hvala svima na pomoci.
 
Samo da javim da sam fleshovao bios (najnovija verzija) i proslo sve ok. Nakon toga nije bilo nikakvih problema. Detektovao sve normalno (ne svjetle vise nikakve lampice), instalirao windows, podesio xmp profil za ram i sve radi kako treba.

Hvala svima na sugestijama i pomoci. :)
 
Super ali si na duži način naučio da se prvo apdejtuje BIOS pa potom instalira Win.
 
Ko bi rekao da jedna ovako dobra ploca i jos B550 chipset ne podrzava Ryzen 5 generaciju po defaultu, vec da se covek jos mora zezati sa updateom biosa...neverovatno.
Mada vidim da je B550 Tomahawk release date jul 2020, a 5600x release date novembar 2020, tako da je moguce da je ovo jedna od prvih verzija ploce sa matorim biosom.
 
Super ali si na duži način naučio da se prvo apdejtuje BIOS pa potom instalira Win.
Sta da se radi, covjek svaki dan nesto novo nauci :)

Ko bi rekao da jedna ovako dobra ploca i jos B550 chipset ne podrzava Ryzen 5 generaciju po defaultu, vec da se covek jos mora zezati sa updateom biosa...neverovatno.
Mada vidim da je B550 Tomahawk release date jul 2020, a 5600x release date novembar 2020, tako da je moguce da je ovo jedna od prvih verzija ploce sa matorim biosom.
I meni je bilo cudno ali bitno da je sve proslo kako treba.
 
Super ali si na duži način naučio da se prvo apdejtuje BIOS pa potom instalira Win.

Totalno pogrešno. Kao što sam napisao neke "starije" matrične ploče - čip setovi su na brzinu isforisrani za seriju 5 procesora. Verovatno će dodatno da ih ispeglaju kroz 2-3 nadogradnje, koje treba čekati ako sve lepo radi.
 
Napravili su BIOS pre nego što je Zen3 završen pa su samo mogli da nagađaju šta mu sve treba. Dug je put razvoja pa moraju da počnu rano. Dug je i put od fabrike do potrošača, specijalno do nas. Ploće npravljene danas vrovatno već imaju najnoviji BIOS.
 
Pa kakva je tek onda situacija sa b450 tomahawk MAX plocama koje bi takodje trebalo da podrzavaju ryzen 5 generaciju procesora?
 
Pa kakva je tek onda situacija sa b450 tomahawk MAX plocama koje bi takodje trebalo da podrzavaju ryzen 5 generaciju procesora?

Ista kao i sa b550. Pre koupovine Ryzen a iz serije 5 flešovati bios. Kod AMD a je dobro, što ne mora stari procesor da se ubaci kao kod Intela.
 
Nazad
Vrh Dno