Šta je novo?

Apple's WWDC - tračevi, prezentacija i sl.

hm... novi Spotlight...

na osnovu ovoga sto su prezentovali, izgleda da je ovako nesto sasvim moguce:

How Apple crushed Google in the fall of 2015 from my book “The Future History of Technology"

"Jobs began to realize that Google could become the next Microsoft which would have the same effect that the old Microsoft had on the pre-iPhone Apple, it would cut the company off at the knees. Jobs realized that the only way to prevent that, was to put a dagger into the very heart of Google – Search. So he started up the most secret project ever undertaken at Apple. The name of the project was “Found.” Less than four people knew about Found and not one of them was a board member. Jobs understood that Search was a very vulnerable area that had no stickiness other than possibly the brand behind it. That when users did a search, they just wanted the best results."


ne bih ulazio u polemiku da li ce Apple pregaziti Google - ali bitna je cinjenica da Apple gradi svoj "search" (!!) engine (tacnije: ocigleno ga vec ima)!
najverovatnije ga nece ponuditi kao Google putem web sajta vec ce biti dostupan iOS i OS X korisnicima kroz aplikacije i sam operativni sistem ali u tom slucaju Google ostaje bez... ~100.000.000 korisnika?

najveci problem za Google je to sto, kao ni Microsoft, nisu uspeli da udju na novo trziste za sve ove godine. I dalje vazi:
90% profita Google-a su reklame
90% profita Microsoft su Office i Windows
 
Ne kontam, Apple za pretragu koristi lokalne fajlove, a za net koristi Google pretrazivac ne?
 
Ne kontam, Apple za pretragu koristi lokalne fajlove, a za net koristi Google pretrazivac ne?

Не, користи искључиво Bing сервисе, како за претрагу, допуну својих мапа и превођење.

@Ковач, неће бити за МЅ да је 90% профита од Office и Windows-a јер није... Office, Enteprise па онда Windows.
Имају они много још сервиса и апликација за које нема алтернативе а за оне за које постоје алтернативе су ужасне, благо речено. Капирам да не подносиш МЅ али немој да претерујеш.

И да, тај ”нови” Spotlight је чиста копија Alfred-a, који постоји већ неколико година...
 
Poslednja izmena:
Cime, ukoliko imas 3k evra vrednu kombinaciju telefona, tableta i laptopa, pri cemu sve to koristi statisticka greska...
Kako da ne, statistička greška, pogotovu u USA gde svaki drugi ima tu kombinaciju. Kad kažem svaki drugi mislim na obične korisnike koji koriste "tu kombinaciju" za zabavu, svakodnevne poslove i poslovne ljude, ne mislim na "ostale" developere, programere, dizajnere i ostale šta-ti-ja-znam-frik-gik-opensorce-itd korisnike i plus 9 miliona registrovanih developera!!!
 
@Ковач, неће бити за МЅ да је 90% профита од Office и Windows-a јер није...
da pojasnim:
u kontekstu da su im sve ostala "Enteprise" resenja direktno zavisna od Windowsa i Officea onda sve to spada pod Windows i Office :)
dakle nemaju ni jedan drugi izvor prihoda (npr. prihod od licenci za Windows Phone, prihod od prodaje Surface hardwera, ili prihod od internet reklama, prihod od Zune-a... da ne nabrajam sta su sve pokusali da urade i opet ostali na Windows+Office+(Enteprise za ova dva) posle svih ovih godina). btw nisam jedino ispratio kako im stoji "gaming" divizija ali pre par godina i ona je bila na ~0.

И да, тај ”нови” Spotlight је чиста копија Alfred-a, који постоји већ неколико година...

