Šta je novo?

Apple i Google u Srbiji ??

pTomic

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
31.01.2002
Poruke
1,149
Poena
660
Ima li istine u rečima premijera ???
 
Pa premijer rece i da Kale znaci Brdo !!! Ko veruje nek veruje.
 
E kad je premijer rekao onda 100% dolaze:d
 
Posto su doveli paypall, ja im sada verujem da ce bar nesto da pokusaju i da odrzavaju kontakte.

Ali problem sa Apple-om je do operatera koji se protive njihovim uslovima minimalnog broja narucenih primeraka jer se plase da nece uspeti da ih prodaju na domacem siromasnom trzistu. Koliko ja znam radi se o desetinama hiljada uredjaja i da Apple u tim pregovorima ne zeli da popusti. Google je vec, siguran sam, maltene i sam spreman, bez necije inicijative...
 
Poslednja izmena:
Ima li istine u rečima premijera ???

Pre je pitanje ima li smisla u tim recima?
Ako Apple u Srbiji znaci iPhone u Telenoru, onda je to samo jos jedan put kojim ce parice da odlaze iz drzave...

Ono sto bi stvarno bilo interesantno je da Apple i Google otvore neke development centre ovde, medjutim, u tolikoj smo nestasici sa kadrom da mislim da nema sanse da dodju u toj formi.
 
Google je vec, siguran sam, maltene i sam spreman, bez necije inicijative...

pa zar Google nema vec kancelariju i zaposlene u Srbiji?

koliko se secam, pre 5-6 godina je bila prica kako su bili odusevljeni sa nekom domacom firmom i kako su ih sve angazovali i kako su otvorili kancelariju u Beogradu... ... ... tako se bar pisalo po net-u tad...
 
He "doveli Paypal"... Pa da li si zaista naivan toliko da mislis da smo mi tu nesto uticali? No dobro. Google mislim da nema problem i da to mozemo da ocekujemo uskoro, opet svakako bez naseg nekog uticaja. Za Apple nemam prognoze neke, ni ocekivanja, oni su specificni sa zahtevima, nasi operateri ama bas nikakav benefit od toga nemaju tako da...
 
Google je posredno svakako vec u Srbiji, da li ima svoju kancelariju manje je bitno. Vest je naravno najbanalniji senzacionalizam, velike IT kompanije svakako ne cekaju da im premijer svinjskog pogleda i telece frizure predlozi da otvore predstavnistva. Google ce se u Srbiji siriti onoliko koliko procene da imaju interesa, tj. onoliko koliko im izvestaji pokazuju da treba. Apple - to je neko dobro primetio, u najboljem slucaju iPhone kod operatera.
 
Google ima velike šanse da dođe (ako već nisu prisutni preko nekoga), ali za Apple su presudni provajderi, ako se nađu oko zajedničkog interesa, što da ne, onda dobijamo i App Store i iTunes Store. Bez provajdera nema šanse.
 
Ne znam sta podrazumevate pod prisustvo Google i Apple u Srbiji. Za mene je to Apple Store u centru BGa i Google Play Store na kome mozemo kupovati mi iz Srbije.
 
stvarno smo mi banana kada premijer mora da ide negde da dogovara otvaranje prodavnice elektronike... posto je sve ostalo resio :) ccc
 
Ne znam sta podrazumevate pod prisustvo Google i Apple u Srbiji. Za mene je to Apple Store u centru BGa i Google Play Store na kome mozemo kupovati mi iz Srbije.
Pod dolaskom Google-a se podrazumeva ono što je uradio Microsoft, a Apple ima reseller-a kod nas dugi niz godina, ali nemaš u ponudi iPhone, a naravno i App Store. Tek kad bude i ovoga može se reći da je Apple došao, pošto da otvore svoj Store direktno nema šanse, suviše smo mi malo i neuređeno tržište da bi se cimali i otvarali svoj Store, ni mnoge normalnije države ga nemaju, već samo posrednika koji prodaje njihovu robu, ali ključ je u rukama mobilnih provajdera, jer dok neko ne sklopi ugovor sa Apple-om za iPhone ostaće ovako kako je.
 
Ne vidim gde je problem sa Apple-om, kad je u Srbiji važnije da imaš što skuplji mob, nego lebac na stolu.
 
Koliko znam Google već ima neku vrstu kancelarije kod nas,a za Apple će ići malo teže.
 
Pod dolaskom Google-a se podrazumeva ono što je uradio Microsoft,

e sad moram da pitam sta je Microsoft uradio dolaskom u srbiju?

- "Profesionalnije" i prisnije goni one koji ne placaju njihov software i njihove licence...? blago nama :smoke:


ako je u pitanju lokalizacija: Google odavno ima sve svoje servise lokalizovane na srpski.

tako da sta ce google doneti "dolaskom" u srbiju, tj. sta ce se promeniti?? (neko je spomenuo Google play, sto je valjda ok ali ako je kao na App Storeu da mozes da se registrujes da si iz susedne zemlje, onda ne vidim da je to neka velika stvar).
 
Ne mozes da narucis Google proizvode (Nexus, Chromebook) ako ne postoji Google Play Store u tvojoj zemlji. Cudi mi da ti, kao veliki "ljubitelj" Google-a, to ne znas.
 
e sad moram da pitam sta je Microsoft uradio dolaskom u srbiju?
Otvorio svoj (tada cetvrti u svetu) razvojni centar i ponudio inzenjerima verovatno najzahtevnije/najkompleksnije developerske poslove u Srbiji. Trenutno imaju ekipu od 50tak (valjda?) developera.

tako da sta ce google doneti "dolaskom" u srbiju
U najboljem (i jako malo verovatnom) slucaju, otvorice i oni razvojni centar ovde i dati posao inzenjerima. Takodje, mogao bi i da omoguci prodaju iz Srbije (GoogleWallet, GooglePlay).
Sve ostalo se svodi na prodaju u Srbiji i cisto isisavanje parica iz drzave...
 
Poslednja izmena:
e sad moram da pitam sta je Microsoft uradio dolaskom u srbiju?

Zaposlio barem 40 developera koji rade SQL Server izmedju ostalog i ima jedan od najozbiljinijih razvonjih centara ovde i plus je mozda i najozbiljniji razvonji centar u nasoj zemlji.
Ono... ne ocekujem da Apple moze ista korisno bilo gde da donese osim u Kini jos vise posla za proizvodnju, ali I am ready to be proven wrong :)

U prevodu za razliku od MS-a koji je nesto barem ulozio ovde i nesto ozbiljno radi i proizvodi u ovoj zemlji i Google-a koji moze isto to uraditi, ne vidim sta tvoje zelenilo moze doneti pozitivno u ovu zemlju.

Ili da tebe citiram - prisniju jurnjavu onih koji koriste iPhone a ne placaju im App Store purchases? Blago nama :D
 
a sto je ms ubacio proizvode u ceo drzavno administrativni aparat :D sve bolje do boljeg ali to je put koji je odavno utaban za nas, woohoo google i ms u srbiji nema nista sustinski bitnije za nas zivot od toga
 
alfa nece valjda 40 zaposlenih biti najozbiljniji razvojni centar u nasoj zemlji?!
 
Ne mozes da narucis Google proizvode (Nexus, Chromebook) ako ne postoji Google Play Store u tvojoj zemlji. Cudi mi da ti, kao veliki "ljubitelj" Google-a, to ne znas.

ljubitelj servisa - da, ali hardwerskih proizvoda slabo...

i da pojasnim: ljubitelj njihovih servisa iz razloga sto prakticno i nemaju konkurenciju pa covek ni nema sa cime da ih uporedi i oceni koliko su stvarno dobri, tj. koliko bi mogli da budu bolji! (jos pre deset godina su pokazali da su bolji i od Microsofta i od Yahooa sto nije bilo tesko, ali jos bitnije: bilo je davno...!).

Otvorio svoj (tada cetvrti u svetu) razvojni centar i ponudio inzenjerima verovatno najzahtevnije/najkompleksnije developerske poslove u Srbiji. Trenutno imaju ekipu od 50tak (valjda?) developera.
i to sam propustio... nije lose... 50 zaposlenih :D lepo.
 
alfa nece valjda 40 zaposlenih biti najozbiljniji razvojni centar u nasoj zemlji?!

Ne kazem da je najveci, to sigurno nije. Ali da je najozbiljniji, mislim da jeste. Ne znam sta imamo drugo i na pribliznom nivou?
 
Microsoft ima maltene non-stop otvoren konkurs za inzenjere iz prostor razloga sto vise nema dovoljno kvalitetnih ljudi koji se prijavljuju.
Zanimljivo je sto trenutno traze i masinca za prototyping sa naglasckom na camera/optics design experience.

alfa nece valjda 40 zaposlenih biti najozbiljniji razvojni centar u nasoj zemlji?!
Dobro de, DMS je najozbiljniji :) nego, Danijele, jel ti to u radno vreme postujes? :S:
 
Poslednja izmena:
Samo mala ispravka Microsoft razvojni centar trenutno ima preko 120 zaposlenih, od kojih preko 100 inzinjera. Cifra od 50 ljudi je od pre oko 2 godine. ;)

A vezano za ovu diskusiju, taj centar nije nastao tako sto je neko u MSu seo i rekao "e ajmo da otvorimo razvojni centar u Srbiji", ili tako sto je neki od politicara to izmolio. Vec je par nasih ljudi koji su bili na malo istaknutijim pozicijama insistiralo na tome da otvore centar ovde i osnuju par timova.
Tako da cini mi se da jedini nacin da Google ovde otvori razvojni centar je neki slican scenario, ili kao u slucaju sa Intelovim razvojnim centrom ovde, da kupe neku firmu koja vec ima razvoj ovde.
 
Nazad
Vrh Dno