Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

A, taj je odavno tu :) Ne znam kakav je.
 
Jel isprobao neko opciju za hladnu kafu na DG (sa punjivim kapsulama)? Valja li čemu, ili je bolje da pravim toplu pa da hladim ledom i mlekom?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Ја жени правим хладно млеко, кашикицу шећера, мутим док се не створи густа пена, ставим две коцке леда и укључим ДГ на топло. Само да кажем, да јој једино пријала кафа без кофеина, а овакав рецепт јој баш одговара. Више и не купујем ону кафу без кофеина.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Ako koristis hladnu vodu, dobijes sikter i to bas redak :)
 
Jel isprobao neko opciju za hladnu kafu na DG (sa punjivim kapsulama)? Valja li čemu, ili je bolje da pravim toplu pa da hladim ledom i mlekom?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Bez visoke temperature, ništa ti se iz kafe neće ekstrakovati.
 
Postoji samo jedan bialetti koji stvarno radi na indukciji - kosta dosta i uglavnom sam ga donosio kolegama iz italije. U SR nisam video.
https://www.amazon.co.uk/Bialetti-Moka-Induction-Coffee-Makers/dp/B00LK9CM5Q

Neki obicniji kao celicni - ne rade, jer je povrsina mala uglavnom.

Postoji celicni podlozak pomocu kog moze svaki sud da se koristi na indukciji, ako ti to nesto znaci, ali je i to skupo... ne mogu sad da nadjem link kod nas
https://www.jeftinije.hr/Proizvod/5...ci/tescoma-adapter-za-indukcijsku-plocu-21-cm
 
Poslednja izmena:
kažu da je za moka pot najbolje lagano kuvanje kafe...ne znam koliko indukacija to može, čak i na najmanjoj jačini...najbolji je klasičan šporet, još ako je mala ringla oslabila još bolje :)
 
Prava indukcija (ne kineski rešoi od 20€), imaju jako finu regulaciju i moguće je podesiti i veoma slabu "vatru".

Imamo kući Bosh indukcionu ploču za kuvanje, i mogu reći da je to jedna od najboljih kuhinjiskih "novotarija" što se pojavila u poslednje (duže) vreme.
 
Ček, ček. Ne žuri. Koristim ovaj Ikein Moka pot, od kad se Ikea pojavila u BG. Nisam baš zadovoljan.
Do pre par godina sam koristio neki finski Moka pot, al se on već raspao od korišćenja. Isto je bio od inoxa. Nisam ljubitelj aluminijumskih posuda u pripremi hrane, tako da sam izbegavao, ita-hun-prc proizvode.
Osnovna zamerka na Ikein je potraga za odgovarajućom granulacijom mlevene kafe. Nemam dobar mlin pa kupujem mlevenu.
Lavazza Rossa je bila najbolja što se moglo ovde kupiti, ali je ostajalo dosta vode u donjoj posudi. Dozvoljena zapremina posude je 320ml, a po kuvanju u njoj ostane ceo deci.
Dok iz Italije nisam doneo Lavazza Suerte. Kad nju skuvam u posudi ostane samo 20ml vode, a ukus je odličan. Doduše ja volim srednje pečene kafe, po Lavazzi 5. Ove 8-10 su mi preteške. Obično spremam kafu na kubanski način.
Za 20€ taj Ikein moka je ok ali tražim bolje.
Odustao sam od indukcionog kuvanja. Gas je gas.
 
Ček, ček. Ne žuri. Koristim ovaj Ikein Moka pot, od kad se Ikea pojavila u BG. Nisam baš zadovoljan.
Do pre par godina sam koristio neki finski Moka pot, al se on već raspao od korišćenja. Isto je bio od inoxa. Nisam ljubitelj aluminijumskih posuda u pripremi hrane, tako da sam izbegavao, ita-hun-prc proizvode.
Osnovna zamerka na Ikein je potraga za odgovarajućom granulacijom mlevene kafe. Nemam dobar mlin pa kupujem mlevenu.
Lavazza Rossa je bila najbolja što se moglo ovde kupiti, ali je ostajalo dosta vode u donjoj posudi. Dozvoljena zapremina posude je 320ml, a po kuvanju u njoj ostane ceo deci.
Dok iz Italije nisam doneo Lavazza Suerte. Kad nju skuvam u posudi ostane samo 20ml vode, a ukus je odličan. Doduše ja volim srednje pečene kafe, po Lavazzi 5. Ove 8-10 su mi preteške. Obično spremam kafu na kubanski način.
Za 20€ taj Ikein moka je ok ali tražim bolje.
Odustao sam od indukcionog kuvanja. Gas je gas.

Hvala na informaciji. Onda cu najverovatnije da ostanem na starom kuvalu i obicnoj ringli jer tu problema nemam.
 
ja se nisam usrecio sa ovim inox moka potom za 2 kafe, ali sad vidim da je to manje vise uobicajena pojava da ostane dosta vode u donjoj posudi...a izgleda i da je lavazza koju sada koristim prekrupno mlevena...na kraju dana mi se aluminijumski moka potovi mnogo bolje pokazase...sta god stavim od kafe potrosi svu vodu i nikad nema failova...

ajde dajte preporuke za neki moka pot za 2 kafe koji provereno dobro radi, koji ne ostavlja gomilu vode u donjoj posudi i koji nije probirljiv na granulaciju kafe?
 
@m_m
Ako si kafaroš, moraš da probaš. Ima sad na Aliju inox Moka pot-ova za 10ak Evra.
Ja sam klasičnu, tursku, grčku, domaću odavno batalio.
Probaj sitno mlevenu, domaću kafu u filter aparatu sa papirnim filterom. Nije loše.

@Altru
Vode mora da ostane. Ako sve ispari, predugo si kuvao. Kad para pri kraju krene gore, prekasno je.
Cevka donjeg sita je od dna posude udaljena za količinu vode koja ostaje dole.
 
Poslednja izmena:
ti sa alija su verovatno isti kao i ovaj sto sam vec kupio od inoxa, sa takvima vise ne bih eksperimentisao...a nesto jako retko vidjam aluminijumske za 2 kafe, uglavnom su 1 pa 3 kafe...

ajde sto ostane vode, nego ponekad nece uopste da potera vodu gore...ti od inoxa su vrlo cudljivi i nepouzdani, moram u pasulj da gledam ocu li da dobijem kafu gore [emoji2]
 
Poslednja izmena:
Treba uskladiti sito, granulaciju i završno tapkanje kafe pre stavljanja u pot.
Što je 3 problem? De su dve tu je i treća. Kafe nikad dosta. :)
 
Poslednja izmena:
tja, vec dugo koristim alumijumski za jednu kafu i ama bas nista nisam morao da uskladjujem...koristio sam od kafa sta god mi je doslo pod ruku jer volim razne da probam, vodu sipam protiv pravila preko ventila do prve ivice, i svaku kap vode izbaci gore i svaki put uspe...jos cesto i tapkam kafu sto je takodje protiv pravila [emoji2]

kod inox pota moram dodole i vudu magiju da upotrebim da bi dobio kafu...
 
Jesi kontrolisao ventil?
Spolja čačkalicom očisti, iznutra probaj da poguraš lopticu. Iglom, šiljastim nožem, šrafcigerom. Lagano samo.
 
Ma glanc nov pot, nego da ne lajem sad, visok kvalitet iz zemlje majstora celuloidne loptice :) završiće u kanti za đubre a kupiću drugi...ali nikako inox fazon, bez obzira na sve mislim da svi imaju istu vrstu problema...bacite uostalom pogled na 1 star negativne recenzije na amazonu za inox varijante moka potova... Isti problemi koje i ja imam od reči do reči...čitava večnost da se nešto desi, previše vode ostaje dole, iscedi neku bednu količinu kafe, ne iscedi ništa, užas...

ali to sam na žalost čitao kad sam ga već kupio...

Inače, viđao sam napolju i moka pot kettle...ima bazu, baza u struju, gore pot, e sad kako to radi ko zna...
 
Poslednja izmena:
Ja znam! A i moja sestra, "ponosna" vlasnica pomenutog smeća. Da ti ne stajem na muku, ali jedini normalan je bio i ostao kasičan bialeti fazon. Ostalo, ...
 
Ja ceo život koristim samo bialetti moka potove. Kad pot izgubi sjaj, ja bacim i kupim novi. I tako pijem odličan espreso
 
Pitanje za ljude koji poseduju moka pot iz Ikee, da li je dihtung od silikona ili gume?
 
Kad smo kod toga, jel ima sada negde bialetti potova kod nas? Znam da ih je ranije držala coin cassa, ali ne znam da li oni uopšte više postoje i da li imaju radnje...poslednje što sam čuo pre neku godinu da imaju radnju u delta sitiju...
 
Ako se ne varam video sam da Koffein prodaje, mada sad kad bolje razmislim možda su to ipak bili Pezzetti potovi.
 
Imam jedan žuti pezzeti, on stoji u rezervi :) javljajte gde ih ima, naročito ovih za 2 ili ajde i 3 kafe...gde god vidim svi imaju za 6 kafa...
 
nesto novo za probati

DSC_7821-Edit.jpg

jacobs espresso intenzivnija aroma od tchibo-a, fina ( i jaka ) kako sa mlekom tako i bez, podseca me malo na hausbrandt ( nista fensi ), verovatno mesavina arabike i robuste kao i tchibo sicilia style
jacobs cremu jos nisam probao :)
 
Nazad
Vrh Dno