Alfred nisam probao jer koristim QuickSilver. Koliko sam citao, Alfred je prost app/doc launcher dok je QS mnogo vise ali ni jedan ni drugi nisu u ligi novog spotlight-a ;)

poenta novog spotlighta je u integraciji:
1) data detectors aka "Quick Links"
2) big data
3) korisnikove navike
4) trenutno okruzenje korisnika
...


ono sto je jos interesantnije je ovaj novi QuickType feature: iOS pretpostavlja sta ces sledece ukucati!


procitajte ovaj tekst od pre mesec dana od Cringely "Digital Me: Will the next Cringely be from Gmail?" (necu Vam reci o cemu se radi :p) ali prosto da se covek zapita...

i jos jedna stvar za isti fenomen: ne znam da li ste primetili da se u poslednje vreme na komentarima po raznim sajtovima pojavljuju postovi koji naizgled imaju veze sa glavnim tekstom ali su recenice na nivou tarzan inglisha i da takvi komentari obavezno imaju jedan link u sebi! :)
 
Poslednja izmena:
Ниси ни пробао али ”знаш да нису у лиги”?

Погледај овде: http://www.alfredapp.com/powerpack/ и погледај које све способности има апликација, јер нисам говорио напамет.

А што се МЅ тиче, ево ти овде лепо детаљно од чега све зарађују паре: http://www.theverge.com/2014/1/23/5338162/microsoft-q2-2014-financial-earnings
Њихова Enterprise решења попут Azure је у зависности од Windows Server & SQL Server, што спада у Enterprise дивизију, зато сам ти и напоменуо да имају 3, врло одвојена (а опет међусобно повезана) сектора која зарађују 90% новца.
 
ono sto je jos interesantnije je ovaj novi QuickType feature: iOS pretpostavlja sta ces sledece ukucati!

Da, kul, baš je novo, na samsungu to imam, hm, oduvek.

Imam macbook pro i ipad npr, baš me brga za apple vs xxx, kupujem šta mi se svidja. Nemam deonice nigde, kao očigledno što neki ovde imaju bar 12% apple akcija pa sa toliko strasti se lože oko (tudjeg) biznisa :)
 
Poslednja izmena:
Pretpostavljam da je pod "novo" mislio novo u iOS-u, a ne kao novi izum...
 
Meni se dopada kako je odradjen Spotlight. Na primer, to vec duze vreme postoji u Ubuntu, ali je mnogo losije izvedeno. Apple na malom prostoru na smislen nacin prikaze gomilu informacija dok Unity Dash (iz Ubuntu Linuxa) zascrni ceo ekran i prikaze sliku i link iz Wikipedije. Definitivno Apple zna kako da implementira neke stvari na pravi nacin.

Ono sto mi se ne dopada jeste iOS look u OS X kao i izmena dock-a. Takav dock postoji u kopiji OS X, elementaryOS i uvek me je nervirao sto je ravan. Sada i Apple uradio isto. Preteruju sa tim flat dizajnom, uskoro ce sve da izgleda kao deciji crtez.

Edit: Takodje nisam fan header bar-a, kojeg su pokupili iz Gnome DE. To mi se nikako ne dopada ni u Gnome. Mislim da su trebali da smisle nesto novo. Verujem da je razlog za uvodjenje header bara taj sto cemo u buducnosti videti fuziju iOS-a i OS X-a. Bar iMac sa touchscreen-om.
 
Poslednja izmena:
Instalirao sam 10.10 Yosemite DP1 na posebnu particiju, pa ću malo da se igram i testiram OS.
Na prvi pogled radi sasvim korektno, ali GUI baš i nije po mom ukusu:(
 
Meni OS X je na prezentaciji nekako delovao bas nekonzistentno sto se tice dizajna, bas zbog tih elemenata sa iOS. Bas kao da su copy paste screenshot sa telefona, a ne dizajnirali da uklope...
 
Da, kul, baš je novo, na samsungu to imam, hm, oduvek.
Ne znam da li si gledao ili nisi ali nije samo da "generalno" predvidi već da predvidi u zavisnosti od sagovornika, tako kada kucaš određenu istu poruku, za različite korisnike nudi različite opcije, u tome je fora. A i dodatno nudi automatske kratke odgovore na pitanje koja dođu kao poruke.
 
@RingeRaja, да ли би могао да пробаш да ставиш тамну боју за GUI (уместо сиве)?
 
Ne znam da li si gledao ili nisi ali nije samo da "generalno" predvidi već da predvidi u zavisnosti od sagovornika, tako kada kucaš određenu istu poruku, za različite korisnike nudi različite opcije, u tome je fora. A i dodatno nudi automatske kratke odgovore na pitanje koja dođu kao poruke.

Pa da, ali tu je bitniji kontekst od sagovornika, tako da i Swiftkey ima prilično dobru predikciju s obzirom na komplikovanost našeg jezika. Na stranu što će ta predikcija na srpskom za IOS biti dostupna nikad.
 
Ne znam da li si gledao ili nisi ali nije samo da "generalno" predvidi već da predvidi u zavisnosti od sagovornika, tako kada kucaš određenu istu poruku, za različite korisnike nudi različite opcije, u tome je fora. A i dodatno nudi automatske kratke odgovore na pitanje koja dođu kao poruke.

To zvuci jednako jezivo kao ono sto radi Google. To znaci da prate poruke koje pises drugima. Jeste da to radi masina, ali opet...
 
Dock je napravljen u fazonu tač skrina, zar nisu mogli da ostave 3D dock?
 
Verujem da je razlog za uvodjenje header bara taj sto cemo u buducnosti videti fuziju iOS-a i OS X-a. Bar iMac sa touchscreen-om.

Desktop sa touchscreenom je promasaj u startu kao ideja, da ne pricamo dalje. Dok ne smisle neki potpuno drugaciji nacin koriscenja sa touchom to ce biti cist i kompletni promasaj. Uostalom imamo vec Win 8.
 
Slažem se da je promašaj desktop sa touchscreenom. Ali kada vidim onako postavljene ikonice ništa mi drugo ne pada na pamet osim da treba prstom da pritisnem ikonicu da bi se otvorio program. Na šta liči samo ikonica Findera ono je smeh. KOllik osamo izgleda sadašnja lepše:

screen-shot-2014-06-08-a.png
 
Verujem da je razlog za uvodjenje header bara taj sto cemo u buducnosti videti fuziju iOS-a i OS X-a. Bar iMac sa touchscreen-om.

Сад сам се сетио овог клипа:
[youtube]ct1_r_61sk8[/youtube]
 
Desktop sa touchscreenom je promasaj u startu kao ideja, da ne pricamo dalje. Dok ne smisle neki potpuno drugaciji nacin koriscenja sa touchom to ce biti cist i kompletni promasaj. Uostalom imamo vec Win 8.

Promasaj ili ne, Apple je uvecao sve elemente interfejsa. Ne vidim drugi razlog osim da olaksaju pipkanje po ekranu. Windows 8 je promasaj zbog dva razdvojena interfejsa, gde je touch interfejs iskopiran sa operativnih sistema za mobilne i tablete. Vec u narednom Windowsu ce to resiti jer ce biti moguce pokretati metro aplikacije iz klasicnog desktop okruzenja, u prozoru.
 
Uopste nije poenta u softveru, nije problem napraviti touch interfejs problem je u celom konceptu kako je nesto zamisljeni da se koristi. Misliti da ce neko da koristi desktop pipkajuci po monitoru (!?) i to u svetu gde gotovo niko nema cak ni touch monitor je promasaj u samom startu.

E sad Apple mozda ima na umu neki potpuno drugaciji koncept (mada ne vidim koji), jer pipkati po desktop monitoru je besmisleno pored misa i tastature... To ima smisla samo na monilnim uredjajima tabletima telefonima..
 
Samo jos da kazu koja ce biti cena, ako ce da bude jeftiniji od MacPro-a onda moj iMac non retina odmah ide na prodaju.
 
Nazad
Vrh Dno