Šta je novo?

Asus Prime B550 Plus

DeNik

Poznat
Učlanjen(a)
25.07.2021
Poruke
16
Poena
25
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 5700X, CM Masterliquid ML120L
Matična ploča
Asus TUF GAMING B550-PLUS
RAM
32(2x16) GB Kingston Fury Beast 3600MHz
GPU
Gygabite GeForce RTX 3060 Ti
Storage
Kingston KC3000 1TB SSD, Seagate 1TB
PSU
FSP Hydro G pro 750w
Kućište
DEEPCOOL MATREXX 55 MESH ADD
Monitor
Asus VG277Q1A 27", 1920x1080, 165Hz, 1ms
Miš & tastatura
Logitech M705, Logitech
Mobilni telefon
Samsung S23 Ultra
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pozdrav svima
Imam plocu iz naslova u kombinaciji sa R7 5700x. Procesor je hladjen sa LC-CC120 kulerom koji je zavrsavao posao, ali zbog svoje velicine nisam mogao da zatvorim kuciste pa sam resio da ga zamenim. Kupio sam CM Masterliquid ML120L kuler i kada sam ga postavio racunar nece da se upali. Krene, upali lampice od ram memorije i kad upali lampicu od procesora tu ostane i ne dize sistem. Resetovao sam bios i opet isto. Imam jos jedan racunar u kuci pa sam redom proverio sve ostale komponente i sve radi. Racunar trenutno radi sa drugom plocom i sve je najnormalnije. Moje pitanje da li mogu jos nesto da uradim ili da nosim plocu na reklamaciju posto je kupljena pre mesec dana?
 

Prilozi

  • 20230415_001153.jpg
    20230415_001153.jpg
    120.9 KB · Pregleda: 66
S obzirom da ti sija CPU, ukoliko ti se 5700x "zalepio" za prethodni kuler ( uobičajena stvar kod AMD-a i PGA ležišta ) moraš da provewriš da li si ga dobro vratio i da li je neki od pinova iskrivljen. To je opasniji problem.
Onaj lakši tiče se toga da ploča nije "prepoznala" kuler za CPU. Moraš da ventilator radijatora i pumpu zakačiš u potrebne slotove. Ukratko, ventilator od radijatora mora da ide u slot na vrhu na kojem piše CPU fan, a da se napajanje pumpe priključi na susedni na kojem piše CPU_OPT.
 
S obzirom da ti sija CPU, ukoliko ti se 5700x "zalepio" za prethodni kuler ( uobičajena stvar kod AMD-a i PGA ležišta ) moraš da provewriš da li si ga dobro vratio i da li je neki od pinova iskrivljen. To je opasniji problem.
Onaj lakši tiče se toga da ploča nije "prepoznala" kuler za CPU. Moraš da ventilator radijatora i pumpu zakačiš u potrebne slotove. Ukratko, ventilator od radijatora mora da ide u slot na vrhu na kojem piše CPU fan, a da se napajanje pumpe priključi na susedni na kojem piše CPU_OPT.
Srecom se nije "zalepio" kuler, vodio sam racuna o tome tako da nije osteceno nista. Pumpu sam prikljucio u slot obelezen AIO PUMP na slici a ventilator na FAN CPU, verovatno je tu problem. Probacu i ovako kako si mi napisao, pa javljam sta se desaava. Hvala svakako na brzom odgovoru. Pozdrav
 

Prilozi

  • Snimak ekrana 2023-04-16 102818.jpg
    Snimak ekrana 2023-04-16 102818.jpg
    105 KB · Pregleda: 33
  • Snimak ekrana 2023-04-16 103704.jpg
    Snimak ekrana 2023-04-16 103704.jpg
    61.4 KB · Pregleda: 35
Ima još jedna mega glupa stvar koja se meni jednom desila, a koju ponekad urade i neki jutjuberi koji se ne stide svojih grešaka - Jesi li skinuo nalepnicu koja je na dnu pumpe?? :) :)
 
Ima još jedna mega glupa stvar koja se meni jednom desila, a koju ponekad urade i neki jutjuberi koji se ne stide svojih grešaka - Jesi li skinuo nalepnicu koja je na dnu pumpe?? :) :)
Jesam :D
Kao sto rekoh, radi sve najnormalnije sa drugom plocom...sutra cu da probam ponovo na prime b550 plus
 

Prilozi

  • 20230416_090006.jpg
    20230416_090006.jpg
    318.8 KB · Pregleda: 63
Isti procesor??
 
Јел имаш неки ваздушни кулер, да пробаш како ради?
 
Јел имаш неки ваздушни кулер, да пробаш како ради?
Probao sam sa LC-CC120 koji sam skinuo, vratio sam na kraju njega ali nece da da sliku. Ostane onako kao na prvoj slici-postu
 
Probaj cmos.Eventualno probaj drugi ram ako je svetleo duže nego obično....neku rokadu nešto..da ako se samo zaglupeo,da nisi zeznuo ploču.
 
Probaj cmos.Eventualno probaj drugi ram ako je svetleo duže nego obično....neku rokadu nešto..da ako se samo zaglupeo,da nisi zeznuo ploču.
Probao sam cmos, a stavljao sam i drugu ram memoriju, pa i drugi procesor i isto se ponasa
Da li si vadio procesor iz socket-a?
Prvi put nisam ali kako je poceo problem onda jesam, imam jos jedan komp sa R5 5500 pa sam njega stavio i ploca se isto ponasa kako sa vodenim tako i sa vazdusnim hladjenjem
 

Prilozi

  • Snimak ekrana 2023-04-16 231909.png
    Snimak ekrana 2023-04-16 231909.png
    680.7 KB · Pregleda: 54
Pogledaj uputstvo, RAM bi trebao da ide u slot skroz desno.
Jeste cetvrti slot od procesora ako je jedan stap, probao sam razne kombinacije sa dva i sa jednim stapom pa na slici vidis jednu od opcija
 
Moguće da si ubio ploču kod prebacivanja u drugo kućište...
Ako si probao tu ploču sa kompletnim drugim hardverom,pošto imaš mogucnost ne vidim da je nešto drugo u pitanju.
 
Moguće da si ubio ploču kod prebacivanja u drugo kućište...
Ako si probao tu ploču sa kompletnim drugim hardverom,pošto imaš mogucnost ne vidim da je nešto drugo u pitanju.
Da li sam je "ubio" ne znam, znam da ne radi i sad je pitanje sta da radim...nisam je prebacivao u drugo kuciste samo sam probao
redom komponente i iskljucivao iste kao problem. Videcu sutra kada je odnesem u radnju sta ce reci...
 
Pozdrav svima
Posle skoro mesec dana od kako sam reklamirao plocu, stigao mi je odgovor da je reklamacija uvazena. Sta je bio problem ne znam, nisam dobio odgovor.
 
Nazad
Vrh Dno