Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Drustvo, da li se isplati uzeti polovan MBP M1 13, 16/512, kapacitet baterije 100%, 15 ciklusa, mint stanje, 1100e, mozda izboksujem malo nize.
 
To je novo..
 
Super varijanta, ok i cena. Taj 16/512 imam nesto preko 2 godine i ne mislim da menjam jos duze. Jedino vidi do kada je garancija, cisto da budes miran u pocetku. Mislim da je i taj i dalje najbolji sa baterijom od svih modela.
 
Nov laptop te brine? Onda platis full cenu i uzmes sa garancijom...
 
Kako moze da nije u garanciji. Je l' neko aktivirao pre godinu dana i nije koristio uopste?
 
Možda je bio non-stop na punjaču, pa zato ima toliko malo ciklusa.
A to nije dobro za bateriju.
Treba videti koliki je health.
Upravo. Dosta ljudi se lože na broj ciklusa baterije i time mere koliko je nova mašina. A najčešći slučaj je kao što i moj kolega radi da ga uopšte ne skida sa punjača, eventualno jednom do dva puta mesečno.
 
Svasta ali ok onda uzeti. Ali zar ne bi maximum capacity opao sa 100% takvim koriscenjem preko godinu dana. Meni je cycle count 317, i maximum capacity 86%, za 2 god koriscenja.
 
Iskreno, ja nisam primetio problem ni sa kakvom degradacijom baterije, a jedan sam od tih što ne skida bateriju sa punjača.
 
Svasta ali ok onda uzeti. Ali zar ne bi maximum capacity opao sa 100% takvim koriscenjem preko godinu dana. Meni je cycle count 317, i maximum capacity 86%, za 2 god koriscenja.
Ja sam samo napisao komentar na opasku par ljudi da je u pitanju praktično nov računar, jer nije, iako ima samo 15 ciklusa.
Proveriti battery health i videće se da li je i koliko je nov.
Battery health ne mora po defaultu da opada lnearno, mnogo zavisi od načina upotrebe, držanjem non-stop na punjaču baterija se mnogo više greje i to joj skraćuje vek trajanja.
 
Poslednja izmena:
Pretpostavljam da misli na battery health kada kaže da je kapacitet baterije 100%.
 
Da, mislio sam na battery health. Nista od ovog primerka, prodao se... Nasao sam drugi, iste specifilacije baterija 93%, 41 ciklus. Uz njega dobijam stalak, logitech mx keys i apple magic mouse 2, 950e. Mislim da je ok kupovina.
 
Ne greje se baterija kad je non-stop na punjacu jer se uopste ne koristi, svu energiju MAC koristi iz punjaca.
Kad sam uzeo M1 Air, koristio kao svaki laptop do tada. Ne ispod 20% i puni do nekih 80% (i preko). I tako cikluse.
Onda seo malo da istrazim, guglao i dosao do zakljucka da ta metoda mozda i nije najbolja. Na taj nacin se dolazi do najveceg broja ciklusa i gubi se na kapacitetu baterije.
Takodje dosao do zakljucka da drzanje non-stop na punjacu zapravo i nije tako lose. Jer Mac, kao sto rekoh na pocetku, koristice struju iz punjaca a ne baterije, bateriju ce drzati na nekih 80%. Tako uopste necete praviti cikluse i zadrzacete mnogo vise od originalnog kapaciteta baterije.
Ono sto se savetuje jeste da se bar na nekih mesec dana odradi jedan ciklus do 0-100% (saveta kojeg se ja nesto i ne pridrzavam).
 
Treba povremeno isprazniti bateriju,mada nisam siguran da praznjenje do nule prija bateriji.Ja ponekad do rezerve ispraznim,inace je uvek na punjacu,i traju.
 
Da li su Satechi HUB-ovi dobrog kvaliteta? Vidim da se pretežno oni prodaju kod nas, a trebao bi mi jedan hub sa svim mogućim dodacima, jer planiram da koristim MB Air kao desktop kada sam kod kuće.
 
Koje browsere koristite na M mašinama? Safari je koliko razumem odličan po pitanju autonomije, ali vidim na netu da hvale i Edge i tvrde da je čak i bolji od Safarija po pitanju performansi/autonomije?
 
^ Chrome. Jer mi je važan sync bookmarkova i passworda sa desktopom. Isti koristim i na iPhone.
 
Navika na macOS-u da je Safari glavni, sync password-a i bookmark-ova, a ako bas nešto na njemu ne radi, Mozilla. Kompletno Apple okrużenje za teleon, iPad, MBP i telefon, jednostavno radi odlično. Moguće je da zbog toga nisam baš merodavan 😃 U opticaju povremeno Brave i LibreWolf. Edge nikad nisam koristio, Chrome raritetno 😃
 
Za lozinke Bitwarden za surf i bookmark Safari.
 
Ja licno chrome, ali sam win/apple user.. isto kao Corvus, zbog lozinki i svega, imam cak placen cloud na google (drive).
 
Firefox na M1 Airu i na iPhoneu.
Bitwarden za lozinke.
 
Chrome, odličan sync sa win desktopom i android telefonom koje takodje koristim.
 
Upotreba zavisi od potreba korisnika i to određuje kome je šta praktično 😃
 
Tako je! Ali.. chrome radi perfektno na oba sistema, ovo ostalo sastavlja kraj sa krajom, safari na win cak i nema podrsku
 
Nije realno koristiti samo Safari, gomila stvari ne radi kako treba na njemu. Google meet, recimo. U zadnje vreme za surf koristim Arc, sve mi se vise svidja.
 
Iskreno rečeno, Safari ne može da bude jedini pretraživač zato što neki sajtovi ne rade na njemu, ali za isključivo Apple okruženje, i ko nema potrebu za Google servisima, pokriva najveći deo potreba.
 
Nazad
Vrh Dno