Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Idealna kombinacija je mx master na jednoj, trackpad na drugoj strani tastature. A tastatura mehanička :)
 
Za putovanja je magic mouse poslednji odličan jer staje lako u svaku laptop torbu/futrolu. Inače je katastrofa za ruku za par sati korišćenja. I manje je precizan jer način držanja ne dozvoljava bolje.
 
Magic Trackpad (1. generaciju) sam koristio godinama, i uživao sam. Izvanredno urađen uređaj i MacOS implementacija neprevaziđena. Sa druge strane, Magic Mouse lep na oko, ali ubedljivo najgori i najneudobniji miš kog sam ikad koristio. Jeste ok za pakovanje / putovanja, ali za to bih uvek pre uzeo Logitech mx anywhere. Nije ni on idealan, ali meni daleko bolje “leži” u ruci od MM-a. Sa MM me je bolela ruka posle pola sata…. O mestu za punjenje ne treba ništa reći, dovoljno ga videti…

Ive je dobar dizajner, ali kod MM-a je žestoko omanuo kad je upotrebljivost u pitanju (bilo da ga je on dizajnirao ili da je kao tadašnji šef dizajnerskog odeljenja odobrio dizajn, svejedno).
 
Eh, da. Zezao sam se malo sa dodacima i evo šta mogu da kažem:
-Tastatura je fenomenalna, tasteteri precizni, touch ID na prvu prepoznaje otisak prsta (probao bar 50-ak puta) i ni jednom nije omanuo. Bateriju nisam uspeo da istrošim, posle par dana korišćenja, spala je na 81%. Dakle, odlična.
-Trackpad, ne znam šta bih rekao, sve je već rečeno. Jednom rečju, savršenstvo bez mane.
Najbolji trackpad, koje su moje ruke ikada dodirnule.😀

Ove dve stavke su po meni “must have”, pogotovo ako se dokupi još i stalak za LapTop,
koji sam takođe naručio i treba da stigne.
Jedini koji mi se zaista dizajnerski svideo i uklapa se uz Apple ekosistem.

mStand rain design
E4B7ED0C-4738-4F1F-8FBC-DDC3A97CCECA.jpeg


C56A9258-A885-49B4-AAAD-835ECE93C34E.jpeg

18896C2C-5332-47AA-AC81-4E115D4E3EDC.jpeg

I na kraju mišonja… šta da kažem, bačene pare.
Jednom rečju, neupotrebljiv. Apsolutno nebitno kako se puni, baterija svakako dugo drži, pa to i ne predstavlja neki problem (ako je to dizajnerska fora), ali za šaku je jednostavno neuhvatljiv. Jedini način da se pomera je sa dva prsta, ali u tom slučaju gubi se osećaj i bude jako neprecizan i spor.
Doduše, ćerka ima manju šaku, pa njoj i ne predstavlja toliki problem, ali nije baš da je zadovoljna. Ali dobro, kaže da će joj koristiti, tako da sve u svemu, ako je ona srećna i ja sam.:)
 
  • Like
Reagovanja: iOS
Otprilike je ovakvo iskustvo svakoga ko je koristio/koristi Apple tastaturu i trackpad, tu nema greške sa kupovinom, perfektno rade.
Ja tastaturu sad koristim na Win-u, nema šanse da je promenim za neku drugu.
 
Magic Trackpad je nešto najbolje što je Apple ikada napravio, pored Magic tastature sa Touch ID, ali Magic Trackpad ima jednu ozbiljnu manu, a to je užasno nizak polling rate - jednostavno oseti se delay prilikom korišćenja u odnosu na ugrađeni trackpad. Ne znam, možda je to samo moj OCD poremećaj ali to mi je baš baš dealbreaker, inače bi bio savršen
 
Na jednoj drugoj temi sam vec pisao kako se prebacujem u potpunosti sa androida na apple i svaka 2-3 meseca mislio sam da odvajam pare za neki od uredjaja.
Planiram da pocnem da ucim Python malo ozbiljnije u skorije vreme (za sada usao samo u osnove, jos ni ne znam za koji deo bih se konkretno uhvatio) pa planiram da odvajam pare za Mac.
Ono malo sto sam istrazivao dovodi me do pitanja koji model bi bio najbolje uzeti za ove moje potrebe (ucenje programskog jezika, pracenje online nastave, internet surf i poneka kartaska igra (hearthstone konkretno i neki tower def, moze li uopste mek da pogura to?).
Mislio sam sa uzimam 13” ili 14” dijagonalu 512gb, 16gb ddr, m2, 10 core, i tu su u opticaju macbook air i macbook pro i koliko vidim u istom su cenovnom rangu, s tim sto bih sa pro za malo vise para mogao da uzmem i 14” dijagonalu sto bi bilo idealno.
Zanima me na koji model je najbolje se usredsrediti za ove moje potrebe (dakle python, multimedija i povremeni light gaming) i koliko je “future-proof” 16gb ddr i 512gb jer to je stavka na kojoj najvise mogu da ustedim koliko sam zapazio,
Odvojio bih nov do 2000e max, i uzeo da budem miran makar narednih 4-5god.
 
Dobar dan ljudi, imam u planu da kupim macbook pro m1 8/256. Na sta sve trebam da obratim paznju prilikom kupovine, polovnog macbooka?
 
Dobar i tebi.
Proveri bateriju, na koliko je health.
Uzmi 16gb i proveri health ssd-a, ako ideš na 256gb.
Da, ako možeš protegni se za 512gb ssd.
 
Sve je to jasno ali vidjam po oglasima pise nesto MDM (ima, nema). Sta to znaci?
 
Mobile Device Management.
Kakve to veze ima sa kupovinom uređaja?
Možda jedino reklama “nije kraden”, ali podrazumeva se da proveriš poreklo.
Ako je uređaj “zaključan na cloud”, a prodavac nije reinstalirao OS 100% nije njegov.
 
Stigao Rain Design mStand i samo ću reći, raspamećen sam.
Ovaj LapTop stand je fenomenalan. Vrhunski dizajn, kvalitet, materijal, boja…
pomislio bi čovak da je Apple-ov proizvod. Vredi svaku paru.
Slike sve govore.🙂
05ABC554-69DC-4D7B-B8D4-54EC7DFEEBEF.jpeg3A61EAD8-B147-490F-8C9A-FF103F7473A2.jpeg37875C14-5BF7-4C38-A06D-E803FE4ADF8C.jpeg
 

Prilozi

  • 2D2BC817-7A98-40D0-84C1-5AD7ACF59BE9.jpeg
    2D2BC817-7A98-40D0-84C1-5AD7ACF59BE9.jpeg
    154.3 KB · Pregleda: 32
  • 052B47A3-AC86-445A-99C7-1E4A3D49A845.jpeg
    052B47A3-AC86-445A-99C7-1E4A3D49A845.jpeg
    161.1 KB · Pregleda: 35
Ja sam uzeo ovaj i zadovoljan sam kako izgleda... ima i kod nas da se uzme.

Griffin Elevator

gc42029_2.jpeg
 
Tako je, nije bilo na lageru, a ova silver varijanta je bila na akciji.😁
Spustili su cenu sa 55e na 39,99, a i ne izgleda loše. Kako sam očekivao
prijatno sam se iznenadio, nije monotono.:) Čini mi se i da je bolja kombinacija, u Space grey varijanti bi možda bilo jednolično, šta znam.:unsure: Ali šta je, tu je. Sasvim je OK.
@Shomi22 Izgleda super, gde si uzeo?
U Holandiji.;)
 
Poslednja izmena:
Držim 2 browsera otvorena, jedan 30-ak a drugi 15-ak tabova (Chrome i Firefox). Ekran je na 40% brightness, baterija na low power mode.

Ja sam apsolutno fasciniran, za 2 sata rada je spala baterija samo za 11%. Misaona imenica za bilo koji Win laptop koji sam imao, a imao sam ih raznih.
 
Koji laptop?

Sto se mene tice, od pojave M1 ja vise nemam potrebu za boljom baterijom. Sutra da naprave laptop sa duplo vecim trajanjem baterije, ne bi mi puno znacilo. Za moj use case, ova moze (i moci ce jos neko vreme kako mi se cini) bez problema da izgura jedan ceo radni dan.
 
m2 pro 16"
 
Za par godina kada se kapacitet baterije smanji, značiće još više što je štedljiv.
Ja sam ovo (Nillkin ProDesk) postolje nabavio skoro. Dobro je što se može podesiti ugao a i za putovanje je zgodno.
1.jpeg2.jpeg
 
Razmatrao sam identično. Bilo je, čini mi se, isto oko 40e.
Dosta je praktičnije i može se lako spakovati u ranac, ali je ipak presudio dizajn.
Sređujem ćerki desk setup, pa pokušavam da skockam što lepše mogu,
za što manje para. 😁 Kad već ne štedim na tehnici i bitnim stvarima,
bar mogu na nekim sitnicama. Malo kinezi, malo Ikea… logično.;)
Sutra mi stižu i dva monitor light bara (Xiaomi i Quntis) pa ću videti koji je bolji
i njega zadržati, a drugi vratiti. Krenuo sam jedno po jedno, naručio dosta toga i čekam da sve stigne kako bih priveo kraju.
Evo još nekih sličica, doduše nije završeno… recimo da sam na pola puta… :unsure:
Mada, s obzirom da znam sebe, a i uživam da majstorišem,
plašim se da nisam na trećini. 😁 Valjda će me u nekom momentu žena zaustaviti.:ROFLMAO:
U stvari, hoće sigurno. 😭
24B54BDC-516D-4E31-A227-363FADBA2611.jpegA2243517-4937-4304-B933-7DD9A421CADD.jpeg022EEC8C-5AA3-4A43-AE16-F663D86CD572.jpeg
 
Poslednja izmena:
Ova kombinacija miš, tastatura je za npr. Mac mini koji se ne vidi, ili laptop daje sliku i za monitor?
 
Laptop. Nisam još stigao do minija. 😁
 
Drugari,
Da li neko koristi wqhd rezoluciju sa m1 masinama i generalno sa MacOS? Citam da skaliranje na 1440 ne radi kako treba, dok recimi na 2160 th 4k radi..Ja sam do sad koristio 24ku ali na full hd i tu je bilo ok mada nisam skalirao nista jer je bilo dovoljno veliko
 
Ja koristim sa monitorom koji je 27''. Generalno je problem da se odradi skaliranje jer zamuti sliku, tako da ga koristim u native 1440p bez ikakvog skaliranja i tako je odlicno. Postoje neke 3rd party aplikacije koje se bave tom problematikom, tako da nije ne resivo ako ti je skaliranje bas neophodno
 
pretpostavljam da na 32 incha sa wide rezolucijom, doduse i tu je nativna isto 1440 samo je width razvucen na 3440px bi trebalo da su jos veci elementi nego kod tebe.. ali me vredi dok se sam me uverim i prikljucim neki monitor sa slicnom rezolucijom
 
Nazad
Vrh Dno