Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Skoro uzeo u Metrou Don Caffè cremoso kafu za espresso aparat jer nisu imali Riobu, ljudi vi ne možete da verujete koje đubre od kafe, kisela, gorka, ceo dan ostane odvratan ukus u ustima. Nikad goru kafu nisam pio u životu, morao sam je izvaditi iz mlina. Preporodio sam se kad mi je stigla Lavazza. Ne znam kakve su Sagfredo i Illy u poređenju sa Lavazza i Riobom?
 
Ja sam malopre kod nas na buvljaku na novom beogradu kupio lazazza crema i aroma pakovanje od kilogram.Meni je ona ok.Mada prodavci na buvljaku kazu da je ona najslabija.Probao sam i lavazza crema i gusto i sta znam meni je slicna kao i crema i aroma.
Drugar mi je pre par meseci doneo neka dva pakovanja po 1kg iz madjarske i onako nije mi se svidela.Bolja mi je ova lavazza.
Mada ja iskljucvo pijem kapucino sa mlo secera tako da mi je svaka slicna sto bi se reklo.
Probao sam i hausbrandt i ona je odlicna kafa.Ali je nema na buvljaku nego samo po vecim trgovinskim lancima.
 
Illy je odlicna kafa ali ima specifican ukus, tj. vise je citrusna od Lavazza-e i ostalih kafa na trzistu. Julius Meinl je odlicna kafa takodje, kao i Molinari. Naravno, kao i kod svih kafa, postoji dosta vrsta, a na vama je da nadjete koja vam najvise odgovara.

Lavazza ima nekoliko klasa, Julius Meinls isto tako i tu se razlikuju telo kafe, kolicina kiselosti, miris, ukus i sam blend, koliko % arabica, a koliko robusta.

Meni se Hausbrandt ne svidja, a definitivno najgora kafa je Bar Caffe(koliko sam cuo, to je preradjevina ili samo drugo ime za Grand kafu).
 
Illy jeste kvalitetna kafa ali njihova 100% arabika uopšte nije po mom ukusu, tj shvatio sam da mi 100% arabike uopšte ne odgovaraju zbog previše kiselog ukusa, pa jurim mešavine. Inače teoretski je arabika kvalitetnija kafa ali meni ne prija.
 
Dajte neku preporuku koje je mleko dobro za pravljenje kapucina?Neka vasa iskustva.Ovde kod nas i nema bas neki preteran izbor.
Probao sam cremoso latte sa 3,2 posto mlecne masti, ali se nije bas nesto pokazalo.
http://cremoso.rs/cremoso-latte
Mislim da ga po nekoj licenci pravi firma megle iz kragujevca.
Koristio sam i imlekovo mleko profesional sa 3,2 posto mlecne masti.Ono se pokazalo bolje od cremoso mleka sto se tice pravljenja pene.
Juce sam kupio imlekovo mleko koje bas pravljeno sa kafu sa 3,8 posto mlecne masti pa cu videti kako ce se ponasati.

http://online.idea.rs/#!/products/60000893/imlek-dugotrajno-mleko-za-kafu-3-8-mlecne-masti-1-l-imlek
Ali me interesuju i neka vasa iskustva u smislu koja su se mleka najbolje pokazala za pravljenje pene?
 
Poslednja izmena:
Meni na Bosch Verobar 100 aparatu najbolje se pokazalo Imlek sveže mleko. Od skoro ima i sveže mleko za kafu sa 3,8% masti, ali nikako se ne setim da uzmem.
Generalno od dugotrajnih mleka pena mi je ******. To dugotrajno za kafu sam uzeo 2x i oba puta je bilo pokvareno.
E da i domaće mleko je bruka za penu.
 
Poslednja izmena:
Ako imate bilo koga negde u EU, uzmite kod Whittard-a ili nekog slicnog velikog prodavca razne kafe za probu. U maloj radnjici na aerodromu u Londonu (mozda 10 m2) imaju vise razlicitih vrsta kafa nego sve radnje kod nas.

