Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Da, 2 generacije je malo - Cesto 4-6 godina se moze ocekivati, prethodni mi je usporio tek posle 5 godina, a za bas osnovno koriscenje bez problema 8+ godina (i to osnovni model), sada mislim da ce do biti i duze. Eto M1 sa 16GB rama iz 2020. ce potrajati ozbiljno jos.
 
Poslednja izmena:
Da, 2 generacije je malo - Cesto 4-6 godina se moze ocekivati, prethodni mi je usporio tek posle 5 godina, a za bas osnovno koriscenje bez problema 8+ godina (i to osnovni model), sada mislim da ce do biti i duze. Eto M1 sa 16GB rama iz 2020. ce potrajati ozbiljno jos.
Definitivno, 16GB RAM je glavna stvar iskreno, storage moze eksterno sa SSDom bez problema, procesor se nosi sa svim zivim osim tezeg video editinga, ali bukvalno je RAM glavni bottleneck.
 
Da li neko ima preporuku za hub za m3 pro, 3x Displayport ili 2xDP 1xHDMI + 4,5 usb portova

Edit: Vidim da M3 Pro može samo 2 eksterna?
 
Gledam intenzivno ovih dana macbook-ove i pošto do sad nisam imao nijedan a ima previše modela nisam siguran šta mi je najbolje uzeti.

Generalno trenutni laptop legendarni lenovo b570e koristim od 2012. (2019. sam radio upgrade rama sa 8gb na 16gb i procesor sam zamenio neki polovan) i vreme je da menjam. Najbitnije mi je da sad sta uzmem ne menjam u narednom periodu.

Nekako mi se čini da je MacBook M3 Pro 11-14-18-512 odgovarajući za nekih 2100-2200e. Koristio bih najvise kad sam na put1u (a to je cesto) za programiranje, za sastanke, prezentacije, zoom, dok čekam na vezu, na konferencijama, ovako neki klasičan rad....za igrice ne...manje vise ne treba mi ništa specijalno (verujem da većina verzija ovo ispunjava) ali mislim da ovde ima mnogo merodavnijih od mene po ovom pitanju za neki savet dugoročno gledano.

Jedino mala zvezdica razmišljam ako se ne bih navikao iz bilo kog razloga da ga probam po sličnoj ceni po kojoj ga uzmem ali tu ne bi trebalo biti problem za ove novije modele, ne pada im brzo cena
 
Ako se nikad, ali bas nikad, nisi susretao sa Macbookom tj MacOS i specificnostima, rekao bih da ti je najbolje sto mozes da uradis da probas M1 Air (600-700e base model) ili M1 Pro sa 16/512 konfiguracijom (ima za oko 1000 da se nadje), cisto da vidis da li bi ti za workflow tvoj odgovaralo. Meni je M1 Air top vec evo sad ce pa skoro 2 godine, ali oseti se kako sve vise stvari radim na njemu (narocito kad povezem na monitor), da je itekako primetan memory pressure tj manjak memorije, a i zna da se zagreje dosta jer nema ventilatore, a pritom ne radim nikakvo programiranje na njemu, ponekad malo teams/zoom, i generalno sve je u browseru.

Nikad ne zakoci, samo kazem, zna da bude jako vruc M1 Air, ali nikad nijedan realan problem - uostalom, zato i sluzi, da se greje.

Ipak, vec dugo godina sam na MacOS, ali mi je kao i vecini pretpostavljam prelaz tesko pao dok nisam pohvatao sta sve i kako, sad je dosta lakse. Po meni je bolje dati 600e i prodati za 600e M1 Air, cisto da osetis dal' je to to, lakse ces posle kupiti M3 Pro 14" za 2200e kada vidis da ti sve sto imas ovde na M1 odgovara, samo ti treba malo vise konjske snage.
 
Nisam nailazio na M1 Pro sa 16/512 za 1000. Ako ti zapadne nešto usput, molim te podeli ovde
 
Nema za tu cenu. Mozes MBP/MBA 13" M1 16/512 oni su 1000-1200e zavisno od garancije/starosti. Ili MBP 14" M1/M2 pro 16/512, za nekih 1500-1600
 
Nikad ne zakoci, samo kazem, zna da bude jako vruc M1 Air, ali nikad nijedan realan problem - uostalom, zato i sluzi, da se greje.
Hm ,meni jedino kad ga upogonim 100%, recimo neka zahtevna igra ili WCG/boinc. Ne bih to mogao zvati vrucim
vec mlakim. Ko da nisi nikad igrao igru na Intel laptopu...
ovako neki klasičan rad....za igrice ne...
Ako neces igre, ram nije bitan, niti ako neces da dizes virtualke, ili koristis softver koji uzima vise gigabajta rama.
Ni prostor na ssd nije bitan, jer uvek mozes da prikacis eksterni disk, mnogo veceg kapaciteta za iste
pare koje bi dao za interni...
 
Hm ,meni jedino kad ga upogonim 100%, recimo neka zahtevna igra ili WCG/boinc. Ne bih to mogao zvati vrucim
vec mlakim. Ko da nisi nikad igrao igru na Intel laptopu...
Već sam pisao ranije da je i kod nas u firmi M1 Air bio dosta manje upotrebljiv zbog visokih temperatura (sa donje strane nije mogao da se drži prst duže od par sekundi).
Radili smo specifične stvari, koje su jedva zagrevale bilo koji windows laptop. Samim tim je i baterija dosta kraće trajala. Bilo nam je bitno da izgura 8 sati rada u slučaju nestanka struje i to je bilo na ivici, dok su bili novi, a posle je već polako kapacitet baterija opao, pa većina nije prelazila 7 sati rada.

Projekat je završen, a laptopovi su prodati za neku siću drugoj firmi.
Da je firma htela da ih proda po tržišnoj ceni, neko bi dobio relativno nov laptop (stari godinu i po dana) sa dosta degradiranom baterijom.
I sa takvom baterijom, gurali su oko 9-10 sati normalne upotrebe.
 
Postoje neke stvari koje nenormalno greju na macOS-u, web sajt sa nekom animacijom recimo snega ili tako neke nepotrebna dekoracije, greje se kao da nekoliko sati obrađuje 4k film 😁
 
Radili smo specifične stvari, koje su jedva zagrevale bilo koji windows laptop. Samim tim je i baterija dosta kraće trajala. Bilo nam je bitno da izgura 8 sati rada u slučaju nestanka struje i to je bilo na ivici, dok su bili novi, a posle je već polako kapacitet baterija opao, pa većina nije prelazila 7 sati rada.
Nesto ti ne verujem. Nema Windows laptopa koji moze da izvuce vise od 2 sata pod opterecenjem.
editL
osim toga Air throtluje i prica o zagrevanju ne pije mi vodu uopste. Tim pre sto sam vozio stvari od kojih su se
x86 desktopi raspadali i pregrevali.
Ako neces da throtuje, koristi pro varijantu, ili ga drzi na struji. Suludo je voziti nesto tesko na bateriiji, jel te...
 
Nisam ni jednom spomenuo koliko su win laptopovi radili na bateriji, nego samo zagrevanje. Zbog baterija su i uzeti MBA, ali niko nije mogao da pretpostavi da će se toliko grejati.
Software je specifičan - čak je i pregledavanje istog u browser-u zagrevalo poprilično Mac-ove.

Nijedan laptop nije savršen, pa ni Mac modeli, ali odradili su nam posao i to je ono što je bilo bitno.
Kad opet budemo imali potrebu za dobrom autonomijom, uzećemo modele sa aktivnim hlađenjem, jer sad znamo za jadac. 🤓
 
Postoji li "eksterni RAM" ako kasnije ne bude dovoljno 8GB (a neće za koju godinu) pa da se poveže preko tanderbolta i slično?
 
Sigurno. Čitav dizajn uređaja je da je nemoguć upgrade i komplikovan popravak. Prodaš i kupiš jači model kada postane tesno.
 
Postoji li "eksterni RAM" ako kasnije ne bude dovoljno 8GB (a neće za koju godinu) pa da se poveže preko tanderbolta i slično?
Nema toga više druže, svi M-proizvodi su napravljeni na foru iPhone-a, sve integrisano i nema da se popravlja, kad ne daj Bože crkne, možeš da ga zameniš (ako imaš garanciju) ili da ga baciš.
Zato kupi 16GG, i više je nego dovoljno za normalan rad.
 
Koristi li neko HDMI kabl za povezivanje MacBook-A (M1 Pro 16") sa monitorom, i koji? Monitor nema USB-C, samo HDMI i DP ulaz. Da li je dovoljan 2.0 ili bolje ići na 2.1? U iStyle ima Satechi 2.1, 2m dužina, 4100 dinara.
 
Sigurno. Čitav dizajn uređaja je da je nemoguć upgrade i komplikovan popravak. Prodaš i kupiš jači model kada postane tesno.
Doduse, poceli su da leme veci SSD 1/2TB, ima dosta na netu oko toga. Ram nece moci nikada, ali SSD radi, sad koliko je pouzdano ne znam jos.
 
