Šta je novo?

Asus rtx tuf 3070

solajam

Slavan
Učlanjen(a)
19.05.2007
Poruke
1,112
Poena
360
Imao sam danas malo vremena za zezanje.
Od ranije sam zamenio pastu na gpu sa TG i tu sam dobio znatno nize temperature. Stari termalni padovi su bili krti i lomili se dok su na vram bili ok pa sam hteo i to menjati.
Uzet Gelid extreme 2mm dosta su tvrdi i na vmram nije radio posao , gpu ne naleze na hladnjak kako treba a temp ide +90c.mozda padovi nisu original, ne znam., ne sabijaju se dovoljno, ima i fotka skinutog ispucalog gelid pada postavljen pre 3 nedelje.
Danas uzeto:
Pasta MX-6,Arctic Pad TP-3, 120x20mmx4komada 0.5mm i 1.5mm (zamerka za padove koji su iseceni ali na jednoj foliji.
GPU tuf 3070, igra Metro Exodus max (RT ON)/fullHD.
MX-6 u odnosu na Kryonaut Extreme , mozda slabija za oko 2c.
Kad se gpu rastavlja sa MX-6 se doosta teze rasklapa za razliku od TG extreme, tako da sutra stavljam tg extreme na cpu a ne mx6, ne bih jednog dana da iscupam cpu iz AM4 soketa ;)
Sto se tice Arctic termalnih jastucica steta sto nema 2mm jer su meki i rade posao na tuf 3070 , tako da sam kombinovao 1.5mm+0.5mm(jedno preko drugog)
pipav posao a padovi su meki , ali kad se jednom postavljen arctic term. pad skida tj graficka rastavlja na komponentama ostaju lepljivi tragovi padova i iziskuje ciscenje.
Probao sam na ovoj kartici i backplate mod gde sam stavio padove 1.5mm ali sam imao problem u smislu da je kartica katastrofalno cvilila bukvalno ubija a inace ne cvili , mozda sam i tu trebao staviti 2mm ali sam odustao.
Skinuti su padovi sa zadnje strane i sad je ok...nema cviljenja.
Ipak nisam uspeo sniziti obrtaje ventilatora <70% sta god radio temperatura ide do 70c i 82% fan i to kad je RT on i sve max ili 4k rt OFF, u drugim scenarijima temperatura je manja do 65c fan do 75. Mada , kad skinem stranicu kucista temperatura pada za 3c i fan -5%. Jedino mi pada na pamet jos ventilatore zameniti ali nema smisla msm rade.
Obzirom da sam isekao zastitnu foliju sa bekplejta da li ima potrrbe da se stavi druga zastita na metal i sta se koristi, gde nabaviti ?
Ako neko ima ideju otkud zavijanje zavojnica u 3d a cviljenje pretalo po skidanju termalnih padova sa bekplejta.

Pozdtav :)
 

Prilozi

  • 20230325_211119.jpg
    20230325_211119.jpg
    143.7 KB · Pregleda: 40
  • 20230325_125214.jpg
    20230325_125214.jpg
    194.7 KB · Pregleda: 45
Poslednja izmena:
A sta je problem ako se kartica greje do 70-75 stepeni? Nije u svakoj igri tako i sve dogod nije non stop preko 90 stepeni dobro je. Dogod hot spot ili ti transistor junction temperature nejde preko 100 stepeni dobro je.

Ne znam sta pokusavas da uradis ali neces je spustiti na 50-55 stepeni jer je nemoguce, mozes jedino jos koji stepen oboriti sa undervoltovanjem i gubitkom par fps-a u igrama ali nista znacajno neces izgubiti ali zato temperature mogu lepo da se spuste kao i hot spot.
 
Nije problem , hotspot ranije bio 99c i to je sredjeno. Mislio sam da mogu oboriti brzinu ventilatora.
Ako nista drugo ko resi da menja padove na tuf 3070 eto mu odgovora Arctic resava problem, gelid ne ali oklagija resava posao sa gelid msm ;)
 
Napravis u msi afterburner svoju krivu za ventilatore graficke i podesis da se msi i profil pale sa racunarom, ako ne znas kazi objasnicu ti ceo proces.
 
Znam MSI AF, imam spremno :) Nego, juce sam bio kratkih zivaca zbog cviljenja graficke i bekplejta te sam nekoliko puta rasklapao graficku karticu ali nisam menjao postavljenu pastu na GPU.
Danas sam uocio da jedan vram nije skroz pokriven, rasklopio graficku , pokrio vram i naneo novu pastu na GPU. Radnja je imala smisla temp gpu je nesto niza a ventilatori 75% u igri na max RTX on.
Dodatan problem je zatvorena stranica kucista i slaba cirkulacija vazduha, sa otvorenom stranicom rezultat je jos bolji.

Ipak, kad se gpu rastavlja treba pastu svaki put nanovo naneti, ima uticaja.

Zamenjena je pasta TG na cpu koja je postavljena jula 2021 , pasta se stvrdla ali telo hladnjaka sa cpu se lako skinulo. Izgleda nije namenja da dugo stoji tako da je bolj resenje MX-6 ili jeftiniji MX-4 koji bi trebao da sluzi koju godinu.
 
Dodatan problem je bio kako resiti da se ventilatori kucista povezuju sa opterecenjem graficke karte + cpu .
Problem je sto u gejmingu gpu radi maximum i zagreva se vazduh u kucistu dok je CPU opusten a ventilatori kucista
tad ne izbacuju dovoljno brzo zagrejani vazduh.

Problem sam uspeo resiti sa fancontrol:
Opis(JayzTwoCents) :


Podesio sam krivu za : CPU, GPU i dodao MIX krivu (CPU+GPU), potom sam ventilatoru kucista dodelio MIX i tad ventilatori
u kucistu rade po opterecenju cpu ili gpu :) Takodje mozete podesiti da po prestanku opterecenja da se ventilatori lagano uspore kako bi produzili izbacivanje zagrejanom vazduha iz kucista. Ne zaboravite da snimite podesavanja.

Uocio sam da aplikacija povermeno hoce da prekine sa radom, nije se odazivala kad radi hwmonitor, i kad prosirujem prozor da bih video sve stavke isto je pucala.
 

Prilozi

  • FC001.jpg
    FC001.jpg
    143.3 KB · Pregleda: 15
  • FC006.jpg
    FC006.jpg
    162.3 KB · Pregleda: 12
  • FC010.jpg
    FC010.jpg
    156.5 KB · Pregleda: 10
Nazad
Vrh Dno