Uzmete jednu iz Juzne Amerike (ili 2, posto realno ima 2 dela), jednu iz Afrike, 1-2 iz Azije i probate... onda dalje idete po kontinentu vise njih uzmete za istancaniji ukus.

Ima i u Saturnu i MediaMarktu ko ide u Austriji/Nemacku (verovatno ima i nesto u HR), za pocetak mozda OK, ali nema toliko sitnih izbora (2 razlicite barem iz Kenije npr.), i skuplje je :D


Steta sto vise ne smem piti kafu :)
 
Ne smem ni ja pa po nekad omlatim :)
 
Što ne smete piti kafu?
I mene nekad radi čudno, nervoza, tripovi pa nema šanse da je ne popijem ujutro
 
Dajte neku preporuku koje je mleko dobro za pravljenje kapucina?Neka vasa iskustva.Ovde kod nas i nema bas neki preteran izbor.
Probao sam cremoso latte sa 3,2 posto mlecne masti, ali se nije bas nesto pokazalo.
http://cremoso.rs/cremoso-latte
Mislim da ga po nekoj licenci pravi firma megle iz kragujevca.
Koristio sam i imlekovo mleko profesional sa 3,2 posto mlecne masti.Ono se pokazalo bolje od cremoso mleka sto se tice pravljenja pene.
Juce sam kupio imlekovo mleko koje bas pravljeno sa kafu sa 3,8 posto mlecne masti pa cu videti kako ce se ponasati.

http://online.idea.rs/#!/products/60000893/imlek-dugotrajno-mleko-za-kafu-3-8-mlecne-masti-1-l-imlek
Ali me interesuju i neka vasa iskustva u smislu koja su se mleka najbolje pokazala za pravljenje pene?
Ne znam da li znas ali mora da bude bas hladno za dobru penu i mozes malo da varas sa kiselom vodom, vrlo malo dodas u mleko i onda pravis odlicnu penu, krem od mleka (fora iz šanka) [emoji6]
 
Meni na Bosch Verobar 100 aparatu najbolje se pokazalo Imlek sveže mleko. Od skoro ima i sveže mleko za kafu sa 3,8% masti, ali nikako se ne setim da uzmem.
Generalno od dugotrajnih mleka pena mi je ******. To dugotrajno za kafu sam uzeo 2x i oba puta je bilo pokvareno.
E da i domaće mleko je bruka za penu.

Ja stalno kupujem dugotrajno.Nisam ni probao ovo sto ti preporucujes sveze mleko.Sa koliko procenata masti si kupovao?Jel 2,8 posto ili manji ili veci procenat?
Videcu kako ce se pokazati ovo dugotrajno imlekovo mleko sa 3,8 posto masti koje sam juce kupio.A probacu i ovo sto si ti preporucio.
 
Što ne smete piti kafu?
I mene nekad radi čudno, nervoza, tripovi pa nema šanse da je ne popijem ujutro
Zeludac reaguje previse, meni (ranije sam pio po 8 espresso shota dnevno). Mogu neke kafe izgleda, ili ponekad, ali generalno ne. Sad sam popio jedan manji americano u Starbucksu, i sve je bilo cool :)
Ali iskreno ja od kafe sam imao ILI efekat protiv alergija (neke su mi stvarno pomagale posto za slabije alergije) ili prosto "shmek". A te koje imaju smek mi uopste nije potrebno da pijem, sam miris je dovoljan! :)

Zato sam se i setio Whittarda sada, sledeci put kad odem van uzimam Kenya AA, ako ima tada, pa neka mirise po stanu :)
 
Ja stalno kupujem dugotrajno.Nisam ni probao ovo sto ti preporucujes sveze mleko.Sa koliko procenata masti si kupovao?Jel 2,8 posto ili manji ili veci procenat?
Videcu kako ce se pokazati ovo dugotrajno imlekovo mleko sa 3,8 posto masti koje sam juce kupio.A probacu i ovo sto si ti preporucio.

I mene zanima, ja nisam nalazio sveze Imlek za kafu, a zagledao sam mleka prilicno u skorije vreme.
 
zar ne reče čovek ovde da kod nas ima neka ultra kafa za 900 dinara, vino iz porodične vinarije iz italije i te fore? što da idem u london po kafu?
 
Nisam toliko pratio temu, ali kod nas jedino u onim kucama kafe (ili kako se zvase ovo kod nas na Dorcolu..) imaju svezu kafu koliko toliko. Sve ono pakovano nije isto.

A Whittard ima BAS izbora, kazem u maloj radnjici na aerodromu su imali preko 200 vrsta kafa. To nisu 20 vrsta Nescafe i Lavazza, nego cista zrna, nebrendirana, 200+ razlicitih (i plus cajevi).
Ne moras ici u UK, mogu da posalju u EU negde ako ima. A ako i to nemas, ima nesto manji izbor i u Nemackoj i Austriji, ali ne toliki. London stvarno ima mnogo veci izbor takvih stvari i od Nemacke.

A vina kod nas - uff, to me tek nervira kada neko kaze da imamo izbor :D Imamo doduse stvarno raznolikog po vinarijama, ali od onoga sto vredi imamo jedno vino u celoj Srbiji :) (ne racunajuci sampanjce od 100+ EUR, trenutno svugde nalazim samo Chateau Laroque 2009 od bas dobrih vina - po ceni duplo vecoj nego u Francuskoj!)
 
Poslednja izmena:
Za vina ne bih govorio tako. Mislim da imamo sa cim da se ponosimo sirom sveta. U poslednjih 5god, nasa vina dozivljavaju ogroman rast kvaliteta a da ne govorimo kvalitet/cena odnos gde smo mozda u samom vrhu na svetskoj sceni. Problem je sto ne mozemo tek tako da se probijemo na trzistu, niko sa Balkana, jer svi hoce fensy francuska, italijanska vina koja imaju napumpane cene a kvalitetom daleko losija od balkanskih vina
 
Ja sam imao prilike da isprobam prilicno vina (uglavnom u Londonu bas :)), i jedno je ideja prosecnog Srbende "daj da bude skuplje" (po cemu inace nase vinarije izgleda jedino i opstaju - npr. prica dve vinarije blizu mene je da tako dodju "daj 5 komada najskupljeg vina" (ne 5 flasa, vec 5 komada bas :D), ne znaju ni sta kupuju, ni koliko kosta), a drugo je kada vec imas iskustva.
Meni se skroz slucajno samo francuska i latinoamericka vina svidjaju, ali i nas Bermet recimo (svaka od njih u svojoj klasi i tipu), ali samo francuska su pravi uzitak.

Nemamo mi takva vina, u stvari nema ih nigde.. italijanska meni uopste ne idu (uvek me boli glava od njih, ne znam zasto, a nemaju nikakav pozitivan efekat).
Latinoamericka su mi prilicno ukusna, jer imaju podosta berry notes (meni se tako cini), stvarno imaju neki smek. Ali to je to, smek.
Bermet isto ima smek, na neki nacin slican latinoamerickim bas, ali ono ima i efekta konkretnog :)

Francuska - pravi uzitak, i nema veze sa cenom, ali video sam da ima priiiilicno veze sa cuvanjem!


Kada kazem nase "vinarije", mislim na prodavnice raznih vina, ne na vinograde. Vranac (i nas i CG) nisu losa vina, ali nisu kao Bordeux vino meni ni blizu, a jesu skupa kao ona, pa i skuplja neka.
 
Postoje u Srbiji bar 20 vrhunskih vinarija od kojih su mozda 5 sa velikim serijama. Ove ostale mogu da se pazara samo u vinotekama ili licno u vinarijama. Ima pravih dragulja od vina, treba probati
 
Daj primer nekog crvenog. Radije cu dati 20e za probu vina, nego operaterima :)
 
Kupio sam divne kafe u hrvatsko caffe monte burbon supreme... svi dosad koji su probali su odusevljeni...

Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk
 
Da promenimo ime teme u poroci?
Mene kod domaćih vina nervira nekonzitentnost. Ista vrsta, godina i jednom ovako, drugi put onako. Ako ko ima kakav savet/preporuku, rado bih poslušao. Ja kupujem francusko Lamothe. Manje od 500din, a meni se sviđa.
Od žestine samo Žuta osa, ali se ona malo promenila u odnosu na pre ili se moj ukus promenio. I ovde može preporuka, ali samo ako je pitka (blaga). Ove 'iljadu gradi me ne interesuju. Neka što se pije celo veče uz meze ;-)

A kafe... Na automatskim svaka ista... Osetiš samo arabika/robusta odnos i to je to. Kaze MareBgd samo gaggia classic i neki jolly mlin... Gabaritno, a svaki put sam na ivici da kupim.

Sent from my ME173X using Tapatalk
 
Hehe @poroci :) Dodajmo i cokoladu! :)

Mislim da to nije nekonzistentnost vina, vec bas ono sto kazem za cuvanje. Evo, npr. cim kod mene stoji vino, van frizidera, jedan dan - cao. Ne vredi, provri.
Isto tako izgleda da prodavnice ne cuvaju vina kako treba, i zato takva razlika. Ja sam uzeo meni poznato vino sad u Austriji, cuvano onako na polici - fuj, provrelo :(

Nije samo provrelost, to je vec extrem, ali cuvanje menja i one suptilne ukuse. Popih Bermet skoro koji nije hladjen (volim hladan nekako, iako kaze 18-20*C), pola ukusa ne osetim :(
 
Probajte vina iz vinarije Temet. Veoma su kvalitetna
 
Negotinska takodje
 
Kremen Kamen i Ergo za probati. Hvala!

Ima li preporuka za Sremske Karlovce i vinariju? Obično uzmem u patrijaršiji. Ko voli slatkasta, tami da proba :)

Alfa, da li si probao sa vakuum cepovima? Ja narucih iz NS; pumpica, 2 cepa, 2 nastavka da ne podliva za 2000din. Nije Kina. Vacu Vin.
Mada, ja nemam istančan ukus. Volim sve što mi ne smeta :-D

Sent from my ME173X using Tapatalk
 
Pa Bermet vinarije Kis je S. Karlovaca :)

Nije do cepa, do temperature je.
 
Dajte neku preporuku koje je mleko dobro za pravljenje kapucina?Neka vasa iskustva.Ovde kod nas i nema bas neki preteran izbor.
Probao sam cremoso latte sa 3,2 posto mlecne masti, ali se nije bas nesto pokazalo.
http://cremoso.rs/cremoso-latte
Mislim da ga po nekoj licenci pravi firma megle iz kragujevca.
Koristio sam i imlekovo mleko profesional sa 3,2 posto mlecne masti.Ono se pokazalo bolje od cremoso mleka sto se tice pravljenja pene.
Juce sam kupio imlekovo mleko koje bas pravljeno sa kafu sa 3,8 posto mlecne masti pa cu videti kako ce se ponasati.

http://online.idea.rs/#!/products/60000893/imlek-dugotrajno-mleko-za-kafu-3-8-mlecne-masti-1-l-imlek
Ali me interesuju i neka vasa iskustva u smislu koja su se mleka najbolje pokazala za pravljenje pene?

Probaj Dukatovo sveže mleko, kažu da nema bolje za dobru penu.
 
Da, bas tako. Zato i kazem, Bermet ima svoje mesto, latinoamericka nekoo svoje - ali jedino francuska su mi pravi uzitak, tj. prava vina.
Jeste subjektivno, ali mislim da nije vodjeno imenom, jer sam ja od detinjstva imao vise naklonjenost ka Italiji (iako nisam probao strana vina do 21. godine, a francuska tek negde 22/3.), no ipak mi se italijanska nimalo ne svidjaju.

Francuska imaju neki umirujuci ukus, lep efekat, laganost/umerenost (ne rade odjednom, vec se bas lepo oseti svaki minut).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno