Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Svaka čast za srce. Uvek deluje lako, ali ko je probao zna da nije tako. Ja sam imao par neuspešnih pokušaja.
 
Najteze je ustvari "pogoditi" koliko gusta pena treba da bude za latter art, vise je zapravo retka nego gusta, al opet ne sme biti previse retka...ma gadno je sto treba vezbati. Ja sam cuo i jednom probao, ako hocete da vezbate samo pravljenje pene za mleko, voda i jedna kap detrdzenta za sudje...nije lose za osnove
 
Uzeo sada, za DG, Dallmayr prodomo I Dallmayr Crema d'Oro.
Bas me zanima, da li valjaju.
Gore od Barcaffe ne mogu da budu.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Jel neko računao, onako grubo, ako npr. koristi neku komercijalnu vrstu kafe, kao npr. Lavazza, koliko izadje, jedan kratki espreso, u kućnoj radinosti?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
20 din.
1000gr:12g=83 kafa

1600 din neka lavazza : 83= oko 20 din

Mada možeš da uzmeš i riobu za 1200, onda te izađe 14-15 din.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk
 
Koja god da je, za jedan espreso ti treba 7 do 10gr kafe, pa racunaj. Ako je kafa npr. 2,000 din/kg, trosak kafe za jedan espreso je 20 din.

Sent from my HTC_M10h using Tapatalk
 
Ok, ta informacija mi je trebala.
Znaci, otprilike 20 din.
To je ppmnogo povoljnije, u odnosu na DG, + što je kafa sigurno bolja.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
A koliko te izadje po espresso-u masina? Koliko traje ljuima polovnjak uopste?
Ne znam, nego pitam :)

A trenutno te DG izadje oko 27din/komad, posto mozes uzeti 4, platiti 3 pakovanja.
Ali bolja i jeftina varijanta je jeftin Piccollo ili sta vec ti je najjeftinije u tom trenutku, one refillable kapsule za DG, i za ove "brend" kafe (Lavazza, Tchibo, itd.) nema sanse da vidis razliku naspram dobrog automata, ako ti dobro napunis kapsule.
Razlika ti je barem 100e u pocetku, a refill kapsule izadju oko 6din/kafi, posto mogu u proseku nekih 50 punjenja da urade kako treba.
 
Ja lavazzu plaćam 1300 dinara, espresso pravim od 7,5g kafe tj dupli je 15g
1000:7,5= 133 neka je 130 kafa
1300:130= 10 dinara
 
Vec smo imali polemiku oko DG ;). Ako ces da popijes jednu-dve kafe dnevno u proseku i neces da se cimas mnogo i udubljujes oko kafe i pravljenja iste, moze i DG da prodje, dobices bolju kafu nego u vecini kafica.
A ako ce se aparat koristiti za vise kafa i dugorocno, ako hoces da imas slobodu i mogucnost da se igras i pravis razlicite kafe i kafe sa mlekom i penom, idi odmah a nesto ozbiljnije od DG-a.

Sent from my HTC_M10h using Tapatalk
 
Jel zna neko koliko grama kafe uzme ova kasicica bela? :)
Ili koliko gr stane u refill kapsulu?

Ja stavim 2 (ravne) kasicice (takve bele) i to nije puna kapsula kao ova na slici. Ova na slici mi lici kao 3 kasicice.

Cisto da znam jel stavljam dovoljno grama :)


Capture.PNG
 
Da, isplativost kapsule vs automatic vs ručni manuelni aparat, mnogo zavisi od količine i učestanosti korišćenja. Za sporadična korišćenja, kapsule su skroz ok.
 
Pa, mene kod aparata privlaci i sam taj proces pravljenja kafe.
Zato bih voleo da imam jedan rucni aparat.
Svidja mi se onaj poluautomatski, koji je pazario core.graphics.
Inace, kafu pijem samo cistu, nikako mleko, niti secer.
Jedno vreme sam se primio, da uzmem refillable kapsule, ali sam odustao.
 
to je ručni
 
ja isto vise volim npr, prvo pojedem neki mali keks/kolačić... i onda surduknem kafu bez ichega... ! onada joj osetim ukus lepo, i prija mi najvise...
a4fc432d9ae8f123090a1db70d5aace4.jpg


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Ljudi aj ne preterujte vise sa DG-om i kapsulama, ok je kafa ali realno ne moze da pridje automatu a kamoli rucnom aparatu, ni po jednom parametru. Plus, ko zna od koje plastike kinezi prave te punjive kapsule i koji otrov imate u takvok kafi. Treba da bude mnogo ozbiljna plastika da bezbedno trpi tu temperaturu i pritisak x puta...


Sent from my HTC_M10h using Tapatalk
 
Pa, ako roknes brdo secera, mleka...
Onda ti je svejedno, kakva je kafa, da li je kvalitetna, kako je ispao espreso...
Sve mu to bude jako slicno.

Edit:Moze core.graphics da kaze, da li ima razlike, u slucaju da je koristio, ili pio mozda DG.
 
Poslednja izmena:
ima, osecam nesto vestacko u tom DG-u... ne svidja mi se nikako... (kao malo vise vode u obicnom espressu i neke "plastike")
ovo je masno, i jako do bola...
naravno treba se igrati sa ostalim kafama, temperaturom u odnosu na zrno, pritisom kafe u kašici... sve to daje drugaciju kafu...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Nema mi druge, nego da pristedim jos malo,i pozarim taj Breville ili Catler, kako ga vec zovu.
Treba samo naci, da neko to dovuce iz inostranstva.
Ovi na KP prodaju za 700e, sto je po meni bas mnogo.
 
