Šta je novo?

Asus M5A97 R 2.0 problem?

ziggy_024

Cenjen
Učlanjen(a)
25.11.2012
Poruke
126
Poena
169
Posedujem ovu plocu i ima jedan sitan problem,ako je sitan i ako je problem uopste!? Naime CHA_FAN1 mi prijavljuje pogresnu brzinu ventilatora, tj brzina "seta" od 0 - 27000 rpm. Kada stavim ventilator na drugi konektor radi normalno, sto znaci
da nije do ventilatora. Ventilator je stock na kucistu COOLER MASTER CENTURION 590, i to LED . Da li se jos nekom desava ovako nesto?
 
sasvim normalna stvar . na tom fan headeru nemaš kontrolu obrtaja . stavi ga u sys fan 1.
 
u uputstvu za ploču ti piše koj header ima kontrolu obrtaja .

to piše i u efi biosu pod pc health, vidi se tačno koji je fan, pored cpu, moguće kontrolisati .

poveži na taj . u tom rangu cena , ploče ne pružaju kontrou obrtaja na svim hederima .
 
CPU = Procesor
FAN = ventilator
CPU_FAN = Ventilator na procesoru, taj je sigurno kontrolisan od strane BIOSa.
 
Okej ljudi znam to. Ventilator sa CPU je ukljucen na taj jedan CPU_FAN dok su dva ventilatora sa kucista ukljucena na CHA_FAN 1 i 2 ( 3 je slobodan). Problem se sto se ponekad desi da vredosti rpm polude na sva 3 vent. Po spec ploce ta 3 konektora za CHA FAN su 4-pinski
 
Nije to nista strasno normalna stvar i kod mene zna ponekad da poludi ali brzo se vrati u normalu
 
Komp iz potpisa!

Imam Gemin II pasivni kuler na koji sam nakacio "CoolerMaster SickleFlow 120" koji je spojen na CPU_FAN.
Previse je bucan nikako da regulise bzinu ventilatora ne znam kako da podesim, sve sam profile probao, cak i kada ugasim QFAN u biosu isti su mi obrtaji u pitanju...

Da li moze pomoc izludecu? :mad:

p.s. Najnoviji BIOS sam stavio isti slucaj
 

Prilozi

  • Capture.JPG
    Capture.JPG
    101.2 KB · Pregleda: 51
  • DSC_0115.jpg
    DSC_0115.jpg
    83.8 KB · Pregleda: 41
Poslednja izmena:
Dotična Asusova matična ne zna da kontroliše 3-pin ventilatore ako su nakačeni na CPU_FAN konektor direktno iz Biosa. Moraš instalirati Asus AI Suite II i raditi kontrolu iz Fax Expert aplikacije. Ili nabavi neki PWM vent.
 
Nazad
Vrh Dno