Šta je novo?

Asus VG249Q DP problem

Wortx

Poštovan
Učlanjen(a)
15.10.2014
Poruke
360
Poena
70
Pre par dana sam uzeo Asus VG249Q i nakacio ga na RX 6650 XT msi gaming X (koja je uzeta pre nepunih mesec dana) preko HDMI, a stari monitor preko DP na HDMI adaptera. I sad da ne ulazim u kako i zasto (to je druga prica) uzmem DP kabl kako bih zakacio na novi monitor, a stari da ide direkt u HDMI.

Problem je sledeci. Onog trenutka kada upalim novi monitor na DP, upali mi se led lampica na kucistu iako je komp ugasen i svetli bez prestanka. Probam da upalim komp i ni da bekne. Zatim kada ugasim napajanje i opet probam, komp se pokrene ali led lampice na ploci konstantno svetle crveno, a samo se sekundarni monitor upali.

Probao sam razlicite stvari:

-kabl kod ortaka na Samsung G5 , radi.
-monitor bez sekundarnog monitora na svim DP portovima, ne radi.
-power cycle monitora dok je prikljucen nakon sto se komp najzad bootuje, nema signala.
-zatim sam isprobao adapter sa sekundarnim monitorom na sve DP portove da ne daj Boze nije do GPU, na svim portovima daje sliku. Jeste on ga vidi kao HDMI jer je monitor HDMI, ali pretpostavljam da port ne radi ne bi bacao uopste signal.
-undervolt GPU i reset monitor, ne radi. Ok nema smisla da undervolt GPU ista doprinosi s' obzirom da se komp cudno ponasa dok je prikacen preko DP na monitor i bez da je upaljen.

Ne pada mi vise nista na pamet... Ajde da on samo ne daje signal, nego zasto mi kuciste konstantno svetli i zasto ploca javlja greske, to me najvise buni.
Da li je moguce da je port mrtav i da ima kratak spoj na samom monitoru? Takodje imam i jedan mrtav pixel, a proslo je 8 dana, pa mozda da ga vracam...


Edit:
PC = i5 10400f, rx 6650 xt, cooler master 700w lite, 16gb 3200 mhz
Ne vidim koliko spec u ovom slucaju igraju ulogu jer on radi preko HDMI, ali za svaki slucaj.
 
kupio si loseg kvaliteta DP kabal vraca struju iz monitora u komp, kupi novi kvalitetan
 
DP nije HDMI, tj. "komunikacija" je dvosmerna. PLOCA/GPU kada ubodes monitor na HDMI "ne zna" da je monitor prikljucen, tj. bacace sliku bez obzira na sve. Onog momenta kad na DP koristis adapter DP to HDMI on se pocinje ponasati kao HDMI.

Tvoj problem je DP kabal.
Citiram sa Wikipedie:

DP_PWR (pin 20)

Pin 20 on the DisplayPort connector, called DP_PWR, provides 3.3 V (±10%) DC power at up to 500 mA (minimum power delivery of 1.5 W).[8]: §3.2  This power is available from all DisplayPort receptacles, on both source and display devices. DP_PWR is intended to provide power for adapters, amplified cables, and similar devices, so that a separate power cable is not necessary.

Standard DisplayPort cable connections do not use the DP_PWR pin. Connecting the DP_PWR pins of two devices directly together through a cable can create a short circuit which can potentially damage devices, since the DP_PWR pins on two devices are unlikely to have exactly the same voltage (especially with a ±10% tolerance).[45] For this reason, the DisplayPort 1.1 and later standards specify that passive DisplayPort-to-DisplayPort cables must leave pin 20 unconnected.[8]: §3.2.2 

However, in 2013 VESA announced that after investigating reports of malfunctioning DisplayPort devices, it had discovered that a large number of non-certified vendors were manufacturing their DisplayPort cables with the DP_PWR pin connected:



Recently VESA has experienced quite a few complaints regarding troublesome DisplayPort operation that ended up being caused by improperly made DisplayPort cables. These "bad" DisplayPort cables are generally limited to non-DisplayPort certified cables, or off-brand cables. To further investigate this trend in the DisplayPort cable market, VESA purchased a number of non-certified, off-brand cables and found that an alarmingly high number of these were configured improperly and would likely not support all system configurations. None of these cables would have passed the DisplayPort certification test, moreover some of these cables could potentially damage a PC, laptop, or monitor.

The stipulation that the DP_PWR wire be omitted from standard DisplayPort cables was not present in the DisplayPort 1.0 standard. However, DisplayPort products (and cables) did not begin to appear on the market until 2008, long after version 1.0 had been replaced by version 1.1. The DisplayPort 1.0 standard was never implemented in commercial products.[46]
Zakljucak - Menjaj kabel. trebalo bi da nakon toga proradi sve kako treba. U jednom malom broju slucajeva kada teras sliku na DP port neces dobiti sliku sve do Desktopa i to ne svaki put vec "uglavnom" i imaces "debug" led VGA Error upaljen na ploci ali ce sve raditi (uglavnom) mada u slucaju da nemas integrisanu VGA na CPU mozda i nece :)

Ovo opet reba zahvaliti nekim proizvodjacima monitora (recimo Samsung CF791). U svakom slucaju prvo menjas kabal, pa nakon toga ako je kabal Ok i zezaju te debug ledovi, onda prvo "pritisnes" taster na monitoru da se upali (ON) i odmah zatim palis komp i onda NEMA DEBUG LED da "gori". Prosao sam kroz sve to, ne pitaj kako znam :).

Kako da proveris kabal, pa lepo, pin br. 20 NE SME BITI SPOJEN, tj. unimerom izmeris na oba kraja da li postoji veza

1690462971687.png
 
Hvala vam na odgovorima. Pronasao sam bio nesto oko tog 20tog pina, ali nisam bio u mogucnosti da detaljnije testiram i jurim kablove, pa sam iskoristio rok od 14 dana da vratim monitor.

Svakako sam imao dva mrtva pixela od cega je onaj gori bio na sred ekrana.

Sutra dobijam povrat novca, pa se razmisljam da li opet uzeti Asus ili mozda Gigabyte G24f 2, on dolazi sa svojim dp kablom.
 
Nazad
Vrh Dno