Jel zna neko koliko grama kafe uzme ova kasicica bela? :)
Ili koliko gr stane u refill kapsulu?

Ja stavim 2 (ravne) kasicice (takve bele) i to nije puna kapsula kao ova na slici. Ova na slici mi lici kao 3 kasicice.

Cisto da znam jel stavljam dovoljno grama :)


Pogledajte prilog 247179
Две ове кашичице до врха и то је довољно. Види прилог.

@alfaunits зашто кажеш само 50 кафа, кад сам их стварно користио преко 500 пута. И продавци гарантују преко 200 употреба.
Имам још кући нових, којих нисам употребио и физички су идентичне. Е сад хемијски садржај не могу упоредити.

@kabuto нико те не тера да их користиш. За наш (читај српски) стандард сасвим је прихватљиво користити DG као алтернативу, јер ми не пада на памет да дам своју месечну плату на апарат за еспресо и мислим да само ***** који има двоје деце и жену може дати месечну плату за еспресо апарат!
12665e0a3379914f1b9e093df5937e13.jpg
efd980b3565669448abacb7de11318f7.jpg


Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Eh sada, da ne trujemo temu.
Svako, ko ima, i i misli da moze da priusti nesto tako, zasto da ne?
Imam zenu, dvoje dece, i naravno da aparat nije ispred njih, ali ako posle svega sto porodici treba, ostane i za nesto drugo, sto da ne.
Ne izlazim vise, tj. jako retko, kladionicu skoro pa nikako, ne pusim...
Mogu valjda sebe da castim, necim sto me ispunjava.
 
Za do par glava ima da se uzme odlican Saeco polovan, i to je isplativija i jeftinija varijanta dugorocno, ako se aparat iole i koristi. Evo ja sam uzeo za 250 eur polovan i repariran Saeco pre par godina i idalje me besprekorno sluzi. Ako se nesto i pokvari, najskuplja popravka mi je 70 usd, koliko me kosta da zamenim ceo nov brewing unit. Uopste, Saeco aparati su iz delova koji mogu da se menjaju, ne da bacis aparat kada se pokvari.
Ako je jedini kriterijum novac, uvek je tu domaca kafa, moka pot, french press... Za iole ozbiljniju eksploataciju DG nema nijednu prednost, osim mozda manju startnu investiciju.

Sent from my HTC_M10h using Tapatalk
 
@salekojot

E tako i ja isto pravim :) Ne znam koliko je to grama ali je espresso super :)
 
Jel zna neko koliko grama kafe uzme ova kasicica bela? :)
Ili koliko gr stane u refill kapsulu?

Ja stavim 2 (ravne) kasicice (takve bele) i to nije puna kapsula kao ova na slici. Ova na slici mi lici kao 3 kasicice.
Cisto da znam jel stavljam dovoljno grama :)
Ako je to ona "standardna", zavisi mnogo :) To je oko 2-3gr BCAA/Glutamine-a, kafe... mnogo zavisi koje i kako mlevene!

NE puni toliko te refill kapsule, treba najvise ISPOD one gume da bude kafa, i malkice je utapkaj, ne puno.

Kabuto, ne pricam o normalnom espresso-u u aparatu naspram DG original kapsula (to nema sta da se poredi!), vec Lavazzu da probas u DG aparatu (sa refill kapsulama) i u dobrom espresso aparatu. Neces osetiti razliku.
Ja osetim razliku u D59B izmedju svake soljice, samo sto ne umem da opisem ista vise od temperature i mirisa :) Ja moram prati automat sa nekoliko ispiranja posle svake kafe inace osetim "sikterusu" prethodne. Naravno ne ako pravim dva espress-a odmah jedan za drugim, vec ako prodje i pola sata.
Ja ne mogu automat da koristim za dve razlicite kafe bez pauze, jer toliko osetim mesanje ukusa da ne vredi :)
A ne osetim razliku izmedju LAvazze u automatu i one koju pravim sa refill u DG. U stvari meni i dobre kafe uspeju odlicno sa tim refill kapsulama kada je sveze mlevena i pogodim tapkanje/kolicinu, neke su mi cak bolje isle nego u automatu.
Nemoj me pitati da ti opisem ukuse, ali koliko se nesto razlikuje, a pogotovu mirise - Dzeki preciznost ;)

@salekojot, uspevam ja neke da koristim vec 200x, ali na nekima mi otisla gumica posle 4-5 koriscenja, ili mi ispalo ono dno i posle toga ne radi to kako treba :( Zato kazem "u proseku".

@Stankovic, ako imas nesto konkretno iz Nemacke ili Austrije, cimni me na PM da vidimo da li se isplati donosenje.
 
Poslednja izmena:
Hvala alfa, kada dodje vreme za to, ako se ne snadjem, javicu se, pa ako uradimo nešto, dobro je, ako ne, opet ništa.
Zenina rodjena sestra (ne znam, sta mi to tačno dodje[emoji16]) živi u Francuskoj, ali ne znam da li ga tamo ima.
Razmišljao sam i o nekoj kombinaciji, Gaggia Classic + mlin, ali mi je prakticnije ovo sto ima core. graphics.

Edit :Kada sam mislio na poređenje, to se odnosilo npr. na DG Barista kapsulu vs neka Lavazza iz aparata.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno