Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Zavisi kakvu si konfiguraciju uzeo, sve što nije base model se posebno poručuje i dostavlja, znači ako si im tražio lupam da laptop dođe sa više RAM-a, to se onda gleda kao custom narudžbina i šalje se Apple-u. U principu je čekanje oko 3 nedelje za takve modele.

E sad, kud uze u Gigatronu, ako je već moralo u radnji legalno, bolje da si išao direktno u iStyle.
 
Pa isti je đavo gde je uzeo - kakva je razlika? Svi su authorized reseller i svi nabavljaju od istih ljudi.
A ako bude frka - može 3 zvanična servisa da bira (da ja znam).
 
Zavisi kakvu si konfiguraciju uzeo, sve što nije base model se posebno poručuje i dostavlja, znači ako si im tražio lupam da laptop dođe sa više RAM-a, to se onda gleda kao custom narudžbina i šalje se Apple-u. U principu je čekanje oko 3 nedelje za takve modele.

E sad, kud uze u Gigatronu, ako je već moralo u radnji legalno, bolje da si išao direktno u iStyle.
Jedini su davali da se deo pokrije čekovima. :/ Ali da, u pitanju je model sa većom ram i ssd memorijom. Znači da računam sledeće nedelje ili posle Uskrsa.
 
Naravno da je ogromna razlika kod koga kupuješ. Pre dve godine sam tako preko firme platio M1 Air. Ista priča, navodno nema na stanju moram da čekam, iako na sajtu naravno ne piše tako. Posle mesec dana mi javljaju da im pošaljem račun na koji da mi vrate novac pošto iz nekog razloga ne mogu da mi pošalju uredjaj. Novac su mi vratili tek posle novih mesec ipo dana (skoro 3 meseca su pare bile kod njih). Pravili su se ludi i odugovlačili proces sve dok nisam počeo da pretim tužbama.
Nije gigatron ali jeste authorized reseller velik kao i gigatron. Maksimalno sam skratio priču ali suština je jasna.
 
Evo stigao MBA M3 13.6" 16/512. Blago su mi pomesani utisci, zbog navike na M1/M2 MBP 13" :).

Sitne mane iz mog ugla naspram MBP 13", po vaznosti:
  • malo topliji kada se koristi u krilu i to pri nekom laganom koriscenju, donji deo ekrana postane vruc brzo
  • zvucnici losiji od 13" MBP, kao mono vs stereo razlika, sirina zvuka i dubina basa
  • trackpad i dalje malo uzi i kraci (ovo nigde nisam video da spominju)
  • ugao otvaranja laptopa je malo manji (5-10 stepeni)

U sustini ostalo sve super, ekran od 13.6" je dosta lep, to mi je glavna novina. A i taj prostor od 0.3" znaci, oslobadja ceo 16:10 ekran. Tezina/velicina idealna, performanse, nema sta.

Uz to imam dva nova problema, mozda neko ima resenje za prvi.
  • YT u Chrome-u na M3 ne radi kako treba, cesto sitno secka i prekida kada se skroluje ili ucitava novi tab (nesto oko novog AV1 codeca kazu, ali nisam uspeo da resim gasenjem AV1, a u Safariju je sve ok).
  • Low power mode uopste ne radi, ukljucim ali nista, CPU/GPU rade punom snagom i dalje, ili je neki bug ili nije implementirano. (Probacu reinstall MACOSX-a)
 
Da, na 80-100% mi je najcesce ekran, ohladni se tek negde na 50-60% sto je neupotrebljivo danju. MBP M1/M2 13" ekran je skroz hladan u istim uslovima.

A i generalno je bolje starije kuciste MBP 13. malo sam poredio (tipa 4K60fps video na oba), MBP je hladniji od MBA u svim uslovima za 5-10c (iako uopsste ne radi ventilator jos), plus ekran uvek hladan, ali ok.

A M3 je u sustini utegnut i overclockovan M1, uz zanemarljivo bolju efikasnost zahvaljujuci manjim tranzistorima. 8-core M1 trosi 18W, M2 20W, M3 22W, otprilike su tolike i razlike u performansama i frekvencijama. Mislim da je M1 najbolji i dalje, kome nije bitno 15-30% brzi CPU, sto je zanemarljivo i neprimetno vecini, dok GPU ima malo veci napredak.
 
Poslednja izmena:
Da, na 80-100% mi je najcesce ekran, ohladni se tek negde na 50-60% sto je neupotrebljivo danju. MBP M1/M2 13" ekran je skroz hladan u istim uslovima.

A i generalno je bolje starije kuciste MBP 13. malo sam poredio (tipa 4K60fps video na oba), MBP je hladniji od MBA u svim uslovima za 5-10c (iako uopsste ne radi ventilator jos), plus ekran uvek hladan, ali ok.

A M3 je u sustini utegnut i overclockovan M1, uz zanemarljivo bolju efikasnost zahvaljujuci manjim tranzistorima. 8-core M1 trosi 18W, M2 20W, M3 22W, otprilike su tolike i razlike u performansama i frekvencijama. Mislim da je M1 najbolji i dalje, kome nije bitno 15-30% brzi CPU, sto je zanemarljivo i neprimetno vecini, dok GPU ima malo veci napredak.
Kolika im je razlika u displayu?
 
Kako mislis, kvalitet slike je identican kao 13 MBP, samo je malo veci ekran za ceo taj meni gore, i dosta lepse izgleda tanji ram sada.
Sto se osvetljenja tice MBA jos od M2 ima isto 500Nits, to je skoz isto na 100% kao 13 MBP. Dok 14 MBP mini-led ima 600Nits, za nijansu vise. Svi su tu negde sto se osvetljenja tice.
 
Poslednja izmena:
Ja sam pisao ranije o mom licnom utisku kvaliteta ekrana na m1pro 13l i m2 air 15”. Postoji razlika u beloj boji, meni je neprijatnija ova na air-u… na pro-u mi deluje cistija, pribliznija papiru…. Licni utisak, mozda preterujem…
 
Prosečnom korisniku kome je neophodan dobar laptop, sa stabilnim OS-om, a koji se ne greje i ima bateriju koja dugo drži, dovoljan je i Air M1.
Ko želi naj naj, debelo će to da plati.
 
Ja sam pisao ranije o mom licnom utisku kvaliteta ekrana na m1pro 13l i m2 air 15”. Postoji razlika u beloj boji, meni je neprijatnija ova na air-u… na pro-u mi deluje cistija, pribliznija papiru…. Licni utisak, mozda preterujem…
Na brzinu pogledao isto mi delovalo ali u pravu si, bela je malo drugacija. Ali nije mi nesto neprijatno, nisam ni primetio. Evo razlika, ugasen True Tone, i 100% osvetljenje. levo je mba, desno mbp.
 

Prilozi

  • IMG_9030.jpg
    IMG_9030.jpg
    163.4 KB · Pregleda: 85
Na brzinu pogledao isto mi delovalo ali u pravu si, bela je malo drugacija. Ali nije mi nesto neprijatno, nisam ni primetio. Evo razlika, ugasen True Tone, i 100% osvetljenje. levo je mba, desno mbp.
To sam pokusavao da objasnim :) mnogo mi je prijatniji ekran na pro-u…
 
Ima sramote samo se skriva.Minimalan napredak se maksimalno prikazuje.
Posle MBA M1 presao na MBP M1,kao da je mogao da se vise osvetli ekran na MBP.Bar na prvi utisak.
 
I mogao je. Air je 400 nita, M1, a M1 Pro i svi naredni su 500 nita. Zvuči malo ali se niti ne skaliraju linearno. M2 Air ima isto 500 nita i vidim baš veliku razliku naspram M1. Nije da je 400 nita malo, samo eto.
Ima sramote samo se skriva.Minimalan napredak se maksimalno prikazuje.
Posle MBA M1 presao na MBP M1,kao da je mogao da se vise osvetli ekran na MBP.Bar na prvi utisa
 
Jel neko uporedjivao kvalitet zvuka na 14 M3 pro vs M3 Air?Vs MBP M1?
 
Mene zanima ista stvar, ali za M1 Air i M3 Air. Jel utiče nešto na kvalitet zvuka nedostatak otvora za zvučnike pored tastature.
 
Imam M1 Pro 16” 32/512, radi kao sat, imam ga vec 2 godine, da li je vreme sa ga menjam za novi ili da vozim jos? U sustini mi svaki MBP trajao 3-5 godina a menjam ga samo zbog rentabilnosti u ceni da ne izgubi totalno na vrednosti.

U sustini mi non stop rade phostorm, 3-4 docker instance, figma, terminal i brdo chrome tabova, do sada ni jednu zamerku nisam imao na ovaj.
 
Vreme za menjanje naslova teme :D
2nm se ocekuje tek od M5?
Koliko često izbacuju revizije, bolje da je naslov teme Apple Sillicon.

Što napisa neko na redditu, na WWDC-u u junu ima da predstave Airpods Pro Max sa M5 Pro 😂
 
Bok svima! Prelistao sam dosta stranica na ovoj temi ali sam se ipak odlucio i za vlastiti post jer je od nekih proslih komentara proslo i nesto vremena, pa ako postoji netko tko bi mi mogao dati neki dobar komentar ili savjet, bio bih zahvalan.

Razmisljam o kupnji macbook air m3 modela, i naravno, lomljenje traje izmedju 8 i 16gb. Laptop bi mi sluzio za generalno surfanje i nesto posla, i nekakav "najgori scenarij" bi izgledao ovako (naravno spojen na monitor): otvoreni docs, sheet, 10-15 tabova u pregledniku, stream neke utakmice preko arena sporta ili dazn-a, whatsap/slack, figmu i photoshop. Neko najcesce koristenje je pak da imam upaljeno 10-15 tabova i nesto istrazujem uz figmu, a sa strane mi je upaljen youtube video, ili nekakva utakmica na streamu ili glazba na spotifyu. Igre nikakve ne igram, svake prijestupne upalim eventualno football manager, ali niti to nisam vec jako dugo. Nekakva obrada videa ili slika za sada nije bila u planu, ako bi i bila to bi bilo nesto zbilja pocetnicko.

Cijene su i u Hrvatskoj nazalost jako bijesne, i razlika izmedju 8 i 16 u gotovo 300-400 eura mi je nevjerojatna.
 
Nazad
Vrh Dno