Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Gaggia classic + eureka mignon
Sage bambino plus + eureka mignon
Rancilio Silvia + eureka mignon

To su neke preporuke.
Ja bih licno isao Silviu ili Sage. Zadnje serije gaggie imaju dosta problema sa teflonskim bojlerima.

Hvala na preporukama. Po reviewu na yt mislim da cu uzeti Rancilio Silvia.
Sto se tice mlina, na koji eureka mignon si mislio? Vidim da ima cela serija mignon modela i nemam pojma sta da uzmem:

Kao pocetniku u ovom svetu mozete li da mi preporucite jos i vagu i soljice za espreso i posebno za kapucino doppio?
Eventualno ako mi treba jos neki dodatak za ovu masinu? Npr vidim da je ovaj barista je stavio VST basket:
 
Pala sa ananasa i meni Gaggia Deluxe. Mlin od 150 ili više EUR mi je za sad mnogo novca za 2-3 kafe dnevno.
Ne razumem se u to sve, pa da pitam vas. Šta je najpametnije rešenje?
1. Kupovina mlevene kafe iz pržionica
2. Ručni mlin Hario Skerton Plus za 6000din
3. ADLER AD4448 isto za 6000din (mislim da je najjeftiniji burr kod nas)

Inače sam koristio DG 2 godine i prva kafa iz Gaggie je bila mnogo bolja sa Hausbrandt Nero mlevenom kafom. Samo što bih ja još bolje :)
Crkla Gaggia 🥺
Godinu dana i 2-3kg kafe kasnije i curi voda sa zadnje strane aparata.
Pravi kafu i dalje, ali prosipa pola vode napolje kad se uključi pumpa. Pretpostavljam da je moja krivica, samo dva puta sam radio descaling i to sa tabletama iz Lidla.
Isplati li se popravka? Imate li preporuku ko i gde?
 
Crkla Gaggia 🥺
Godinu dana i 2-3kg kafe kasnije i curi voda sa zadnje strane aparata.
Pravi kafu i dalje, ali prosipa pola vode napolje kad se uključi pumpa. Pretpostavljam da je moja krivica, samo dva puta sam radio descaling i to sa tabletama iz Lidla.
Isplati li se popravka? Imate li preporuku ko i gde?
Otvori je,proveri da nije samo neko crevo puklo,verovatno je samo glupost neka.
 
i curi voda sa zadnje strane aparata
1. Otvori i pogledaj gde curi. Ako možeš sam, ti saniraj. Ako ne, onda https://www.beotronic.rs/philips/servis.html
2. Dok ne saniraš pod 1, dekalcifikacija nema smisla. A kad popraviš sipaj dve kesice limuntusa u vodu. Zagrej aparat i pisti malo tečnosti. Ostavi desetak minuta... i tako dok ne potrošiš svu vodu. OBAVEZNO. Skini sito sa tuša i vodu puštaj jednom na panarelo pa na tuš.

PS: s obzirom da je nov 110 eura a u servisu nećeš proći ispod 5000 ne bih se zamajavao s majstorima. Kupi nov i kupuj Vlasinu.
 
Hoću da pravim kod kuće dobar espreso i kapućino (ili kapučino)za sebe i prijatelje a da je na nivou kao u kafićima koji to dobro rade. Broj espresa dnevno koji bih pravio je 3-4, najviše do 10.

Koji aparat za kućnu upotrebu preporučujete? Znači treba mi i penušavo mleko.
Budzet nije određen jer totalno sam van materije ali neka bude 1000e. Da li za te pare može nov ili bolje neki polovan uređaj. Da li da uzmem mlin (grinder) posebno ili da bude integrisan u aparatu? Koliki pritisak kućni tip aparata može da pravi u odnosu na one profesionalne?

Inače par godina već pravim kafu u mokka i brikka potu i kupujem samlevenu u prodavnicama tipa rosa. Kupio sam aparat za pravljenje pene od mleka u lidlu ali nije to to nekako. Malo mi je dosadio taj ukus pa bih da unapredim kafeno iskustvo da bude približno onom što dobijem u kafiterijama.
Kupi krsten kvalitetan mlin (nov ili polovan) za koji imas prostor na pultu i neko smece od aparata koje moze da baca vodu preko kafe :D (i polovne aparate gledaj)
Ovo je zaista najiskreniji savet koji mogu da ti dam.
Ja bi da sam imao ovu pamet pre 7 godina uzeo najbolju opciju od mlina za kucne potrebe do 800e i tipa DeLonghi dedicu kao aparat, i to polovan, da mi nije zao kad ga polupam dok ga rasklapam i modujem :D.
Lakse je promeniti aparate nego mlin. Skuplji i "bolji" aparat u poredjenju sa entry level espresso aparatima ne daje enormnu razliku u kafi koju izbaci ako je mlin kvalitetan.
I ovo mogu iz iskustva da tvrdim. Razlika je samo u lakoci nekih stvari, a cena te lakoce nekako ne biva opravdana na kraju :)
 
Kupi krsten kvalitetan mlin (nov ili polovan) za koji imas prostor na pultu i neko smece od aparata koje moze da baca vodu preko kafe :D (i polovne aparate gledaj)
Ovo je zaista najiskreniji savet koji mogu da ti dam.
Ja bi da sam imao ovu pamet pre 7 godina uzeo najbolju opciju od mlina za kucne potrebe do 800e i tipa DeLonghi dedicu kao aparat, i to polovan, da mi nije zao kad ga polupam dok ga rasklapam i modujem :D.
Lakse je promeniti aparate nego mlin. Skuplji i "bolji" aparat u poredjenju sa entry level espresso aparatima ne daje enormnu razliku u kafi koju izbaci ako je mlin kvalitetan.
I ovo mogu iz iskustva da tvrdim. Razlika je samo u lakoci nekih stvari, a cena te lakoce nekako ne biva opravdana na kraju :)

Necu da ti kvarim ali nije bas tako, kvalitetan aparat ima stabilnu zeljenu temperaturu vode sto je krucijalno kod dobrog espresa, o pritisku da ne pricam.
Stepen ili dva toplije ili hladnije vode, zavisno koliko je kafa pecena, mnogo utice na ukus kafe i na njenu ekstrakciju.
Da uprostim, zavisno od inteziteta przenja kafe, ako je toplija nego sto treba napitak gorci, ako je hladnija kisi i bude bez pene itd...
Kvalitet aparata je jako vazan, koliko i mlina.
 
Interesantno koliko se aparat na forumu diskredituje : ) Ne znam kako i najskuplji mlin na svetu moze da popravi krajnji rezultat, ako je uparen sa aparatom koji raspali iz sve snage sa 15 bari pritiska i otera sve u nepovrat : )

Ja bih licno za 1000 evrica isao na 50%-50%.

Recimo nesto poput Rancilio Silvia / Lelit Anna / Gaggia Classic / Bambino (Plus)... i upario bih ga sa Eureka Mignon ili nesto u tom rangu.
 
Slazem se, sto bolji mlin, ali i sto bolji aparat (za ostatak para). Dakle, primarno bi svima nama trebalo da bude nabavka dobrog mlina, a kasnije, zasto da ne i sto bolji aparat. Srecom ne mora da se zuri, uz dobar mlin moguce je praviti odlicne napitke i uz nesto jeftinije masine. Taman dok se ne skupi dovoljno novca za neki kasniji upgrade.
 
Ja sad gledam Lelit modele, i tu mi je fascinantan skok između Lelit Anna i Victoria modela. Ovaj drugi nudi malo veći kanister za vodu, pre-infuziju, i još poneke QoA stvari.
Razlika 300e :D
I onda upadneš u zečju rupu ispitivanja da li je pre-infuzija toliko bitna, ili ne. Tako da, pitanje da li skuplji modeli imaju smisla jeste zanimljivo, ali postoji razlog zašto su skuplji.
Ali svakako nam i sa razlogom prodaju blagi pomak za veću šaku novca, što je očekivano od korporacija koje mlate kintu u industriji.
Da li je pre-infusion bitan? Pa, ako ti jeste bitan, dodaćeš 300e za to :D
 
Bitnija je kafa.

Bitniji je dobar tamper.

Pored ostalog. :)

Nekim kafama pre infuzija da odličnu notu, ali ta kafa je dobra i bez toga.
 
Yep, pa to je poenta - bitan je i nebitan u isto vreme. Bitniji za neke kafe, za druge ne toliko. Ali ako želiš da imaš tu opciju, oke - iskeširaj 300e više :)
To je moj problem kod ovog hobija - a bogami i mnogih drugih koje imam, od audio opreme, do fotkanja i montaže, gejminga, craft piva itd :LOL:
 
Liči na fotkanje. Tamo ljudi upadnu u zamku opreme, izgubivši poentu tog hobija.

Ako kafa nije dobra, ili mlin, ili aparat, ili je sve dobro, a loše si tamperovao, preinfuzija ti neće pomoći. :) Meni se dopada ukus svetlije kafe sa preinfuzijom, ali dopada mi se i bez, realno.
 
Ima li nekog na forumu da je stavio ventil 9bar na Sage Barista Express, trenutno je sada fabricki na 15bar, nasao sam na netu tutorijal kako zameniti ali ne bih sam da cackam pa ako neko mozda i zna servis koji bi to uradio?
 
Pijem uglavnom kratku u 90% slucajeva ili maks duzi di 60ml i to je to, za goste me bas briga sipam mleka iz tetrapaka. Zena pije decaff uglavnom ness pa onda nemam potrebe z mlecnim dodatkom, na Juri sam 5x koristio i usvinjio sve naravno :D
 
Da li je pre-infusion bitan?

Na jeftinijim aparatima na kojima ne može da se setuje pritisak već zavisi od toga kako je samlevena kafa može biti bitan. Na aparatima koji se mogu setovati na određen pritisak iz pumpe je manje bitan.

Ovo je neko generalno objašnjenje iz mog ličnog iskustva sa svim aparatima koje sam imao i probao.

Ako nemaš neograničen budžet uvek će biti neki kompromis, više je pitanje na koji od mnogih kompromisa si spreman da pristaneš, u zavisnosti kakvu kafu piješ. 🙂
 
Pijem uglavnom kratku u 90% slucajeva ili maks duzi di 60ml i to je to, za goste me bas briga sipam mleka iz tetrapaka. Zena pije decaff uglavnom ness pa onda nemam potrebe z mlecnim dodatkom, na Juri sam 5x koristio i usvinjio sve naravno :D
Ovde ne mozes sa usvinjos nista.
Sve radi aparat. :)
 
kafa.jpg
Da preporucim ovu kafu, jedna od boljih koje sam probao a probao sam svasta poslednjih godinu dana
 
Pozdrav ljudi, kakva su misljenja o De Longhi specalista i Sage Barista impress aparatima, oba su sa tamper sistemima? Ili ici na neku jednostavnu i jeftiniju varijantu ec685 i md15 gaggia. Ja pijem 2-3 kafe dnevno plus zena kapucino. Inace, nalazim se u Italiji, sveze kafe na svakom koraku. Mada zena me pritisce da uzmemo automatski aparat jer ona voli kapucino i latte macchiato a ja kad sam na poslu nju mrzi petljati sa manuelnim aparatima, a ja sam nesto skeptican prema automatskim. Dajte neku preporuku? Kakvi su automatski aparati, tipa de longhi magnifica evo, prave li dobru kafu?
Napominjem da nisam neko ko bi vagicom merio i gledao u sitnice. Do sada sam 3 godine koristio lavazza modo mio, ali iskreno umorio sam se od kapsula, ali eto npr kafa iz tog aparata mi je ok. Kontam da automatski pravi bar 20-30% bolju, obzirom na svezu i tek mlevenu kafu?
Nadovezao bih se na jedan post gde se upitno pominje dobra sveza kafa za 10€ u Italiji, istina je, ima i za jeftinije od toga a da je super.
 
^imas je na ananasu
60% Arabica, Robusta 40%
 
jeftinije bi te kostalo da se drogiras :D

Sala na stranu, prelepo :)

Hvala! ☺️ Inače devojka i ja pijemo kafu svakog dana 1-3 puta, ujutru kapucino a popodne cortado. Godišnje uštedimo minimim 900 eur u odnosu na ranije kada smo skoro svakog dana izlazili zbog kafe. I dalje izlazimo, samo što više šetamo nego što sedimo negde. Ostane para i za drogiranje vikendom 😂
 
Nazad
Vrh Dno