Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

"normalna" cena bi bila 25e za najnadrhaniju Ethiopia Yirgacheffe kafu u zrnu. Dark roast naravno.
A bilo bi pošteno i da proizvođači dobiju bar 50% od te cifre, što će se desiti malo sutra.
 
Poslednja izmena:
Normalna cena bila bi 100e po kg. Obzirom na kompleksnost procesa i količinu uloženog vremena i truda, da ne pominjemo osetljivost kafe generalno na globalne promene u temperaturi.
Ima jedna pržiona u Kaliforniji gde nude svoju "100% lokalnu kafu" uzgojenu lokalno. Cena je 35$ po šoljici. Što opravdavaju cenom radnog sata. Što i jeste realno. Kada bi se ta kafa uzgajala u civilizovanom svetu. A ne robovima.
Tako da platiti malo više za specialty coffee, znajući da taj novac ide usmereno uzgajivaču a ne za bonuse bordu direktora neke korporacije, nije nikakva strašna stvar.
Tako da što se tiče cena. Mi smo daleko od percepcije "realnog". Ko voli kafu neka da malo više, neka razgovara sa pržionicom, neka se raspita od koga nabavljaju robu. Idealno direktno s farme, a ne sa berze. A kome je skupo, neka kupi ono što mu je kompromis izmedju ukusa i novčanika i mirna bosna.
 
Screenshot_2022-12-10-16-48-01-711_com.android.chrome.jpg
Pa da, ovako nešto. Pa se ti smej ili plači nisam baš skontao😄
 
Zdravo svima,

Razmišljam već duže vreme da DG/Nespresso kapsule zamenim pravom kafom i aparatima i trebalo bi mi mišljenje iskusnijih kolega.

Dok će sa strane espresso mašine odluka biti ili na GCP-u ili Lelit Anni , odluka oko mlina je daleko teža.
Gledajući recenzije, a od aparata koji se mogu kupiti u RS ili HU sam došao do Eureka Specialita-e i Eureka Single dose mlina pa bi me interesovalo sledeće :

1. Da li je (i kolika) razlika između 55mm i 64mm noževa u pogledu kvaliteta mlevenja i extrakcije ukusa obzirom da je razlika u ceni skoro 50% ?
2. Da li u tom cenovnog rangu (450 - 600 eur) postoji neki bolji izbor, po mogućstvu da se može kupiti u Srbiji sa lokalnog garancijom ?

Mlin bi trebao da melje kafu za pripremu Espresso-a, filter i mokka kafe.
 
Zdravo svima,

Razmišljam već duže vreme da DG/Nespresso kapsule zamenim pravom kafom i aparatima i trebalo bi mi mišljenje iskusnijih kolega.

Dok će sa strane espresso mašine odluka biti ili na GCP-u ili Lelit Anni , odluka oko mlina je daleko teža.
Gledajući recenzije, a od aparata koji se mogu kupiti u RS ili HU sam došao do Eureka Specialita-e i Eureka Single dose mlina pa bi me interesovalo sledeće :

1. Da li je (i kolika) razlika između 55mm i 64mm noževa u pogledu kvaliteta mlevenja i extrakcije ukusa obzirom da je razlika u ceni skoro 50% ?
2. Da li u tom cenovnog rangu (450 - 600 eur) postoji neki bolji izbor, po mogućstvu da se može kupiti u Srbiji sa lokalnog garancijom ?

Mlin bi trebao da melje kafu za pripremu Espresso-a, filter i mokka kafe.
Ja sam bio u istoj nedoumici kod izbora mlina, narucim Specialitu za mene(ocekujuci da Single Dose ne vredi doplate) i Single Dose za drugara... Drugar odustane od Single Dose i generalno rucne pripreme kafe, ja kupim njegov Single Dose i zavrsim sa oba mlina... Specialitu nisam ni probao, dok na Single Dose pripremam svakodnevno.... Da nije ovo uletelo da drugar odustane, vrv ne bi ni kupio Single Dose.
Navodno, 65mm burss treba da mogu da izvuku malo vise ukusa kod odredjenih vrsta kafa, pogotovo light roast varijanti... Sve zavisi sta ocekujes i kakvu vrstu kafa zelis... Da li zelis on demand ili single dose mlevenje... Ako vise zelis on demand i zapeo si za 65mm burrs, onda i Mignon Xl nije losa opcija.

Generalno sa Eurekom dobijas kvalitetne mlinove i kompaktnu velicinu, dok sa drugim proizvodjacima(u zavisnosti da li hoces ravne ili konusne nozeve) mozes da izvuces isto dobar kvalitet mlevenja, ali su obicno glomazniji i zauzimaju dosta vise prostora.
 
@Foreceptor od koga je uzet Eureka Single Dose jer ga ja nalazim samo kod jednog prodavca na KP-u ? A drugo pitanje je da li i koliko cesto cistis mlin ? U istom/slicnom sam problemu sto se tice mlina kao i @Yellow Pinky
 
@kurajber nije kupljen od preprodavaca na kp. Kako kod nas nema uvoznika i distributera za Eureka, drugar koji cesto putuje preko grane nam je licno uzeo u prodavnici van sa garancijom. Doduse, ispalo je povoljnije nego da smo uzeli na kp.