Postoji li "eksterni RAM" ako kasnije ne bude dovoljno 8GB (a neće za koju godinu) pa da se poveže preko tanderbolta i slično?
To ni radilo tom brzinom jako sporo, bolje ekserni ssd


Baš ću instalirati sad za vikend. Navodno radi izuzetno dobro osim:
- USB C Displays - Touch ID- Microphone- ThunderBolt/USB 4

Gubljenje vremena. Sve dok ne naprave podrsku za gpu kako treba, bolje da uzmes x86 laptop...
 
Koristite li neku zaštitu (case) za Macbook Pro, tipa ovih za telefone? Vidim da na Ali-ju, Amazonu ima dosta toga ali nijedna silikonska, sve su od tvrde plastike koja kontam može napraviti više štete nego koristi...
 
@boogie ne koristim. Zašto bi to radio? Pošto su od metala hlade se i preko tela i kontakt sa vazduhom je dobra stvar. A za prenos postoje elegantne tanke torbe. Dok stoji se neće sam ogrebati.
 
Nisam uopšte razmišljao o hlađenju, u pravu ste. Kupiti neki sleeve ili tako nešto tanje za nositi..
Nego sam ja malo trapav po prirodi, a iskreno i malo lenj, pa volim da radim dok ležim zavaljen u nekoj fotelji, krevetu, laptop držim u krilu, pa da ga ne "očukam" 😁
 
Pozdrav ekipo, danas vraćam firmi Macbook M1 Pro 13inch 10/16GB/512GB. Gledam da kupim Macbook za ličnu upotrebu, budžet se kreće u opsegu 1000-2300 evra. Želim da je 13 ili 14 inča, i generalno ne bi imao neku veću svrhu od svakodnevnog surfovanja na Internetu sa recimo 20-30ak otvorenih tabova i povezivanje na televizor za strimovanje (jer već imam firmin novi Macbook za posao). S druge strane, u redu mi je ako već ulažem pare u Macbook da dam nešto veću sumu kako bi podržavao programiranje bez grejanja i da se osiguram dugoročno za budućnost, barem nekoliko godina. Da li znate koji su best buy trenutno za ovaj opseg kod nas? Pretpostavljam da je za niži opseg nešto tipa neki Macbook Air. Kako vam se čini Macbook M3 pro 14.2inch 18/512GB za gornji opseg budžeta?
 
Pozdrav ekipo, danas vraćam firmi Macbook M1 Pro 13inch 10/16GB/512GB. Gledam da kupim Macbook za ličnu upotrebu, budžet se kreće u opsegu 1000-2300 evra. Želim da je 13 ili 14 inča, i generalno ne bi imao neku veću svrhu od svakodnevnog surfovanja na Internetu sa recimo 20-30ak otvorenih tabova i povezivanje na televizor za strimovanje (jer već imam firmin novi Macbook za posao). S druge strane, u redu mi je ako već ulažem pare u Macbook da dam nešto veću sumu kako bi podržavao programiranje bez grejanja i da se osiguram dugoročno za budućnost, barem nekoliko godina. Da li znate koji su best buy trenutno za ovaj opseg kod nas? Pretpostavljam da je za niži opseg nešto tipa neki Macbook Air. Kako vam se čini Macbook M3 pro 14.2inch 18/512GB za gornji opseg budžeta?
Air sa 16GB za niži opseg. Ako si voljan da platiš više i da si "osiguran" na duže, vredi uzeti novi Pro model, ali ne znam koliko bih predložio M3 Pro konkretno, jer je papreno skup a ne dobijaš nikakva konkretna poboljšanja za to što ti treba. Ja bih lično sad tražio neki M1 Pro ili M2 Pro na popustu, gde god da ima. Uštediš dobrano para a dobiješ suštinski isto iskustvo. A, ako ne želiš time da se baviš i samo želiš da suneš pare, valja i M3 Pro naravno.
 
  • Like
Reagovanja: tdd
Poz ljudi, sutra mi stize moj prvi Macbook. U pitanju je dobro poznati Air M1 base model 8/256.
Vec se nerviram jer citam da zna da bude malo 8GB RAM mada mi trenutno nije potrebno vise svakako, lako ga mogu prodati i uzeti bolji kad zatreba :D


Ono sto me zanima je koji hub da kupim? Ne bih dao vise od 40,50 evra na to. Treba mi samo da bih mogao da povezem monitor, tastaturu i mis. Al najvise zbog HDMI jer tastatura mi radi i bezicno a mis cu isto uskoro kupiti i on ce raditi preko BT. Skontao sam da su Anker, Satechi, Kingston dobri. Ima Anker 332 na KP za 3500 to je najjeftinije sto vidim. Nemam nameru da punim Macbook preko hub-a, svakako ce mi jedan C port biti slobodan za punjac.

Koji su predlozi? Takodje, ako imate predlog za neki bezicni mis koji dobro radi na Macu, neki Logitech recimo?
 
Nazad
Vrh Dno