Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Onda više nije Air. Za prenosivost je po mom mišljenju bitnije da su dimenzije male i to pre svega širina i dužina (dijagonala) nego masa (i debljina)

M svestan sam ja toga...ali zamisli laptop kao LG gram, koji ima 17" i manje od kilo i po tezine, a da ima tu autonomiju i jacinu procesora...to bi bilo vrhunski...prvo sto bi bilo super za produktivnost, drugo sto se ne bi osetilo u rancu itd. :)
 
Ako bi stao u ranac :D

Imate cpu koji je implementiran u entry level uređaje, a tu je negde kao npr. i9 Intel, čak i nešto bolji od njega.
Tu je negde kao i9 u čemu? U browser testovima? Najnebitniji test u istoriji besmislenih PC testova :) To u čemu je bolji je ono što pravi razliku. A to zavisi od potreba korisnika. Po testovima je takođe tu negde kao i R7 4800U (15W TDP) ili kao i 1165G7 (4c/8t).

Ja na ovo gledam iz dva ugla. Prvi je tehnički i sam M1 čip. S te strane je neverovatan posao urađen. I svako ko imalo prati industriju mora odati priznanje Apple timu na tome. Takođe i na softveru, i OS i Rosetta 2 su na izuzetnom nivou, imajući u vidu da je ovo prva verzija. Posebn ako se u poredi sa Windows pričom na ARM-u

S druge strane su proizvodi, tj. Air, Pro 13" i mini, za sada. Sa tog aspekata mogu da kažem da je napravljen pomak, ali ne značajan. Ono što korisnik vidi je manje, više isto. Mogu da se kladim da prosečan Air/Pro korisnik ne bi primetio razliku u radu da je u novom laptopu neki novi intel CPU. Trajanje baterije je duže, i to jedino što će korisnik primetiti. Naravno to je bitna stvar. Ali nas opet dovodi do toga ima li smisla uopšte o tome raspravljati kada se ne radi o prenosnicima (mac mini, imac, mac pro, tj. njihovim konkurentima iz drugih tabora).

Koliko vidim, na iOS aplikacije će morati da se sačeka da budu upotrebljive. Ali to i nije toliko kritično.
 
Prelazimo na ARM (WWDC 2020)

Koliko besmislenih spekulacija. Kako isto kad je fanless dizajn, dok nekoliko tabova na Chrome-u zavrti fan na intel Air-u da će da poleti dok je ovaj ‘ladan kao led. Ima već dovoljno testova na YouTube-u, ne bi bilo loše da se informišeš pre nego kreneš da pišeš.

https://youtu.be/DJGEDUHHdZ8


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Prosečan Air korisnik se ne bavi video obradom. To su uglavnom menadžeri, komercijalisti, studenti... koji koriste browser, MS office i whatsapp 90% vremena. Ne treba im ni 5x bolja graifika. Samo duže trajanje baterije.

Postoji gomila fanless laptopova (Windows i ChromeOS), mada ne znam kakvi su u poređemju sa ovim. Ali znam da većina gore navedenih ne pravi razliku između uređaja sa ventilatorom i bez.
 
Tvoji komentari ukazuju da nikad nisi imao MacBook u ruci, a kamoli radio malo duže na njemu. Arhitektura je dramaticno različita, sve je različito, unapređeno do te mere da čak i x86 software radi isto ili bolje nego na x86 platformi. Čak i neko ko radi iskljucivo u web okruženju će osetiti razliku. Samo neko ko je video MacBook samo na slici može da tvrdi kako se razlika neće primetiti.

Video editing na fanless air-u u prilozenom testu samo ukazuje kolika je razlika u odnosu na prethodne platforme, potpuno je nevažno da li će se neko zaista baviti obradom videa na air-u.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Razlika je nebo i zemlja...i ne samo u nekim zahtevnijim stvarima, kao sto je video editing, nego bas to, upalis par tabova u browseru, u vecini slucajeva se pali ventilator, ovde nista..plus je baterija duza za sigurno 50%, sto je ogromna razlika.
U svakodnevnom koriscenju nece biti neke velike razlike, ali ce se opet videti, narocito kada sve vise aplikacija postane nativno za ARM... :)
Sad lepo da smanje okvire oko ekrana, i to je to.. :D
 
Mislim da smo svi svesni koliko je ovaj novi CPU sistem superiorniji od klasičnog x86, i to prvi koji je izbačen na tržište, za entry proizvode.
Drago mi je da nije u potpunosti nestao duh Stiva Džobsa, mislim da bi on konačno bio ponosan na nešto što je Apple napravio posle njega.
 
Al svakom CPU treba i RAM a sve preko 16GB već traži više struje i ako je SoC onda bla bla bla ... kapiraš? :D

Svakako ce Apple napraviti M1x ili tako nesto, gde ce biti podrzano do 64gb rama, ili tako nesto...i da, potrosnja ce biti veca, ali mislim da nece biti mnogo veca...svakako ce i sa tim cipom baterija trajati duze nego sa intel procesorom, a performanse ce biti dosta bolje...i uz to, ventilator ce retko kad da se vrti.. :)
 
Tvoji komentari ukazuju da nikad nisi imao MacBook u ruci, a kamoli radio malo duže na njemu. Arhitektura je dramaticno različita, sve je različito, unapređeno do te mere da čak i x86 software radi isto ili bolje nego na x86 platformi. Čak i neko ko radi iskljucivo u web okruženju će osetiti razliku. Samo neko ko je video MacBook samo na slici može da tvrdi kako se razlika neće primetiti.

Video editing na fanless air-u u prilozenom testu samo ukazuje kolika je razlika u odnosu na prethodne platforme, potpuno je nevažno da li će se neko zaista baviti obradom videa na air-u.
Mani me molim te tih priča. Previše mi je hardvera i softvera prošlo ispod ruke da bih se primao na te fore. Ako se sa M1 zaista vidi razlika, verovaću kad je ja vidim

Kad budem video kako radi npr. Kdenlive koji bih ja da koristim, moću ću da procenim koliko je velika razlika u odnosu na x86. Takođe me zanima i Virtualbox, Fusion, AutoCAD, CS:GO... Za sada ne rade nikako, što je malo lošije od Wintel varijante. Mala je razlika, ali ipak primetna. Naravno, nijedan Air korisnik koga znam ne koristi te alate ni sada.

Ja zaista ne znam kakve su vaše radne navike, ali svi ljudi oko mene, bez obzira da li koriste Mac ili Windows, laptop ili desktop (ili AiO) rade isto. I u tom radu je totalno nebitno koliko se brzo startuje browser ili još gore koji skor ima u browserbench-u.

Kad je AMD izbacio Kaveri, neke spreadsheet poslove si mogao da odradiš 3x brže sa A10+LO Calc, nego sa i5+Excel kombinacijom, zbog openCL i HSA arhitekture (ja testirao). A ti budi realan pa reci koliko je ljudi, koji pola radnog vremena provedu sa tabelama, prešlo na A10 i LO Calc :D Razlika je što Final Cut Pro pravi ista kompanija koja pravi i jedan od najpopularnijih računara među video profesionalcima, i pri tom ima resurse veće nego pola zemalja. Otuda i takvi rezultati

Razlika je nebo i zemlja...i ne samo u nekim zahtevnijim stvarima, kao sto je video editing, nego bas to, upalis par tabova u browseru, u vecini slucajeva se pali ventilator, ovde nista..plus je baterija duza za sigurno 50%, sto je ogromna razlika.
U svakodnevnom koriscenju nece biti neke velike razlike, ali ce se opet videti, narocito kada sve vise aplikacija postane nativno za ARM... :)
Sad lepo da smanje okvire oko ekrana, i to je to.. :D
Meni lično ne znači ništa da li laptop ima ventilator ili ne. I to je slučaj za većinu korisnika. To što M1 ne štuca nakon 5 minuta je uspeh u dizajnu čipa čija je posledica laptop bez ventilatora. Ali prosečan Ultrabook/Air korisnik hoće solidne performanse i dobru bateriju. Ne zna šta je ARM, šta je x86, šta je Rosetta, šta je GPU akceleracija.... Ovo je tehnički forum, to što se ovde podrazumeva, 95% ljudi to ne zna i ne želi da zna. Srećom, Apple je svojim korisnicima obezbedio uređaj koji zadovoljava njihove potrebe.

Videćemo da li će intel imati ULV čip sličnih karakteristika u narednom periodu. Ali je svakako jasno da je GPU ono što će teže dostići, mada je ovaj Xe izgleda solidan čip.
 
Tacno, prosecan korisnik ne zna sta su tehnikalije, ali svako ima usi ( i culo dodira pa oseti kad bljuje vatru lap top :d ) pa je odsustvo ventilatora ogromna prednost... Previse gledas na stvari iz svog ugla a logika meni ne znaci=ne znaci vecini nije bas tacna...
 
Kako god, usraće se od para.
Živi bili, pa videli.
 
Odlična priča, ali u novije vreme potpuno irelevantna pogotovo za ovu temu u kojoj smo.

Sve velike firme koje koriste Solidworks, Catia i slične software-e sele platformu na VDI, a onda je dovoljan i thin client za upotrebu. Klasični laptop u enterprajz okruzenjima ostaje uglavnom za office programe za management a isti se sve više sele u web okruzenje.

Novi M1 mac će savršeno da radi u tim uslovima.

Sent from my iPad using Tapatalk


Apsolutno se slažem i to je nešto ka čemu teži industrija. Već dugi niz godina u USA postoje provider-i koji nude ove usluge, a sami proizvođači CAD softvera puštaju beta testiranje/trial kroz Frame (sad Nutanix) ili neki sličan Amazon servis. Performanse su odlične a lag minimalan. Ako se gleda situacija u Srbiji, iz prve ruke ti mogu reći nijedna mala/srednja/internacionalna firma da ja znam ili sam čuo ne koristi ovaj pristup, a veruj mi da sam obišao mnogoo firmi (150+).


CAD korisnici koju su na Mac-u svkako nisu deo tako velikih sistema, tj. njima i ne treba ništa više od postojećih Autodesk alata. Ono što je dobro za njih (i mnoge druge) je što se dosta toga seli na cloud i u browser. Dassault je najavio takvu Draftsight verziju. Mada s druge strane, Autodesk ukida Fusion Web varijantu. Veći problem za stand-alone CAD programe je što Apple polako odustaje od OpenGL podrške i drugih multi-platform, uglavnom FOSS tehnologija. Pa iako će sve više biti programa koji će se portovati na ARM (za Linux i Windows), isti neće raditi (kako bi trebalo) na Mac-u

Izbacili su 3DEXPERIENCE Draftsight, ali opet zahteva rich client aplikaciju koja se instalira. Nisam čuo glasine za web 2D, ali verujem da će pre ili kasnije izbaciti i to rešenje. Što se tiče OpenGL-a, apsolutno se slažem, softverski open GL je podržan za većinu aplikacija ali radi strašno sporo.


Back on topic:

Apropro fan-a u last gen Intel Macbook Air-u, Louis Rossman (ako se sme njegovo ime izgovoriti u ovom delu foruma :)) je slikovito prikazao da fan nije povezan na heatsink i da duva u prazno:
https://www.youtube.com/watch?v=iiCBYAP_Sgg&t=56s&ab_channel=LouisRossmann
 
Evo ti hint - NIS zaposleni rade u VDI okruženju, kao i neke domaće banke. Ne znam tačno šta koriste od software-a (banke sigurno ne koriste Catiu, lol) ali postoji kod nas. Nisam siguran za Nutanix, koji je takođe prisutan u Srbiji a imaju solidnu VDI platformu koju nude na tržištu, ne vidim zašto je ne bi koristili i u okviru sopstvene kuće.

@space beer - sam kažeš da nećeš verovati dok ne probas. Upravo je to i poenta mog posta. Jedno je reci nema razlike, a drugo ne verujem dok ne vidim. Po svim testovima razlika je dramatična (zaboravio sam da pomenem skoro duplo trajanje baterije, to ne može da se ne primeti) a ostaje da vidimo kad stigne kako će izgledati u realnom svakodnevnom radu.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Evo ti hint - NIS zaposleni rade u VDI okruženju, kao i neke domaće banke. Ne znam tačno šta koriste od software-a (banke sigurno ne koriste Catiu, lol) ali postoji kod nas. Nisam siguran za Nutanix, koji je takođe prisutan u Srbiji a imaju solidnu VDI platformu koju nude na tržištu, ne vidim zašto je ne bi koristili i u okviru sopstvene kuće.

@space beer - sam kažeš da nećeš verovati dok ne probas. Upravo je to i poenta mog posta. Jedno je reci nema razlike, a drugo ne verujem dok ne vidim. Po svim testovima razlika je dramatična (zaboravio sam da pomenem skoro duplo trajanje baterije, to ne može da se ne primeti) a ostaje da vidimo kad stigne kako će izgledati u realnom svakodnevnom radu.


Sent from my iPad using Tapatalk

Sad kad pomenu banke, sećam se da sam indirektno čuo baš od IT admin-a koji je radio u jednoj od banaka tu priču, koliko se sećam imao je isključivo pozitivna iskustva. Što se tiče NIS-a, koriste jedan od prethodno navedenih 3D CAD-ova, ali u vrlo ograničenom broju licenci i nisam 100% siguran da li su na VDI-u jer nisam bio lično u komunikaciji sa njima, ali me ne bi začudilo da tako pristupaju softveru. U svakom slučaju Hvala na informaciji.

Što se tiče Nutanix-a, nisam se lepo izrazio, SolidWorks je koristio Nutanix VDI, a sada neki Amazon VDI servis za trial/beta test licenci, i to je nešto što radi odlično od prvog dana evo skoro 3-4 godine.

Mi smo kod nas u firmi (20-30 zaposlenih) želeli da napravimo VDI mašinu za prethodno pomenute 3D CAD softvere za nekih ~15 usera, ali onda se ispostavilo da je najveći problem grafika, jer zahteva specifičan hardver koji značajno podiže cenu investicije na par desetina hiljada evra pa se od cele priče odustalo za sada. Naravno sve ovo pričam kao 3D CAD korisnik, a ne kao IT administrator jer to nisam, ali bih prvi izbacio ThinkPad P serije iz ranca i kupio nešto kao MBA/X1 Carbon i kačio na eksterni displej i softver koristio kroz neko virtuelno okruženje :).
 
Koliko ce kostati osnovni Mac mini sa M1 (8gb/256gb) kod nas...? Odusevljen sam ovim procesorom
 
Stilgi su Air i Pro u jednu domaću radnju. Cena je oko 50% veća nego na Apple sajtu, po kursu od 99 RSD za 1 USD. Tako da računaj da će Mac mini biti oko 100.000 RSD, možda malo preko

Cene u DE/AT su malo niže nego ovde
https://geizhals.eu/apple-mac-mini-mgnr3d-a-a2422055.html

@gile23
Zamisli sa moraš da nosiš Siemens PG od 4kg, budi srećan što je samo ThinkPad :d
 
Poslednja izmena:
Prelazimo na ARM (WWDC 2020)

Sve bolje od boljeg [emoji1]

“M1 Macs can now run Windows apps and games through CrossOver 20” :

https://9to5mac.com/2020/11/18/m1-m...and-games-through-crossover-20/#disqus_thread

Ukratko:

We already know that the new Macs with M1 chip can run both Intel and ARM apps made for macOS and iOS, but Mac users who rely on Windows for some specific software have lost Boot Camp support. However, CodeWeavers announced that CrossOver 20 now works on Apple Silicon Macs, which means that the new M1 Macs can run Windows software right on macOS.

If you’re unfamiliar with CrossOver, it’s a platform based on the open-source Wine project that can run the Windows environment on macOS and Linux. In other words, it allows users to install and run Windows software on other operating systems without even installing a full version of Windows as you do on a virtual machine.
While Apple and Microsoft have confirmed that the new ARM-based Macs no longer support Windows (at least for now), CodeWeavers developers were able to run CrossOver 20 on Macs with M1 chip. The latest version of CrossOver emulates Windows Intel binaries on macOS through Rosetta 2 technology, which emulates x86 binaries on the new ARM Mac hardware.
The CrossOver team successfully installed some Windows software on M1 Macs, including the desktop version of the popular game Among Us and even Team Fortress 2. While the game did have some lag, it ran well most of the time as you can see below.

https://youtu.be/dJzo3TNVOT0

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Koliko ce kostati osnovni Mac mini sa M1 (8gb/256gb) kod nas...? Odusevljen sam ovim procesorom

I mene to interesuje. Ranije sam hteo da kupim Mac mini pre svega zbog kompaktnosti da mi bude na radnom stolu. A i da probam malo drugi operativni sistem osim Windows-a.
 
EnH2QoWXMAERjP5.jpg
 
Stilgi su Air i Pro u jednu domaću radnju. Cena je oko 50% veća nego na Apple sajtu, po kursu od 99 RSD za 1 USD. Tako da računaj da će Mac mini biti oko 100.000 RSD, možda malo preko

Cene u DE/AT su malo niže nego ovde
https://geizhals.eu/apple-mac-mini-mgnr3d-a-a2422055.html

@gile23
Zamisli sa moraš da nosiš Siemens PG od 4kg, budi srećan što je samo ThinkPad :d

I mene to interesuje. Ranije sam hteo da kupim Mac mini pre svega zbog kompaktnosti da mi bude na radnom stolu. A i da probam malo drugi operativni sistem osim Windows-a.

Izgleda oko 800e na KP... Kako funkcionise garancija ukoliko su "uvezeni" iz HU/AU?
 
Kao i svuda u svetu, 1 godina internacionalne garancije...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nosio sam jedno vreme HP8760W koji je malo lakši od tog Siemens-a, bilo ne ponovilo se :).
https://notebooks.com/wp-content/uploads/2011/04/EliteBook-8760w-featured.jpg


Inače da li uopšte ima smisla kupovati bilo koji Mac sa 8GB RAM-a u 2020, pogotovu jer se RAM ne može upgrade-ovati?

Ovi sa 9to5Mac kažu da nije isto 8 giga rama kao klasičnih 8 giga rama. Ja bih voleo da to neko stavi na test, ali bukvalno. Da upali After i Photoshop, makar preko emulacije i da ga nategne dokle može. Mada opet kapiram da su ovi modeli izašli pre za neke korisnike koji maksimalno koriste office paket, iako imaju potencijala za neki malo ozbiljniji rad...
 
Ja iskreno ne bih uzimao 8gb model za sebe...za prosecnog korisnika ce biti dovoljan...ja koji koristim lightroom, photoshop i premiere, 16gb je must have...imam 16gb u laptopu i radi taman kako treba...cak i da je ovaj ram menadzment bolji, 16gb rama ipak treba za takve aplikacije.
Da su stavili 8gb rama 100$, ne bi bio problem, ovako je stvarno preterano.
 
Gledam sad air base model sa 16gb rama je 1199$. Za mene je to super, 256gb mi zavrsava posao uz dobar externi SSD, za 1199$ mislim da tesko koji win laptop moze da pridje ovim performansama, KVALITETU IZRADE, i bolesno dobrom ekranu. Samo me jedna stvar kopka, 7 core GPU VS 8 core GPU, koja je razlika nmg da nadjem konkretne podatke na netu o tome.
 
Oko 12,5% sporiji :D Mislim da je to najmanji problem

Po mom mišljenju, 8GB je dovoljno office, web, multimediju, IM/VoIP. Za sve preko toga (dizajn, development...) bi trebalo da ide 16GB. Naravno, dosta zavisi i od načina rada, tj. navika korisnika. Što se 256 GB tiče, tu dosta pomažu cloud servisi koji imaju virtualdrive i prostor za keširanje često korišćenih fajlova (npr. Onedrive...)
 
Ja iskreno ne bih uzimao 8gb model za sebe...za prosecnog korisnika ce biti dovoljan...ja koji koristim lightroom, photoshop i premiere, 16gb je must have...imam 16gb u laptopu i radi taman kako treba...cak i da je ovaj ram menadzment bolji, 16gb rama ipak treba za takve aplikacije.
Da su stavili 8gb rama 100$, ne bi bio problem, ovako je stvarno preterano.

Adobe paket neće dobiti update godinu dana pa kažu da je možda pametnije sačekati neku noviju verziju hardvera ako ti je to primarna upotreba, pa onda razmišljati u tom smeru.

https://www.dpreview.com/news/28826...ilicon-using-rosetta-2-native-versions-coming
 
Nazad
Vrh Dno