Nedavno sam krenuo u koriscenje mlina, nisam ga jos uvek cistio. Planiram od prilike na 2 meseca.
 
Obavezno idi na 64mm mlin ako si u mogućnosti, nije fora u ukusu nego u snazi, brzini kvalitetnijoj izradi, životnom veku noževa itd. Ako želiš da uzmeš sa domaćom garancijom imaš " profi " mlin sa 64mm ( i većim ) noževima ali mu je been hopper velik, može ladno da stane kilo kafe, ružan je ko đavo i ima preko 10 kg. Profi krastavac. Kucaj u Google Obel mlin za kafu cena, i videćeš gde ima da se kupi. Mana - veliki bean Hopper, ružan ko đavo, težak ko tuč, nema milion picaboca, a prednost sve ostalo.
Ovako nešto
 

Prilozi

  • IMG_20221212_190353.jpg
    IMG_20221212_190353.jpg
    153.4 KB · Pregleda: 187
@q4u hvla za preporuku, odlucio sam se i porucio mlin sa 65mm burrs videcemo kad stigne kako cuci i kako sam zadovoljan ;)
 
Nisi pogrešio, neka te služi dobro, i naravno promenu granulacije mlevenja podešavaj jedino u toku rada mlina kako ne bi blokirao noževe i izbegao oštećenja.
 
@kurajber nije kupljen od preprodavaca na kp. Kako kod nas nema uvoznika i distributera za Eureka, drugar koji cesto putuje preko grane nam je licno uzeo u prodavnici van sa garancijom. Doduse, ispalo je povoljnije nego da smo uzeli na kp.

Nedavno sam krenuo u koriscenje mlina, nisam ga jos uvek cistio. Planiram od prilike na 2 meseca.
Ja iskreno cistim mlin na svakoj zameni kafe. Da budem iskren ne znam koliko vremena uzima rasklapanje, sklapanje i kalibrisanje Eureke.
 
Disclaimer:
sorry zbog kvaliteta slike ako gledate na 8k monitorima, snimljeno je sa 7 godina starim telefonom bez da sam očistio staklo kamere ❤️
 
@Yellow Pinky odlucio sam se za Eureka Oro single dose u chrome boji sa drvenim detaljima, prilicno zbog vizuelnog elementa, da mi vizuelni element nije toliko bitan mogao sam da prodjem nekih 150-200e jeftinije.

@q4u veri najs... da li koristis neki wdt i cemu 2 tampera :D ?
 
WDT može, ali i ne mora, posao će da završi i obična spajalica. Iz mog iskustva mnogo veću korist donosi distributer.
 
@Yellow Pinky odlucio sam se za Eureka Oro single dose u chrome boji sa drvenim detaljima, prilicno zbog vizuelnog elementa, da mi vizuelni element nije toliko bitan mogao sam da prodjem nekih 150-200e jeftinije.

@q4u veri najs... da li koristis neki wdt i cemu 2 tampera :D ?
Jedan je 58mm a drugi 58.5mm koji dolazi uz Biancu. Wdt nemam, distributer imam od danas😄
 
@crews_adder ja se ne slazem, ali dobro, imam i distributer, ali wdt mi daje super rezultate, iako koristim diy varijantu.
@q4u pretpostavljam u tom slucaju da 58mm ne koristis ? i kad smo vec kod teme, kaci fotku distributera jer kapiram da znaci nekim clanovima ;)
 
  • Like
Reagovanja: q4u
Odlučio sam da promenim fabričke 64mm noževe na fabričke red speed noževe, u prvih nekoliko mlevenja razlika je neverovatna, mislim da mi je to najbolja investicija za sad 🙂IMG_20221214_121942.jpg
 

Prilozi

  • IMG_20221214_122002.jpg
    IMG_20221214_122002.jpg
    207 KB · Pregleda: 74
  • IMG_20221214_124131.jpg
    IMG_20221214_124131.jpg
    246.2 KB · Pregleda: 48
  • IMG_20221214_124143.jpg
    IMG_20221214_124143.jpg
    264.6 KB · Pregleda: 118
Oko 110e su noževi, naručio sam od preko, nema više tog modela uzeo sam poslednji. Verovatno mogu da se nađu slični, malo skuplji ili malo jeftiniji.
 
Ja se razmišljam da stavim SSP Multipurpose u DF-64 ali me poprilično odvraća peripetija oko kalibracije.

Drago mi je da ima preživelih na temi nakon hAkErSkoG nApADa.
 
SSP je renomirani proizvođač nema greške, multipurpose noževi ako često menjaš granulacije na relaciji filter - espresso, ili da uzmeš espresso profil noževe, i drugi mlin za filter. Poštedeo bi sebe kalibracije i loše mlevenih kafa
 
Lepo čuči uz Biancu, si dobio i klasičan been hopper uz mlin ?
 
@q4u da dobio sam full pack, njegov "klasican" been hoper, je plastican koji vidis na fotki gore bez gumenog veloa i sa plasticnim poklopcem umesto drvenog.
 
Nazad
Vrh Dno